PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε; (v. II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 [124] 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210

WAntilles
05-08-09, 02:16
Βασικά διαφωνώ... Νομίζω ότι ο ρόλος σεναριακά τον ανέδειξε, χωρίς ο ίδιος ο ηθοποιός να αξίζει... θα δείξει το μέλλον γι'αυτόν. Νομίζω ότι περισσότερο η κάπως μέτρια σκηνοθεσία ανέβασε λίγο την μάπα αυτήν από το αρνητικό στο μηδέν ;)

Αυτό δεν το κατάλαβα.

Μα δεν είναι η 1η φορά που βλέπουμε τον Hugh Jackman ως Logan/Wolverine.

Είναι η 4η από το 2000 και μετά.

Έχει καθιερωθεί στην ενσάρκωση του συγκεκριμένου χαρακτήρα.



ΥΓ: Δεν είπα ποτέ ότι ο Hugh Jackman έχει ταλέντο ή ότι είναι καλός ηθοποιός.

Είπα ότι είναι πολύ πετυχημένο casting για Logan/Wolverine.

harris
05-08-09, 02:23
Έχει καθιερωθεί στην ενσάρκωση του συγκεκριμένου χαρακτήρα.

Μόνο που το φετινό έργο ήταν πολύ χειρότερο από τα προηγούμενα! Γι' αυτό και λέω ότι ίσως να είναι αυτός που το κράτησε κάπως ή ο σκηνοθέτης!

Αν και γενικά δεν νομίζω ότι κινήθηκε καλύτερα από το Terminator... μία από τα (γ)ίδια τα βρήκα ;)



Είπα ότι είναι πολύ πετυχημένο casting για Logan/Wolverine.

Άλλο αυτό και άλλο να μας λες ότι "αν είχε μυαλό το hollywood, θα ήταν ο αντικαταστάτης του Eastwood για την συνέχεια τον Dirty Harry" μπρε!

WAntilles
05-08-09, 02:33
Μόνο που το φετινό έργο ήταν πολύ χειρότερο από τα προηγούμενα!

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Στα 3 X-MEN έχεις:

- 2 τεράστιους ηθοποιούς κλάσης (Ian McKellen, Patrick Stewart) που οποιονδήποτε ρόλο θα τον παίξουν υπερχαλαρότατα

- πολλά πετυχημένα casting (Ian McKellen, Patrick Stewart, Hugh Jackman, Halle Berry, Famke Janssen, Rebecca Romijn (ή όπως λέγεται) κλπ.).

- και έναν σκηνοθέτη (Bryan Singer) που αν και έχει βγάλει καί αυτός κάποιες υπερ-πατάτες (Superman returns) ωστόσο έχει και εξαιρετικές δημιουργίες (Usual suspects, House κλπ.).


Γι' αυτό και λέω ότι ίσως να είναι αυτός που το κράτησε κάπως ή ο σκηνοθέτης!

Πιστεύω ότι αυτός το κράτησε.


Άλλο αυτό και άλλο να μας λες ότι "αν είχε μυαλό το hollywood, θα ήταν ο αντικαταστάτης του Eastwood για την συνέχεια τον Dirty Harry" μπρε!

Σαν πετυχημένο casting, για τον συγκεκριμένο χαρακτήρα, ναι.

Όπως και για τον The man with no name (στα κλασικά σπαγγέτι western του Sergio Leone).

harris
05-08-09, 02:38
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Πράγματι!!! :p



Πιστεύω ότι αυτός το κράτησε.

Σε παραπέμπω στην καταπληκτική ρήση του Clint Eastwood:

Opinion is like the asshole. We all have one!!! :crazy: :rofl: :p

Ισχύει για όλους μας φυσικά ;)



Σαν πετυχημένο casting, για τον συγκεκριμένο χαρακτήρα, ναι.

Διαφωνώ, παραπέμποντάς σε στην ρήση που ανέφερα :p

yiapap
05-08-09, 13:04
Για να μετέχω κι εγώ στη ρήση... δίνω 6/10 στο Terminator Salvation.
Προσωπικά μου άρεσε το σκοτεινό σκηνικό και το πως ξετύλιχθηκε η πλοκή στην ταινία. Μου άρεσαν πολύ! Αφού σκεφτόμουν όλα τα άσχημα post για την ταινία και προσπαθούσα να καταλάβω *τι* ακριβώς δεν άρεσε σε πολύ κόσμο.
Ε και μετά... η ταινία απλά διαλύθηκε! Από τη στιγμή που έπιασαν τον Worthington έγινε φανερό ότι η ταινία θα θύμιζε περισσότερο Τσάκυ Τσαν αντί Bladerunner.
Παιδικά γυρίσματα πλοκής:
Ο Worthington βγάζει το τσιπ... που τον συνδέει με το Skynet από το πίσω μέρος του κεφαλιού του με το χέρι σε 2.3''
Το Skynet ανακαλύπτει το υποβρύχιο.. από τις μεταδόσεις, λες και τόσο καιρό κανείς δεν μετέδιδε τίποτε
Η λυσάρα ελευθερώνει τον Worthington χωρίς πολύ σκέψη επειδή... της γυάλισε
Όλοι κυκλοφορούν στα ενδώτερα του Skynet ως τουρίστες ενώ δεν μπορούν να κάνουν βήμα έξω αφού τους εντοπίζουν άμεσα
Και όπως λέει και ένας reviewer στο imdb:
1) SkyNet went through this complicated plot to lure John Connor in with its infiltrator, instead of just killing him with the infiltrator. Ditto with Kyle Reese. It made absolutely no sense, and that's even *without* any time travel.
2) For some reason, John Connor was (a) unable to trust a terminator even though he found out in part 2 that they can be trusted if programmed correctly and (b) totally stunned to find out that a terminator had flesh and blood and organs, even though that's the first type he ever encountered. What's that all about? Oh, was it supposed to be a big deal that the Terminator didn't know it was a Terminator? Like that's really hard to program... (and can you say "Total Recall"?).

