PDA

Επιστροφή στο Forum : Αφού έτσι το θέλουν ..θα το έχουν!



grandstyle
14-04-07, 12:54
Λοπον επι 6 μηνες εχω τραγικες ταχυτητες στο συνολο του 24ωρου λογω πιταρισμενου κομβου.Εχω δηλωσει βλαβη πανω απο 20 φορες χωρις αποτελεσμα .Μετα απο δικες μου πιεσεις προς τον προισταμενου της περιοχης μου καταφερα να αλλαξω dslam αλλα με εβαλαν σε ενα ακομη πιτα κομβο οποτε δωρον αδωρων η αλλαγη.

Μετα απο 6 μηνες λοιπον δεν διαθετω κανενα περιθωριο υπομονης γιατι εχει εξαντληθει καθε οριο.

Ετσι θα ζητησω απο τον παροχο μου να γινει διακοπη του κυκλωματος-συνδεσης και μολις γινει η διακοπη θα κανω επανασυνδεση μεχρι να καταλαβει ο οτε οτι πρεπει να με αλλαξει dslam διαφορετικα θα μπαινοβγαζει πορτες.

Δευτερη επιλογη: απο την hol μου λενε να κανω υποβαθμιση σε 768 και οταν θελω να ξανακανω αναβαθμιση σε 1024 δωρεαν. Ωραια λοιπον.. καθε εβδομαδα θα ζητω υποβαθμιση γραμμης και την επομενη εβδομαδα αναβαθμιση !!

για να δουμε τι θα κανει ο οτε ..:cool: :whistle:

ownagE_
14-04-07, 12:55
για να δουμε τι θα κανει ο οτε ..:cool: :whistle:

Τιποτα..

Εννοω οτι σιγα μη σου αλλαξει DSLAM και καλα κανει δηλαδη :p

grandstyle
14-04-07, 12:56
αν γινει διακοπη θα μου αλλαξει πορτα οταν ξανακανω συνδεση και προφανως ισωσ αλλαξει και dslam

ownagE_
14-04-07, 12:57
:hmm:
Ισως, αν ομως δεν υπαρχουν ελευθερες πορτες ? :whistle:

grandstyle
14-04-07, 12:59
υπαρχουν μπολικες :)

l_satsok
14-04-07, 13:06
δεν κανεις τιποτα.
πιο ευκολο ειναι να μετακομισεις.

grandstyle
14-04-07, 13:10
φιλε μου αυτο θα φανει..

παντως ενημερωτικα το εκανε ενας φιλος μου που μενει στο παρακατω στενο και τον εβαλαν σε αλλο siemens και εχει τρελες ταχυτητες.

deniSun
14-04-07, 18:29
Αν ο φίλος σου είναι στο ίδιο dslam μήπως φταίει κάτι άλλο.
Έλεγξες για θόρυβο κλπ.
Πάντως το να αλλάζεις dslam δεν είναι λύση.
Αργά ή γρήγορα όλα θα πιταριστούν.
Και δεν ξέρεις πότε.

grandstyle
14-04-07, 18:38
τον φιλο μου τον εβαλαν στο siemens 6 εγω ειμαι στο 5!

την μεγαλη εβδομαδα και κανενα πρωινο πιανω ταχυτητας κοντα στην ονομαστικη!

η γραμμη μου δεν θα μπορουσε να ειναι καλυτερη:


Attainable data rate Kbit/s 11068 1080
ATM data rate Kbit/s 1024 256
User data rate Kbit/s 928 232
Latency path fast fast
Latency ms 0 0
Frame Coding Rate Kbit/s 32 32
FEC Coding Rate Kbit/s 0 0
Trellis Coding Rate Kbit/s 320 60
Negotiation fixed fixed

Signal/Noise ratio dB 31 31
Line attenuation dB 64 9
Status 0 0

vigor83
14-04-07, 18:45
Line attenuation dB 64 9


Το download attenuation είναι ΠΟΛΥ μεγάλο.:hmm:

A_gamer
14-04-07, 18:45
τον φιλο μου τον εβαλαν στο siemens 6 εγω ειμαι στο 5!

την μεγαλη εβδομαδα και κανενα πρωινο πιανω ταχυτητας κοντα στην ονομαστικη!

