PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι τρελλοί στην Tellas!! Με ενεργοποίησαν...



my8os
13-04-07, 23:54
Μα είναι δυνατόν γμτ καντεμιά μου; Σήμερα με ενεργοποίησε η Τελλάς (μάλλον θα τη λέω κι εγώ Τρελλάς από εδώ και πέρα ενώ απέφευγα τέτοιου είδους εκφράσεις...) ενώ έχω κάνει αίτηση ακύρωσης από 2/4 για να βάλω την Άλτεκ που με συμφέρει οικονομικά (βλέπε μηνύματα στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=87197 ). Τώρα άμα δει η Άλτεκ ότι έχω δίκτυο Τρελλάς δεν θα μπορούν να με βάλουν στο ΑΡΥΣ και θα χάσω τη 12μηνο 1Μbps δώρο.
Άσε τώρα που μπορεί να χρεωθώ επανασύνδεση με ΟΤΕ και είμαι τώρα με το αργό PSTN (ενώ πριν είχα το ISDN) με σύνδεση 56Κ (που κόπηκε καθώς έγραφα το μήνυμα)!!
Είμαι αρκετά εκνευρισμένος με δαύτους. Πήρα το 13800 και είπαν ότι θα κάνουν 1 μήνα να με αποσυνδέσουν αλλά όταν τους εξήγησα τι συμβαίνει είπαν ότι θα με πάρουν αύριο (να το πιστέψω;). Τους τα έψαλα και τους απείλησα με μηνύσεις.
Ακούς εκεί να πειράξουν το τηλέφωνό μου ενώ δεν είχαν δικαίωμα!!! :mad: :down:

nrg_polini
14-04-07, 00:06
Απο ταχυτητες πως πας ; :p

no_logo
14-04-07, 00:10
στέλνεις εμπεριστατωμένη καταγγελία σε ΕΕΤΤ και συνήγορο του καταναλωτή με ταυτόχρονη κοινοποίηση στην tellas.
Αν δεν κάνουν διακοπή άμεσα μετά από κάτι τέτοιο να μην με λένε no logo

minovg
14-04-07, 14:00
Μα είναι δυνατόν γμτ καντεμιά μου; Σήμερα με ενεργοποίησε η Τελλάς (μάλλον θα τη λέω κι εγώ Τρελλάς από εδώ και πέρα ενώ απέφευγα τέτοιου είδους εκφράσεις...) ενώ έχω κάνει αίτηση ακύρωσης από 2/4 για να βάλω την Άλτεκ που με συμφέρει οικονομικά (βλέπε μηνύματα στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=87197 ). Τώρα άμα δει η Άλτεκ ότι έχω δίκτυο Τρελλάς δεν θα μπορούν να με βάλουν στο ΑΡΥΣ και θα χάσω τη 12μηνο 1Μbps δώρο.
Άσε τώρα που μπορεί να χρεωθώ επανασύνδεση με ΟΤΕ και είμαι τώρα με το αργό PSTN (ενώ πριν είχα το ISDN) με σύνδεση 56Κ (που κόπηκε καθώς έγραφα το μήνυμα)!!
Είμαι αρκετά εκνευρισμένος με δαύτους. Πήρα το 13800 και είπαν ότι θα κάνουν 1 μήνα να με αποσυνδέσουν αλλά όταν τους εξήγησα τι συμβαίνει είπαν ότι θα με πάρουν αύριο (να το πιστέψω;). Τους τα έψαλα και τους απείλησα με μηνύσεις.
Ακούς εκεί να πειράξουν το τηλέφωνό μου ενώ δεν είχαν δικαίωμα!!! :mad: :down:
Ε είσαι πολύ γκαντέμης ρε φίλε... Τόσους μήνες παρακαλούσες να σε συνδέσει και όταν έκανες αίτηση διακοπής ήρθε τελικά η σύνδεση... :blink:

Εγώ θα σου πρότεινα έτσι πως ήρθαν τα πράματα να παραμείνεις στο Ζίστο. Την Άλτεκ κάντην δώρο σε κανά ανηψάκι/ξαδερφάκι.

Spanos
14-04-07, 14:49
Όταν δεν σας ενεργοποιούν φωνάζετε, όταν σας ενεργοποιούν πάλι φωνάζετε. Δεν τρώγεστε με τίποτα...

maik
14-04-07, 14:54
Όταν δεν σας ενεργοποιούν φωνάζετε, όταν σας ενεργοποιούν πάλι φωνάζετε. Δεν τρώγεστε με τίποτα...

Αφηστε να κανουν οτι θελουν τελοσπαντων. Αυτοι ξερουν καλυτερα απο εσας ποτε ειναι η ωρα για ενεργοποιηση. Εσεις απλα θα το δεχεστε.

