PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε; (v. II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 [157] 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210

Khaos Sektor
28-02-10, 20:13
Forbidden Siren
Rinne
Death Bell
Into The Mirror
The Fourth Kind

nnn
01-03-10, 01:57
Shutter Island, πολύ ατμοσφαιρικό, καλογυρισμένο και περίεργο, δεν σας λέω το τέλος, θα κουφαθείτε :p
Αξίζει για σινεμά.

Burning Skies
01-03-10, 02:01
Δεν την εχω δει, ειχα διαβασει το τελος του βιβλιου πριν κατι χρονια αλλα δεν θυμαμαι σχεδον τιποτα.:p

Rebel Scum
01-03-10, 02:55
The Road (http://www.imdb.com/title/tt0898367/) στο σινεμά.

Αρκετά καλό...γενικά σε βάζει στη μεταποκαλυπτική ατμόσφαιρα χωρίς να χρειαστεί να δείξει ουρανοξύστες να πέφτουν, ενώ επικεντρώνεται στην ανθρώπινη πλευρά του πράγματος. Επιβίωση, ηθική, εμπιστοσύνη , όλα τίθονται σαν ερωτήματα.

Όσο για τον ΝτιΚάπριο παρότι είμαι της γενιάς που τον έφαγε στη μάπα σαν πιτσιρικά σε πόστερ της Μανίνας κτλ έχω να πω ότι έχει ωριμάσει πολύ και οι επιλογές του είναι πολύ πολύ προσεγμένες.

Mouse Potato
01-03-10, 04:04
Shutter Island (http://www.imdb.com/title/tt1130884/)

Από κάποιο σημείο και μετά η ταινία προσέφερε άφθονο food for thought κάτι που με εξέπληξε ευχάριστα. Ωραία σκηνοθεσία...

8/10

kostas007
01-03-10, 04:10
up in the air.
το περιμενα πολυ καλυτερο αλλα δε μ αρεσε καθολου.

Sovjohn
01-03-10, 09:47
Shutter Island (http://www.imdb.com/title/tt1130884/)

Από κάποιο σημείο και μετά η ταινία προσέφερε άφθονο food for thought κάτι που με εξέπληξε ευχάριστα. Ωραία σκηνοθεσία...

8/10

Ditto. Και εγώ 8/10 δίνω. Ειδικά το ερώτημα του αν το 100% των τρελών / ψυχωτικών είναι όντως τρελοί / ψυχωτικοί, και δεν τους αγνοούμε παντελώς επειδή "εμφανίζουν ψυχωτική συμπεριφορά / παράνοια / κτλ" το σκεφτόμουν μέχρι και το τέλος της ταινίας σαν "what if..."

mach
01-03-10, 11:27
Legion (http://www.imdb.com/title/tt1038686/)

Ο Θεός έχει χάσει τη πίστη του στους ανθρώπους και στέλνει τους αρχάγγελους/ Ράμπο να καθαρίσουν.

Θα έβαζα σπόιλερ αλλά η γελοιότητα της ταινίας είναι τόσο συμπαγής που νιώθω υποχρεωμένος να προειδοποιήσω το κόσμο...
Θα δείτε σεβάσμιες μορφές της χριστιανοσύνης να γίνονται ΟΥΚάδες και να ρίχνουν καρατιές. Να κρατάνε αυτόματα και να θερίζουν στρατιές από ζόμπι. Να έχουν ως όπλα ειδικά σφυριά τεχνολογίας Κλίνγκον που αλλάζουν μορφή. Να έχουν αλεξίσφαιρα φτερά. Θα δείτε να παίζεται αμέρικαν φούτμπολ με νεογέννητο μωρό. Αιμοδιψείς γριούλες να κάνουν ακροβατικά αφού φάνε καλοψημένη μπριζόλα.
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, μάλλον μου ψιλοάρεσε... :hmm:
Απλά η υπόθεση έχανε από παντού, σενάριο εξωφρενικά τραβηγμένο. Αν το δείτε, αφήστε τον εγκέφαλό σας στην άκρη. Μόνο έτσι θα αντέξετε. Το χειρότερο είναι ότι η ταινία παίρνει τον εαυτό της στα σοβαρά. Αν είχε επίγνωση της καφρίλας που πραγματεύεται, θα ήταν πολύ καλύτερη. 5/10

Mouse Potato
01-03-10, 15:59
Ditto. Και εγώ 8/10 δίνω. Ειδικά το ερώτημα του αν το 100% των τρελών / ψυχωτικών είναι όντως τρελοί / ψυχωτικοί, και δεν τους αγνοούμε παντελώς επειδή "εμφανίζουν ψυχωτική συμπεριφορά / παράνοια / κτλ" το σκεφτόμουν μέχρι και το τέλος της ταινίας σαν "what if..."

