PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas ===Αντε γεια....



Insomniac
19-09-04, 21:29
Μου χαλασε το dsl modem και λεω να παρω ενα Zyxel...Παιρνω τηλ την Tellas που εχω σαν ISP και μου λεει οτι τεχνικη υποστηριξη εχει μονο σε αυτα που προτεινει ο πΟΤΕ. Οχι στα Zyxel...Ουτε backup συνδεση isdn ή pstn δινει οταν εχω προβλημα με την dsl...Μονο "free" internet με αστικη χρεωση...Εστειλα ενα fax λοιπον και ζηταω διακοπη της υπηρεσιας...Τωρα σκεφτομαι αναμεσα σε ASC και Vivodi... Καποια γνωμη ???? :?: :?: :?: :?:

sdikr
19-09-04, 21:36
Και οι δύο είναι καλοί, αν μπορείς να βάλεις γραμμή απο vivodi τότε χτύπα την, αν όχι εγώ κλείνω πιο πολύ προς acn αλλά και forthnet (το μόνο που με πείραξε με αυτούς ήταν οτι θέλαν να μάθουν τι χρώμα κάλτσες φοράω για να μου κάνουν την σύνδεση!)

WAntilles
19-09-04, 22:07
Η FORTHnet είναι σοβαρή εταιρεία.

Ακούς εκεί να μην παρέχουν οι "κύριοι" της Τελλάς υποστήριξη στα σοβαρότερα routers (μαζί με τα US Robotics και κάτω από τα Cisco) της αγοράς.

Δημόσιο είναι και οι 2 (ΟΤΕ, Τελλάς).

Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει.

JohnGR
19-09-04, 22:10
Να σου βάλω ένα ποτηράκι; :mrgreen:

Σοβαρά τώρα, είναι λίγο υπερβολικά τα στοιχεία που ζητάνε, όπως για παράδειγμα το μορφωτικό επίπεδο (στις dial-up απ' ότι θυμάμαι)...

Θα συμφωνήσω πάντως στο "σοβαρή εταιρεία" και θα προσθέσω με άριστη υποστήριξη!

PReD
19-09-04, 22:13
Για εξήγησε λίγο καλύτερα αυτό με τις backup συνδέσεις που είπες οτι δεν σου παρέχουν...

JohnGR
19-09-04, 22:16
Η Tellas ΔΕΝ παρέχει back-up σύνδεση στις DSL (PSTN/IDSN). Αν δηλαδή ήθελες να χρησιμοποιήσεις την DSL σαν απλή PSTN όταν είσαι στο σπιτάκι σου (έστω και με 33k :mrgreen: ) ΔΕΝ θα μπορούσες να το κάνεις...

ermis333
19-09-04, 22:17
Η Τellas ΔΕΝ είναι δημόσιο. Το γεγονός ότι έχει μετοχές η ΔΕΗ δεν κάνει την Τελλάς δημόσιο.

2ον insomniac Τα zyxel πάνω κάτω έχουν τις ίδιες ρυθμίσεις με όλα τα routers και είναι απλούστατες.

3ον Η Τελλας δεν μπορεί να δώσει buck-up γιατί δεν είχε μέχρι πρόσφατα παρουσία σε όλες τις πόλεις, από 10/9 ολοκληρώθηκε το δίκτυο της και λογικά με την ανακοίνωση των νέων πακέτων και των τιμών (λογικά μέσα στον Οκτώβριο) θα δώσει....αν δεν δώσει να την φάν οι ρέγγες :lol: :guitar

sdikr
19-09-04, 22:18
Ο Γιάννης με κατάλαβε τι ήθελα να πώ!! :D

Aias
19-09-04, 22:32
Ως προς το κομματι της τεχνικης υποστιριξης ειναι λιγο ασχετη.Εγω εχω ενα modem conexant το οποιο ηρθε μαζι με τον αδελφο μου απο Εδιμβουργο και μου λενε οτι εμεις μπορουμε να σας πουμε μονο τα setting στα modem που παρεχει ο ΟΤΕ...Βεβαια πανω κατω τα settings ειναι τα ιδια σε ολα τα modem και τελικα καταφερα να το σεταρω μονος μου.
Γενικες οδηγιες απο την Tellas παντως ειναι εδω:
http://www.tellas.gr/tellas/becontent_gr/dp_64.asp