Ακους εκει να εχετε και απαιτησεις:evil: :evil:

Jim87
14-04-07, 15:16
Μα είναι δυνατόν γμτ καντεμιά μου; Σήμερα με ενεργοποίησε η Τελλάς (μάλλον θα τη λέω κι εγώ Τρελλάς από εδώ και πέρα ενώ απέφευγα τέτοιου είδους εκφράσεις...) ενώ έχω κάνει αίτηση ακύρωσης από 2/4 ...


Αμα είσαι στο στάδιο "NPR" όπως γράφετε στα συστήματα της Tellas, κανένας ανθρώπος και κανένα fax δεν μπορεί να σταματήσει την διαδικασία ενεργοποίησης...
Πρέπει πρώτα να ενεργοποιηθει η γραμμή σου και μετά να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες για την διακοπή...

Αν εσύ ενεργοποιήθηκες 13/4, απο το στάδιο "NPR" και μετά θέλει αν δεν υπάρχουν προβλήματα 9 μέρες, δηλαδή απο τις 4/4 και μετά δεν μπορεί να σταματηθεί η διαδικασία.
Βάλε τώρα μια μέρα το fax για να περαστεί + το ότι δεν ξέρεις απο πότε ήταν "NPR" και καταλαίνεις γιατί ενεργοποιήθηκες...

maik
14-04-07, 15:38
Αμα είσαι στο στάδιο "NPR" όπως γράφετε στα συστήματα της Tellas, κανένας ανθρώπος και κανένα fax δεν μπορεί να σταματήσει την διαδικασία ενεργοποίησης...
Πρέπει πρώτα να ενεργοποιηθει η γραμμή σου και μετά να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες για την διακοπή...

Αν εσύ ενεργοποιήθηκες 13/4, απο το στάδιο "NPR" και μετά θέλει αν δεν υπάρχουν προβλήματα 9 μέρες, δηλαδή απο τις 4/4 και μετά δεν μπορεί να σταματηθεί η διαδικασία.
Βάλε τώρα μια μέρα το fax για να περαστεί + το ότι δεν ξέρεις απο πότε ήταν "NPR" και καταλαίνεις γιατί ενεργοποιήθηκες...

Μηπως, λεω μηπως η Τελλας ειδε οτι ο φιλος πηγαινει σε αλλη εταιρια και τον ενεργοποιησε;;

Tip : Αν δειτε οτι αργουν να σας ενεργοποισουν καντε αιτηση σε αλλη εταιρια. :rofl:

my8os
14-04-07, 16:15
Μηπως, λεω μηπως η Τελλας ειδε οτι ο φιλος πηγαινει σε αλλη εταιρια και τον ενεργοποιησε;;

Tip : Αν δειτε οτι αργουν να σας ενεργοποισουν καντε αιτηση σε αλλη εταιρια. :rofl:

Όντως γιατί τους είπα κάτι για Άλτεκ... lol! Καλά να πάθω.

Μάλλον θα μείνω στο ζίστο έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα γιατί μετά προβλέπω άλλο τρέξιμο με τον ΟΤΕ και χρεώσεις επανενεργοποίησης κλπ κλπ.

Τώρα πώς θα επικοινωνήσω με το 13813 της Άλτεκ που δεν ισχύει στο δίκτυο της Τρελλάς για να αλλάξω την αίτηση της 12μηνης συνδρομής, ώστε να τη χαρίσω σε φίλο;

Αυτό το NPR τι ακριβώς είναι;

DVader
14-04-07, 16:21
Αμα είσαι στο στάδιο "NPR" όπως γράφετε στα συστήματα της Tellas, κανένας ανθρώπος και κανένα fax δεν μπορεί να σταματήσει την διαδικασία ενεργοποίησης...
Πρέπει πρώτα να ενεργοποιηθει η γραμμή σου και μετά να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες για την διακοπή...

Αν εσύ ενεργοποιήθηκες 13/4, απο το στάδιο "NPR" και μετά θέλει αν δεν υπάρχουν προβλήματα 9 μέρες, δηλαδή απο τις 4/4 και μετά δεν μπορεί να σταματηθεί η διαδικασία.
Βάλε τώρα μια μέρα το fax για να περαστεί + το ότι δεν ξέρεις απο πότε ήταν "NPR" και καταλαίνεις γιατί ενεργοποιήθηκες...