Warning: SpoilerΑκριβώς η ίδια σκέψη δημιουργήθηκε σ' εμένα. Επίσης για κανένα 10λεπτό μετά το τέλος της ταινίας αναρωτιόμουν αν τελικά ήταν τρελός ή τον έκαναν τρελό. Τελικά κατέληξα στο ότι ήταν τρελός γιατί τα hallucinations που είχε ήταν πολύ "στημμένα" και στρωτά βάσει της ιστορίας που του αφηγήθηκε στο τέλος ο γιατρός

Erebos
01-03-10, 16:22
Ditto. Και εγώ 8/10 δίνω. Ειδικά το ερώτημα του αν το 100% των τρελών / ψυχωτικών είναι όντως τρελοί / ψυχωτικοί, και δεν τους αγνοούμε παντελώς επειδή "εμφανίζουν ψυχωτική συμπεριφορά / παράνοια / κτλ" το σκεφτόμουν μέχρι και το τέλος της ταινίας σαν "what if..."


Warning: SpoilerΑκριβώς η ίδια σκέψη δημιουργήθηκε σ' εμένα. Επίσης για κανένα 10λεπτό μετά το τέλος της ταινίας αναρωτιόμουν αν τελικά ήταν τρελός ή τον έκαναν τρελό. Τελικά κατέληξα στο ότι ήταν τρελός γιατί τα hallucinations που είχε ήταν πολύ "στημμένα" και στρωτά βάσει της ιστορίας που του αφηγήθηκε στο τέλος ο γιατρός

Ρε παιδιά, σόρρυ κιόλας, αλλά το Gothika δεν το έχετε δει?? Και είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν και άλλες ταινίες πριν από αυτό με το ίδιο setting.
Τί καινούριο δλδ δείχνει το Shutter Island εκτός από τις CG παραισθήσεις?
Δε λέω, καλή ταινία, αλλά όχι και πρωτότυπη.

Mouse Potato
01-03-10, 16:32
@Erebos δεν είπε κανείς ότι είναι πρωτότυπη :p

Erebos
01-03-10, 16:38
@Erebos δεν είπε κανείς ότι είναι πρωτότυπη :p

Οι προβληματισμοί σας αυτό υπονόησαν, ότι η ταινία είναι food for thought... αντί για σούπα ξαναζεσταμένη :p

Mouse Potato
01-03-10, 16:41
Και σούπα ξαναζεσταμένη να είναι δεν παύει να σε προβληματίζει. Και όπως πολύ σωστά λέει ένας φίλος: "Πουθενά δεν υπάρχει παρθενογένεση" ;)

simpsonment
01-03-10, 18:52
Kι εγω ενα 8/10 θα της εβαζα. Μου αρεσε πολυ και το τελος. Ειναι ταινια που σε βαζει σε προβληματισμο και αυτο την κανει πολυ καλη!!

tsigarid
01-03-10, 18:55
Divorce, Italian Style (http://www.imdb.com/title/tt0055913/)

Ένας ξεπεσμένος αριστοκράτης είναι ερωτευμένος με την κατά πολύ μικρότερη ανιψιά του (αμοιβαία), αλλά για να ολοκληρώσουν τον έρωτά τους πρέπει να πάρει διαζύγιο, πράγμα αδύνατο (παράνομο; Δεν έχει σημασία). Βρίσκοντας ένα παραθυράκι του νόμου, ότι αν η γυναίκα του τον απατήσει θα έχει δικαίωμα να τη σκοτώσει και να μην τιμωρηθεί αυστηρά (λίγα χρονάκια φυλακή μόνο), προσπαθεί να τη σπρώξει στην απιστία.