Βεβαια απο γνωσεις δεν πανε και πολυ καλα αλλα εχουν φιλοτιμο!Με το προβλημα στο dslam του πειραια , τους πηρα τηλ. να δω μηπως ειναι δικο τους προβλημα.Το παιδι στο τεχνικο τμημα(ευγενεστατο)μου ειπε να του δωσω κινητο να με παρει ο τεχνικος του δικτυου.Πραγματι(αν και δεν το περιμενα) με πηρε σε καμμια ωρα και του λεω εγω εξ αρχης να περιμενουμε λιγο επειδη μαλλον φταιει ο κομβος.
Τελικα κατα της 5 εφτιαξε και μετα απο καμμια ωρα με ξαναπερνουν να δουν αν ειμαι οκ επειδη εμαθαν οτι τελικα λυθηκε το προβλημα με τον κομβο του πειραια!

Οσο αφορα την backup συνδεση ,νομιζω οτι δεν πολυχρειαζεται και ολα τα προβληματα λυνονται τελικα με λιγο υπομονη.Δεν χαθηκε ο κοσμος να μην σερφαρουμε για καμμια ωρα! :wink:

del_ahmettt
19-09-04, 23:21
Οσο αφορα την backup συνδεση ,νομιζω οτι δεν πολυχρειαζεται και ολα τα προβληματα λυνονται τελικα με λιγο υπομονη.Δεν χαθηκε ο κοσμος να μην σερφαρουμε για καμμια ωρα! :wink:
Καλα για το σπίτι, αλλα γενικά δεν είναι ακριβώς ετσι. Μπορει κάποιος να εχει επιχείρηση ή ακόμη ακόμη να λειτουργει καποιο server.
Yπαρχουν περιπτώσεις που εστω και ενα λεπτο off-line = καταστροφή! Αλλωστε ενα απο τα βασικοτερα στοιχεια ποιοτητας εξυπηρετησης (QoS) ενος δικτύου είναι η διαθεσιμότητα του στους χρηστες.
Για μενα ειναι απαραδεκτο μια σοβαρη εταιρεια να μην παρέχει back up συνδεση στη διαθεση του πελάτη.

Bayern7
20-09-04, 05:25
Το backup ειναι σημαντικότατο. Ειδικά αν μετακινείσαι. Η για τους φοιτητε΄ς που λείπουν από το σπίτι 15 μέρες χριστούγενα και πάσχα..

kadronarxis
20-09-04, 14:22
Πάντως τώρα πρόσεξα ότι τα 5 free sms, έγιναν 6!!!
Αυτό καλό!!
Εγώ πιστεύω ότι αν κάνεις προεπιλογή αριθμού στη σταθερή τηλεφωνία μέσω τελλάς, έπρεπε να το έχουν έτσι ώστε αυτόματα να έχεις και μια μείωση της τάξης του 20% στο adsl...
Αλλά φωνάζουν μόνο ότι ο οτε τους κλέβει τους πελάτες.
Εδώ χρειάζεται καλό management.

Ante gera.

ioneyez
25-09-04, 21:15
Ρε σεις πάρτε κανά φτηνό εσωτερικό modemάκι από το Ιnternet να βρείτε την υγειά σας που κάθεστε και ταλαιπωρείστε με δόσεις και τεχνική υποστήριξη! www.kelkoo.com

sdikr
25-09-04, 22:04
Ρε σεις πάρτε κανά φτηνό εσωτερικό modemάκι από το Ιnternet να βρείτε την υγειά σας που κάθεστε και ταλαιπωρείστε με δόσεις και τεχνική υποστήριξη! www.kelkoo.com

τι σχεση έχει αυτό με αυτά που λέμε
:?:

ioneyez
25-09-04, 22:12
sorry αν δεν έχει πάντως έπρεπε να το βγάλω από το σύστημά μου! :wink:

turboirc
25-09-04, 22:16
Παιδια παντως η Tellas μεχρι στιγμης στο bandwidth ειναι απαιχτη, δεν εχει λυγισει ποτε.
Ασε που δινει 1 ωρα τζαμπα υπεραστικα και 1 ωρα τζαμπα αστικα με προεπιλογη και 6 SMS!

ioneyez
25-09-04, 22:23
σε αυτό πάντως θα συμφωνήσω κι εγώ! (αυτό έχει σχέση!) :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.