Δήλαδή στο στάδιο αυτό δεν έχει Cancel κουμπί στο σύστημα της ...:rofl: Χμμμμμμμμμμμμμ Matrix κατάσταση !!!!!:whistle:

no_logo
14-04-07, 16:27
Μάλλον θα μείνω στο ζίστο έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα

:sheep: στο μαντρί. τέτοια αντιμετώπιση ελπίζω να έχετε από αυτές τις εταιρείες. Δεν σας αξίζει και τίποτα καλύτερο

my8os
14-04-07, 16:43
Τέλος πάντων,δεν θα ήθελα να κρίνω τακτικές εταιριών αλλά και την έλλειψη καταναλωτικής συμπεριφοράς μερικών που αποδέχονται καταστάσεις και άλλους που τις επικροτούν(π.χ.τώρα που στο βάλανε κράτα το και ας μην το θές)

Εγώ θα αποδεχθώ την κατάσταση αλλά δεν θα σωπάσω κιόλας. Θα καταγγείλω στην ΕΕΤΤ, στην ένωση καταναλωτών και θα στείλω γράμμα σε 1-2 περιοδικά, και και και...
Σε 12 μήνες όταν θα ωριμάσει η αγορά θα δούμε και αν θα συνεχίσω εκεί.

no_logo
14-04-07, 16:53
αν το αποδεχθείς δεν έχει νόημα η καταγγελία μια και κάτι θα πρέπει να ζητάς. Διαφορετικά ποιος ο σκοπός της;

my8os
14-04-07, 17:02
Σκοπός της είναι να τους βάλουν χέρι για την ταλαιπωρία μου και για την ελλιπή μηχανοργάνωσή τους.

minovg
14-04-07, 18:31
Στενοχώρια μερικοί που ενεργοποιήθηκε ο φίλος και δεν ακυρώνει τελικάτο Ζίστο... Ε ρε γλέντια...

Leftos
14-04-07, 18:40
Σύμφωνω με το ότι δε γίνεται να σε ενεργοποιούν δύο εβδομάδες μετά την αίτηση ακύρωσης. Το θεωρώ απαράδεκτο. Επειδή σώνει και καλά ενεργοποιήθηκε θα πρέπει όλοι να είμαστε χαρούμενοι; Σίγουρα υπάρχουν πολλοί που θα πουν "εγώ ακόμα περιμένω ενεργοποίηση $#%#$, κι εσύ έχεις 4mbps και παραπονιέσαι;"

Το θέμα είναι οτί ο φίλος αποφάσισε οτί τον συμφέρει καλύτερα κάτι άλλο, και η ΤΕΛΛΑΣ παρόλο που δέχτηκε αίτηση ακύρωσης συνέχισε και πραγματοποίησε την ενεργοποίηση με το ζόρι. Επαναλαμβάνω, απαράδεκτο κατά την άποψη μου.

Όσο δελεαστικό κι αν είναι το να έχεις Zisto, το να σε ενεργοποιούν έτσι είναι πέρα για πέρα παράνομο και αντιδεοντολογικό, και θα πρέπει να προβείς άμεσα στις κατάλληλες καταγγελίες. Εξ'άλλου μην ξεχνάς τους λόγους που εξ'αρχής έκανες την κίνηση για ακύρωση και αίτηση στην ΑΛΤΕΚ. Μην κάθεσαι τώρα ως "ικανοποιημένος πελάτης".

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν επιτίθομαι στον my8os ή σε οποιονδήποτε άλλον προσωπικά, απλά εκφράζω την άποψη μου, κι ας είμαι ένας από τους καιρό τώρα ενεργοποιημένους.

Spanos
14-04-07, 19:20
Στενοχώρια μερικοί που ενεργοποιήθηκε ο φίλος και δεν ακυρώνει τελικάτο Ζίστο... Ε ρε γλέντια...

Χαμός βλέπεις το thread και είναι ένας που δουλεύει στον ΟΤΕ, ένας που δουλεύει στην Tellas, ένας που δούλευε στην Tellas και προσπαθούν να περάσουν απόψεις που βγαίνουν μέσα απο την προσωπική τους πικρία, συμφέρον ή κόντρα με την κάθε εταιρεία και τώρα αυτό είναι συζήτηση...:down:

sdikr
14-04-07, 19:31
Χαμός βλέπεις το thread και είναι ένας που δουλεύει στον ΟΤΕ, ένας που δουλεύει στην Tellas, ένας που δούλευε στην Tellas και προσπαθούν να περάσουν απόψεις που βγαίνουν μέσα απο την προσωπική τους πικρία, συμφέρον ή κόντρα με την κάθε εταιρεία και τώρα αυτό είναι συζήτηση...:down:

θα ήθελα να δω τι θα έλεγες αν είσουν στην θέση του ;)