κλπ.κλπ.κλπ.

Συμφωνώ ότι ο Bale ήταν πολύ λίγος αλλά ο Wothington έσωσε την κατάσταση.
All in all μια καλή ταινία για home theater.

btw μαζί με τα LOTR δεν είδα ποτέ κανένα X-MEN, Wolverine κτλ.κτλ.κτλ. και δεν έχω άποψη πέραν του ότι δεν θα έπαιρναν πάνω από 3/10 :p

........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 59 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

On other news
Fifty Dead Men Walking (http://www.imdb.com/title/tt1097643/) 7/10
Βασισμένο σε αληθινή ιστορία η ταινία πραγματεύεται την ζωή ενός πιτσιρικά στη Β.Ιρλανδία ο οποίος μπαίνει στον IRA ως διπλός πράκτορας. Καλή πλοκή, καλή κσηνοθεσία, καλούτσικες ερμηνείες . All in all μια δεμένη, μεστή ταινία που θα σας κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον.

Man on fire (http://www.imdb.com/title/tt0328107/) 7/10
Ο Denzel Washington είναι ξεπεσμένος πράκτορας που πιάνει δουλειά ως σωματοφύλακας ενός μικρού κοριτσιού στην Πόλη του Μεξικού.
Η ταινία, αν και σε πολλά σημεία δεν αποφεύγει τα κλισέ, είναι καλή. Ο Ντενζέλ είναι καταπληκτικός , όλες οι ερμηνείες είναι από καλές ως πολύ καλές. Θα έβαζα άνετα στην ταινία άλλον έναν πόντο αν το δακρύβρεχτο, χολυγουντιανό και όχι επαρκώς τεκμηριωμένο (αναφορικά με τους χαρακτήρες) τέλος δεν μου έφερνε στο μυαλό εταιρεία παραγωγής που αλλάζει το τέλος της ταινίας επειδή το αρχικό δεν άρεσε σε 20 hillbillies (http://shadows99.files.wordpress.com/2008/04/hillbillies.jpg)στο Άινταχο.

Doubt (http://www.imdb.com/title/tt0918927/)8/10
Άλλη μια από τις περσινές κορυφαίες ταινίες. Τελικά το 2008 είχε πάρα πολύ καλές ταινίες σε ποιότητα και αριθμό.
Οι ερμηνείες του Χόφμαν και της Στριπ είναι εξαιρετικές και το γύρισμα στην ακριβώς τελευταία σκηνή είναι χαλαρά +1 πόντος. Από τις σκηνές που πραγματικά σε αφήνουν χαζό, ειδικά αφού αμέσως μετά πέφτουν οι τίτλοι τέλους κι εσύ μένεις να σκέφτεσαι "εχμ... τι έγινε μόλις τώρα"
-1 πόντο αποκλειστικά γιατί η πλοκή είναι απλή και αρκετά "ευθύγραμμη" και μου αρέσουν τα πιο πολύπλοκα σενάρια.

If... (http://www.imdb.com/title/tt0063850/) 5/10
Ένα από τα αριστουργήματα του Βρετανικού Κινηματογράφου
Ψηφίστηκε ως η 16η καλύτερη Βρετανική ταινία όλων των εποχών
Μια γροθιά στο κατεστημένο
Μπλα, μπλα, μπλα, μπλα.
Προσωπικά μου φάνηκε απλά κακή.
Με μοναδική εξαίρεση τον Malcolm McDowell και την πολύ καλή του ερμηνεία οι υπόλοιπες κυμαινόταν από μέτριες έως πολύ κακές (π.χ. η φιλενάδα του).
Ο σκηνοθέτης/ποιητής είμαι απόλυτα σίγουρος ότι κάτι θέλει να πει, αλλά σε μένα δεν είπε απολύτως τίποτε. Κάποιοι έξυπνοι διάλογοι χάνονται σε μια πληθώρα ανούσιων τεχνασμάτων-αναγουλημάτων (χωρίς νόημα εναλλαγή έγχρωμου-ασπρόμαυρου φίλμ, γυμνή μεσόκοπη καθηγήτρια που σουλατσάρει στο άσχετο στους κοιτώνες) ενώ η υποτιθέμενη κλιμάκωση που οδηγεί στην "επανάσταση" της τελευταίας σκηνής απλά είναι υποτιθέμενη. Η ίδια η τελευταία σκηνή αν και κατανοώ πως και γιατί στην Αγγλία του 1968 έκανε πάταγο, με τίποτε δεν δουλεύει 40 χρόνια μετά- αντίθετα φαίνεται απλοϊκή, άσκοπη.
Κρίμα και το είδα με ιδιαίτερη όρεξη.

