PDA

Επιστροφή στο Forum : Η δικιά μου ιστορία...



Dj_Grego
14-04-07, 14:10
Καλησπέρα παιδιά...
Λοιπόν έχουμε και λέμε...

Έχω κάνει αίτηση στην Tellas για το Zisto από 22/12/06.

Από τον Φεβρουάριο και μετά τους έπαιρνα κάθε εβδομάδα και μου πιπίλαγαν την ιστορία με τις πόρτες του ΟΤΕ...

Το πιο αστείο είναι πως 2 φορές με είχαν πάρει τηλέφωνο για να μου διαφημίσουν το Ζιστο και ένα μεσημέρι είχε έρθει και υπάλληλος της εταιρίας στην πόρτα μου για να μου πει να κάνω αίτηση...

Περίπου γύρω στον Μάρτιο τους πήρα για να μιλήσω με εκπρόσωπο της εταιρίας και τους είπα πως δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση και πως αν δεν έχω Ιντερνετ σε μία εβδομάδα θα κάνω διακοπή αίτησης και θα υποβάλλω και μύνηση.

Εκείνος μου πρότεινε προσωρινά να με συνδέσει μέσω ΟΤΕ (ΑΡΥΣ λογικά...) και όταν μπορεί να γίνει η σύνδεση μέσω ΤΕΛΛΑΣ για τα 4Mbps θα με διακόψουν και θα με συνδέσουν αυτοί.
Εγώ το δέχτηκα καθώς 4εις μήνες χωρίς Ίντερνετ είναι πολλοί.
Όντως πριν από 2 βδομάδες είδα το λαμπάκι στο Speedtouch να αναβοσβήνει.
Τότε τους πήρα και τους είπα εγω και όχι αυτοί πως η γραμμή ενεργοποιήθηκε.
Ο υπάλληλος έδειχνε να τα έχει λίγο χαμένα και με ρωτούσε συνεχώς αν είμαι σίγουρος.
Αφού βεβαιώθηκε ξεκινήσαμε την διαδικασία για το User και το Pass στην σελίδα go.tellas.gr την οποία διαδικασία την έκανα εγώ.
Μου είπε στο τέλος πως σε 1-2 ώρες θα είμαι ενεργοποιημένος.
Χρειάστηκαν να περάσουν τρεις μέρες τελικά και όντως συνδέθηκα στο νετ.
Ο συγχρονισμός (1024/256) αλλά οι ταχύτητες πάνω από 50 δεν πάει το download και το upload είναι στο 20...
Μετά από όλη αυτή την ταλαιπωρία μου στέλνουν μετά από 2 εβδομάδες (σήμερα ήρθε) το Speedstream 4200.

Και εδώ είναι μερικές απορίες που θέλω να μου λύσετε...
1ον.Τι διαφορές υπάρχουν ανάμεσα σε PPoE και PPoA? (To Speedstream της Tellas είναι PPoE και δεν συνδέεται όταν το δοκίμασα ενώ στο Speedtouch 510 έχω την δυνατότητα PPoA όπου είμαι active)
Επίσης όταν μου ζητάει access Concentrator και Service Name τι να βάλω? Το Speedstream ή το Speedtouch να προτιμήσω?

2ον.Τα 4mbits της Τελλάς όταν ενεργοποιηθούν θα πρέπει να έχω modem ADSL2 (σαν το Speedstream?)?

3oνΤο ότι είχαμε κάνει και αίτηση στον ΟΤΕ για να διακοπούν όλα (DSL, ISDN και γραμμή) και το ότι ενώ μας ήρθε γράμμα από τον ΟΤΕ πως ενεργοποιήθηκε η φορητότητα αλλά έχω ακόμα ISDN πως εξηγείται?

4oνΣτην κατάσταση που είμαι (DSL+Telephony Zisto με ΑΡΥΣ + ISDN OTE) εγώ είμαι Shared ή Full LLU?

Από ότι καταλαβαίνεται η τρέλα της TEllas θα μας κάνει να ξεχάσουμε και τα λίγα που ξέρουμε...

