PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες για εγγύηση σε νέο laptop



ciaoant1
26-11-15, 12:50
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα φτηνό λάπτοπ για τον ξάδερφό μου - βρήκα ένα Lenovo σε προσφορά εδώ στο εξωτερικό που μένω, και θα βγει πού φτηνότερα να τον αγοράσω από εδώ, και να του τον δώσω τα Χριστούγεννα που θα κατέβω πάλι Ελλάδα, παρά να τον αγοράσει αυτός από την εγχώρια αγορά.

Οι απορίες μου είναι δύο:

1) Η εγγύηση που θα έχει το λάπτοπ θα ισχύει κανονικά και στην Ελλάδα, έτσι δεν είναι; Απ' ότι ξέρω, αν μια συσκευή αγορασθεί εντός ΕΕ, τότε η εγγύηση ισχύει σε οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ και να βρίσκεσαι.

2) Το λάπτοπ έχει 1 χρόνο εγγύηση από την Lenovo, αλλά, αν δεν κάνω λάθος, οι συσκευές που πουλιούνται εντός ΕΕ έχουν "αυτομάτως" 2 χρόνια εγγύηση. Ισχύει αυτό ή λέω χαζομάρες; :p

Ευχαριστώ

sdikr
26-11-15, 13:56
1) Θα πρέπει να υπάρχει ευρωπαϊκή εγγύηση, αλλιώς η εγγύηση για να τον καλύψει θα πρέπει να επιστρέψει στο σημείο αγοράς
2) είναι μια πονεμένη ιστορία, προσωπικά δεν υπάρχει εγγύηση για 2 χρόνια αλλά για το αν πχ αγόρασες κάτι με 500gb δίσκο και κάποια στιγμή μέσα στα δυο χρόνια μαθαίνεις ότι έχεις 300GB.

Η lenovo ξεκίνησε αν δεν κάνω λάθος να δίνει 2 χρόνια στην Ελλάδα

ciaoant1
26-11-15, 14:20
1) Θα πρέπει να υπάρχει ευρωπαϊκή εγγύηση, αλλιώς η εγγύηση για να τον καλύψει θα πρέπει να επιστρέψει στο σημείο αγοράς
Τι σημαίνει "ευρωπαϊκή εγγύηση";

sdikr
26-11-15, 14:22
Τι σημαίνει "ευρωπαϊκή εγγύηση";

Οτι ισχύει σε όλη την Ευρώπη άσχετα απο ποια χώρα το αγόρασες, μπορείς δηλαδή να το πας στην εκεί αντιπροσωπεία.

Δεν το παρέχουν όλοι οι κατασκευαστές, συνήθως έχει και κάποιους ειδικούς όρους, του στυλ 3 χρόνια εγγύηση στην χώρα αγοράς, 1 χρόνο πανευρωπαϊκή κλπ

ciaoant1
26-11-15, 14:33
Οτι ισχύει σε όλη την Ευρώπη άσχετα απο ποια χώρα το αγόρασες, μπορείς δηλαδή να το πας στην εκεί αντιπροσωπεία.

Δεν το παρέχουν όλοι οι κατασκευαστές, συνήθως έχει και κάποιους ειδικούς όρους, του στυλ 3 χρόνια εγγύηση στην χώρα αγοράς, 1 χρόνο πανευρωπαϊκή κλπ
Αυτό πώς μπορώ να το εξακριβώσω; Φαίνεται κάπου;

cranky
26-11-15, 17:24
Το πιό σίγουρο, είναι mail στον κατασκευαστή.

ciaoant1
26-11-15, 20:48
Το πιό σίγουρο, είναι mail στον κατασκευαστή.
Δεν βρήκα το email της Lenovo στο site τους, αλλά πάντως τόσο στο ελληνικό όσο και στο ξένο site τους, αναφέρουν ότι τα laptop τους έχουν εγγύηση για 2 χρόνια.

Θα πάρω αύριο τηλέφωνο την ελληνική αντιπροσωπεία της Lenovo, για να επιβεβαιώσω αν θα έχω 2 χρόνια εγγύηση στην Ελλάδα για ένα λάπτοπ που αγοράστηκε σε άλλη χώρα της ΕΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.