η γραμμη μου δεν θα μπορουσε να ειναι καλυτερη:


Attainable data rate Kbit/s 11068 1080
ATM data rate Kbit/s 1024 256
User data rate Kbit/s 928 232
Latency path fast fast
Latency ms 0 0
Frame Coding Rate Kbit/s 32 32
FEC Coding Rate Kbit/s 0 0
Trellis Coding Rate Kbit/s 320 60
Negotiation fixed fixed

Signal/Noise ratio dB 31 31
Line attenuation dB 64 9
Status 0 0


Πράγματι εξαιρετικές οι στατιστικές της γραμμής σου.Να μην ήταν όμως και αυτό το bug του Fritz, ώστε να ξέραμε την πραγματική Receive Attenuation:whistle:
Μήπως έχει κανείς την τελευταία καλή έκδοση του Firmware;


Το download attenuation είναι ΠΟΛΥ μεγάλο.
Καθαρά από bug του fritz.

sdikr
14-04-07, 19:24
Λοπον επι 6 μηνες εχω τραγικες ταχυτητες στο συνολο του 24ωρου λογω πιταρισμενου κομβου.Εχω δηλωσει βλαβη πανω απο 20 φορες χωρις αποτελεσμα .Μετα απο δικες μου πιεσεις προς τον προισταμενου της περιοχης μου καταφερα να αλλαξω dslam αλλα με εβαλαν σε ενα ακομη πιτα κομβο οποτε δωρον αδωρων η αλλαγη.

Μετα απο 6 μηνες λοιπον δεν διαθετω κανενα περιθωριο υπομονης γιατι εχει εξαντληθει καθε οριο.

Ετσι θα ζητησω απο τον παροχο μου να γινει διακοπη του κυκλωματος-συνδεσης και μολις γινει η διακοπη θα κανω επανασυνδεση μεχρι να καταλαβει ο οτε οτι πρεπει να με αλλαξει dslam διαφορετικα θα μπαινοβγαζει πορτες.

Δευτερη επιλογη: απο την hol μου λενε να κανω υποβαθμιση σε 768 και οταν θελω να ξανακανω αναβαθμιση σε 1024 δωρεαν. Ωραια λοιπον.. καθε εβδομαδα θα ζητω υποβαθμιση γραμμης και την επομενη εβδομαδα αναβαθμιση !!

για να δουμε τι θα κανει ο οτε ..:cool: :whistle:

το ωραίο ξέρεις ποιο είναι;
οτι έχεις 12μηνό συμβόλαιο με τον πάροχο σου :p
καλό κουράγιο

kerkiss
14-04-07, 19:49
Λοπον επι 6 μηνες εχω τραγικες ταχυτητες στο συνολο του 24ωρου λογω πιταρισμενου κομβου.Εχω δηλωσει βλαβη πανω απο 20 φορες χωρις αποτελεσμα .Μετα απο δικες μου πιεσεις προς τον προισταμενου της περιοχης μου καταφερα να αλλαξω dslam αλλα με εβαλαν σε ενα ακομη πιτα κομβο οποτε δωρον αδωρων η αλλαγη.

Μετα απο 6 μηνες λοιπον δεν διαθετω κανενα περιθωριο υπομονης γιατι εχει εξαντληθει καθε οριο.

Ετσι θα ζητησω απο τον παροχο μου να γινει διακοπη του κυκλωματος-συνδεσης και μολις γινει η διακοπη θα κανω επανασυνδεση μεχρι να καταλαβει ο οτε οτι πρεπει να με αλλαξει dslam διαφορετικα θα μπαινοβγαζει πορτες.

Δευτερη επιλογη: απο την hol μου λενε να κανω υποβαθμιση σε 768 και οταν θελω να ξανακανω αναβαθμιση σε 1024 δωρεαν. Ωραια λοιπον.. καθε εβδομαδα θα ζητω υποβαθμιση γραμμης και την επομενη εβδομαδα αναβαθμιση !!

για να δουμε τι θα κανει ο οτε ..:cool: :whistle:

Όταν εγώ τα έγραφα στο νήμα μου εσύ κορόϊδευες
Μήπως θα πρέπει να το ξαναδιαβάσεις ;
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=79172

Όσο για τα πιταρισμένα dslam του ΟΤΕ έχω βαρεθεί να το ακούω
Πρίν πάω στην HOL ήμουν σε Otenet και δούλευε άψογα και τώρα που έφυγα από την HOL είμαι σε Connx και πάλι δουλεύει άψογα
Άρα το προβλημα δεν είναι ο ΟΤΕ αλλά η HOL
Ανοίξτε τα μάτια σας επιτέλους

grandstyle
14-04-07, 20:13
το ωραίο ξέρεις ποιο είναι;
οτι έχεις 12μηνό συμβόλαιο με τον πάροχο σου :p
καλό κουράγιο

ειναι αοριστου η συνδεση οτι ωρα θελω τη διακοπτω ..


kerkiss μα τι λες ? αν διαβαζες αυτα που γραφω θα καταλαβαινες οτι δεν ειναι προβλημα της χολ αλλα του οτε (dslam)!!.. forthnet(netkey), otenet(demo), vivodi (γνωστου) το ιδιο αποδιδει