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

turboirc
14-04-07, 15:22
Το speedstream μπορεί να ρυθμιστεί και ώς PPPoE και ως PPPoA . Πρακτική διαφορά για σένα αυτά τα δυο δεν έχουν, αν δεις ότι κάτι δεν πάει καλά στο ένα, βάζεις το άλλο.
Δεν εχω δει αυτές τις επιλογές στο speedstream, εαν είναι στο SpeedTouch θα σου απαντήσει κάποιος άλλος. Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με το Siemens, οι περισσότεροι θα σου πουν να προτιμήσεις το Speedtouch αλλα δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατι.

Το ADSL 1 φτάνει θεωρητικά μέχρι 8, οποτε δεν χρειάζεσαι άμεσα ADSL2+ modem. Το Jetspeed 500 δούλευε μια χαρά όταν το δοκίμασα.

Μήπως λέει ότι ΘΑ ενεργοποιηθεί ? Πρώτη φορά ακούω να στέλνει ο ΟΤΕ γράμμα σε πρώην συνδρομητή για να τον ενημερώσει για την φορητότητα.

Τίποτα από τα 2. ΑΡΥΣ = Καλώδια & Τηλεφωνία & DSLAM από ΟΤΕ. Οταν πάρεις ζιστο θα είσαι FULL LLU, ενώ το shared χρησιμεύει όταν για κάποιο λόγο ο πάροχος δίνει μόνο Internet και όχι τηλεφωνία (ή το αντίστροφο) , πρακτικά στην Ελλάδα δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί με shared.

Γοοδ λακ!:)

M.

Dj_Grego
14-04-07, 17:07
Σε PPoE ούτε μέσω του Speedtouch 510 μπορώ να συνδέθω πάντως (τα access Concentrator και Service Name τα αφήνω κενά).

Το Speedstream που μου ήρθε στο βιβλίο οδηγιών στο εξώφυλλο και παντού το αναφέρει ως Speedstream 4200 Modem PPPoE Modem Router και ούτε στο Web Interface του αναφέρει πουθενά για PPPoA.

oasiss24
14-04-07, 20:10
3oνΤο ότι είχαμε κάνει και αίτηση στον ΟΤΕ για να διακοπούν όλα (DSL, ISDN και γραμμή) και το ότι ενώ μας ήρθε γράμμα από τον ΟΤΕ πως ενεργοποιήθηκε η φορητότητα αλλά έχω ακόμα ISDN πως εξηγείται?



Καλησπέρα φίλε μου...Λοιπόν σε μερικούς συνδρομητές όταν γίνεται δεκτή η αλλαγή παρόχου τότε τους στέλνει ένα ειδοποιητήριο της μορφής που προανέφερες. Τώρα στην δικιά σου περίπτωση κάποιο λάθος πρέπει να έχει γίνει εάν έχεις επιλέξει το ZISTO γιατί πολύ απλά δεν έπρεπε να σου ενεργοποιηθεί εκ νέου η γραμμή σου σε ADSL ενώ έχεις ISDN. Η λογική πορεία θα ήταν να κοπεί το ADSL να γυρίσει από ISDN σε PSTN και μετά ξαναενεργοπίηση το ADSL.
Πάρε τηλ στην TELLAS. Ή μπορείς να μπεις στην σελίδα της TELLAS για τους συνδρομητές στο site της και να δεις τι είδους υπηρεσία σου έχει ενεργοποιηθεί. Γιατί σίγουρα δεν είναι ZISTO αφού 1ον συνδέεσαι με 1Mbit (καλά με όλα τα κουλά που γίνονται δεν θα με παραξένευε να το δω και αυτό) αλλά 2ον και ποιο σημαντικό είναι ότι έχεις ISDN γραμμή πράγμα που αναιρεί από μόνο του το ZISTO από την στιγμή που η TELLAS αυτή τη στιγμή δεν έχει την υποδομή να προσφέρει ZISTO με γραμμή ISDN.

Ψάξτο φίλε μου, ψάξτο.

