PDA

Επιστροφή στο Forum : Είδος τηλεφωνίας και snr



chrispe
19-11-15, 14:20
Μιας και ειναι για μενα εποχή τελους συμβολαιου και κοιτωντας τις επιλογες που υπαρχουν θελω να ρωτήσω στη vodafone η τηλεφωνεία ειναι pstn ή voip. Επισης, το snr το εχουν ελευθερο ή στο κλειδώνουν στο 9 και δεν στο κατεβάζουν με τιποτα;

nyannaco
19-11-15, 14:43
Η τηλεφωνία είναι PSTN. Το default SNR είναι στο 11, αλλά με ένα τηλεφώνημα στην τεχνική υποστήριξη το κατεβάζουν. Εγώ κατέβηκα στο 6. Βέβαια αν έχεις και TV δεν το κατεβάζπουν τόσο πολύ, νομίζω μέχρι 7.5 (αν δεν κάνω λάθος).

chrispe
19-11-15, 14:46
οχι tv δεν με ενδιαφερει, ευχαριστω για την απαντηση.

drivth
19-11-15, 19:05
Η τηλεφωνία είναι PSTN. Το default SNR είναι στο 11, αλλά με ένα τηλεφώνημα στην τεχνική υποστήριξη το κατεβάζουν. Εγώ κατέβηκα στο 6. Βέβαια αν έχεις και TV δεν το κατεβάζπουν τόσο πολύ, νομίζω μέχρι 7.5 (αν δεν κάνω λάθος).

Ναι και με hol tv το κατεβαζουν στο 6.

akisgr
21-11-15, 15:18
Η τηλεφωνία είναι PSTN. Το default SNR είναι στο 11, αλλά με ένα τηλεφώνημα στην τεχνική υποστήριξη το κατεβάζουν. Εγώ κατέβηκα στο 6. Βέβαια αν έχεις και TV δεν το κατεβάζπουν τόσο πολύ, νομίζω μέχρι 7.5 (αν δεν κάνω λάθος).

ήμουνα με snr 11 αρχικά και μετά πήγα στο 9 το vodafone tv συνεχώς είχε προβλήματα... όταν με κατεβάσανε σε snr 6 όλα φτιάξανε... και αυτή πιστεύανε πως θα είναι χειρότερα...

μετά από έλεγχο πρόκειται για πρόβλημα τις περιοχής μου και όσο πιο χαμηλό snr έχω τόσο πιο καλλίτερη απόδοση μου δίνει... πλέον έχω κατεβει σε snr 5 και είναι φοβερή η γραμμή μου...!!

intech
21-11-15, 20:00
ήμουνα με snr 11 αρχικά και μετά πήγα στο 9 το vodafone tv συνεχώς είχε προβλήματα... όταν με κατεβάσανε σε snr 6 όλα φτιάξανε... και αυτή πιστεύανε πως θα είναι χειρότερα...

μετά από έλεγχο πρόκειται για πρόβλημα τις περιοχής μου και όσο πιο χαμηλό snr έχω τόσο πιο καλλίτερη απόδοση μου δίνει... πλέον έχω κατεβει σε snr 5 και είναι φοβερή η γραμμή μου...!!

Το κατέβασε στα 5 ο πάροχος?:rofl:

akisgr
22-11-15, 16:22
Το κατέβασε στα 5 ο πάροχος?:rofl:

φυσικα...!!!

jkoukos
22-11-15, 20:41
Δε νομίζω να υπάρχει πάροχος που να το κατεβάζει στο 5.
6 σου έβαλαν και κατέβηκε διότι μάζεψε θόρυβο η γραμμή. Αν κάνεις επανεκκίνηση θα γυρίσει στην κανονική τιμή.

nyannaco
22-11-15, 22:35
Ετσι. Κι εμενα στο 6 με κατεβασαν, αλλα εχω δει και 3.5!

MitsosDaBest13
25-11-15, 01:58
Μιας και ειναι για μενα εποχή τελους συμβολαιου και κοιτωντας τις επιλογες που υπαρχουν θελω να ρωτήσω στη vodafone η τηλεφωνεία ειναι pstn ή voip. Επισης, το snr το εχουν ελευθερο ή στο κλειδώνουν στο 9 και δεν στο κατεβάζουν με τιποτα;

Η τηλεφωνία στη HOL Vodafone Home :( είναι PSTN και το SNR το ορίζουν οι τεχνικοί... Το αρχικό είναι στο 11, αλλά με ένα τηλέφωνο ή email, στο κατεβάζουν στο 9, για να έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα. Το 6 δύσκολα το δίνουν, πρέπει να βρεις συγκεκριμένους τεχνικούς, συνήθως αν το ζητήσεις μέσω e-mail, το βάζουν πιο εύκολα στο 6... Εμείς οικογενειακώς έχουμε 3 γραμμές HOL και κανένα πρόβλημα.

Αλλά τσάμπα τα συζητάμε αυτά, με το που κάνεις φορητότητα στη HOL, λίγες μέρες μετά θα σε πάρει η WIND (?) που έχεις τώρα και θα σου κάνει εξευτελιστική προσφορά για να μείνεις! Οπότε ίσως μπεις στον πειρασμό να ακυρώσεις τη Vodafone Home... :p

chrispe
25-11-15, 11:43
θελω να αποφυγω τις αιτησεις υπαναχωρήσης γιατι κατα καιρους εχω διαβασει περιστατικά να βρισκεσαι ενεργοποιημενος σε 2 εταιρείες και μετα αντε να βγαλεις ακρη.

MitsosDaBest13
25-11-15, 12:07
θελω να αποφυγω τις αιτησεις υπαναχωρήσης γιατι κατα καιρους εχω διαβασει περιστατικά να βρισκεσαι ενεργοποιημενος σε 2 εταιρείες και μετα αντε να βγαλεις ακρη.

Αν είσαι αποφασισμένος να πας στη Vodafone, απλά όταν σου δώσει προσφορά η WIND, ενημερώνεις μετά και τη Vodafone για την προσφορά που σου έκανε ο τωρινός σου πάροχος να μείνεις και ζήτα κάτι καλύτερο για να μη στείλεις Υπαναχώρηση... Έστω τα Τέλη Ενεργοποίησης αξίας 36€, θα τα γλιτώσεις! ;)

Υ.Γ. Εγώ έχω πάρει φοβερές τιμές με φορητότητες κι έχω μείνει κιόλας... Αυτή τη στιγμή έχω 50άρι VDSL με Απεριόριστα Σταθερά + 300' κινητά + 2 αριθμούς Vodafone κινητή με 120' προς όλους κάθε μήνα δώρο, όλα με 24€!! Και όλα αυτά, γιατί έκανα φορητότητα στη WIND για VDSL (που την ακύρωσα) κι έμεινα Vodafone Home... :rolleyes:

chrispe
25-11-15, 12:31
ξερω, εχω διαβασει αρκετες αναφορες με τρελλες προσφορες υστερα απο "απειλες" μετακινησης αλλα ειμαι λιγο δυστακτικός, να φανταστεις απο την αρχη του adsl (εποχή tellas) δεν εχω αλλαξει εταιρεια μιας και γενικά ειμαι ευχαριστημενος. Μπορει να μην εχω το σουπερ οικονομικό πακετο αλλα τουλαχιστον ειχα σπανια προβληματα και 1-2 φορες που ειχα λυθηκαν χωρις δυσκολία. Απο βδομαδα θα αρχισω τα τηλεφωνα για προσφορες κι αναλογα τι θα μου δωσουν θα δω πώς θα κινηθώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.