Καλή κωμωδία, αν και ο σύγχρονος (και μη) κινηματογράφος μας έχουν δώσει άφθονες παρόμοιου στυλ. Αξίζει, δεν θα χάσετε το χρόνο σας.

Sovjohn
01-03-10, 20:59
Ρε παιδιά, σόρρυ κιόλας, αλλά το Gothika δεν το έχετε δει?? Και είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν και άλλες ταινίες πριν από αυτό με το ίδιο setting.
Τί καινούριο δλδ δείχνει το Shutter Island εκτός από τις CG παραισθήσεις?
Δε λέω, καλή ταινία, αλλά όχι και πρωτότυπη.

Δεν είπα πρωτότυπη - απλά

προφανώς δεν είναι η πρώτη ταινία που βλέπω με σχιζοφρενείς / κτλ, που είναι (?) όντως σχιζοφρενείς / κτλ αλλά η αντιμετώπιση "από τους έξω" είναι "100% τρέλα διακατατέχει αυτόν τον άνθρωπο", αυτό είναι το food for thought ανεξαρτήτως ταινίας. Αν πεις την αλήθεια για κάτι, είναι "ασυναρτησίες ενός τρελού", αν πεις ότι κάποιος θέλει το κακό σου είναι "παράνοια", αν διαφωνήσεις με κάποιον είναι "άρνηση", αν προτείνεις κάτι είναι "δημιουργία της φαντασίας, αρρωστημένης κιόλας". Τελικά, σε περιπτώσεις όπου ένας τέτοιος άνθρωπος ΔΕΝ είναι υπό την φροντίδα καλών, επαγγελματιών ανθρώπων που θα έχουν σαν στόχο τους το να βγάλουν τον "καλύτερο δυνατό εαυτό" από τον άνθρωπο, μάλλον χειροτερεύει 1000%, και χάνει οποιαδήποτε ελπίδα διαύγειας, με φάρμακα ή μη, παρά "βελτιώνεται".

Ας μην ξεχνάμε ότι το θέμα των ψυχικών / νευρολογικών ασθενειών παραμένει πολύ ευαίσθητο ακόμα - ναι μεν εν έτει 2010 δεν κάνουμε λοβοτομές ευρέως, αλλά το ότι οι γιατροί μέχρι και σήμερα δεν είναι σίγουροι για ούτε καν το 20% των ψυχικών ασθενειών -ακριβή αίτια, αντιμετώπιση, κτλ-, κάτι πρέπει να μας λέει.

zardoz
01-03-10, 21:35
Δεν είπα πρωτότυπη - απλά

προφανώς δεν είναι η πρώτη ταινία που βλέπω με σχιζοφρενείς / κτλ, που είναι (?) όντως σχιζοφρενείς / κτλ αλλά η αντιμετώπιση "από τους έξω" είναι "100% τρέλα διακατατέχει αυτόν τον άνθρωπο", αυτό είναι το food for thought ανεξαρτήτως ταινίας. Αν πεις την αλήθεια για κάτι, είναι "ασυναρτησίες ενός τρελού", αν πεις ότι κάποιος θέλει το κακό σου είναι "παράνοια", αν διαφωνήσεις με κάποιον είναι "άρνηση", αν προτείνεις κάτι είναι "δημιουργία της φαντασίας, αρρωστημένης κιόλας". Τελικά, σε περιπτώσεις όπου ένας τέτοιος άνθρωπος ΔΕΝ είναι υπό την φροντίδα καλών, επαγγελματιών ανθρώπων που θα έχουν σαν στόχο τους το να βγάλουν τον "καλύτερο δυνατό εαυτό" από τον άνθρωπο, μάλλον χειροτερεύει 1000%, και χάνει οποιαδήποτε ελπίδα διαύγειας, με φάρμακα ή μη, παρά "βελτιώνεται".

Ας μην ξεχνάμε ότι το θέμα των ψυχικών / νευρολογικών ασθενειών παραμένει πολύ ευαίσθητο ακόμα - ναι μεν εν έτει 2010 δεν κάνουμε λοβοτομές ευρέως, αλλά το ότι οι γιατροί μέχρι και σήμερα δεν είναι σίγουροι για ούτε καν το 20% των ψυχικών ασθενειών -ακριβή αίτια, αντιμετώπιση, κτλ-, κάτι πρέπει να μας λέει.