Dj_Grego
14-04-07, 20:42
Τους παίρνω και το μόνο που μου λένε είναι πως όλα είναι μια χαρά και πως απλά επείδη ακόμα δεν έχουν ενεργοποιήσει τα 4Mbps όταν ενεργοποιηθούν θα γίνει αυτόματα η αλλαγή.
Μέχρι τότε έχω Ζιστο με 1Mbps από Tellas και στο λογαριασμό θα πληρώσω 37 αντί 47€ λόγω της μικρότερης σύνδεσης.
Όταν τους ζήτησα να μου ενεργοποιήσουν το 1Mpbs με ηχογράφησαν κι όλας.
Το ότι έχω μισήσει αυτή την εταιρία πάντως είναι λίγο...
Με τους άκυρους υπαλλήλους που έχουν προσλάβει δεν γίνεται να βγάλεις άκρη με τίποτα...

Στην περιοχή των συνδρομητών πάντως δεν λέει το είδος υπηρεσίας αλλά για SMS, Web Mail, WebSite και άλλες βλακείες...

Dj_Grego
15-04-07, 11:48
Από ότι φαντάζομαι πάντως εγώ προσωρινά με συνδέσανε στο Tellas No Limit + DSL όπου είναι σαν το Zisto απλά η ταχύτητα φτάνει μέχρι 2Mbps

Link http://www.tellas.gr/page.asp?gid=8&arid=440&lang=2

Jim87
15-04-07, 21:43
Στην περιοχή των συνδρομητών πάντως δεν λέει το είδος υπηρεσίας αλλά για SMS, Web Mail, WebSite και άλλες βλακείες...

Αμα σου βγάζει τα sms κτλ κτλ σημαίνει ότι δεν βάζεις σωστό pass ή ότι ο λογαριασμό σου δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα...


Από ότι φαντάζομαι πάντως εγώ προσωρινά με συνδέσανε στο Tellas No Limit + DSL όπου είναι σαν το Zisto απλά η ταχύτητα φτάνει μέχρι 2Mbps

Link http://www.tellas.gr/page.asp?gid=8&arid=440&lang=2


Kαι ναι και όχι...
Είσαι στους "to be" πελάτες όπως τους ονομάζει η Tellas.
Δηλαδή εχεις απεριόριστα αστικά/υπεραστικά (σαν το zisto) αλλά η ταχύτητα είναι στα 1mbps.

Στο no limit το dsl θα ήταν στα 2mbps όπως είπες...

Dj_Grego
15-04-07, 21:54
Α οκ για το πρώτο...
Εμένα εμφανίζει αυτά http://img410.imageshack.us/img410/591/trellasxq1.th.jpg (http://img410.imageshack.us/my.php?image=trellasxq1.jpg)
Στο Tellas No Limit + DSL επιλέγεις την ταχύτητα όπως λέει

768/192 Kbps 35,85€
1024/256 Kbps 39,85€
2048/256 Kbps 53,75€

και ανάλογα πάει και η τιμή.

Εμένα μου είπαν 39€ ή κάτι τέτοιο πως θα πληρώνω μέχρι να ενεργοποιηθεί οπότε μάλλον εδώ με έχουν βάλει προσωρινά...

Jim87
15-04-07, 22:23
Αυτό που σου εμφανίζει είναι το σωστό.
Εκεί υπάρχουν πληροφορίες για τα mail σου κτλ κτλ για τον λογαριασμό σου!.


Ναι δεν υπάρχει επιλογή.
Σε βάζουν αυτόματα σε no limit 1024kbps μέχρι να ενεργοποιηθεί το zisto.
Αν δεν είμαι λάθος πρέπει να το αναφέρει και στο συμβόλαιο...?

Dj_Grego
15-04-07, 23:39
Απλά σε αυτή τη σελίδα δεν αναφέρει πουθενά είδος υπηρεσίας (Zisto ή Νο Limit) ούτε καν την ταχύτητα σύνδεσης.
Πάντως εμένα ακόμα μου φαίνεται περίεργο που δεν μπορώ να συνδεθώ μέσω PPoE ούτε μέσω Speedtouch ούτε μέσω Speedstream το οποίο είναι μόνο PPPoE οπότε μου είναι άχρηστο.
Προς το παρών είμαι μέσω Speedtouch PPPoA.