επισης να σου πω οτι απο τη μερια της hol δεν εχω κανενα παραπονο..απο το 2003 εχω adsl και εχω δοκιμασει διαφορους παροχους. νομιζω οτι η hol ειναι μακραν η καλυτερη ! και αν ο οτε μας δουλευει και δεν αυξανει το bw ο καθε παροχος και να θελει δεν μπορει να κανει κατι οταν ο οτε εχει σαν ορο στα συμβολαια του περι μη εγγυημενης ταχυτητας

η hol μου εχει δωσει δωρο +4 μηνες για τις αθλιες ταχυτητες του οτε.επισης πληρωσε τα 38ε που ζητουσε ο οτε οταν ηρθε τεχνικος στο σπιτι και εβγαλε σαν πορισμα οτι φταιει το fritz.. και σαν αιτιολογια εγραψε "προβλημα στο δικτυο του πελατη" η αιτιολογια αυτη ομως αλλαξε οταν μιλησα με τον προισταμενο και γραυτηκε τελικα ασκοπη μεταβαση ! αυτος ειναι ο οτε. ο τεχνικος δεν μπορουσε να συνδεθει με το δικο του λογαριασμο (του ειπα να μπει με ενα αλλο λογαριασμο οτενετ ωστε να διπιστωσει το προβλημα) και επαιρνε τηλς την οτενετ απο το κινητο του .τελικα δεν μπορεσε να συνδεθει .. ε μετα που εβλεπα οτι δεν βγαινει ακρη υπεγραψα και τους πεταξα εξω


Δευτερα θα καλεσω την hol να γινει διακοπη του κυκλωματος.. μολις ολοκληρωθει η διαδικασια θα κανω νεα ενεργοποιηση.Αυτο θα το κανω συνεχως μεχρι να λυθει το προβλημα.

Dimitris
15-04-07, 13:41
υπαρχουν μπολικες :)

Αν είναι μπόλικες γιατί είναι πιταρισμένο τότε ? :p

A_gamer
15-04-07, 15:05
Αν είναι μπόλικες γιατί είναι πιταρισμένο τότε ? :p

Άλλο οι πόρτες, άλλο το bandwidth.

giorgos_1576
17-04-07, 17:53
η hol μου εχει δωσει δωρο +4 μηνες για τις αθλιες ταχυτητες του οτε.επισης πληρωσε τα 38ε που ζητουσε ο οτε .....

Πως δέχτηκαν να σου κάνουν δώρο τους 4 μήνες...;;;Είναι υποχρεωμένοι βάση συμβολαίου ή είναι θέμα καλής διάθεσης;;...Έχω και εγώ τα ίδια προβλήματα εδω και 8 μήνες, αλλά το μόνο που δέχτηκαν ήταν να μου κάνουν υποβάθμιση...:hmm:

grandstyle
17-04-07, 19:24
δεν ξερω φιλε μου τι να σου πω ? απλα πρεπει να τους αποδειξεις οτι εχεις τραγικες ταχυτητες.ολους αυτους τους μηνες τους εστελνα συνεχως speed test που εκανα.

εγω περιμενω να μιλησω με τον πωλητη μου αλλα δυο μερες τωρα εχει αναρωτικη αδεια.αυριο μου ειπαν θα επιστρεψει και θα ζητησω διακοπη-επανασυνδεση(για να δουμε) ευχομαι να με αλλαξει κομβο ο οτε .

α να πω και ενα καλο.. τωρα τελευταια που παιρνω στο τεχνικο τμημα της hol το σηκωνουν αμεσως αντε να περιμενεις 2-3 λεπτα :clap: :clap: !!


giorgos_1576 ποσες φορες εχεις δηλωσει βλαβη ?


[edit:]αν δεν γινει τπτ με την διακοπη-επανασυνδεση θα ζητησω να μου δωσουν κυκλωμα και παροχη 2048 ετσι ωστε να πιανω την 1024 που πληρωνω(μακαρι δλδ). και φυσικα με δικο τους κοστος..δλδ να πληρωνω για 1024 και να εχω 2048 ! αν ειναι αρνητικοι αυτη τη φορα θα φυγω οριστικα απο την hol.. αν θενε να χασουν ενα πελατη που τους αφηνει 150ε + τον μηνα δικο τους προβλημα.. μεχρι στιγμης εχω 4 hol voice gr free (γονεις ,συγκενεις) οπου αν βαλεις και τα κινητα που καλουν υπερβαινουν κατα πολυ τα 150ε.. σημερα τους εστειλα αλλη μια αιτηση μιας γνωστης μου!

