PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για τα πιταρισμένα DSLAMs



ksipsi
15-04-07, 01:35
Εχω την εξης απορια,
Πολλοι εδω μεσα μιλανε για πιταρισμενα DSLAMs και οτι αυτα ευθηνονται για τις αθλιες ταχυτητες.
Αλλα τι ακριβως οριζεται ως πιταρισμενο ?
Ειναι αυτο που εχει κατειλημμενες ολες τους τις θεσεις ?
Ρωτω γιατι εγω ειμαι σε ενα μινιDSLAM το οποιο εχει 24 pstn και 24 isdn θεσεις και εχει γεμισει απο τον νοεμβριο αλλα δεν αντιμετωπισα προβληματα ποτε με την ταχυτητα, ολη την ημερα κατεβαζα με 100αρια.
Ελα ομως που εχει ο καιρος γυρισματα ( το ιδιο και ο ΟΤΕ ) και απο τα μεσα Μαρτιου σερνομαι συνεχεια, μετα βιας να πιασω πανω απο 50 και την τελευταια εβδομαδα ακομα και το βραδυ 4-5-6 το πρωι παω με 30-40 kbyte/sec.
Ειχα αναφερθει ξανα στο προβλημα με τις ταχυτητες και ολοι μου λεγανε εχεις πιταρισμενο DSLAM αλλα το δικο μου DSLAM εχει γεμισει απο τον νοεμβριο και δεν ειχα τοτε προβλημα.
Τι μπορει να εχει αλλαξει ? τι πατεντα εχει κανει ο οτε ?

Υ.Γ. Προχθες που ειχε γινει διακοπη σε Αθηνα Πατρα και Θεσ/κη ειχα και εγω διακοπη παρολο που μενω σε ενα χωριο εξω απο τα Γιαννενα ενω ενας φιλος μου που μενει σε ενα διπλανο χωριο δεν ειχε διακοπη. Τι στο καλο συνεβη ? Πως γινεται να ειχα διακοπη ? :hmm::hmm::hmm:

sdikr
15-04-07, 01:41
πιτάρισμενο είναι το dslam που έχει γεμισει το λινκ που έχει με το ΑΤΜ δικτύο του ΟΤΕ,
μπορεί ενα dslam να έχει 1000 πόρτες αλλά καλό λίνκ, και να πετάει και ενά να έχει 10 και μικρό λινκ και να μην πετάει

Συνήθως σου λένε για 20 χρήστες 1024 βάζω 1024 στο λινκ, αν αυτοί οι χρήστες δεν κατεβάζουν όλοι μαζί τότε όλα καλά, αν θέλουν όλοι μαζί τότε πρόβλημα

ksipsi
15-04-07, 01:56
OK, σε ευχαριστώ ! :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.