Επίσης το speedstream δεν μπορεί να πάρει άλλο firmware από το αρχικό του.
Δοκίμασα όλα όσα κυκλοφορούν στο Forum σε Thread λίγο πιο πάνω και πάντα μετά το reboot λέει Update Failed.
Επίσης η ISDN δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να είναι ενεργή ακόμα.
Πάντως έχω όλα τα συμπτώματα της Tellas - Λίγα Παράσιτα στη γραμμη και απόκρυψη - όταν μιλάω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.
Είχα ζητήσει από τον ΟΤΕ από την αρχή της αίτησης διακοπή όλων των υπηρεσιών και μου είχαν πει πως θα γίνει σταδιακά.
Στην αρχή κόπηκε η DSL σύνδεση, μετά κόπηκε και η γραμμη ADSL και η ISDN έμεινε εδώ και 4μήνες...:hmm:

oasiss24
16-04-07, 00:22
Λοιπόν φίλε μου δεν πας εκεί που σου λέει περιοχή συνδρομητών αλλά στο τέλος της σελίδας στην πορτοκαλί γραμμή στην επιλογή E-Care. Μετά επιλέγεις εκεί που λέει Service Authentication και βάζεις τα username και το password που σου έχουν δώσει από εκεί θα δεις το είδος της υπηρεσίας σου.

Dj_Grego
16-04-07, 02:07
Ωραίος φίλε μου, αυτό δεν το ήξερα.
Λοιπόν μου εμφανίζει μόνο Tellas ADSL Internet ούτε Telephony ούτε No Limit ούτε τίποτα...
Χμμμ....περίεργα πράγματα γαμώτο....
Στο τηλέφωνο μου είχαν πει για ενεργοποιημένο Internet και Τηλεφωνία και όχι μόνο για Dsl Internet.
Θα μας βγει η ψυχη μέχρι να το Zisoume....

kgardas
16-04-07, 17:40
Αγαπητέ φίλε η κατάσταση σου τώρα έχει ως εξής:


Έχει 1Μbit σύνδεση σε γραμμή ΟΤΕ (ΑΡΥΣ) και πρόσβαση από την τελλάς. Το χαρτί που σου ήρθε από τον ΟΤΕ δεν λέει για την φορητότητα αλλά είναι για την προεπιλογή φορέα. Ο ΟΤΕ σε ενημερώνει ότι ενεργοποίησε την προεπιλογή φορέα στο νουμερό σου και κάθε φορά που παίρνεις ένα τηλέφωνο μπαίνει αυτόματα πριν απο τον αριθμό το πρόθεμα 1738 (τελλας). Αυτό το πακέτο είναι στα 37,95 και είναι για να καλύψεις λίγο το κενό του Internet μέχρι το Zisto. Τα τηλεφωνήματα που κάνεις είναι δωρεάν μέσω τελλας. Υπάρχει ένα νούμερο που μπορεις να καλέσεις από το σταθερό σου 211120000 αν θυμάμαι καλά και σου λέει αν ειναι ενεργοποιημένη η προεπιλογή.

petrogazz
16-04-07, 17:59
Αγαπητέ φίλε η κατάσταση σου τώρα έχει ως εξής:


Έχει 1Μbit σύνδεση σε γραμμή ΟΤΕ (ΑΡΥΣ) και πρόσβαση από την τελλάς. Το χαρτί που σου ήρθε από τον ΟΤΕ δεν λέει για την φορητότητα αλλά είναι για την προεπιλογή φορέα. Ο ΟΤΕ σε ενημερώνει ότι ενεργοποίησε την προεπιλογή φορέα στο νουμερό σου και κάθε φορά που παίρνεις ένα τηλέφωνο μπαίνει αυτόματα πριν απο τον αριθμό το πρόθεμα 1738 (τελλας). Αυτό το πακέτο είναι στα 37,95 και είναι για να καλύψεις λίγο το κενό του Internet μέχρι το Zisto. Τα τηλεφωνήματα που κάνεις είναι δωρεάν μέσω τελλας. Υπάρχει ένα νούμερο που μπορεις να καλέσεις από το σταθερό σου 211120000 αν θυμάμαι καλά και σου λέει αν ειναι ενεργοποιημένη η προεπιλογή.