Love Lisa (http://www.imdb.com/title/tt0282698/) 8/10
Μετά το Doubt ψάχνοντας τις ταινίες του Χόφμαν έπεσα σε αυτή που δεν την είχα δει.
Είναι η ιστορία ενός προγραμματιστή (α-χα... must see :p) ο οποίος μετά την αυτοκτονία της γυναίκας του γίνεται ράκος.
Εκτός από τις εξαιρετικές ερμηνείες του Χόφμαν και της Μπέιτς προσωπικά η πλοκή μου άρεσε πολύ. Είμαι βέβαιος ότι δεν είναι για όλους γιατί η καταθλιπτική και αυτοκαταστροφική τάση του ήρωα σε συνδιασμό με την μη-αγιοποίησή του από το σενάριο κάνει δύσκολο το συσχετισμό μαζί του στον μέσο θεατή. Κάποιες φαινομενικά "άχρηστες" ενότητες της πλοκής (όπως η νέα αγάπη του ήρωα: ο μοντελισμός, ή η περίεργη σχέση του με τον αδερφό.. χμμμ... κάποιου) προσωπικά δεν μου φάνηκαν καθόλου μα καθόλου άχρηστες.
All in all από τις καλύτερες ταινίες που είδα τελευταία και πάλι αναρωτιέμαι πως και δεν προβλήθηκε πουθενά (η ταινία είναι του 2002)

Closing the Ring (http://www.imdb.com/title/tt0488380/) 6/10
Δακρύβρεχτο μελό για ένα αισθηματικό... τετράγωνο.
Για δακρύβρεχτο μελό ήταν καλή ταινία. Για μένα όχι, απλά πέρασε η ώρα σχετικά ευχάριστα και έκανα και οικονομία στα χαρτομάντηλα.

The Last House on the Left (http://www.imdb.com/title/tt0844708/) 6/10
H ταινία σκηνοθετήθηκε από τον Dennis Iliadis (http://www.imdb.com/name/nm1531934/) ο οποίος έκανε αίσθηση στις Κάννες γι αυτή του την προσπάθεια. Επίσης την παραγωγή έκανε ο Wes Craven.
E, αυτά τα δύο ήταν αρκετά για να τη δώ.
Η ταινία αυτή καθ'αυτή δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να δώσει στον θεατή. Άλλο ένα "οικογενειακό θρίλλερ".
Όμως: Πραγματικά η σκηνοθετική άποψη της ταινίας είναι ξεχωριστή, οι λίγες σκηνές σοκ είναι πραγματικά βίαιες (με την καλή έννοια :p) και ελπίζω να δούμε περισσότερα από τον Dennis σύντομα.

Duplicity (http://www.imdb.com/title/tt1135487/)7/10
Φροντισμένη Χολυγουντιανή παραγωγή. Καλό αν και πολύπλοκο σενάριο, ότι πρέπει για μένα.
Αυτά, τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο.

The Hangover (http://www.imdb.com/title/tt1119646/) 7/10
Επιτέλους! Μια μη-ρομαντική κωμωδία! Α! Και δεν στηρίζεται σε gags! Μόνο γι αυτό παίρνει +7 πόντους!
Δείτε την, κατά προτίμηση σε περίοδο έξαρσης τεστοστερόνης και σίγουρα χωρίς το έτερον ήμισύ σας.

Second Coming (http://www.imdb.com/title/tt0932672/) 3/10
Την είδα λόγω κάποιων κριτικών στο IMDb που ισχυρίζονταν ότι ο χαμηλός βαθμός είναι επειδή πρόκειται για κλασσικό θρίλερ και όχι σπλάτερ και επειδή έχει δύσκολη υπόθεση που δεν την καταλαβαίνουν όλοι.
Στην πράξη πρόκειται για μια επιεικώς απαράδεκτη ταινία που σε καμιά περίπτωση δεν είναι κλασσικό θρίλερ, που έχει shock & awe σκηνές (αν και χωρίς βία) και... αυτά! Η πλοκή είναι παιδική, το σασπένς ανύπαρκτο.
Δεν θα συνεχίσω. Απλά μην την δείτε.

Αυτά τα ολίγα.
(λολ ελπίζω να πρόλαβα τον φίλο που ήθελε συστάσεις ταινιών :p)

tsigarid
05-08-09, 15:17
Το Doubt βρίσκεται ήδη στο τραπέζι και περιμένει home-theater-θέαση, φαίνεται καλή επιλογή :oneup:

Gothic
05-08-09, 18:27
btw μαζί με τα LORTD δεν είδα ποτέ κανένα X-MEN, Wolverine κτλ.κτλ.κτλ. και δεν έχω άποψη πέραν του ότι δεν θα έπαιρναν πάνω από 3/10 :p
Όταν δείς το LOTR θα κοπανάς το κεφάλι σου στον τοίχο που δεν το είδες σε κινηματογράφο. Μέχρι σήμερα παραμένει οπτικά αξεπέραστο, κυρίως λόγω της λεπτομερούς δουλειάς που έγινε με τρελό μεράκι απο εκπληκτικούς -μη Χολυγουντιανούς- "τεχνίτες" με όλη την έννοια της λέξεως. Κανονικοί σιδηρουργοί αντί για ενδυματολόγοι, αληθινά props όπου γινόταν αντί για γυαλισμένα βλακώδη γραφικά και όλα μέσα απο το ξάγρυπνο μάτι του Peter Jackson που είναι εκπληκτικός σκηνοθέτης, με γαμάτο κάστ, ένας ένας διαλεγμένοι για τους ρόλους (η Λίβ Τάϊλερ με ξενέρωνε μόνο :p).

