PDA

Επιστροφή στο Forum : 24μηνο συμβόλαιο: φεύγεις μετά το 12μηνο;



nasos27
13-11-15, 19:57
Δεν είδα να αναφέρεται κάτι σχετικό σε άλλες συζητήσεις (ή μου διέφυγε εμένα) οπότε θα εκφράσω την απορία μου εδώ.

Στην παράγραφο 3.4 του συμβολαίου της HOL αναφέρει το εξής:

3.4. Σε περίπτωση καταγγελίας της Σύμβασης είτε από τον Πελάτη είτε από την Εταιρεία κατά τις παραγράφους 3.2. και 3.3.
ανωτέρω πριν την πάροδο ενός (1) ημερολογιακού έτους από την ενεργοποίηση των Υπηρεσιών, ο Πελάτης οφείλει να καταβάλει
στην Εταιρεία, πέραν του συνόλου των οφειλόμενων ποσών χρήσης των Υπηρεσιών μέχρι την επέλευση της Διακοπής Υπηρεσιών
κατά την παράγραφο 3.2 ανωτέρω, τα οριζόμενα ανά υπηρεσία στην παράγραφο 7.1. κατωτέρω τέλη απενεργοποίησης υπό τη
μορφή ποινικής ρήτρας, η οποία συμφωνείται δίκαιη, εύλογη και ανταποκρινόμενη στις συνθήκες της συγκεκριμένης συναλλαγής.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως μετά τους 12μήνες μπορεί κανείς να φύγει ατελώς ακόμα κι αν έχει 24μηνο συμβόλαιο. Δεν αναφέρει κάτι για τη διάρκεια του συμβολαίου. Δηλαδή, αν φύγω πριν τους 12 μήνες πληρώνω 120€ αν έχω 24μηνη σύμβαση ή 72€ αν έχω 12μηνη.
Μόνο στην παράγραφο 7 αναφέρει τα τέλη απενεργοποίησης πριν τους 12 μήνες και πριν τους 24 μήνες.

Είναι κάτι που μου διαφεύγει; Εσείς τι καταλαβαίνετε;
Μπορεί να επικαλεστεί κανείς την παραπάνω παράγραφο για να φύγει ατελώς μετά το 12μηνο (αν έχει 24μηνο συμβόλαιο φυσικά) ;

dimitris.taxideytis
13-11-15, 20:12
πέραν του συνόλου των οφειλόμενων ποσών χρήσης των Υπηρεσιών μέχρι την επέλευση της Διακοπής Υπηρεσιών
κατά την παράγραφο 3.2 ανωτέρω, τα οριζόμενα ανά υπηρεσία στην παράγραφο 7.1. κατωτέρω τέλη απενεργοποίησης υπό τη
μορφή ποινικής ρήτρας, η οποία συμφωνείται δίκαιη, εύλογη και ανταποκρινόμενη στις συνθήκες της συγκεκριμένης συναλλαγής.

Το λεει ξεκαθαρα, εκτος απο αυτα που χρωστας για υπηρεσιες, πρεπει να πληρωσεις και τα αντιστοιχα τελη απενεργοποιησης.
Αν ηταν να γλυτωσεις τα τελη θα επρεπε να γραφει "απαλλασεται της καταβολης τελων απενεργοποιησης/ ποινικης ρητρας".

nasos27
14-11-15, 00:40
Το σημείο "πριν την πάροδο ενός ημερολογιακού έτους" είναι που με ενοχλεί... Αλλιώς γιατί να κάνει αναφορά μόνο για ένα έτος αφού υπάρχει και διετές συμβόλαιο.

Όπως το καταλαβαίνω και μου έχει καρφωθεί στο νου είναι το εξής:
Λέει "Σε περίπτωση καταγγελίας της Σύμβασης [...] πριν την πάροδο ενός ημερολογιακού έτους από την ενεργοποίηση των Υπηρεσιών ο Πελάτης οφείλει να καταβάλει στην Εταιρεία, πέραν του συνόλου των οφειλόμενων ποσών χρήσης των Υπηρεσιών μέχρι την επέλευση της Διακοπής Υπηρεσιών κατά την παράγραφο 3.2 ανωτέρω, τα οριζόμενα ανά υπηρεσία στην παράγραφο 7.1. κατωτέρω τέλη απενεργοποίησης υπό τη
μορφή ποινικής ρήτρας...". Οπότε αν φύγω στους 10 μήνες πληρώνω τέλη 120€ (λόγω 24μηνου συμβολαίου) αλλά αν φύγω στους 15 μήνες (έχει περάσει το 1 έτος) δεν πληρώνω τέλη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.