PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανακοίνωση για Δυνατότητα Συσχέτισης 2ου MSISDN COSMOTE στην Υπηρεσία OTE TV GO



nnn
15-11-15, 11:57
Σύμφωνα με ανακοίνωση της Cosmote, από 9/11/2015, είναι δυνατή η χρήση της υπηρεσίας ΟΤΕ TV GO μέσω 2ης σύνδεσης κινητής τηλεφωνίας Cosmote.

Αναλυτικά

163636


Πηγή : Cosmote (https://www.cosmote.gr/mobile/content/el/attached_files/Company/2-MSISDN-OTE-TV-GO.pdf) (.pdf file)

MIKU
15-11-15, 12:33
?????????????

stefan_city
15-11-15, 13:02
Εντός μιας οικογένειας όπου ο καθένας έχει το κινητό στο όνομά του, εξακολουθεί να μην μπορεί να γίνει χρήση εκτός του τοπικού WiFi, απ' ότι κατάλαβα.

Για χρήση από υπολογιστή κανένα νεότερο;

MIKU
15-11-15, 13:34
Σε λάπτοπ παίζει??Ααν πως?

schumacher_
15-11-15, 14:41
Σε λάπτοπ παίζει??Ααν πως?

Όχι ακόμα

cyberten
15-11-15, 16:48
Ας το "ανοίξουν" πρώτα σε χρήστες που δεν έχουν Cosmote κινητό και ας αφήσουν το 0.5% των συνδρομητών με 2ο αριθμό σύνδεσης Cosmote εκτός... Αυτές οι αλλαγές δεν είναι σοβαρές :hmm:!

DVader
15-11-15, 17:55
Τις βλάβες που δεν διορθώνουν στα συστήματα τους ...μετά τις συνεννοήσεις και που έχω δώσε εδώ και 2 weeks και πάνε από επεξεργάζεται και επεξεργάζεται....πότε θα τις φτιάξουν ....?

sdikr
15-11-15, 18:28
Τις βλάβες που δεν διορθώνουν στα συστήματα τους ...μετά τις συνεννοήσεις και που έχω δώσε εδώ και 2 weeks και πάνε από επεξεργάζεται και επεξεργάζεται....πότε θα τις φτιάξουν ....?

Όταν θα δώσουν και το multiview

Sebu
16-11-15, 00:04
Ας το "ανοίξουν" πρώτα σε χρήστες που δεν έχουν Cosmote κινητό και ας αφήσουν το 0.5% των συνδρομητών με 2ο αριθμό σύνδεσης Cosmote εκτός... Αυτές οι αλλαγές δεν είναι σοβαρές :hmm:!

To αυτό. Δλδ η Νοβα που εχει χειροτερη ποιοτητα εικονας, χειροτερες παρεχομενες υπηρεσιες, καναλια και προγραμματα και πολλαπλάσια τιμή στο φουλ παλ, δινει το Νοβα γκόου, χωρις δεσμευση συγκεκριμενης εταιρειας κινητου. Και αυτοι εδω οι εξυπνοι το δινουν μονο αν εχεις και κινητο Κοτε? Ρε τι ειναι τουτοι...

Eastwood
16-11-15, 11:39
Αν κατάλαβα καλά, αν έχει κάποιος Cosmoκάρτα θα πρέπει να έχει ενεργοποιήσει εντός 31 ημερών ένα πακέτο δεδομένων για να μπορέσει να χρησιμοποιήσει το OTE TV Go μέσω WiFi; Είναι δυνατόν;

grigsgr
16-11-15, 12:36
To αυτό. Δλδ η Νοβα που εχει χειροτερη ποιοτητα εικονας, χειροτερες παρεχομενες υπηρεσιες, καναλια και προγραμματα και πολλαπλάσια τιμή στο φουλ παλ, δινει το Νοβα γκόου, χωρις δεσμευση συγκεκριμενης εταιρειας κινητου. Και αυτοι εδω οι εξυπνοι το δινουν μονο αν εχεις και κινητο Κοτε? Ρε τι ειναι τουτοι...

Ίσως πρέπει τότε να αναρωτηθείτε όλοι σας, τι θα έκανε η φορθνετ που τόσο αγαπάτε, εάν ήταν όμιλος που έχει και εταιρεία κινητής μαζί με την σταθερή. Μην συγκρίνετε διαφορετικές περιπτώσεις παρότι μοιάζουν σε σημεία μεταξύ τους.