Ξαναεγραψα ποιο πάνω , Ο ΕΝΑΤΟΣ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ( http://www.imdb.com/title/tt0081237/ )
έμοιαζε ΤΟΣΟ πολύ με το Shutter Island (μην αποκαλύψω και το ... κλου, είναι ΙΔΙΑ)

Gothic
01-03-10, 22:06
Legion (http://www.imdb.com/title/tt1038686/)

Ο Θεός έχει χάσει τη πίστη του στους ανθρώπους και στέλνει τους αρχάγγελους/ Ράμπο να καθαρίσουν.

Θα έβαζα σπόιλερ αλλά η γελοιότητα της ταινίας είναι τόσο συμπαγής που νιώθω υποχρεωμένος να προειδοποιήσω το κόσμο...
Θα δείτε σεβάσμιες μορφές της χριστιανοσύνης να γίνονται ΟΥΚάδες και να ρίχνουν καρατιές. Να κρατάνε αυτόματα και να θερίζουν στρατιές από ζόμπι. Να έχουν ως όπλα ειδικά σφυριά τεχνολογίας Κλίνγκον που αλλάζουν μορφή. Να έχουν αλεξίσφαιρα φτερά. Θα δείτε να παίζεται αμέρικαν φούτμπολ με νεογέννητο μωρό. Αιμοδιψείς γριούλες να κάνουν ακροβατικά αφού φάνε καλοψημένη μπριζόλα.
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, μάλλον μου ψιλοάρεσε... :hmm:
Απλά η υπόθεση έχανε από παντού, σενάριο εξωφρενικά τραβηγμένο. Αν το δείτε, αφήστε τον εγκέφαλό σας στην άκρη. Μόνο έτσι θα αντέξετε. Το χειρότερο είναι ότι η ταινία παίρνει τον εαυτό της στα σοβαρά. Αν είχε επίγνωση της καφρίλας που πραγματεύεται, θα ήταν πολύ καλύτερη. 5/10
Από μεγάλα ψάρια που καταπίνουν κάποιον που έχει χάσει την οικογένεια του, ψάρια να πολλαπλασιάζονται, ανθρωποθυσίες που ακυρώνονται στο παρά πέντε, παρθενογενέσεις, θεϊκές εντολές γραμμένες σε πλάκες και ποτάμια που χωρίζονται στη μέση, μου ακούγεται πιο πιστευτή και με πολύ καλύτερο action. :lol:

Με έπεισες, στάνταρ θα της ρίξω μια ματιά.

Νίντζα έχει;

mach
01-03-10, 22:18
Από μεγάλα ψάρια που καταπίνουν κάποιον που έχει χάσει την οικογένεια του, ψάρια να πολλαπλασιάζονται, ανθρωποθυσίες που ακυρώνονται στο παρά πέντε, παρθενογενέσεις, θεϊκές εντολές γραμμένες σε πλάκες και ποτάμια που χωρίζονται στη μέση, μου ακούγεται πιο πιστευτή και με πολύ καλύτερο action. :lol:

Δεν έχεις και άδικο... :hmm: :lol:


Νίντζα έχει;

Είμαι της γνώμης ότι όλες οι ταινίες, ακόμα και ρομαντικές γαλλικές κομεντί, έχουν νίντζα.
Απλά είναι καλά κρυμμένοι και δεν φαίνονται ;)

CatMarg
01-03-10, 22:26
Ημουν βερολίνο κ πήγα στη μπερλιναλε.Είδα 2 εργα,το Shutter Island κ το mine vaganti.Για το Shutter Island,δεν κατάλαβα πως εγινε κ μια ταινία με ωραία σκηνοθεσία,καλό σενάριο,καλούς ηθοποιούς,ήταν τόσο άτονη,χαλαρή κ βαρετή.Mάλλον έδωσε πολύ βάρος στο να μας εντυπωσιάσει κ χάθηκε η ουσία.Αντίθετα,το mine vaganti(Loose Cannons) με ενα σενάριο οχι τόσο πρωτότυπο,με σκηνοθεσία πολύ πιο απλή,με ηθοποιούς οχι τόσο διάσημους,πραγματικά με εντυπωσίασε με την ποιότητα του,χωρίς να χάνει καθόλου τη δροσιά του σ'όλη τη διάρκεια της προβολής.

