PDA

Επιστροφή στο Forum : Tip ενεργοποίησης της εμφάνισης πληροφοριών κυκλοφορίας (Traffic) στους Google Maps για Android



Σελίδες : [1] 2

nnn
19-11-15, 21:28
Οι πληροφορίες κίνησης στους χάρτες Google, μπορεί να είναι ενεργές σε μόνο 50 χώρες παγκοσμίως -όχι στην Ελλάδα- αλλά ένα μικρό trick ενεργοποιεί αυτήν την δυνατότητα και στην Αττική (που έκανα την σχετική δοκιμή), ενώ είναι πιθανό να λειτουργεί σε όλη την Ελλάδα.

Για να λειτουργήσει, απλά περιηγηθείτε στον χάρτη σε μια χώρα με ενεργή την εμφάνιση της κίνησης και ενεργοποιήστε την σχετική επιλογή στο μενού των χαρτών. Μόλις επιστρέψετε στην θέση σας, θα δείτε αμέσως να εμφανίζονται οι πληροφορίες κίνησης, με τις κόκκινες, πορτοκαλί και πράσινες ενδείξεις, ανάλογα με τον φόρτο κυκλοφορίας.


163843

Η λειτουργικότητα δεν χάνεται ακόμα και μετά από επανεκκίνηση του κινητού, όπως δοκίμασα πριν λίγο.

Πηγή για το tip : Android Police (http://www.androidpolice.com/2015/11/19/psa-you-can-enable-google-maps-traffic-view-in-countries-and-regions-where-its-not-available/)

ckbond
19-11-15, 21:41
Το δοκίμασα αλλά δεν θέλει να δουλέψει... Όταν πατάω το Traffic βγάζει μήνυμα " Traffic view isn't available at this zoom or in this region"... Πιθανόν ο Πειραιάς που είμαι εγώ να είναι σε παράλληλο σύμπαν από τον Πειραιά που τράβηξες το screen shot, (εάν και εφόσον είναι δικό σου... :) )

Nikiforos
19-11-15, 21:41
Ωραίος thanks!
μου φαινεται πλεον μπορω να πεταξω απο το κινητο-ταμπλετ μου καθε αλλο προγραμμα GPS.....ειδικα αυτα με openmaps, καλη δουλεια αλλα τα γνωστα θεματα δυστυχως που ειναι λογικο.
Αντε να εχω και here maps αλλα για καβατζα και μονο.

Υ.Γ δεν το εχω δοκιμασει ακομα γιατι τωρα το ειδα!!!

nnn
19-11-15, 21:43
Το δοκίμασα αλλά δεν θέλει να δουλέψει... Όταν πατάω το Traffic βγάζει μήνυμα " Traffic view isn't available at this zoom or in this region"... Πιθανόν ο Πειραιάς που είμαι εγώ να είναι σε παράλληλο σύμπαν από τον Πειραιά που τράβηξες το screen shot, (εάν και εφόσον είναι δικό σου... :) )

Δικό μου είναι.

Πήγαινε στην Τουρκία από τον χάρτη και άνοιξε το Traffic, μετά γύρισε στον Πειραιά και είσαι έτοιμος.

Mouse Potato
19-11-15, 21:53
It just works! :D Και μάλιστα πήγα να δοκιμάσω σήμερα να δω το traffic αλλά δεν δούλευε.

Archon
19-11-15, 21:58
+1 Δουλευει κι εδω. Archos 50c Oxygen (για να μη λενε οτι εχω καποιο επωνυμο και παιζει). Παιζει και στο πιο ακυρο κινητο.

FuS
19-11-15, 22:07
Παίζει και σε μένα! :oneup:

kateriniotis
19-11-15, 22:10
Δουλεύει όντως και στην πόλη μου, στην Κατερίνη. Βέβαια κάθε ποτέ ανανεώνονται οι πληροφορίες της κίνησης?