Ionlab
16-11-15, 13:52
Ίσως πρέπει τότε να αναρωτηθείτε όλοι σας, τι θα έκανε η φορθνετ που τόσο αγαπάτε, εάν ήταν όμιλος που έχει και εταιρεία κινητής μαζί με την σταθερή. Μην συγκρίνετε διαφορετικές περιπτώσεις παρότι μοιάζουν σε σημεία μεταξύ τους.

Αυτο που πρέπει να αναρωτηθούμε είναι τι θα έκανε ο Brian Boitano :)

Sebu
16-11-15, 18:26
Ίσως πρέπει τότε να αναρωτηθείτε όλοι σας, τι θα έκανε η φορθνετ που τόσο αγαπάτε, εάν ήταν όμιλος που έχει και εταιρεία κινητής μαζί με την σταθερή. Μην συγκρίνετε διαφορετικές περιπτώσεις παρότι μοιάζουν σε σημεία μεταξύ τους.

:rofl: Εχεις γουστο
Δεν αγαπαω τη 4νετ, για αυτο εφυγα το καλοκαιρι και πηγα στον ΟΤΕ (δορυφορικο).

Απο την αλλη θα μπορουσα και εγω να σου πω οτι κανεις λαθος γιατι η συγκριση γινεται αναμεσα σε δυο τηλεοπτικες δορυφορικες πλατφορμες, οι οποιες δινουν και on the go σημα. To αν καποια απο τις δυο προσφερει και αλλες υπηρεσιες (πχ ιντερνετ, σταθερο, κινητο) ειναι ασχετο με την εν λογω υπηρεσια (δορυφορικη τηλεοραση και on the go προσβαση της).
Αλλα δεν θα στο πω ομως θα σε αφησω να το αναρωτηθεις μονος σου :p

Περα απο την πλακα τωρα σε λιγο θα ζητανε και συγκεκριμενο παροχο ιντερνετ προκειμενου να δωσουν την on the go υπηρεσια. Και το επομενο βημα θα ειναι να σου λενε οτι την απεριοριστη τηλεφωνια σου την προσφερουμε μονο προς το δικο μας δικτυο κ.ο.κ.. Αντι να πηγαινουμε μπροστα παμε πισω. Με την λογικη σου θα μπορουσε και η Νοβα που ειναι πρωτοπορος στο on the go στην Ελλαδα να σου λεει το προσφερω μονο σε οσους εχουν ιντερνετ 4νετ. Που ειναι μεγαλο κομματι της πιτας. Αλλα δεν το εχει κανει. Πολυ απλα γιατι θελει να το "πουλαει" σαν προσφερομενη υπηρεσια σε ολους τους πελατες της ανεξαρτητως δικτυου, οχι σαν εκβιασμο οπως ο ΟΤΕ.

Helene
16-11-15, 19:46
To αυτό. Δλδ η Νοβα που εχει χειροτερη ποιοτητα εικονας, χειροτερες παρεχομενες υπηρεσιες, καναλια και προγραμματα και πολλαπλάσια τιμή στο φουλ παλ, δινει το Νοβα γκόου, χωρις δεσμευση συγκεκριμενης εταιρειας κινητου. Και αυτοι εδω οι εξυπνοι το δινουν μονο αν εχεις και κινητο Κοτε? Ρε τι ειναι τουτοι...

Θεοί πραγματικά

MIKU
16-11-15, 22:38
Να ρωτήσω το οτε tv go στην ποιότητα 576p πόσα GB καταναλώνει ανά ώρα?Στα 720p?

grigsgr
17-11-15, 01:16
Απο την αλλη θα μπορουσα και εγω να σου πω οτι κανεις λαθος γιατι η συγκριση γινεται αναμεσα σε δυο τηλεοπτικες δορυφορικες πλατφορμες, οι οποιες δινουν και on the go σημα. To αν καποια απο τις δυο προσφερει και αλλες υπηρεσιες (πχ ιντερνετ, σταθερο, κινητο) ειναι ασχετο με την εν λογω υπηρεσια (δορυφορικη τηλεοραση και on the go προσβαση της).
Αλλα δεν θα στο πω ομως θα σε αφησω να το αναρωτηθεις μονος σου :p

...Με την λογικη σου θα μπορουσε και η Νοβα που ειναι πρωτοπορος στο on the go στην Ελλαδα να σου λεει το προσφερω μονο σε οσους εχουν ιντερνετ 4νετ. Που ειναι μεγαλο κομματι της πιτας. Αλλα δεν το εχει κανει. Πολυ απλα γιατι θελει να το "πουλαει" σαν προσφερομενη υπηρεσια σε ολους τους πελατες της ανεξαρτητως δικτυου, οχι σαν εκβιασμο οπως ο ΟΤΕ.