Gothic
02-03-10, 21:45
Είμαι της γνώμης ότι όλες οι ταινίες, ακόμα και ρομαντικές γαλλικές κομεντί, έχουν νίντζα.
Απλά είναι καλά κρυμμένοι και δεν φαίνονται ;)
:rofl::rofl::worthy::worthy::respekt::ninja2:

Khaos Sektor
04-03-10, 00:20
Το Rec 2

nnn
04-03-10, 00:22
The Wrestler, :hmm: δεν ήταν κακή αλλά δεν καταλαβαίνω τον ντόρο που έγινε πέρσι.

George_Prix
04-03-10, 00:23
Forbidden Siren
Rinne
Death Bell
Into The Mirror
The Fourth Kind


Το Rec 2

Ηθελα να στο πω απο προχθες αλλα σκεφτηκα να μην φανω κακος... :oops:

Δεν ενδιαφερει κανεναν τι εργο ειδαμε, η τι χρωμα αμαξι εχουμε. :nono:

Το ζητουμενο αυτου του νηματος, ειναι να λεμε τις εντυπωσεις μας απο μια ταινια, ωστε να αποτρεψουμε ή να ενθαρρυνουμε καποιον να τη δει. ;)

yiapap
04-03-10, 03:04
[Rec] 2 (http://www.imdb.com/title/tt1245112/) 6/10
Ξεκινώ λέγοντας ότι μου αρέσουν οι ταινίες "POV" (όπου ο θεατής έχει Point of View και η κάμερα κινείται με τους πρωταγωνιστές). Αν τέτοιες ταινίες δεν σας αρέσουν τότε... μην διαβάσετε καν αυτά που ακολουθούν, τα [Rec] δεν είναι για σας :p

Το [Rec] 2 ακολουθεί τα βήματα του [Rec] και συνεχίζει την ιστορία από εκεί ακριβώς που έμεινε προσθέτωντας μια ομάδα Άμεσης Επέμβασης (SWAT), μερικούς πιτσιρικάδες και κάτι ξεκάρφωτους οι οποίοι μπαίνουν σε ένα κτήριο σε καραντίνα όπου ένας μυστηριώδης ιός κάνει τους ανθρώπους "κάτι σαν ζόμπι" (προσπαθώ να αποφύγω spoilers).
Η ταινία είναι πιο "βατή" στο ευρύ κοινό από την προηγούμενη με το μοντάζ και την κίνηση της κάμερας φανερά βελτιωμένες και λιγότερο κουραστικές.
Όμως η ταινία δεν έχει πια την πρωτοτυπία της πρώτης και, προσωπικά, δεν μου κόλλησε καλά το γύρισμα που αφορά την προέλευση του ιού. Και αυτή η αποτυχία του γυρίσματος με έκανε σχεδόν αδιάφορο στην εξέλιξη της υπόθεσης.
Επίσης οι χαρακτήρες είναι ακόμη πιο αναλώσιμοι από το πρώτο [Rec] με αποτέλεσμα να μην αισθάνθηκα το παραμικρό όταν έβρισκαν.... εμμμ... άδοξο και αιματοβαμένο τέλος.
Στα συν, ότι πρόκειται για Ευρωπαϊκή παραγωγή (Ισπανία) που όμως δεν έχει σε τίποτε να ζηλέψει από το Χόλυγουντ, τουλάχιστον συγκρινόμενη με ταινίες μεσαίου budget.

All in all αν σας άρεσε το [Rec] δείτε το. Αν σας αρέσουν τα POV θρίλερ (από το Blair Witch Project ως το Cloverfield) δείτε το. Δεν θα σας εντυπωσιάσει, αλλά θα περάσετε ευχάριστα (χμμμμ...) την ώρα σας.

sonic
04-03-10, 15:56
Είδα το Men Who Stare at Goats, πολύ διασκεδαστική, ωραίο καστ, και άκρως ενδιαφέρουσα, καθώς αρκετά από αυτά που διαδραματίζονται είναι αληθινά!