Icebox
19-11-15, 22:14
Δουλεύει και σε IOS!!!

runner70
19-11-15, 22:14
Δικό μου είναι.

Πήγαινε στην Τουρκία από τον χάρτη και άνοιξε το Traffic, μετά γύρισε στον Πειραιά και είσαι έτοιμος.

Όντως με αυτό τον τρόπο δούλεψε ενώ πριν δεν δούλευε.Ευχαριστούμε. Ξέρει κανείς με ποιο τροπο αντλεί τα δεδομένα και σου δείχνει την κίνηση;

nnn
19-11-15, 22:14
Δουλεύει όντως και στην πόλη μου, στην Κατερίνη. Βέβαια κάθε ποτέ ανανεώνονται οι πληροφορίες της κίνησης?

Καλή ερώτηση, θα δούμε στην πράξη.

Mouse Potato
19-11-15, 22:16
Δουλεύει όντως και στην πόλη μου, στην Κατερίνη. Βέβαια κάθε ποτέ ανανεώνονται οι πληροφορίες της κίνησης?

Θεωρητικά είναι πάντα up to date:


Google Traffic works by analyzing the GPS-determined locations transmitted to Google by a large number of mobile phone users. By calculating the speed of users along a length of road, Google is able to generate a live traffic map. Google processes the incoming raw data about mobile phone device locations, and then excludes anomalies such as a postal vehicle which makes frequent stops. When a threshold of users in a particular area is noted, the overlay along roads and highways on the Google map changes color.

https://en.wikipedia.org/wiki/Google_Traffic

tiffany
19-11-15, 22:22
Στην Αθήνα μου βγάζει στους δρόμους ωρα καθυστερησης. Πχ στην Πανόρμου 4 λεπτά καθυστέρηση. Ενώ η Αλεξάνδρας 3 λεπτά.

Είναι το ίδιο?

Icebox
19-11-15, 22:31
πάντως στον δρόμο δουλεία-σπίτι στα σημεία που πάντα έχει λίγο παραπάνω κίνηση τα δείχνει πολύ σωστά!

harris
19-11-15, 22:58
Σς nexus 5 με Android 6, παίζει μια χαρά και δυο τρομάρες... Κοινώς ναι μεν εμφανίζει την κίνηση, αλλά εκτός κι αν το στενό που μένω στο πολύδροσο έχει μεγάλο φόρτο κυκλοφορίας, μάλλον δεν είναι και πολύ αξιόπιστο :p

Σε κάθε περίπτωση αξίζει τον κόπο μιας πιο ενδελεχούς δοκιμής! nnn :respekt: που το βρήκες!

djuan1988
19-11-15, 23:01
Τέλεια!

Θεωρώ ότι με τις τελευταίες προσθήκες θα σβήσει κάθε ανταγωνισμό.

Παρατήρησα όμως ότι με έξοδο από το πρόγραμμα πρέπει να πας πάλι σε χώρα του εξωτερικού για να δουλέψει.

Λογικά σε κάποιες ημέρες θα το ανοίξουν και επίσημα.

- - - Updated - - -


Σς nexus 5 με Android 6, παίζει μια χαρά και δυο τρομάρες... Κοινώς ναι μεν εμφανίζει την κίνηση, αλλά εκτός κι αν το στενό που μένω στο πολύδροσο έχει μεγάλο φόρτο κυκλοφορίας, μάλλον δεν είναι και πολύ αξιόπιστο :p

Σε κάθε περίπτωση αξίζει τον κόπο μιας πιο ενδελεχούς δοκιμής! nnn :respekt: που το βρήκες!

Τα δεδομένα τα προσφέρουμε εμείς. Με την αύξηση της χρήσης θα αυξηθεί και η αξιοπιστία αυτών. Προφανώς χρειάζεται λίγη υπομονή στην αρχή.

harris
19-11-15, 23:02
Παρατήρησα όμως ότι με έξοδο από το πρόγραμμα πρέπει να πας πάλι σε χώρα του εξωτερικού για να δουλέψει.