Ο πελάτης εστείλε φαξ και είπε όχι δεν θέλω ενεργοποίηση, και ξαφνικά τσουπ νασου η ενεργοποιήση,

maik
14-04-07, 20:12
Σύμφωνω με το ότι δε γίνεται να σε ενεργοποιούν δύο εβδομάδες μετά την αίτηση ακύρωσης. Το θεωρώ απαράδεκτο. Επειδή σώνει και καλά ενεργοποιήθηκε θα πρέπει όλοι να είμαστε χαρούμενοι; Σίγουρα υπάρχουν πολλοί που θα πουν "εγώ ακόμα περιμένω ενεργοποίηση $#%#$, κι εσύ έχεις 4mbps και παραπονιέσαι;"

Το θέμα είναι οτί ο φίλος αποφάσισε οτί τον συμφέρει καλύτερα κάτι άλλο, και η ΤΕΛΛΑΣ παρόλου που δέχτηκε αίτηση ακύρωσης συνέχισε και πραγματοποίησε την ενεργοποίηση με το ζόρι. Επαναλαμβάνω, απαράδεκτο κατά την άποψη μου.

Όσο δελεαστικό κι αν είναι το να έχεις Zisto, το να σε ενεργοποιούν έτσι είναι πέρα για πέρα παράνομο και αντιδεοντολογικό, και θα πρέπει να προβείς άμεσα στις κατάλληλες καταγγελίες. Εξ'άλλου μην ξεχνάς τους λόγους που εξ'αρχής έκανες την κίνηση για ακύρωση και αίτηση στην ΑΛΤΕΚ. Μην κάθεσαι τώρα ως "ικανοποιημένος πελάτης".

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν επιτίθομαι στον my8os ή σε οποιονδήποτε άλλον προσωπικά, απλά εκφράζω την άποψη μου, κι ας είμαι ένας από τους καιρό τώρα ενεργοποιημένους.

:respekt: :respekt: :respekt:

Ευτυχως υπαρχουν και μερικοι που σκεφτονται.

maik
14-04-07, 20:14
Στενοχώρια μερικοί που ενεργοποιήθηκε ο φίλος και δεν ακυρώνει τελικάτο Ζίστο... Ε ρε γλέντια...

Δηλαδη κανετε παρτυ στην Τελλας για καθε ενεργοποιηση;;;:lol: :lol:

Spanos
14-04-07, 20:42
θα ήθελα να δω τι θα έλεγες αν είσουν στην θέση του ;)

Ο πελάτης εστείλε φαξ και είπε όχι δεν θέλω ενεργοποίηση, και ξαφνικά τσουπ νασου η ενεργοποιήση,

Θα έπρεπε κάποιους απο τους τόσους εδω μέσα που δουλεύουν σε πάροχο που πετάχτηκαν να κοροιδέψουν ή να πουν το δικό τους οτι δεν υπάρχει δυνατότητα ακύρωσης απο τη στιγμή που έχει εγκριθεί η αίτηση φορητότητας και έχει οριστεί ραντεβού ή απο τη στιγμή που έχει κατασκευαστεί βρόχος σε περίπτωση Ανενεργού Βρόχου. Η μέρα που στάλθηκε το φαξ και έπεσε στα χέρια κάποιου υπάλληλου με την ημερομηνία ενεργοποίησης είναι πολύ κοντά.

Αντί λοιπόν να δώσουν τη σωστή πληροφορία ο καθένας γράφει το δικό του γιατι πολύ απλά θέλει να πεί αυτό που τον συμφέρει. Μόνο ένας το εξήγησε αλλα δεν έδωσε κανείς σημασία.

no_logo
14-04-07, 20:50
Θα έπρεπε κάποιους απο τους τόσους εδω μέσα που δουλεύουν σε πάροχο που πετάχτηκαν να κοροιδέψουν ή να πουν το δικό τους οτι δεν υπάρχει δυνατότητα ακύρωσης απο τη στιγμή που έχει εγκριθεί η αίτηση φορητότητας και έχει οριστεί ραντεβού ή απο τη στιγμή που έχει κατασκευαστεί βρόχος σε περίπτωση Ανενεργού Βρόχου. Η μέρα που στάλθηκε το φαξ και έπεσε στα χέρια κάποιου υπάλληλου με την ημερομηνία ενεργοποίησης είναι πολύ κοντά.

Αντί λοιπόν να δώσουν τη σωστή πληροφορία ο καθένας γράφει το δικό του γιατι πολύ απλά θέλει να πεί αυτό που τον συμφέρει. Μόνο ένας το εξήγησε αλλα δεν έδωσε κανείς σημασία.