και μην ξεχνάς ότι μέχρι να μπεις στο ιδιόκτητο θα πληρώνεις και το πάγιο του ΟΤΕ.

kgardas
16-04-07, 18:04
και μην ξεχνάς ότι μέχρι να μπεις στο ιδιόκτητο θα πληρώνεις και το πάγιο του ΟΤΕ.

Σωστά το ξέχασα αυτό.....:rofl:

petrogazz
16-04-07, 18:27
της τηλεφωνικής γραμμής το πάγιο δλδ το οποίο είναι κάπου 15€ το μήνα αν θυμάμαι καλά. Κατά την άποψη μου συμφέρει μόνον αν ξεσκίζεσαι στα τηλέφωνα (αστικά-υπεραστικά).

Dj_Grego
16-04-07, 19:07
Καλά στο σπίτι όχι απλά ξεσκιζόμαστε στα τηλέφωνα αλλά άσε...
Τον ΟΤΕ τον πληρώνουμε σε δόσεις ακόμα....
Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις σας παιδιά.
Να φανταστώ πως την γραμμή ΑΡΥΣ δεν θα την πληρώνω στον ΟΤΕ έτσι?
Πάντως ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω το PPPoE γιατί δεν συνδέεται.
Μου βγάζει Line is busy.Please wait a few seconds and try again...

petrogazz
16-04-07, 19:17
ΑΡΥΣ δεν πληρώνεις, είναι μέσα στα 37 που δίνεις. Πάρε την tellas και ανέφερε τον πρόβλημα σου.

Jim87
16-04-07, 21:17
Ναι ναι πάρε μας αν και δυστυχώς ακόμα δεν το έχουν φτιάξει οι @@ του δικτύου :(
Eκτός απο βλάβη στο δίκτυο που θα δηλωθεί, δεν πρόκειτε να σου πούνε κάτι άλλο.

ps: και αν πάρεις πάρε είτε νωρίς το πρωί 7-10 ή αργά το βράδυ 21:00-11:00 γιατί αλλιώς παίζει πολύ αναμονή αυτές τις εβδομάδες στο τεχνικό...

ps2: Και επειδή λογικά θα σε ρωτήσουνε, αν δεν θες να κάνεις τις ρυθμίσεις με τους "τεχνικούς" εχε δοκιμάσει πρώτα και με PPPoA και PPPoE (client only -> 1 -> guest@tellas.gr, pass: tellas) και γράψε τι βλάβη θα σου αναφέρει...

Dj_Grego
16-04-07, 21:39
Λοιπόν για το Router το Speedstream 4200 αναλυτικές οδηγίες περιγράφονται εδώ.
Υποστήριξη Tellas (http://www.tellas.gr/adsl_instructions/)
Και έμαθα πράγματα που δεν μου είπε ΠΟΤΕ υπάλληλος της Tellas και είναι απαραίτητα για να γίνει η σύνδεση.
Οπώς ότι πρέπει να είναι τα VPI: 8 & VCI: 35 και πως στο Select the Encapsulation Type πρέπει να επιλέξουμε VCMUX.
Πλέον το Routerάκι λειτουργεί μια χαρά αλλά προτιμώ το Speedtouch 510 λόγω των 4θυρών που έχει και εγώ έχω 2Η/Υ και ένα laptop.