Εμένα συνεχίζει μια χαρά να δουλεύει...

djuan1988
19-11-15, 23:04
Εμένα συνεχίζει μια χαρά να δουλεύει...

Και στο δικό μου τώρα!

Ίσως ήταν κάτι παροδικό.

harris
19-11-15, 23:06
Το δοκίμασα αλλά δεν θέλει να δουλέψει... Όταν πατάω το Traffic βγάζει μήνυμα " Traffic view isn't available at this zoom or in this region"...

Κάνε ζουμ άουτ, πήγαινε σε πόλη / χώρα που δουλεύει, και μετά πάτα το κουμπί να σε ξαναφέρει στην τοποθεσία σου ;)

- - - Updated - - -


Τα δεδομένα τα προσφέρουμε εμείς. Με την αύξηση της χρήσης θα αυξηθεί και η αξιοπιστία αυτών. Προφανώς χρειάζεται λίγη υπομονή στην αρχή.

Εννοείς πως δημιουργεί μόνο του τον χάρτη κίνησης με βάση την ταχύτητα που κινείται το κινητό μας;

ardi21
19-11-15, 23:07
Αυτο που μενει ειναι να μπορεις να κατεβασεις χαρτες μεγαλυτερου μεγεθους. Τουλαχιστον 1 χωρας δηλαδη.

Nikiforos
19-11-15, 23:11
γιατι τωρα δεν μπορεις? απλα δεν εχει επιλογη για να πανε στην καρτα μνημης, αν εχεις rooted συσκευη με swap sd, ενοποιηση εσωτερικου χωρου για MTK cpu's ή external2internal script δεν εχεις κανενα προβλημα και σε αυτο, ή φυσικα αν εχεις απεριοριστο ιντερνετ. Δεν ειναι τοσο μεγαλο το μεγεθος του χαρτη για να μην χωραει στην εσωτερικη τουλαχιστον για Ελλαδα, εκτος αν ειναι παλια συσκευη με μικρη 1η εσωτερικη μνημη (partition).

djuan1988
19-11-15, 23:13
Θεωρητικά είναι πάντα up to date:



https://en.wikipedia.org/wiki/Google_Traffic




Εννοείς πως δημιουργεί μόνο του τον χάρτη κίνησης με βάση την ταχύτητα που κινείται το κινητό μας;

Τα δεδομένα τα λαμβάνει από τους χρήστες τις εφαρμογής ή μπορεί ακόμη και από όλους τους χρήστες Android που έχουν ανοιχτά δεδομένα και έχουν αποδεχθεί την πολιτική απορρήτου της Google.

ardi21
19-11-15, 23:19
γιατι τωρα δεν μπορεις? απλα δεν εχει επιλογη για να πανε στην καρτα μνημης, αν εχεις rooted συσκευη με swap sd, ενοποιηση εσωτερικου χωρου για MTK cpu's ή external2internal script δεν εχεις κανενα προβλημα και σε αυτο, ή φυσικα αν εχεις απεριοριστο ιντερνετ. Δεν ειναι τοσο μεγαλο το μεγεθος του χαρτη για να μην χωραει στην εσωτερικη τουλαχιστον για Ελλαδα, εκτος αν ειναι παλια συσκευη με μικρη 1η εσωτερικη μνημη (partition).

Οχι δεν μπορεις. Εμενα μου βγαζει οριο λιγοτερο απο την μιση Ελλαδα και εχω χωρο στην εσωτερικη μνημη.

RASTAVIPER
19-11-15, 23:23
Δηλαδή επειδή αρχίσατε να βλέπετε κίνηση, θεωρείτε ότι βρήκατε το καλύτερο πρόγραμμα που υπάρχει;
Το IGO το προσφέρει εδώ και χρόνια και έχει δεκάδες παραπάνω δυνατότητες από το Google maps.
Μην είστε υπερβολικοί αν δεν ξέρετε την ύπαρξη άλλων προγραμμάτων.