Δεν είμαι σίγουρος για το ποσοστό αλήθειας, αλλά τα πρόσωπα είναι υπαρκτά, και όντως προσπαθούσαν να σκοτώσουν γίδες με το μυαλό τους, είχα ακούσει μια συνέντευξη του συγγραφέα.

freshmeat
05-03-10, 00:29
Είδα το Dog Soldiers (http://www.imdb.com/title/tt0280609/).

Μια ομάδα άγγλων στρατιωτών βρίσκεται σε άσκηση κάπου στην ορεινή Σκωτία, αλλά παγιδεύεται και έρχεται αντιμέτωπη με μια οικογένεια λυκανθρώπων!!!
Απλοϊκότατο σενάριο μεν...
...ΑΛΛΑ...
- πολύ καλή σκηνοθετική προσέγγιση (από τον Neil Marshall, που λίγο αργότερα μας έδωσε μια από τις καλύτερες ταινίες τρόμου της δεκαετίας, το The Descent (http://www.imdb.com/title/tt0435625/)),
- διάσπαρτο αγγλικό μαύρο χιούμορ,
- (soldiers + werewolves) = (πολλή δράση + σασπένς + χαβαλές).
- Germany - England 1-5 :rofl:

Αξιοπρεπέστατη προσπάθεια, συμπαθέστατο αποτέλεσμα.
Τη φχαριστήθηκα.

GZahos
05-03-10, 00:41
Ειδα το βιντεο της Τζουλιας Αλεξαντρατο. Ταινια ειναι και αυτη, τοσο που κραταει.

Επαγγελματικη προσπαθεια παραυτα! :p

DOU
05-03-10, 00:53
Ειδα το βιντεο της Τζουλιας Αλεξαντρατο. Ταινια ειναι και αυτη, τοσο που κραταει.

Επαγγελματικη προσπαθεια παραυτα! :p

Παει για οσκαρ?:rofl::rofl:

mrsaccess
05-03-10, 00:56
Όχι όσκαρ, Adult Video News Award. :p

GZahos
05-03-10, 00:56
Χαλαρα. :p

Gordito
05-03-10, 01:27
Eιδα ταινιαρα.

Midnight Run (1988) (http://www.imdb.com/title/tt0095631/)

Τρομερος robert De Niro, εξαιρετικος Charles Grodin, σεναριο μπομπα, γαμιστερες ατακες, τρελο γελιο, πανεμορφη Αμερικη, καργα 80's feeling, τρομερα συναισθηματα.

Οποιος χαζος δεν το εχει δει σαν και εμενα, ΤΡΕΧΤΕ ASAP

........Auto merged post: Gordito πρόσθεσε 4 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Eιδα και το Gamer (2009) (http://www.imdb.com/title/tt1034032/).

Tην εβαλα σε Full HD στην καλη τηλεοραση στο σαλονι, που εχω καιρο να δω, εφτιαξα και το γευμα μου και καθισα να περασω μιαμιση ωρα περιμενοντας κατι καλο.

Ουτε τι εγινε στο τελος δεν θυμαμαι ενω την ειδα χτες. What a waste of time.

Η χειροτερη ταινια του Gerard Butler και επιεικως αθλια.

albatross
05-03-10, 01:42
Eιδα ταινιαρα.

Midnight Run (1988) (http://www.imdb.com/title/tt0095631/)

Τρομερος robert De Niro, εξαιρετικος Charles Grodin, σεναριο μπομπα, γαμιστερες ατακες, τρελο γελιο, πανεμορφη Αμερικη, καργα 80's feeling, τρομερα συναισθηματα.

Οποιος χαζος δεν το εχει δει σαν και εμενα, ΤΡΕΧΤΕ ASAP

Γενικά αν ψάξεις αυτή την περίοδο θα βρεις πολλές καλές ταινίες...
70s και 80s είναι για μένα τα καλύτερα χρόνια του κινηματογράφου.

Gordito
05-03-10, 01:45
Γενικά αν ψάξεις αυτή την περίοδο θα βρεις πολλές καλές ταινίες...
70s και 80s είναι για μένα τα καλύτερα χρόνια του κινηματογράφου.