Για πλοκή δεν χρειάζεται να πω κάτι, είναι γνωστή και οι μικροαλλαγές ή παραλείψεις δεν με χάλασαν καθόλου, ειδικά με το (πάρα, μα πάρα πολύ) έξτρα υλικό που υπάρχουν στα Extended. Σόρρυ δηλαδής, αλλα όταν ο blacksmith που έφτιαξε την πανοπλία του βασιλιά Theoden δείχνει στα extras πως σκάλισε τρελές λεπτομέρειες και αναπαραστάσεις και στο εσωτερικό μέρος της που δεν φάνηκε ποτέ, για να πωρωθεί ακόμα πιο πολύ ο ηθοποιός και να μπεί in character, μπορείς να καταλάβεις πολλά για την δουλειά που έπεσε σε αυτήν την αξεπέραστη μέχρι σήμερα (και σίγουρα για πάαααρα πολλά χρόνια ακόμα) παραγωγή.

Χάνεις, πραγματικα.

Και αξίζουν τα πρώτα δύο X-Men αν έχεις καλό σύστημα. Το τρίτο μπορείς να το αγνοήσεις και το Wolverine ούτε 3/10 δεν πιάνει ακόμα κι αν πιείς όλο το στόκ απο ληγμένα του τοπικού σου φαρμακείου.

yiapap
05-08-09, 18:32
Δεν κατάλαβες...
Όπως έχω ξαναγράψει δεν κατάφερα να τα δω γιατί κοιμήθηκα κατά τη διάρκεια. Στα X-Men απλά άλλαξα κανάλι. :p

Rebel Scum
05-08-09, 18:54
Όταν δείς το LOTR θα κοπανάς το κεφάλι σου στον τοίχο που δεν το είδες σε κινηματογράφο. Μέχρι σήμερα παραμένει οπτικά αξεπέραστο, κυρίως λόγω της λεπτομερούς δουλειάς που έγινε με τρελό μεράκι απο εκπληκτικούς -μη Χολυγουντιανούς- "τεχνίτες" με όλη την έννοια της λέξεως. Κανονικοί σιδηρουργοί αντί για ενδυματολόγοι, αληθινά props όπου γινόταν αντί για γυαλισμένα βλακώδη γραφικά και όλα μέσα απο το ξάγρυπνο μάτι του Peter Jackson που είναι εκπληκτικός σκηνοθέτης, με γαμάτο κάστ, ένας ένας διαλεγμένοι για τους ρόλους (η Λίβ Τάϊλερ με ξενέρωνε μόνο :p).

Για πλοκή δεν χρειάζεται να πω κάτι, είναι γνωστή και οι μικροαλλαγές ή παραλείψεις δεν με χάλασαν καθόλου, ειδικά με το (πάρα, μα πάρα πολύ) έξτρα υλικό που υπάρχουν στα Extended. Σόρρυ δηλαδής, αλλα όταν ο blacksmith που έφτιαξε την πανοπλία του βασιλιά Theoden δείχνει στα extras πως σκάλισε τρελές λεπτομέρειες και αναπαραστάσεις και στο εσωτερικό μέρος της που δεν φάνηκε ποτέ, για να πωρωθεί ακόμα πιο πολύ ο ηθοποιός και να μπεί in character, μπορείς να καταλάβεις πολλά για την δουλειά που έπεσε σε αυτήν την αξεπέραστη μέχρι σήμερα (και σίγουρα για πάαααρα πολλά χρόνια ακόμα) παραγωγή.

Χάνεις, πραγματικα.

Και αξίζουν τα πρώτα δύο X-Men αν έχεις καλό σύστημα. Το τρίτο μπορείς να το αγνοήσεις και το Wolverine ούτε 3/10 δεν πιάνει ακόμα κι αν πιείς όλο το στόκ απο ληγμένα του τοπικού σου φαρμακείου.

Ύβρις!!:p

WAntilles
05-08-09, 19:35
...με γαμάτο κάστ, ένας ένας διαλεγμένοι για τους ρόλους (η Λίβ Τάϊλερ με ξενέρωνε μόνο :p).

Εκτός από τον κλαμμένο.



ΥΓ: Φανταζόσουν τον Elrond νά 'χει τέτοια βρωμόφατσα; :-k

Ε, Mr. Anderson; :-k

ΥΓ2: Στη μουσική όμως, δεν είχε Μαέστρου John Williams.

ΥΓ3: Αρκετή για το ρόλο της, ήταν η Liv Tyler.

Tiven
05-08-09, 19:38
Μια χαρά είναι ο Howard Shore.

WAntilles
05-08-09, 19:41
Μια χαρά είναι ο Howard Shore.