Mouse Potato
19-11-15, 23:32
Δηλαδή επειδή αρχίσατε να βλέπετε κίνηση, θεωρείτε ότι βρήκατε το καλύτερο πρόγραμμα που υπάρχει;
Το IGO το προσφέρει εδώ και χρόνια και έχει δεκάδες παραπάνω δυνατότητες από το Google maps.
Μην είστε υπερβολικοί αν δεν ξέρετε την ύπαρξη άλλων προγραμμάτων.

Υποθέτω ότι και αυτό είναι δωρεάν.

Nikiforos
19-11-15, 23:41
Δηλαδή επειδή αρχίσατε να βλέπετε κίνηση, θεωρείτε ότι βρήκατε το καλύτερο πρόγραμμα που υπάρχει;
Το IGO το προσφέρει εδώ και χρόνια και έχει δεκάδες παραπάνω δυνατότητες από το Google maps.
Μην είστε υπερβολικοί αν δεν ξέρετε την ύπαρξη άλλων προγραμμάτων.

Μιλαμε για ΔΩΡΕΑΝ προγραμματα και ΜΟΝΟ! τουλαχιστον αν το λες για μενα.....το IGO το δουλευω στο αμαξι και γνωριζω πολυ καλα τι κανει. (μου το εστειλε ο κινεζος.....:whistle:)
εξαλου μιλησα για συγκριση σχετικα με το here maps και με τα προγραμματα που δουλευουν με ΟPENMAPS.

ardi21
19-11-15, 23:42
Δηλαδή επειδή αρχίσατε να βλέπετε κίνηση, θεωρείτε ότι βρήκατε το καλύτερο πρόγραμμα που υπάρχει;
Το IGO το προσφέρει εδώ και χρόνια και έχει δεκάδες παραπάνω δυνατότητες από το Google maps.
Μην είστε υπερβολικοί αν δεν ξέρετε την ύπαρξη άλλων προγραμμάτων.

Μην συγκρινεις δωρεαν υπηρεσιες με επι πληρωμη. Αυτο ελειπε να ηταν ακριβως ιδια.

Οι χαρτες της google ειναι εξαιρετικοι ως περιεχομενο και αρκετα καλοι ως navigation. Eκει που χωλενουν ειναι στην πλοηγηση με ποδια.

Nikiforos
19-11-15, 23:44
Οχι δεν μπορεις. Εμενα μου βγαζει οριο λιγοτερο απο την μιση Ελλαδα και εχω χωρο στην εσωτερικη μνημη.

καλα εγω εχω απεριοριστο πρακτικα ιντερνετ και δεν προκειτε να κατεβασω τιποτα, αλλα και την μιση να κατεβασεις νομιζω αρκει αμα θελει κανεις να παει καπου.
Αλλα οπως και να εχει πρεπει να τα φτιαξουν και τα 2, και να κατεβαζεις περισσοτερα αλλα και επιλογη για καρτα μνημης!

gvard
20-11-15, 00:31
Καλησπέρα,

Απλά να προσθέσω πως παίζει και στο Google Maps για iOS :)

mrsaccess
20-11-15, 00:43
Πρέπει να έχει ενεργοποιηθεί εδώ και λίγες μέρες γιατί εδώ μου το δείχνει χωρίς να κάνω κάτι.

- - - Updated - - -

Αναμένω πάντως την καταδίκη από την ΕΕ για την καταπάτηση των προσωπικών δεδομένων. :-k

nnn
20-11-15, 01:13
Πρέπει να έχει ενεργοποιηθεί εδώ και λίγες μέρες γιατί εδώ μου το δείχνει χωρίς να κάνω κάτι.