Η όποια εταιρεία, αν χρωστούσε όσα χρωστάει η Forthnet, θα έκανε ό,τι μπορεί και δεν μπορεί για να κρατήσει το πελατολόγιό της, προσφέροντας τα πάντα όλα και σε εξευτελιστικές τιμές, όπως και ήδη κάνει η εν λόγω. Και έτσι για την διαφορά, εάν κάποιος δεν πάρει κάποια προσφορά που να δίνει τα HD κανάλια δωρεάν, στην συγκεκριμένη, τα πληρώνει, ενώ στον ΟΤΕ, τα έχει το πακέτο στην τελική τιμή από όσο γνωρίζω. Όσο για το μεγάλο κομμάτι της πίτας που λες, είναι διαφορετικά μεγάλη μια πίτα 4+ εκατομμυρίων συνδρομητών (η COSMOTE Κινητή έχει γύρω στα 7 λογικά) σε σχέση με μια 1+ εκατομμυρίων. Ελπίζω να σε βοηθάω να κατανοήσεις τον τρόπο με τον οποίο εγώ το βλέπω και το αναρωτιέμαι σαφώς, μετά από παρότρυνσή σου!

Ωστόσο, καταλαβαίνω την γκρίνια όλων όσον δεν μπορούν να βλέπουν όταν και όπου θέλουν. Και στον υπολογιστή, και στο κινητό, και στο ταμπλετ, και χωρίς κάρτα SIM, και να μπορούν να συνδέουν τον Η/Υ-κινητό-ταμπλετ σε όποια οθόνη και μέσα από οποιαδήποτε σύνδεση. Όπως καταλαβαίνω και όλους αυτούς οι οποίοι εάν πάνε στο εξωτερικό μπορεί να επικοινωνήσουν με την όποια Forthnet - COSMOTE για να τους υποστηρίξουν τεχνικά επειδή θέλουν να λειτουργήσουν την υπηρεσία εκτός Ελλάδας παρότι λόγω δικαιωμάτων δεν παρέχεται στο εξωτερικό. Οι ίδιοι βέβαια, εάν ενεργοποιούσαν την αντίστοιχη υπηρεσία από την SKY της Αγγλίας, δεν θα τολμούσαν να επικοινωνήσουν για τεχνική υποστήριξη.

Μου θυμίζει λίγο την λογική όπου, με το που βγάζει μια όποια εταιρεία κινητής τηλεφωνίας ανακοίνωση για όποια αλλαγή στα προγράμματα, είτε θετική είτε αρνητική, οι περισσότεροι κράζουν για το σήμα, λες και τους ρώτησε κανείς. Σε όποιον δεν αρέσει, δεν χρησιμοποιεί την υπηρεσία, τόσο απλό. Το λέμε όλοι.



Να ρωτήσω το οτε tv go στην ποιότητα 576p πόσα GB καταναλώνει ανά ώρα?Στα 720p?

Έχεις "ακούσει" ποτέ την φράση αναζήτηση; Θα σε εκπλήξουν τα αποτελέσματα. Εάν δεν το έχεις δοκιμάσει, κάνε μια ενέργεια. Θα δεις, είναι καλό.
Πάρε μια ιδέα σχετικά με αυτό που ρωτάς για να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει κάποια ακριβής απάντηση. Δες αυτό How Much Data Are You Really Using While Streaming?: https://www.puretalkusa.com/blog/video-streaming-data-explained/

kostthem
18-11-15, 16:05
Αν κατάλαβα καλά, αν έχει κάποιος Cosmoκάρτα θα πρέπει να έχει ενεργοποιήσει εντός 31 ημερών ένα πακέτο δεδομένων για να μπορέσει να χρησιμοποιήσει το OTE TV Go μέσω WiFi; Είναι δυνατόν;

Ακριβώς. Τραγική απόφαση. Και επίσημα πλέον, η υπηρεσία δεν διατίθεται δωρεάν.