την σωστή πληροφορία έπρεπε να την δωσει ο υπάλληλος της tellas όταν έλαβε το φαξ διακοπής. Από την στιγμή που δεν ειδοποιησαν τον πελάτη για το ανέφικτο του αιτήματος γιατί να βγάλω εγω ή εσύ συμπεράσματα;

1 εκανε αίτηση διακοπής;
εκανε
2 ενημέρωσε η τελλας για ακυρότητα αυτής;
οχι

αρα η αίτηση ισχύει
τελεια και παυλα ;)

μήπως δεν έχουμε παραδείγματα και πρόστιμα από την ΕΕΤΤ για παραβιάσεις συμβολαίων και προεπιλογής από την τελλας;
εχουμε
γιατί να πιστέψω λοιπόν έναν εγκληματία;

minovg
14-04-07, 20:53
Δηλαδη κανετε παρτυ στην Τελλας για καθε ενεργοποιηση;;;:lol: :lol:
Δε μ'αρέσει το δεύτερο πληθυντικό. Δεν ανήκω πουθενά. Αντιθέτως εσύ («εσείς» καλύτερα - σεβόμενος την ηλικία σας) ανήκεις κάπου αλλού. :whistle:

Κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε μερικοί. Επικρότησε κανείς το γεγονός ότι αργούν να θέσουν σε ισχύ τις αιτήσεις ακύρωσης; Αλλά αυτό γίνεται παντού, όχι μόνο στην Τελλάς. Υπάρχει και η γραφειοκρατία. Μεσολαβούν κάποιες μέρες. Αλλά στην περίπτωση του φίλου εδώ όπως πολύ σωστά είπε ο Spanos οι διαφορές ημερομηνίας ακύρωσης και ενεργοποίησης ήταν πολύ κοντινές και ίσως δεν πρόλαβαν να ενημερωθούν.

Παρόλα αυτά έχει κάθε δικαίωμα να ακυρώσει χωρίς να πληρώσει κάποια ρήτρα. Εγώ/εμείς όλοι που γράφουμε εδώ, απλά εκθέτουμε την άποψή μας. Ό,τι θέλει ο ίδιος κάνει. Αντιθέτως άλλοι είναι αυτοί που δείχνουν τεράστια στενοχώρια το ότι συνεχίζει στο Ζίστο. Άρα ποιος είναι εμπαθής; :hmm: :whistle:

my8os
14-04-07, 21:17
την σωστή πληροφορία έπρεπε να την δωσει ο υπάλληλος της tellas όταν έλαβε το φαξ διακοπής. Από την στιγμή που δεν ειδοποιησαν τον πελάτη για το ανέφικτο του αιτήματος γιατί να βγάλω εγω ή εσύ συμπεράσματα;


Η φάση είναι ότι δεν έστειλα φαξ αλλά πήγα ο ίδιος από τα γραφεία τους στην Κηφισίας γιατί έλεγα ότι ήμουν κοντά στην ενεργοποίηση και να είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει αυτός ο 'νεκρός' χρόνος μεταξύ λήψης του φαξ και καταχώρησής του.
Μπροστά μου η υπάλληλος στην εξυπηρέτηση πελατών περνούσε στο κομπιούτερ της την αίτηση ακύρωσης που μου έδωσαν να συμπληρώσω! Άρα στο σύστημά τους μπήκε η ακύρωση σωστά και θα έπρεπε να με ενημέρωναν ότι δεν ισχύει η ακύρωση...

Ντροπή Τρελλάς. :down: Θα είμαι επιφυλακτικός σε κάθε συναλλαγή μαζί σου. Τουλάχιστον ελπίζω οι υπηρεσίες να είναι καλές (επιφυλλάσομαι μέχρι να λάβω και το ρούτερ...σε κανένα μήνα :p )

Η απόφαση ελήφθη για ζίστο θέτοντας πλέον τα οικονομικά κριτήρια σε δεύτερη μοίρα. Θα προσπαθήσω το δώρο της Άλτεκ να το μεταφέρω στης μάνας μου το τηλ στα Γιάννενα (67 χρονών: DSL; τι ειν' τούτο α;). Ελπίζω να γίνεται και να δέχονται.

sexrazat
14-04-07, 21:46
Η προσωπική μου εμπειρία λέει κάτι απλό. Lannet, Altec, Cosmoline αν είσαι συνδρομητής και θέλεις να φύγεις (από προεπιλογή ή LLU όπου υπάρχει) κατά κανόνα δεν έχεις πρόβλημα και γίνεται σε λογικά χρονικά πλαίσια.
Forthnet έτσι και έτσι.

Tellas, Vivodi και Teledome φτύνεις αίμα μπορεί να φας μήνες και να πάθεις και καμιά παράκρουση. Άσε που μπορεί να βρεθείς γραμμένος χωρίς καν να το ξέρεις.