- - - Updated - - -

Αναμένω πάντως την καταδίκη από την ΕΕ για την καταπάτηση των προσωπικών δεδομένων. :-k

Δεν έπαιζε σε εμένα, Nexus 5 Marshmallow και τελευταίοι χάρτες.

- - - Updated - - -

Μόλις δοκίμασα σε 2 άλλα κινητά και δεν παίζει χωρίς το κολπακι.

gatos_fc
20-11-15, 01:17
Nexus 5 ζαχαρωτό κι εδώ, κι ένα ευχαριστώ στον nnn και στο Android Police! It works!

Rebel Scum
20-11-15, 01:49
Σε εμένα παίζει χωρίς να κάνω κάτι :p

Μάλιστα όταν το έβγαλε με διάφορα χρώματα προς στιγμήν μπερδεύτηκα...

CDExpert
20-11-15, 08:36
Ευχαριστούμε για το tip. Κι εχθές βράδυ που το διάβαζα οτι έρχεται και στην Ελλάδα η υπηρεσία δε δούλευε...

fuorigioco1981
20-11-15, 09:52
γιατι τωρα δεν μπορεις? απλα δεν εχει επιλογη για να πανε στην καρτα μνημης, αν εχεις rooted συσκευη με swap sd, ενοποιηση εσωτερικου χωρου για MTK cpu's ή external2internal script δεν εχεις κανενα προβλημα και σε αυτο, ή φυσικα αν εχεις απεριοριστο ιντερνετ. Δεν ειναι τοσο μεγαλο το μεγεθος του χαρτη για να μην χωραει στην εσωτερικη τουλαχιστον για Ελλαδα, εκτος αν ειναι παλια συσκευη με μικρη 1η εσωτερικη μνημη (partition).

στην εσωτερικη μνημη σε ποιον φακελο μπαινουν οι κατεβασμενοι google χαρτες μιας περιοχης? ξερεις?

xtrim
20-11-15, 10:05
Μόνο εμένα μου το εμφάνισε χωρίς να κάνω καμία κίνηση; Έτσι όπως μου έλεγε πού έχω παρκάρει, μου εμφάνιζε το δρόμο για το σπίτι στο Now με κίνηση. Από προχθές βράδυ το παρατήρησα.
Και χθες πρωί πρωί τα δεδομένα για την κίνηση στην περιοχή μου ήταν δυστυχώς αληθή... :p

trd64
20-11-15, 10:17
Καλά όλα αυτά, αλλά αφού τεχνικά δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί δεν το εμφανίζει κανονικά χωρίς κόλπα??? :hmm:

euri
20-11-15, 10:31
Μπορεί να θέλουν πρώτα να ελέγξουν την ποιότητα των δεδομένων που συλλέγονται. Μπορεί να την έλεγξαν και να μην είναι ευχαριστημένοι. Μπορεί ο όγκος των δεδομένων που λαμβάνουν από το crowdsourcing να μην είναι αρκετός. Μπορεί πολλά άλλα που δεν φανταζόμαστε.

tsioutotrelo
20-11-15, 10:36
Στο κινητό πήγα πρώτα μια βόλτα μέχρι Κωνσταντινούπολη και ενεργοποίησα το traffic ... στο Ipad το ενεργοοίησα κατευθύαν και λειτούργισε!!!
Οι πληροφορίες κίνησης ανανεώνονται κάθε τόσο και στις δύο συσκευές....

yannisc
20-11-15, 10:41
Σε μένα έπαιξε και στο desktop και στο iphone χωρίς "κόλπα".