Αυτην την ταινια που εχεις στο avatar παντως δε μου αρεσε και τοσο, δεν θυμαμαι ονομα.
Μια συμμορια ηταν, για θυμισε μου.

albatross
05-03-10, 01:53
Αυτην την ταινια που εχεις στο avatar παντως δε μου αρεσε και τοσο, δεν θυμαμαι ονομα.
Μια συμμορια ηταν, για θυμισε μου.

The Wanderers... O τύπος στο avatar είναι ο Tony Ganios, ελληνικής καταγωγής. Καλούτσικη ταινία αλλά λιγάκι αργή και βαρετή σε μερικά σημεία.

........Auto merged post: albatross πρόσθεσε 3 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Όμως υπάρχουν τσινιάρες όπως πχ το Parallax View, το Σύνδρομο της Κίνας, ο άνθρωπος από τη Γαλλία κλπ κλπ...

Gordito
05-03-10, 01:58
Θυμηθηκα και μια αλλη ταινιαρα που ειδα εσχατως, δεν θυμαμαι αν εχω γραψει εδω:

Mystic River (2003) (http://www.imdb.com/title/tt0327056/)

Δεν μπορω να πω, ηταν πολυ καλη, αλλα οχι και για οσκαρ ο Sean Penn.

akilleas
05-03-10, 10:04
Παιδιά είδα και εγώ το [REC] 2 και μου άρεσε και αυτό.
Λίγο η ιστορία του ιού με χάλασε... αλλά σε γενικές γραμμές πολύ καλό και το sequel.

Valhalla
05-03-10, 14:22
Ειδα το βιντεο της Τζουλιας Αλεξαντρατο. Ταινια ειναι και αυτη, τοσο που κραταει.

Επαγγελματικη προσπαθεια παραυτα! :p

Πράγματι απο τεχνικής άποψης είναι πολύ καλή και πιστεύω ότι η ερμηνεία του ρόλου της Τζούλιας είναι αποδεκτή για ντεμπούτο στον χώρο. Βέβαια αναμένουμε να επανέλθει ακόμα πιό δυναμικά και να εμπλουτίσει ακόμα περισσότερο το ρεπερτόριο της.

Ελπίζω δε να μην αφήσουν αναπάντητη αυτή τη πρόκληση η Σάσα Μπάστα, η Ρία Αντωνίου, η Μπεζεντάκου κτλ

yiapap
05-03-10, 15:05
Τι λέτε βρε;
Δεν ακούσατε ότι ήταν μια προσωπική στιγμή της Τσούλιας που θα προσφύγει και στη δικαιοσύνη;
Άλλωστε είναι γνωστό ότι μια σταρ αυτού του μεγέθους ακόμη και στις προσωπικές στιγμές έχει επαγγελματικό φωτισμό, 2 καμεραμέν και μπούμαν!
Ε, ρε δόξες για τον Ελληνικό Κινηματογράφο!

Πάντως, χωρίς πλάκα, νομίζω ότι η κ.Αλεξανδράτου είναι η μόνη που μπορεί πραγματικά να κάνει διεθνή καριέρα.

Και τώρα που είπα διεθνή καριέρα... είδα το Duress (5/10)
Μέτριο θρίλερ με έναν Σάκη να φαίνεται από χιλιόμετρα ότι δεν είναι επαγγελματίας ηθοποιός*. Δεν ήταν μικρή η προσπάθειά του πάντως, φαίνεται ότι το πάλεψε.

*<edit>
Για τα δεδομένα του διεθνούς κινηματογράφου και για τις απαιτήσεις ενός πρωταγωνιστικού ρόλου.
Στην Ελλάδα και σε κονσέρβα ταινία της σειράς (π.χ. Ρέππα-Παπαθανασίου) θα ήταν μια χαρά ικανοποιητικός

Erebos
05-03-10, 15:33
Τι λέτε βρε;
Δεν ακούσατε ότι ήταν μια προσωπική στιγμή της Τσούλιας που θα προσφύγει και στη δικαιοσύνη;
Άλλωστε είναι γνωστό ότι μια σταρ αυτού του μεγέθους ακόμη και στις προσωπικές στιγμές έχει επαγγελματικό φωτισμό, 2 καμεραμέν και μπούμαν!
Ε, ρε δόξες για τον Ελληνικό Κινηματογράφο!