Θα μου πεις εσύ δουλεύεις σε ανταγωνιστική εταιρεία και ευλογάς τα γένια σου. Αν έτσι πιστεύεις δικαίωμά σου. Καθημερινά όμως μιλάω με καμιά 15-20 απλούς συνδρομητές με παρόμοια προβλήματα και επειδή είμαι χρόνια μέσα στο πρόβλημα και δεν θέλω να κρύβομαι πίσω από το δάκτυλό μου λέω κάτι πολύ απλό.

Για μένα είναι ΠΟΛΙΤΙΚΗ των εταιρειών αυτών και σπάνια λάθος ή κακή οργάνωση.

Και κατά πάσα πιθανότητα η Tellas αν ήθελε μπορούσε και τώρα να σεβαστεί την επιλογή του φίλου μιας και υπάρχουν ανεπίσημοι δίαυλοι επικοινωνίας μεταξύ των εταιρειών (για να προλαβαίνουμε τις μαλακίες όλων μας) και να τον αποδεσμεύσει πάρα πολύ σύντομα.

Απλά δεν γουστάρει να το κάνει.

iliask
14-04-07, 21:58
Kαι σε μένα το ίδιο έκαναν.Ενώ είχα στείλει fax ακύρωσης της αίτησης μου μετά από 1 μήνα με πήραν τηλ και μου λέει ένας τεχνικός πως την επόμενη μέρα θα έρθει να με ενεργοποιήσει.Καγκελο εγώ αλλά φυσικά του είπα να έρθει γιατί είχα μείνει πολύ καιρό χωρίς internet και φυσικά δεν αντεχα αλλή αναμονη.Απαραδεκτο μεν αλλα τουλάχιστον επωφεληθηκα την παρουσα εκεινη στιγμή.Μετά βέβαια έστελνα fax που ζήταγα να μην γίνει ακυρωση και να θεωρηθεί ακυρο το προηγουμένο αιτημα μου κτλ κτλ.....Φοβήθηκα με αυτούς εκεί οτι μπορεί την 1 μέρα να με ενεργοποιούσαν και την αλλή να μου έκαναν διακοπή!!!!!!!
Τωρα το αλλό με έχει ανυσηχήσει.Εχω ενεργοποιηθει από τις 22 Ιανουαρίου αλλά ακόμα λογαριασμό δεν έχω λάβει .Μπορεί κάποιος αλλός φιλος που έχει Τελλας να μου πει ποτέ του έστειλαν λογαριασμό ?

sexrazat
14-04-07, 22:06
Δεν θέλω να παίξω με τον πόνο σου αλλά μάλλον σε μένα ήρθαν οι λογαριασμοί.

Με έχουνε γράψει από το Νοέμβρη χωρίς ποτέ να το ζητήσω στο προ-Ζίστο και μου έχουν στείλει και 3 λογαριασμούς χρεώνοντας τα πάγια των 17,95 κάθε φορά. Με πήραν και τηλ. γιατί καθυστερώ. Τους είπα ότι έχω κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ και θα με παίρναν πάλι αφού ερευνούσαν το θέμα.

Φυσικά δεν με πήραν ποτέ αλλά μου στείλαν και τον τρίτο λογαριαμό τον επόμενο μήνα. Έτσι πως πάει μπορεί να μου κόψουν και το ρεύμα (συγνώμη το τηλέφωνο)

no_logo
14-04-07, 22:11
ρε τι είναι αυτά που διαβάζω :medic:

maik
15-04-07, 11:11
Δε μ'αρέσει το δεύτερο πληθυντικό. Δεν ανήκω πουθενά. Αντιθέτως εσύ («εσείς» καλύτερα - σεβόμενος την ηλικία σας) ανήκεις κάπου αλλού. :whistle:

Κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε μερικοί. Επικρότησε κανείς το γεγονός ότι αργούν να θέσουν σε ισχύ τις αιτήσεις ακύρωσης; Αλλά αυτό γίνεται παντού, όχι μόνο στην Τελλάς. Υπάρχει και η γραφειοκρατία. Μεσολαβούν κάποιες μέρες. Αλλά στην περίπτωση του φίλου εδώ όπως πολύ σωστά είπε ο Spanos οι διαφορές ημερομηνίας ακύρωσης και ενεργοποίησης ήταν πολύ κοντινές και ίσως δεν πρόλαβαν να ενημερωθούν.