Archon
20-11-15, 10:46
Στο desktop παιζει κατι μηνες. Αλλωστε με αυτο το τρικ, και να μην επαιζε, αφου δεν παει κατευθειαν εκει που εισαι αλλα σε παει απο πιο μακρια, θα την εδειχνε.

haralabosg
20-11-15, 11:10
Γνωριζουμε ποιος παρεχει τις πληροφοριες στην Google.....?

hellenicsun
20-11-15, 11:22
Είναι εδώ και ημέρες ενεργοποιημένη η δυνατότητα αλλά χρειάστηκε το παραπάνω κόλπο κι εδώ ώστε να λειτουργήσει σωστά. Αξίζει όμως να σημειωθεί πως λειτουργούσε κανονικά εξαρχής όταν χρησιμοποιούσα το Maps για πλοήγηση. Μάλιστα σε μια διαδρομή που ξέρω καλά ως ένα σημείο όντως όπου έδειχνε κόκκινο, ίσχυε και μάλιστα είναι συνηθισμένο σημεία στη Βουλιαγμένης. Βοηθά ιδιαίτερα γιατί δίνει καλύτερο χρόνο ETA.

- - - Updated - - -


Γνωριζουμε ποιος παρεχει τις πληροφοριες στην Google.....?

Όλοι μας. Δε παίρνει στοιχεία από κανένα κέντρο ή επίσημη αρχή.

EnDLess
20-11-15, 12:56
Δηλαδή επειδή αρχίσατε να βλέπετε κίνηση, θεωρείτε ότι βρήκατε το καλύτερο πρόγραμμα που υπάρχει;
Το IGO το προσφέρει εδώ και χρόνια και έχει δεκάδες παραπάνω δυνατότητες από το Google maps.
Μην είστε υπερβολικοί αν δεν ξέρετε την ύπαρξη άλλων προγραμμάτων.

Αν σκεφτείς πόσοι χρήστες στέλνουν δεδομένα στη google και real time για την κίνηση τότε ... το igo από που παίρνει δεδομένα???

ckbond
20-11-15, 13:18
Δικό μου είναι.

Πήγαινε στην Τουρκία από τον χάρτη και άνοιξε το Traffic, μετά γύρισε στον Πειραιά και είσαι έτοιμος.

Έχεις δίκιο, δούλεψε με αυτόν τον τρόπο... Χαζό μεν αλλά ίσως φτιάξει στην πορεία... :D

dpa2006
20-11-15, 14:13
+1
Επιβεβαιώνω ότι λειτουργεί και σε άλλες πόλεις
Καβάλα κεντρικές αρτηρίες
Λεωφόρος Δημοκρατίας σε Αλεξανδρούπολη
Θεσσαλονίκη
Λάρισα Κεντρικές αρτηρίες
Δοκιμάστε το!

traderman
20-11-15, 14:57
Θεσσαλονικη δουλευει.Thanks.

mrsaccess
20-11-15, 15:17
+1
Επιβεβαιώνω ότι λειτουργεί και σε άλλες πόλεις
Καβάλα κεντρικές αρτηρίες
Λεωφόρος Δημοκρατίας σε Αλεξανδρούπολη
Θεσσαλονίκη
Λάρισα Κεντρικές αρτηρίες
Δοκιμάστε το!

Το ωραίο είναι πως —αν κατάλαβα καλά— δεν έχει σημασία ο δρόμος αλλά η κίνηση. Δηλαδή αν υπάρχουν αρκετοί χρήστες Android σε ένα δρόμο που έχουν επιτρέψει στην google να χρησιμοποιεί τα location services, τότε ακόμη και στενό σε μικρό χωριό να είναι, θα εμφανίζεται στο maps! Λογικά είναι κάποια τεχνολογία από το Waze που αγόρασε η google.

psavides
20-11-15, 15:34
Δουλεύει μια χαρά! (Birmingham :p & Θεσ/νίκη :clap: )

kopriniotis
20-11-15, 15:36
Εγώ το εκανα αυτό χωρίς να πάω σε άλλη χωρα.αφου επελεξα ένα σημείο και εβαλα διαδρομη πάνω δεξιά επέλεξα κυκλοφορία και έτσι εμφανίζεται η κυκλοφορία χύμα στους χάρτες όπως στο screenshot του πρωτου ποστ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.