Πραγματικά, τί ξεφτίλα είναι και αυτή;; Να βγαίνει να κλαίει και να φωνάζει για να το διαφημίσει;; :down:
Αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται... και μετά κράζουνε την πορνοβιομηχανία της Αμερικής και το παίζουν παναγίτσες όλοι... Ήμαρτον!


Πάντως, χωρίς πλάκα, νομίζω ότι η κ.Αλεξανδράτου είναι η μόνη που μπορεί πραγματικάνα κάνει διεθνή καριέρα.

Όντως, φαίνεται να το 'χει. Αν τα αγγλικά της παλεύονται, καλά θα κάνει να φύγει για LA κατευθείαν, πράγμα που όμως δεν θα το κάνει γιατί "κάλλιο βασιλιάς στο χωριό παρά υπηρέτης στην πόλη"...

Valhalla
05-03-10, 15:38
Όντως, φαίνεται να το 'χει. Αν τα αγγλικά της παλεύονται, καλά θα κάνει να φύγει για LA κατευθείαν, πράγμα που όμως δεν θα το κάνει γιατί "κάλλιο βασιλιάς στο χωριό παρά υπηρέτης στην πόλη"...

Για Hollywood ή San Fernando Valley? :p:p

Erebos
05-03-10, 15:41
Για Hollywood ή San Fernando Valley? :p:p

:rofl::rofl: Καλόοοοο
Πραγματικά, είναι ο ορισμός του Valley Girl (http://en.wikipedia.org/wiki/Valley_girl)... :p

nnn
05-03-10, 15:49
Γιατί όχι ?
Μόνο η Σασα Γκρέι δηλαδή ? :p

mrsaccess
05-03-10, 16:02
Είδα χθες το Street Fighter: The legend of Chun Li.
Εντάξει, δεν ήταν τελείως κακό αλλά δεν θα το πρότεινα. Βαριέμαι να κάτσω να γράψω περισσότερα για αυτή τη ταινία. :)

Erebos
05-03-10, 16:04
Γιατί όχι ?
Μόνο η Σασα Γκρέι δηλαδή ? :p

Μην το χοντραίνεις και εσύ... :rofl: η Τζούλια δεν τη φτάνει ούτε στο μικρό της δαχτυλάκι... :p
Η Sasha Grey κάνει γυρίσματα 6 μέρες/βδομάδα και ο χρόνος αναμονής για να κλείσει κάποιος παραγωγός μαζί της είναι 1-2 μήνες... :crazy:

kostas007
05-03-10, 16:26
the cube.καλο ηταν,αν και ειχε μερικα τραγικα λαθη μεσα...

imr
05-03-10, 16:34
Παντως ο Ελληνικος ''κινηματογραφος'' εχει μεγαλη ανακαμψη τελευταια , Τζουλια, επιστρεψε και ο Δασκαλος , καλα παμε :p σαν να εχουμε αναγενηση της δεκαετιας του '70 :p

Erebos
05-03-10, 17:06
Παντως ο Ελληνικος ''κινηματογραφος'' εχει μεγαλη ανακαμψη τελευταια , Τζουλια, επιστρεψε και ο Δασκαλος , καλα παμε :p σαν να εχουμε αναγενηση της δεκαετιας του '70 :p

Ναι, εμείς να μείνουμε εκεί στο '70, όταν η Αμερική είναι 40 χρόνια μπροστά και οι ηθοποιοί κάνουν κάθε μήνα ιατρικές εξετάσεις και υπογράφουν κανονικότατα συμβόλαια μέσω manager, και όχι με τη μέθοδο της "δωρεάν δοκιμής" από παραγωγούς, σκηνοθέτες κλπ.
Ακόμα και σε αυτό τον κλάδο, είμαστε Μπανανία...
[/off-topic]


Είδα τα Toy Story 1 & 2 σε HD.
Δεν ξέρω τί επεξεργασία τους κάνανε για το Blu-ray, πάντως έμεινα με ανοιχτό το στόμα με τα 3DCG του 1995 και 1999... :oneup:

simpsonment
05-03-10, 20:06
THE SPIRIT! Αρκετα καλο αλλα οχι οσο το SIN CITY!

GZahos
05-03-10, 20:27
Ε καλα, δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ των δυο ουτε για μενα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.