Παρόλα αυτά έχει κάθε δικαίωμα να ακυρώσει χωρίς να πληρώσει κάποια ρήτρα. Εγώ/εμείς όλοι που γράφουμε εδώ, απλά εκθέτουμε την άποψή μας. Ό,τι θέλει ο ίδιος κάνει. Αντιθέτως άλλοι είναι αυτοί που δείχνουν τεράστια στενοχώρια το ότι συνεχίζει στο Ζίστο. Άρα ποιος είναι εμπαθής; :hmm: :whistle:

Ευτυχως καταλαβαινουμε πολλα. Το υποφορουμ για την Τελλας ειναι γεματο με μηνυματα σου που απαντας σε οποιον διαμαρτυρεται. Λεει ενας οτι στην ταδε περιοχη(ακομα και σε αλλη πολη) εχει προβληματα και αμεσως πεταγεσαι να πεις οτι εσυ στην τελειως αντιθετη περιοχη δεν εχεις.
Αυτο βεβαια οπως καταλαβαινεις ξεφευγει κατα πολυ απο την απλη "εκθεση" αποψεων.

minovg
15-04-07, 14:48
Ευτυχως καταλαβαινουμε πολλα. Το υποφορουμ για την Τελλας ειναι γεματο με μηνυματα σου που απαντας σε οποιον διαμαρτυρεται. Λεει ενας οτι στην ταδε περιοχη(ακομα και σε αλλη πολη) εχει προβληματα και αμεσως πεταγεσαι να πεις οτι εσυ στην τελειως αντιθετη περιοχη δεν εχεις.
Αυτο βεβαια οπως καταλαβαινεις ξεφευγει κατα πολυ απο την απλη "εκθεση" αποψεων.
Για χαλάρωσε λιγάκι. Για χαλάρωσε. Ποτέ δε συνέβη κάτι τέτοιο. Είναι κακό που παρακολουθώ μόνο το φόρουμ της Τελλάς και ελάχιστα τα υπόλοιπα; Αυτό έχω, με αυτό ασχολούμαι περισσότερο. Κι αυτό κακό; Εν αντιθέσει με εσένα που κάνεις το αντίθετο, παίρνεις σβάρνα όλα τα φόρουμ όλων των εταιρειών αλλά εγώ δεν σε κατηγόρησα. Γούστο σου και καπέλο σου.

EvilHawk
15-04-07, 17:11
Για ανταλλαγές μηνυμάτων αμοιβαίας "αγάπης" έχουμε τα pm ... :whistle:

Jim87
15-04-07, 21:37
Όντως γιατί τους είπα κάτι για Άλτεκ... lol! Καλά να πάθω.

Αυτό το NPR τι ακριβώς είναι;

Το npr είναι όταν η Tellas στέλνει την αίτηση για φορητότητα.Την ίδια μέρα πέρνει και απάντηση...


Θα έπρεπε κάποιους απο τους τόσους εδω μέσα που δουλεύουν σε πάροχο που πετάχτηκαν να κοροιδέψουν ή να πουν το δικό τους οτι δεν υπάρχει δυνατότητα ακύρωσης απο τη στιγμή που έχει εγκριθεί η αίτηση φορητότητας και έχει οριστεί ραντεβού ή απο τη στιγμή που έχει κατασκευαστεί βρόχος σε περίπτωση Ανενεργού Βρόχου. Η μέρα που στάλθηκε το φαξ και έπεσε στα χέρια κάποιου υπάλληλου με την ημερομηνία ενεργοποίησης είναι πολύ κοντά.

Αντί λοιπόν να δώσουν τη σωστή πληροφορία ο καθένας γράφει το δικό του γιατι πολύ απλά θέλει να πεί αυτό που τον συμφέρει. Μόνο ένας το εξήγησε αλλα δεν έδωσε κανείς σημασία.

Ακριβώς!
Όπως ξαναείπα μετά το NPR (φορητότητα) κανένας δεν μπορεί να σταματήσει την διαδικασία και άμα έχεις στείλει fax θα ενεργοποιηθεί η γραμμή σου (συνήθως μετά απο 9 μέρες) και μετά θα γίνει η ακύρωση της γραμμής (30 μέρες για να ξαναπας στον OTE)

Οπότε αν δεν το έχεις κάνει ήδη στείλε fax ακύρωσης της ακύρωσης στο 211-1200021 αν θες να κρατήσεις το zisto ή άστο έτσι ώστε να επιστρέψεις στον OTE )

sexrazat
15-04-07, 22:04
Ο φίλος περιμένει 4,5 μήνες, την ημέρα που κάνει αίτηση ακύρωσης και ενημερώνει ότι αλλάζει εταιρεία όλως τυχαία ξεκινάει το τελευταίο στάδιο ενεργοποίησης του zisto.

Όλως τυχαία δεν τον ενημερώνουν και τον ενεργοποιούν στις 13/4.