Dj_Grego
11-06-07, 17:59
Sorry που ξεθάβω το θέμα αλλά μαντέψτε...
Δεν με έχουν ενεργοποιήσει ακόμα.
6 μήνες και ακόμα τίποτα, το παγιο του ΟΤΕ κανονικα 25€ το μήνα + 47(χωρίς τις κλησεις) στην Tellas και τα 100€ το μήνα είναι σίγουρα στο τηλέφωνο που πλέον δεν έχω γιατί ο ΟΤΕ αποφάσισε να το κόψει για παλιές οφειλές για τις οποίες έχει γίνει διακανονισμός.
Το πόσα τηλέφωνα τους έχω πάρει δεν περιγράφεται.
Το τι απειλές τους έχω ρίξει...
Τίποτα όμως, Από τα Χριστούγεννα έκανα αίτηση, είναι καλοκαίρι πια, μέσα Ιουνίου και αυτοί στο κόσμο τους.
Την έχω μισήσει την κωλοεταιρεία.
Και προχτές τους ζήτησα και διακοπή και μου ζητάνε και λεφτά από τη σύμβαση για μια σύνδεση που δεν ενεργοποιήθηκε ποτέ!
Λένε πως η τηλεφωνία και το Internet ARYS έχουν ενεργοποιηθεί οπότε η υπηρεσία εν μέρει είναι ενεργοποιημένη.
Αλλά αν τους κάψουμε τα γραφεία εμείς θα είμαστε οι κακοί τις υπόθεσης και όχι αυτοί που μας κλέβουν όπως μπορούν...
Ολά τα λαμόγια μαζεμένα

harry79
11-06-07, 22:13
Και προχτές τους ζήτησα και διακοπή και μου ζητάνε και λεφτά από τη σύμβαση για μια σύνδεση που δεν ενεργοποιήθηκε ποτέ!

Πρόσεξε φίλε! Σε κοροϊδεύουν ή εξ ίσου πιθανό είναι άσχετοι. Το συμβόλαιο zisto ξεκινά με την πλήρη ενεργοποίση όχι με το ενδιάμεσο. Ρώτησα για τον εαυτό μου και μου είπαν ότι το συμβόλαιο ξεκίνησε με τη full μετάβαση.

Dj_Grego
02-08-07, 00:12
Και ναι μετά από 8 μήνες είμαι πλέον Full με τέλειο Dsl και αρκετά καλή τηλεφωνία!
Βέβαια από την πρώτη μέρα κι όλας είχα ένα disconnect αλλά έκανα ένα restart στο Speedstream και έστρωσε πάλι.
Το μόνο που με ξενέρωσε είναι πως το Speedtouch 510 δεν μπορεί να κάνει connect και έτσι αναγκάστηκα και χρησιμοποιώ και Switch τώρα αλλά χαλάλι...

Πάντως αυτοί στη Tellas είναι τόσο προσοχή στις εκφράσεις που μου ξαναέστειλαν το Speedstream και τώρα έχω δύο!
Ως τα γραφεία τους δεν πάω, τηλέφωνο ούτε θα πάρω να τους ενημερώσω ας πληρώσουν την ανοργανωσιά τους τώρα. Αν το θέλουν να έρθουν να το πάρουν...

Το να κατεβάζεις σταθερά πάνω από 400 είναι ωραίο πάντως!

XARAYGH
02-08-07, 01:33
Πρόσεξε φίλε! Σε κοροϊδεύουν ή εξ ίσου πιθανό είναι άσχετοι. Το συμβόλαιο zisto ξεκινά με την πλήρη ενεργοποίση όχι με το ενδιάμεσο. Ρώτησα για τον εαυτό μου και μου είπαν ότι το συμβόλαιο ξεκίνησε με τη full μετάβαση.

Σωστος οσο εισαι στο capsion (μεταβατικο σταδιο)μπορεισ να φυγεις χωρις ρητρα...αλλα για να μην σε ενεργοποιουν το συμβολαιο σου ειναι προβληματικο αν θεσ στειλε με pm το c code σου να δω τι παιζει

XARAYGH
02-08-07, 01:35
ωπα δεν το ειδα το ποστ της ενεργοποιησης καλα surfarismata

@ ADSLgr.com All rights reserved.