PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet... πτωση ταχυτας γενικα - και σημερα αποσυνδεσεις...



sense1
14-11-15, 02:50
απο τον ιανουαριο ειμαι συνδρομητης της forthnet και ξεκινισα με ταχυτητα στα 18.500 κοντα στο current το maximum δεν το θυμαμαι... μεχρι πριν ενα μηνα επεσε στο 16.500 τωρα εχω 15.500 και γενικα πεφτει μεχρι και τα 13.000.... μου ειπαν μετα απο πολλα πολλα τηλεφωνηματα οτι εχει βραχυκυκλωμα η δικια μου γραμμη η εξωτερικη .... εφερα τεχνικο αλλαξα ολο το καλωδιο .... παιρνω και μου λενε ακομα εχεις.. και μου εστειλαν τεχνικο την ιδια μερα (εντυπωσιαστηκα μπορω να πω) αυτος δεν βρηκε τιποτα...μου λεει οτι λογικα φταιει το καλωδιο πριν ερθει σε μενα αλλα και να το πω στον οτε δεν θα κανει τιποτα.... και το αφησαμε εκει... σημερα εχει κανει απο το μεσημερι στις 2 μεχρι τωρα 15 μικρο γρηγορες χωρισ να σβηνει το λαμπακι απο το ρουτερ αποσυνδεσεις.... αλλες φορες στο 10 λεπτο αλλες στο 30 λεπτο και αλλες ανα 3 ωρες.... τελικα μετα απο 7 αποσυνδεσεις το πηραν σοβαρα το θεμα και δρομολογησαν ενεργειες σε συνεργασια με τον οτε για την επιλυση της βλαβης...το θεμα ειναι γιατι μεχρι τωρα δεν ειχα θεμα και ξαφνικα επεσε η ταχυτητα μου τοσο .. και σημερα ξαφνικα εκει που δεν ειχα ποτε αποσυνδεσεις εχει τρελαθει να κανει.... σημερα προσπαθω να κατεβασω τα windows 10 november update....... σε iso απο την σελιδα της microsoft direct.... και ακομα δεν τα εχω καταφερει.. λετε να φταιει σε τιποτα αυτο ? 163585
το Line Attenuation το εχω δει και 14.5
εκανε και αλλη τωρα και FEC (Up/Down): 0 / 747 (707)
CRC (Up/Down): 0 / 16 (14)

- - - Updated - - -

λαθος στο adsl επρεπε να το βαλω.... συγνωμη.... να το κανω και εκει η θα το μεταφερετε εσεις ?

sweet dreams
15-11-15, 11:56
παιρνω και μου λενε ακομα εχεις.. και μου εστειλαν τεχνικο την ιδια μερα (εντυπωσιαστηκα μπορω να πω) αυτος δεν βρηκε τιποτα...μου λεει οτι λογικα φταιει το καλωδιο πριν ερθει σε μενα αλλα και να το πω στον οτε δεν θα κανει τιποτα.... και το αφησαμε εκει... ]

Ωραία λογική.................................... αφού όμορφα και ωραία και με κοινή συναίνεση το αφήσατε εκεί, τι ψάχνεις τώρα να βρεις;;;; :hmm:

sense1
17-11-15, 03:19
οπως ειπα περιμενω να ερθουν forthnet μαζι με οτε να το δουνε.... η αληθεια ειναι δεν ειμαι σπιτι εδω και 3 μερες και δεν ξερω αν πεφτει το ιντερνετ καθολου.... και πως πανε τα ερρορς.... αλλα οταν παω θα δω το up time kai errors.... η ταχυτητα μου δεν θα επρεπε να φτανει τουλαχιστον 20000kbps εχω 1 χμλ μαξ 1.2χμλ αποσταση ...και με τετοια αποσταση ποσο θα επιανα αν ειχα vdsl ? παιζει ρολο αν εχουν οπτικες ? δεν ξερω τι παιζει και πολυ.... ξερω οτι η fothnet μου λεει οτι εισαι δεν εισαι στο οριο ....

sweet dreams
17-11-15, 17:20
Περιμένεις για να ακούσεις τι θα σου πούνε πρώτα και μετά πράττεις αναλόγως, VDSL δεν σου δίνουν σε τέτοια απόσταση. Κάνε μια έρευνα στην περιοχή σου στο τι ταχύτητες έχουν και οι άλλοι, ανεξαρτήτως παρόχου.

sense1
23-11-15, 12:55
Λοιπον γυρισα την παρασκευη και οταν ηρθα δεν ειχα ουτε ιντερνετ ουτε τηλεφωνο ... ηρθε ο τεχνικος της forthnet και μου ειπε οτι το καλωδιο σου ειναι κομμενο στα 140 μετρα δηλαδη στο καφαο του οτε.... και μου λεει αυτος εδω του οτε που ειναι στην περιοχη σου ειναι ενας που δεν ξερει τι του γινετε τον ειχαν στα γραφεια και επειδη δεν μπορουν να τον απολυσουν τον εχουν κανει τεχνικο και κανει οτι νανε... εχουμε προβλημα με αυτον... μου ειπε σημερα λογικα θα εχω ιντερνετ... εγω αυτες τις μερες που δεν εχω ιντερνετ μπορω να διεκδικισω κατι απο την forthnet ?????

sweet dreams
23-11-15, 17:18
Το να απαιτήσεις να μην πληρώσεις για τις μέρες που δεν έχεις υπηρεσίες είναι αυτονόητο. Πάντως τόσες λεπτομέρειες για τον τεχνικό του OTE.......... έτσι τον εκπαιδεύσανε να λέει;; Δηλαδή τεχνικός που εκπροσωπεί ολόκληρη εταιρία που ενοικιάζει τις γραμμές από τον ΟΤΕ, λέει για την εταιρία του ότι κρέμεται από τα αρ@@@ια του κάθε τεχνικού και δεν μπορεί να κάνει τίποτα;;;; Πόσες πα@@@ριες ακόμη θα ακούσουμε;;;;;

sense1
23-11-15, 20:47
Σημερα ειδα το φορτηγακι του οτε εξω απο το καφαο ... Ο τεχνικος πουθενα ... Μεχρι της 2 το μεσημερι που γυρισα το ιντερνετ δεν εγινε ... Πηρα στη forthnet μου ειπε ο τεχνικος εκει οτι αυριο εχει δρομολογηθει να γινει καποια διεργασια απο τον οτε ... Και να παρω αυριο οταν ερθει η γραμμη να δουμε ποσες μερες δεν ειχα ιντρνετ να μην τις χρεωθω... Βεβαια θα κανουνε και μετρησεις να δουνε αν εχω ακομα βραχυκυκλωμα να δουμε αν το διορθωσανε απο τον οτε... Που δεν νομιζω...

DOU
21-12-15, 03:47
165044

Εδω και μια εβδομαδα εχω πτωση ταχυτητας και αποσυνδεσεις,χωρις να κλειδωνει καπου σταθερα,τη μια μερα 14,την αλλη 15.300,τοσους μηνες ημουν καλα στο 17αρι με σταθερη γραμμη,τι εγινε ξαφνικα και ανεβοκατεβαινει σαν το ασανσερ δεν ξερω.Το gap θελει διορθωση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.