Όλως τυχαία δεν τον ενημερώνουν ότι κύριε λυπάμαι η διαδικασία έχει ξεκινήσει και δεν μπορούμε να την σταματήσουμε. Ή μένετε σε μας ή τρώτε 30 μέρες χωρίς ADSL πληρώνετε τον ΟΤΕ και μπλέκεται με καταγγελίες στην ΕΕΤΤ

Είμαι πολύ περίεργος να δω την πορεία της αίτησης μέσα από τα συστήματα του ΟΤΕ και όχι αυτά που ισχυρίζεται η Tellas.

Ακόμα και σε αυτό το στάδιο, η Tellas αν θέλει σταματάει την διαδικασία ή την επιταχύνει ώστε να τελειώσει σε μερικές μέρες. Το πρόβλημα δεν είναι ο ΟΤΕ γιατί επαναλαμβάνω όσοι μπλέκονται στη διαδικασία αυτή από ΟΤΕ και Tellas έχουν ασφαλιστικές δικλείδες και ανεπίσημα κανάλια επικοινωνίας για να προλαβαίνουν καταστάσεις που θίγουν τη μία ή την άλλη εταιρεία να προλαβαίνουν δηλ. μαλακ.. που έχεουν κάνει οι μεν ή οι δε ή απλά να εξυπηρετήσουν κάποια ειδική περίπτωση.

Απλά η Tellas δεν γουστάρει να το κάνει.

Εγώ δεν θα έμενα σε μια τέτοια εταιρεία αλλά δεν έχω εγώ το πρόβλημα κι όταν όταν είσαι απέξω τα μεγάλα λόγια είναι πιο εύκολα. Οπότε ας αφήσουμε τον φίλο να τα βάλει κάτω μόνος του και να αποφασίσει.

karavagos
15-04-07, 22:38
Αμα είσαι στο στάδιο "NPR" όπως γράφετε στα συστήματα της Tellas, κανένας ανθρώπος και κανένα fax δεν μπορεί να σταματήσει την διαδικασία ενεργοποίησης...
Πρέπει πρώτα να ενεργοποιηθει η γραμμή σου και μετά να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες για την διακοπή...

Αν εσύ ενεργοποιήθηκες 13/4, απο το στάδιο "NPR" και μετά θέλει αν δεν υπάρχουν προβλήματα 9 μέρες, δηλαδή απο τις 4/4 και μετά δεν μπορεί να σταματηθεί η διαδικασία.
Βάλε τώρα μια μέρα το fax για να περαστεί + το ότι δεν ξέρεις απο πότε ήταν "NPR" και καταλαίνεις γιατί ενεργοποιήθηκες...



Το npr είναι όταν η Tellas στέλνει την αίτηση για φορητότητα.Την ίδια μέρα πέρνει και απάντηση...

Ακριβώς!
Όπως ξαναείπα μετά το NPR (φορητότητα) κανένας δεν μπορεί να σταματήσει την διαδικασία και άμα έχεις στείλει fax θα ενεργοποιηθεί η γραμμή σου (συνήθως μετά απο 9 μέρες) και μετά θα γίνει η ακύρωση της γραμμής (30 μέρες για να ξαναπας στον OTE)


Το NPR (Number Porting Request) είναι το πρώτο βήμα (σήμα που στέλνει ο δέκτης) προκειμένου να ξεκινήσει η φορητότητα. Φυσικά και μπορεί να καθυστερήσει ή να ακυρωθεί η διαδικασία μετά από αυτό το στάδιο, είτε από τον δέκτη, είτε από τον δότη, είτε από την ΕΒΔΑΦ.
Το NP RFS (Number Porting Ready For Service) είναι το τελευταίο βήμα (σήμα που στέλνει ο δέκτης) προκειμένου να ενεργοποιηθεί η φορητότητα, έπειτα από το οποίο ο ίδιος δεν μπορεί να ακυρώσει/καθυστερήσει την φορητότητα (μόνο η ΕΒΔΑΦ μπορεί).

my8os
29-04-07, 13:28
Χθες ήρθε ο courier και μου έφερε τον εξοπλισμό! Φυσικά δεν με είχε πάρει κανείς τηλ να μου πει και ήμουν τυχερός που ήμουν σπίτι και δεν είχα βγει για ψώνια όπως συνηθίζω τέτοια μέρα...
Τέλειωσε η ταλαιπωρία μετά από 5 μήνες και βάλε! Άλλος τώρα υποψήφιος για πρόεδρος 'καθυστέρησης';
Εύχομαι σε όλους εδώ να μην περιμένουν τόσο πολύ (διαβάζω ότι υπάρχουν κι άλλοι που διεκδικούν το 'προεδριλίκι' τώρα).

no_logo
29-04-07, 15:08
κανε και ένα update τα στοιχεία του προφίλ σου τότε

@ ADSLgr.com All rights reserved.