Πέρα από τα LOTR - και αυτό επειδή καί είχαν πολύ έντονη προβολή καί πολύ καλά όλα τα άλλα τους στοιχεία - δεν υπάρχει κανένα άλλο του μουσικό θέμα από καμμία άλλη ταινία ή σειρά που να μου έχει μείνει τόσα χρόνια.

mach
05-08-09, 20:17
...(η Λίβ Τάϊλερ με ξενέρωνε μόνο :p).

Δες το One Night at McCool's (http://www.imdb.com/title/tt0203755/) για να σε απο-ξενερώσει.

Gothic
05-08-09, 20:19
Εκτός από τον κλαμμένο.



ΥΓ: Φανταζόσουν τον Elrond νά 'χει τέτοια βρωμόφατσα; :-k

Ε, Mr. Anderson; :-k
Είχε επική πρώτη σκηνή και τον συνήθισα αμέσως. :p

ΥΓ2: Στη μουσική όμως, δεν είχε Μαέστρου John Williams.
Χαίρομαι γι'αυτό. Ο John Williams είναι εκπληκτικός, αλλα τα μοτίβα του είναι πολύ συγκεκριμένα και δεν ήθελα να ακούσω κάτι "γνώριμο". Ο Howard Shore έκανε φανταστική δουλειά και οι συνθέσεις του ήταν τεράστιος παράγοντας του μεγαλείου του συνόλου του LOTR.

ΥΓ3: Αρκετή για το ρόλο της, ήταν η Liv Tyler.

Ύβρις!!:p
E... μιέχ... πολύ αμερικανιά για ξωτικό αν και είχε κάποιες πολύ καλές στιγμές... αντίθετα με την Kate Blanchette που ήταν ξωτικό.

Δεν κατάλαβες...
Όπως έχω ξαναγράψει δεν κατάφερα να τα δω γιατί κοιμήθηκα κατά τη διάρκεια. Στα X-Men απλά άλλαξα κανάλι. :p
Να παίρνεις τις βιταμίνες σου και να ξεκουράζεσαι, απαράδεκτε. :p

........Auto merged post: Gothic πρόσθεσε 1 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δες το One Night at McCool's (http://www.imdb.com/title/tt0203755/) για να σε απο-ξενερώσει.
Το έχω δεί και είναι ένας απο τους λόγους που δεν μου έκανε κλίκ σαν Άργουεν. :p

Arkady
05-08-09, 20:44
Το Public Enemies (http://www.imdb.com/title/tt1152836/).
Δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα, αλλά την παρακολούθησα ευχάριστα....

3lbereth
06-08-09, 10:47
Εκτός από τον κλαμμένο.



ΥΓ: Φανταζόσουν τον Elrond νά 'χει τέτοια βρωμόφατσα; :-k

Ε, Mr. Anderson; :-k

59930

Elrond:Welcome to Rivendell, Mr. Anderson.

tsigarid
06-08-09, 17:26
Doubt (http://www.imdb.com/title/tt0918927/)

Συμφωνώ απόλυτα με τον yiapap. Κορυφαία ταινία, καταπληκτικές ερμηνείες (εκτός ίσως από το μαύρο αγοράκι, το οποίο θα ερμήνευα ακόμα και εγώ καλύτερα). Ακόμα μία από τις πολύ λίγες ταινίες που ξεκίνησα να βλέπω αργά και την είδα μονορούφι. Προτείνεται ανεπιφύλακτα.

akilleas
07-08-09, 20:21
Doubt (http://www.imdb.com/title/tt0918927/)

Συμφωνώ απόλυτα με τον yiapap. Κορυφαία ταινία, καταπληκτικές ερμηνείες (εκτός ίσως από το μαύρο αγοράκι, το οποίο θα ερμήνευα ακόμα και εγώ καλύτερα). Ακόμα μία από τις πολύ λίγες ταινίες που ξεκίνησα να βλέπω αργά και την είδα μονορούφι. Προτείνεται ανεπιφύλακτα.

Μου άρεσε και εμένα...

GZahos
07-08-09, 22:32
Mamma mia. Μια @#!!!!@@11 και μιση.

wisdompa
07-08-09, 22:41
Ειδα το Knowing.....και οπως λέει και η αξεπέραστη μαρινέλα....."Τα λόγια είναι περιττά".....:rofl::rofl:
Η απόλυτη μ@λ@κ#α......hahahahahahah

George_Prix
07-08-09, 23:03
Mamma mia. Μια @#!!!!@@11 και μιση.

Συνολο 1 ½ λαλακια δηλαδη. :p

Ο μονος λογος που θα μπορουσε να αρεσει σε καποιον αυτη η ταινια, ειναι να εχει μεγαλωσει με τα πολλα μουσικα κοματια που εχει μεσα. ;)

harris
08-08-09, 02:42
Doubt (http://www.imdb.com/title/tt0918927/)8/10)

Μα είσαι στα καλά σου; Εγώ κόντεψα να πάθω κοκοφλίκ που την είδα! Δεν πίστευα ότι το είδα αυτό το.... το................ το................................... πράμα!!!:p


Όταν δείς το LOTR θα κοπανάς το κεφάλι σου στον τοίχο

Δεν θα μπορούσα να τα πω διαφορετικά για το LOTR!!! Για μένα, μία από τις κορυφαίες ταινίες που έχω δει στην ζωή μου!