cyberten
18-11-15, 20:38
Παιδιά όλοι το έχουμε καταλάβει λάθος. Μίλησα με εκπρόσωπο ΟΤΕ και μου επιβεβαίωσε ότι για να ενεργοποιήσεις on the go αρκεί να έχεις σταθερό ΟΤΕ ή κινητό Cosmote. Δεν είναι απαραίτητο να έχεις και τα δύο και πως το πρόβλημα με την ηλεκτρονική αίτηση δεν υφίσταται αν καλέσεις 13888. Μάλιστα με παρότρυνε να το κάνω αμέσως! Έγινε.... Θα ενεργοποιηθεί σε 24h το πολύ. Μόλις γίνει θα μου στείλουν και Username, Pin.

kostthem
18-11-15, 20:49
Παιδιά όλοι το έχουμε καταλάβει λάθος. Μίλησα με εκπρόσωπο ΟΤΕ και μου επιβεβαίωσε ότι για να ενεργοποιήσεις on the go αρκεί να έχεις σταθερό ΟΤΕ ή κινητό Cosmote. Δεν είναι απαραίτητο να έχεις και τα δύο και πως το πρόβλημα με την ηλεκτρονική αίτηση δεν υφίσταται αν καλέσεις 13888. Μάλιστα με παρότρυνε να το κάνω αμέσως!

Αν όμως θες να παρακολουθήσεις σε "ξένο" wi-fi (και δεν είσαι πελάτης σταθερής Cosmote), θα πρέπει ο συσχετισμένος αριθμός Cosmote να έχει και κάποιο πακέτο δεδομένων, ενεργό.
Άλλο η ενεργοποίηση, άλλο η παρακολούθηση :evil:

cyberten
19-11-15, 09:53
Αν όμως θες να παρακολουθήσεις σε "ξένο" wi-fi (και δεν είσαι πελάτης σταθερής Cosmote), θα πρέπει ο συσχετισμένος αριθμός Cosmote να έχει και κάποιο πακέτο δεδομένων, ενεργό.
Άλλο η ενεργοποίηση, άλλο η παρακολούθηση :evil:

Ναι. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα... Ωστόσο αυτό είναι κάτι ρευστό. Είμαι πεπεισμένος ότι και η Nova θα το αλλάξει αυτό στο δικό της on the go και θα ακολουθήσει τον ΟΤΕ αν δει ότι και με αυτόν τον "παράλογο" όρο δεν χάνει την πελατεία του. Είναι ανταγωνισμός παιδιά! Ο καλύτερος θα κερδίσει και θα περάσει τους όρους του... Μέχρι στιγμής ο ΟΤΕ φαίνεται να κερδίζει (λόγω αυξανόμενης πελατειακής βάσης) ενώ η Nova παραμένει σταθερή σχεδόν για όλο το έτος.

Eastwood
19-11-15, 16:58
Αν όμως θες να παρακολουθήσεις σε "ξένο" wi-fi (και δεν είσαι πελάτης σταθερής Cosmote), θα πρέπει ο συσχετισμένος αριθμός Cosmote να έχει και κάποιο πακέτο δεδομένων, ενεργό.
Άλλο η ενεργοποίηση, άλλο η παρακολούθηση :evil:

Μισό, για να καταλάβω: Αν είμαι πελάτης σταθερής τηλεφωνίας ΟΤΕ και έχω σε αυτήν ΟΤΕ TV μέσω internet, θα μπορέσω να πάω σε άλλο σπίτι και να δω OTE TV GO στο τάμπλετ μου μέσω του "ξένου" WiFi έχοντας στο τάμπλετ μου την Cosmoκάρτα μου που ΔΕΝ έχει ενεργοποιημένο πακέτο δεδεμένων;

Serafeim Karakostas
19-11-15, 17:17
Δε θα μπορέσεις.

Eastwood
23-11-15, 10:45
Ευχαριστώ Serafeim Karakostas για την απάντηση. Αν στο παραπάνω σενάριο ενεργοποιήσω πακέτο δεδομένων ώστε να μπορέσω να δω OTE TV Go τότε η εφαρμογή στο τάμπλετ θα χρησιμοποιήσει το ξένο WiFi ή το 3G για τα δεδομένα; Είναι δηλαδή η προϋπόθεση του ενεργοποιημένου πακέτου δεδομένων "νταβατζηλίκι" ή καταναλώνεται υποχρεωτικά;

Serafeim Karakostas
23-11-15, 16:38
Θα χρησιμοποιήσει το "ξένο" wifi.

@ ADSLgr.com All rights reserved.