A_gamer
17-04-07, 23:32
Πως δέχτηκαν να σου κάνουν δώρο τους 4 μήνες...;;;Είναι υποχρεωμένοι βάση συμβολαίου ή είναι θέμα καλής διάθεσης;;...Έχω και εγώ τα ίδια προβλήματα εδω και 8 μήνες, αλλά το μόνο που δέχτηκαν ήταν να μου κάνουν υποβάθμιση...:hmm:

Είναι καλός τους πελάτης, πολύ καλός, όπως φαίνεται στο post του.

giorgos_1576
18-04-07, 16:30
giorgos_1576 ποσες φορες εχεις δηλωσει βλαβη ?


Βλάβη έχω δηλώσει 4-5 φορές εδώ και 8 μήνες με το προπληρωμένο πακέτο και έχω επιπλέον άλλους 4 μήνες να πληρώσω βάση του συμβολαίου :rtfm: ....Υποτίθεται οτι είμαι στα 1024 και εγώ τρέχω με 512 με εξαίρεση Χριστούγεννα και Πάσχα για ευνόητους λόγους...Είναι προφανές ότι το dslam μου, είναι πιταρισμένο και μην μου λένε για βλάβη και τέτοια...Έχω δοκιμάσει και με άλλους παρόχους για τεστ ταχύτητας(forthnet , otenet) , και το αποτέλεσμα ήταν ίδιο...
....Τέλοσπαντον δεν ασχολούμαι άλλο με το θέμα..έχω κάνει υποβάθμιση σε 768 για τους 4 αυτούς μήνες και μετά βλέπουμε....ελπίζω να προχωρήσουν τα ιδιόκτητα δίκτυα σύντομα, και να φύγουμε όλοι απο τον ΟΤΕ.. :down:

grandstyle
18-04-07, 22:21
λοιπον μου προτεινουν να μην κανω διακοπη-επανασυνδεση γιατι μπορει να παρει 15 ημερες να γινει η απενεργοποιηση + 15 ημερες η ενεργοποιηση.

οποτε τους προτεινα την λυση:


αν δεν γινει τπτ με την διακοπη-επανασυνδεση θα ζητησω να μου δωσουν κυκλωμα και παροχη 2048 ετσι ωστε να πιανω την 1024 που πληρωνω(μακαρι δλδ). και φυσικα με δικο τους κοστος..δλδ να πληρωνω για 1024 και να εχω 2048 !

περιμενω αυριο να με καλεσει ο προισταμενος του τμηματος πωλησεων..

jded
20-04-07, 05:57
Είχα το ίδιο πρόβλημα πριν το Πάσχα. Τραγικές ταχύτητες για περίπου 2 μήνες, αναφορές για βλάβη, κλείσιμο των βλαβών από ΟΤΕ χωρίς να διορθώνεται.
Αφού λοιπόν βγήκα από τα ρούχα μου ζήτησα από τη HOL να αναγκάσει τον ΟΤΕ να έρθει από το σπίτι μου να δει τη βλάβη. Τελικά αφού άρχισα να πλακώνομαι και με τον ΟΤΕ, ζήτησα ο ίδιος να έρθει συνεργείο σπίτι με τη προϋπόθεση ότι αν δε φταίει ο ΟΤΕ να πληρώσω για την άσκοπη κλήση (μη σας πω την αντίδραση μου όταν μου το είπε η κοπέλα στο τηλέφωνο). Βέβαια ήμουν σίγουρος ότι η HOL δεν είχε πρόβλημα γιατί ο από κάτω μου έχει 768 κι αυτός σε HOL και είχε διπλάσιες ταχύτητες από εμένα (1024).
Ήρθε λοιπόν ένα παλικάρι από τον ΟΤΕ. Μου λέει για κατέβασε κάτι. Από που θες του λέω. ntua μου λέει. Κατεβάζω ένα αρχείο. Βλέπει 20-25kb/s και αμέσως παίρνει τηλέφωνο. Λέει κάτι νούμερα παίρνει απάντηση και το κλείνει. Έχει μπουκώσει το μπουρί μου λέει από Ακρόπολη για Κωλέττη. Καλά και από κάτω γιατί πάει καλά του λέω? Γιατί υπάρχουν 3 μπουριά (τα λόγια του ακριβώς :p ) μου λέει. Ένα για τις χαμηλές (768), ένα για τις μεσαίες (1024) και ένα για τις υψηλές (2048). Αυτή τη στιγμή είναι best seller οι μεσαίες και έχουν μπουκώσει παντού. Μέχρι το τέλος της βδομάδας θα έχει γίνει αναβάθμιση μου λέει. Τρίτη πρωί αυτό. Πέμπτη βράδυ είχε στρώσει (καλύτερα από ποτέ η γραμμή).

A_gamer
20-04-07, 15:41
Μπράβο στον τύπο!:clap: :respekt: Μακάρι να ήταν όλοι (σχεδόν) οι τεχνικοί του ΟΤΕ έτσι, δεν θα τον λέγαμε καν πΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.