Όπως έχω ξαναγράψει δεν κατάφερα να τα δω γιατί κοιμήθηκα κατά τη διάρκεια. Στα X-Men απλά άλλαξα κανάλι. :p

Έλεος :wall: :p


Εκτός από τον κλαμμένο.

ΥΓ: Φανταζόσουν τον Elrond νά 'χει τέτοια βρωμόφατσα; :-k

Ε, Mr. Anderson; :-k

ΥΓ2: Στη μουσική όμως, δεν είχε Μαέστρου John Williams.

ΥΓ3: Αρκετή για το ρόλο της, ήταν η Liv Tyler.

H μεγαλύτερη "μαγκιά" που κατάφερε ο Peter Jackson, ήταν ότι πήρε ένα μυθιστόρημα, και το έκανε δικό του! Οι διαφορές μεταξύ του βιβλίου και των ταινιών είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ! και όμως, οι ταινίες σε κρατάνε, και μάλιστα, όχι μόνο σε κρατάνε, αλλά σε κερδίζουν!!! Όχι μόνο η φάτσα του Elrod ήταν διαφορετική, αλλά όλοι οι χαρακτήρες, αλλά εξακολουθώ να την θεωρώ μία κορυφαία ταινία, σε όλα της!

Ακόμα και στην μουσική της που ήταν καταπληκτική! Φυσικά και ο Williams είναι Ο κορυφαίος του είδους, αλλά μην κλείνουμε τα μάτια / αυτιά μας στο νέο ;)


Mamma mia. Μια @#!!!!@@11 και μιση.

Κρίμα που το βλέπεις έτσι!

Εγώ με αυτή την ταινία:

1) πέρασα καλά!!!

2) Τραγούδησα

3) Χόρεψα

Ε τόσο διαδραστική ταινία δεν έχω ξαναδεί! :p ;)

akilleas
08-08-09, 09:53
Και εγώ αρκετά καλά πέρασα με το ΜΑΜΜΑ ΜΙΑ!!!
Εξάλλου γι'αυτόν ακριβώς το λόγο την είδα!!!!

ipo
09-08-09, 02:01
Είδα το Vantage Point (http://www.imdb.com/title/tt0443274/). Δε μου άρεσε. Αν και είχε δράση, με κούρασε το διαρκές μπροστά-πίσω στο χρονικό άξονα, ενώ και η υπόθεση δεν ήταν κάτι τρομερό. Υπήρχε πλοκή, αλλά ξετυλιγόταν κουραστικά.

Αν θέλετε να δείτε την ταινία μην ανοίξετε το spoiler.

Κλασσική αμερικανιά, με τον πρόεδρα να είναι το παν και οι ήρωες να είναι διαλεγμένοι ένας κι ένας καλύτεροι από τον James Bond.

Αξίες της ταινίας: 1. Save Mr President. 2. Save Anna (ένα κοριτσόπουλο με παγωτό). Όλοι οι άλλοι αναλώσιμοι και βέβαια υπήρξε η ηθική δικαίωση για το ακροατήριο, η δολοφονία ("shot and killed") του υποτιθέμενου δολοφόνου.

Το έπαιξαν και λίγο αντιδραστικοί με την προβολή των διαδηλωτών και την αγάπη του πρόεδρα για τους αθώους άραβες.

wisdompa
09-08-09, 13:04
Είδα το Carmen http://www.imdb.com/title/tt0352230/ με την εκπληκτική ερμηνεία της Paz Vega....

hemlock
09-08-09, 13:32
Δεν έχω διαβάσει τίποτα από Marvell comics ποτέ.

Να σου δωσω αλλο ενα hint (για να τραβηξεις τα μαλλια σου για το τι ειδες)....Στα κομικς,οπως και στα αλλα 3 x-men, ο wolverine ειχε αμνησια και αυτο που τον "κραταγε" κοντα στον Εξεβιερ ηταν η υποσχεση οτι θα του "δωσει" (θα προσπαθησει) τις χαμενες του αναμνησεις....Στην ταινια ειδες πουθενα "χαμενη μνημη"?


Κατ' αρχήν η φλόμπα της χρονιάς (μη σου πω και της δεκαετίας, ή ακόμα και του αιώνα!) είναι μία: Terminator! Το έργο δεν σωνόταν από πουθενά: Σκηνοθεσία η χειρότερη που έχω δει ποτέ! Ηθοποιία με τον (ατάλαντο) Beil να δίνει ρέστα ανικανότητας και όλοι οι υπόλοιποι να είναι σε επίπεδο χειρότερο κι από video clip ελέω του αίσχιστου / ανύπαρκτου σκηνοθέτη! Στόρυ για τα μπάζα κι ακόμα πιο κάτω!

Το Wolverine υπέφερε από μία από τα ίδια με το Terminator, δεν ξέρω τι το έσωσε λίγο, αλλά πάντως ήταν κάπως καλύτερο!

Για το Tranformers, αυτό, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!, δηλώνει παιδικό έργο, και τουλάχιστον ξέρεις τι πας να δεις!!! Και κυρίως από εφέ είναι με απόσταση καλύτερο από τα άλλα δύο!!!

