PDA

Επιστροφή στο Forum : COSMΟΤΕ και ταχύτητα ADSL2+ στη Νέα Κυψέλη



elthis
17-11-15, 19:16
Καλησπέρα.
Πρόσφατα μετακόμισα στη περιοχή της Νέας Κυψέλης ή Άνω Κυψέλης όπως αλλιώς λέγεται, τέρμα Καυκάσου.
Έκανα νέα γραμμή στον ΟΤΕ και σύνδεση 24άρα.
Η ταχύτητα που δείχνει το router όμως είναι πολύ πιο χαμηλή όπως θα δείτε στη φωτογραφία που παραθέτω.
Έχω διαβάσει ότι η περιοχή δε πιάνει και τις καλύτερες ταχύτητες, αλλά είναι δυνατόν να συγχρονίζει τόσο χαμηλά;
Σε τηλεφωνική συνομιλία που είχα μαζί τους, μια μου λένε ότι είναι χαμηλά και θα το κοιτάξουν, την άλλη μου λένε ότι η περιοχή μου φτάνει τα 6MBPS και είμαι καλά.
Για router ενημερωτικά μου έχουν δώσει το SPEEDPORT W 724V.

Οι ερωτήσεις μου βασικά είναι οι εξής:

Να τους πιέσω μήπως και κάνουν κάτι και ανέβει λίγο η ταχύτητα;
Αν δε γίνεται να ζητήσω να με πάνε σε άλλο πακέτο με τα 4MBPS να μη πληρώνω σαν κορόιδο 24άρα γραμμή;


Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.
Ηλίας.

163719

babis3g
17-11-15, 19:31
Βλεπω λιγα λαθη αλλα δεν ξερω ποση ωρα ειναι το μοντεμ επανω με 5055 crc errors
καλου κακου πρεπει αν κανεις ενα ελενχο στην εσωτερικη σου εκγατασταση για να εισαι οκ απο την μερια σου (σποιλερ)
Απλα αν εχεις πολλες πριζες, βρες την πρωτη που το καλωδιο οτε ερχεται απο εξω και βγαλε φιλτρο / τηλεφωνο , κουμπωνεις το μοντεμ να δεις τα στατιστικα αν ειναι καλυτερα
http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-%CE%91%CE%BD%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1?p=5507825#post5507825

Επρεπε να εχει σχεδον διπλασια ταχυτητα οποτε κανεις με την σειρα αυτο που ειπες
πρωτα τηλεφωνημα αν σου ανεβασουν ταχυτητα και μετα γυρισμα στην 4αρα αν θελεις πιο οικονομικο πακετο
ειχα και εγω 4αρα και ειναι αρκετα καλη συνδεση, δεν θα δεις μεγαλη διαφορα με 1 mbps παραπνω που τωρα εχεις (αν σε αφησουν ετσι)

elthis
17-11-15, 20:47
Βλεπω λιγα λαθη αλλα δεν ξερω ποση ωρα ειναι το μοντεμ επανω με 5055 crc errors
καλου κακου πρεπει αν κανεις ενα ελενχο στην εσωτερικη σου εκγατασταση για να εισαι οκ απο την μερια σου (σποιλερ)
Απλα αν εχεις πολλες πριζες, βρες την πρωτη που το καλωδιο οτε ερχεται απο εξω και βγαλε φιλτρο / τηλεφωνο , κουμπωνεις το μοντεμ να δεις τα στατιστικα αν ειναι καλυτερα
http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-%CE%91%CE%BD%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1?p=5507825#post5507825

Επρεπε να εχει σχεδον διπλασια ταχυτητα οποτε κανεις με την σειρα αυτο που ειπες
πρωτα τηλεφωνημα αν σου ανεβασουν ταχυτητα και μετα γυρισμα στην 4αρα αν θελεις πιο οικονομικο πακετο
ειχα και εγω 4αρα και ειναι αρκετα καλη συνδεση, δεν θα δεις μεγαλη διαφορα με 1 mbps παραπνω που τωρα εχεις (αν σε αφησουν ετσι)

Το router είναι επάνω μια μέρα περίπου.Η πρίζα τηλεφώνου είναι καινούρια αν και όταν ήρθε ο τεχνικός ήταν η κοπέλα μου εδω και της έλεγε ότι ο ηλεκτρολόγος έβαλα χάλια τη πρίζα, ότι έχει σπάσει τα δοντάκια και ότι στο φινάλε το έφτιαξε:down:
Άλλη πρίζα τηλεφώνου δεν έχει το σπίτι...
Χωρίς το spliter που δοκίμασα τώρα πιάνει 5780 απο 5540...

MIKU
17-11-15, 22:00
Το router είναι επάνω μια μέρα περίπου.Η πρίζα τηλεφώνου είναι καινούρια αν και όταν ήρθε ο τεχνικός ήταν η κοπέλα μου εδω και της έλεγε ότι ο ηλεκτρολόγος έβαλα χάλια τη πρίζα, ότι έχει σπάσει τα δοντάκια και ότι στο φινάλε το έφτιαξε:down:
Άλλη πρίζα τηλεφώνου δεν έχει το σπίτι...
Χωρίς το spliter που δοκίμασα τώρα πιάνει 5780 απο 5540...

Κάνε το 4άρα ή αν θες vdsl σε περίπτωση που έχει η περιοχή.Αν έχει vdsl μπορείς να το δεις εδώ:https://www.cosmote.gr/fixed/check-availability?redir=1&p_p_lifecycle=0&p_p_id=checkavailabilityhome_WAR_Otecorporateproductsservicesportlet&p_p_col_count=1&p_l_id=44064&p_p_col_id=column-2&p_v_l_s_g_id=0&phone=

Αν δεν έχει κάνε το 4άρα.Δες τα προγράμματα εδώ:https://www.cosmote.gr/fixed/sl/201376/doubleplay/home?lastLayoutId=18
Πάντως και η 4άρα καλή είναι!!

babis3g
17-11-15, 22:25
οκ αφου εχεις μονο μια πριζα ... παρε τους πρωτα τηλεφωνο μηπως το κοιταξουν και μπορουν να κανουν κατι

Giwrgos19802
27-11-15, 00:56
Καλησπέρα, επειδή μένω κι εγώ Άνω Κυψέλη (πίσω από το τέρμα των τρόλλευ) που μένεις κι εσύ φίλε μου, είμαστε τα τελευταία καφάο του Α/Κ Πατησίων που είναι στην Ιεροσολύμων. Μην περιμένεις κάτι καλύτερο, το έχω ψάξει μέσω ΟΤΕ, μέσω FORTHnet, μέσω HOL σε σημείο αηδίας. Στο λέω Εγγυημένα.

elthis
28-11-15, 11:18
Καλησπέρα, επειδή μένω κι εγώ Άνω Κυψέλη (πίσω από το τέρμα των τρόλλευ) που μένεις κι εσύ φίλε μου, είμαστε τα τελευταία καφάο του Α/Κ Πατησίων που είναι στην Ιεροσολύμων. Μην περιμένεις κάτι καλύτερο, το έχω ψάξει μέσω ΟΤΕ, μέσω FORTHnet, μέσω HOL σε σημείο αηδίας. Στο λέω Εγγυημένα.

Eυχαριστώ για την ενημέρωση....
Και μιας και που πήγα COSMOTE κατάστημα και με ενημέρωσαν ότι για να κατέβω πακέτο στα 4mbps γλιτώνω μόνο 1€, θα καθίσω στα αυγά μου και θα λέω ότι έχω 24αρα γραμμή περήφανος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.