........Auto merged post: harris πρόσθεσε 2 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@Wan: το να μου συγκρίνεις τον Hugh Jackman με τον Clint Eastwood (σε άλλο νήμα!), είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ιεροτελεστία!!! Ο Eastwood, μπορεί στο παρελθόν να έχει παίξει σε τεράστιες μάπες ή / και εμπορικές επιτυχίες, όμως ο άνθρωπος πάντα είχε κλάση, και τα τελευταία 20 χρόνια έχει παίξει και σκηνοθετήσει μερικά από τα καλύτερα έργα που έχει βγάλει το hollywood, με φετινή καταπληκτικό του έργο το Gran Torino ;)
Προσωπικα θεωρω ολες (μα ολες ομως) τις μεταφορες απο anime/comics επιεικως σαχλαμαρες (ισως φταιει το οτι εχω καταστρεψει 2 drives βλεποντας τα αντιστοιχα μικυ μαους)....Καμια μεταφορα ΔΕΝ εδειξε τον πραγματικο κοσμο των κομικ/υπερηρωα (που ηταν/ειναι βιαιοτατος)...;)
Btw τωρα λεω να δω το stargate children of the gods....:p

geologiko_karoto
09-08-09, 13:44
Είδα το Vantage Point (http://www.imdb.com/title/tt0443274/). Δε μου άρεσε. Αν και είχε δράση, με κούρασε το διαρκές μπροστά-πίσω στο χρονικό άξονα, ενώ και η υπόθεση δεν ήταν κάτι τρομερό. Υπήρχε πλοκή, αλλά ξετυλιγόταν κουραστικά.

Αν θέλετε να δείτε την ταινία μην ανοίξετε το spoiler.

Κλασσική αμερικανιά, με τον πρόεδρα να είναι το παν και οι ήρωες να είναι διαλεγμένοι ένας κι ένας καλύτεροι από τον James Bond.

Αξίες της ταινίας: 1. Save Mr President. 2. Save Anna (ένα κοριτσόπουλο με παγωτό). Όλοι οι άλλοι αναλώσιμοι και βέβαια υπήρξε η ηθική δικαίωση για το ακροατήριο, η δολοφονία ("shot and killed") του υποτιθέμενου δολοφόνου.

Το έπαιξαν και λίγο αντιδραστικοί με την προβολή των διαδηλωτών και την αγάπη του πρόεδρα για τους αθώους άραβες.

κιεγώ αυτό είδα χτες
συμφωνώ σε όλα

Burning Skies
09-08-09, 13:54
Να σου δωσω αλλο ενα hint (για να τραβηξεις τα μαλλια σου για το τι ειδες)....Στα κομικς,οπως και στα αλλα 3 x-men, ο wolverine ειχε αμνησια και αυτο που τον "κραταγε" κοντα στον Εξεβιερ ηταν η υποσχεση οτι θα του "δωσει" (θα προσπαθησει) τις χαμενες του αναμνησεις....Στην ταινια ειδες πουθενα "χαμενη μνημη"?


Η ταινία όντως είναι αρκετά μέτρια αλλά αυτό δεν τους ξέφυγε.

Στο τέλος ο Wolverine τρώει την σφαίρα στο κεφάλι παθαίνοντας αμνησία.

BeholderX
09-08-09, 16:33
Ειδα το Knowing.....και οπως λέει και η αξεπέραστη μαρινέλα....."Τα λόγια είναι περιττά".....
Η απόλυτη μ@λ@κ#α......hahahahahahah

Οντως... πάντως εντυπωσιάστηκα από τις σκηνές καταστροφής, ήταν όλες πολύ καλές (ιδίως αυτή με το αεροπλάνο που πέφτει στον αυτοκινητόδρομο).

manos426f
09-08-09, 17:02
Mετά το υπέροχο -ακόμη και με τα εμφανή σεναριακά κενά του- Τ4 (που το είδα δις σε σινεμά),είδα τα "The hangover" και "Last house on the left".

Το πρώτο βλεπόταν ευχάριστα (αν και φυσικά δε φτάνει με τίποτα την παρόμοιας θεματολογίας μαύρη κωμωδία "Vey bad things"),ενώ το δεύτερο ήταν ένα αρκετά καλογυρισμένο,ελπιδοφόρο και σαφέστατα πιο light,remake της παλιάς ταινίας του Wes Craven...

wisdompa
09-08-09, 17:35
Οντως... πάντως εντυπωσιάστηκα από τις σκηνές καταστροφής, ήταν όλες πολύ καλές (ιδίως αυτή με το αεροπλάνο που πέφτει στον αυτοκινητόδρομο).

ναι οντως....η σκηνή αυτή ηταν ωραία....αλλα το τελος χαζό.....θα μπορουσε να εχει αλλα εξελιξη...παρα κουρασε το ιδιο στορυ....και το ιδιο αναμενομενο τελος...

flamelab
09-08-09, 18:50
Ice Age 3: Είχε πλάκα ! Περίμενα να'ναι πατατάρα, αλλά ήταν αρκετά καλό!

Buck rules :p

gtklocker
09-08-09, 19:02
Στο σινεμά ή στο σπιτι το είδες;

flamelab
09-08-09, 19:03
Σπίτι. Νέο DVD player rules επίσης.

gtklocker
09-08-09, 19:12
Νέο DVD player rules επίσης.

:p:p:p:p:p:p

Εγώ το είχα δει στο laptop.

Πολύ ωραίο! :)

arial
09-08-09, 21:29
Εχει δει κανεις το Kill Theory ?

Ειναι στα υποψην σε λιγο :p

akilleas
09-08-09, 21:36
Εγώ ετοιμάζομαι για Banlieue 13 Ultimatum.
To παραπροπέρσινο μου άρεσε...

arial
09-08-09, 21:38
Εγω εχω διαθεση να δω κανα θριλερακι :)

crypter
09-08-09, 21:43
Εγώ ετοιμάζομαι για Banlieue 13 Ultimatum.
To παραπροπέρσινο μου άρεσε...

Same here, και εγω το εχω στην λιστα με τα προσεχως. Το πρωτο ηταν φουλ στο parkοur. :respekt:

wisdompa
09-08-09, 21:53
Εγω εχω διαθεση να δω κανα θριλερακι :)

σου προτείνω το the uninvited :)


Είδος ταινίας: Drama | Horror
Χώρα παραγωγής: USA
Βαθμολογία: 6.5/10


Η έφηβη Άννα, η μικρή αδελφή της Άλεξ, επιστρέφει σπίτι έπειτα από νοσηλεία σε ένα ψυχιατρείο, όπου χρειάστηκε να μπει μετά το θάνατο της μητέρας της. Εντούτοις, η κατάσταση στο νέο της σπίτι, όπου ζει ο πατέρας με την ψυχωτική μητριά τους, σε συνδυασμό με την εμφάνιση ενός φαντάσματος δεν ευνοούν στην αποθεραπεία της.

arial
09-08-09, 21:59
Παιδια κανα ηρεμο θριλερ ε?

Ειμαι και μονη μου στο σπιτι και θελω να κοιμηθω ηρεμα την νυχτα :p

freshmeat
09-08-09, 23:14
Παιδια κανα ηρεμο θριλερ ε?

Ειμαι και μονη μου στο σπιτι και θελω να κοιμηθω ηρεμα την νυχτα :p

Να δεις το The abandoned (http://www.bloody-disgusting.com/film/775).
Θα περάσεις αξέχαστα, εγγυώμαι...

arial
09-08-09, 23:43
Mολις ειδα το The Kill Theory

Πολυ αιμα, βαρετο, προβλεψιμο..... κατα τα αλλα καλα περασα :p

yiapap
10-08-09, 01:24
Citizen Kane (http://www.imdb.com/title/tt0033467/) (τελείωσε πριν λίγο στη Βουλή TV) 9/10
Το γράφω μήπως έχει ξεφύγει από κανέναν και δεν έχει δει ένα από τα πράγματικά αριστουργήματα του κινηματογράφου. -1 πόντο γιατί η ταινία είναι τόσο παλιά (1941) που είναι πολύ δύσκολο για μας να εκτιμήσουμε την κινηματογραφία της ταινίας αφού οι πρωτοπόρες τεχνικές της είναι πλέον συνηθισμένες.

akilleas
10-08-09, 07:39
Εγώ ετοιμάζομαι για Banlieue 13 Ultimatum.
To παραπροπέρσινο μου άρεσε...

Αρκετά καλό και το δεύτερο. Το συνιστώ....:oneup:

Erebos
10-08-09, 12:37
Same here, και εγω το εχω στην λιστα με τα προσεχως. Το πρωτο ηταν φουλ στο parkοur. :respekt:

Τελικά, το 2ο δεν ήταν τόσο καλό όσο το 1ο.
Αν και έχει περισσότερες σκηνές με parkour, δεν είναι τόσο creative όσο περίμενα. Το highlight είναι ένα άλμα που κάνει ανάμεσα σε δύο κτίρια, αλλά μου φαίνεται πως παίχτηκε CG όπως είχε γίνει στη σκηνή με τους γερανούς στο Casino Royale.
Επίσης, το σενάριο ήταν φούλ μπερδεμάρα μέχρι λίγο πριν το τέλος.
Αλλά είχε μία Élodie Yung (Tao)... :worthy: :respekt:
Θα το ξαναδώ πάντως όταν βγει σε Blu-ray.

akilleas
10-08-09, 12:46
Αλλά είχε μία Élodie Yung (Tao)...

Αααααααααααααxxxxxxxxxxxxxxxxxx!!!!

flamelab
10-08-09, 13:07
Μόλις είδα το Star Wars: Episode IV (remastered)

Πολύ καλό :)

Gothic
10-08-09, 14:24
Μόλις είδα το Star Wars: Episode IV (remastered)

Πολύ καλό :)
Δες και το μη remastered. Ακόμα καλύτερο. :oneup:

Και σε περίπτωση που δεν τα έχεις δεί, απέφυγε την καινούργια τριλογία σαν την Μαύρη Πανώλη για να κρατήσεις την μαγεία, πρίν στα μαμήσουν όλα τα κομπιούτερ γκράφιξ, ο τζαρ τζαρ και τα μιντικλόριανς. ;)

GZahos
10-08-09, 14:38
Απο τα καινουργια μονο το τελευταιο μου αρεσε. Τα αλλα δυο δεν μου αρεσαν ιδιαιτερα. Αν και να σας πω την αληθεια, τα ξαναειδα προσφατα και ου αρεσαν περισσοτερο απο την πρωτη φορα που τα ειδα...περιεργο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.