PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΜΕΡΑΣ IP ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΗ ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ



PILALAS
28-11-15, 00:03
ΦΙλοι μου γεια και χαρα.
εχω συνδεση hol με ταχυτητα λογω περιοχης ( χαιδαρι) περιπου στο 8 με 8.5 mbps.
οταν λοιπον συνδεω με συρμα, εξωτερικη καμερα με οχι σταθερη ip, η ταχυτητα πεφτει απο 8 στα 2.5 mbps στην καλυτερη των περιπτωσεων.

Αποτελεσμα ειναι να μην λειτουργει τιποτα και προπαντος το FULLσημα της vodafon.
Otan αποσυνδεω την καμερα ολα οκ. Η θα εχω καμερα η full σημα.
Ετσι λοιπον εχω μονιμα αποσυνδεδεμενη την καμερα για να μπορω να μιλαω στο κινητο αλλιωσ σημα ΓΙΟΚ.
θα ηθελα να ρωτησω λοιπον γιατι συμβαινει αυτο?
γιατι πεφτει τοσο πολυ η ταχυτητα?
πρεπει να κανω κατι?
να βαλω καρφωτη την ip δεν γινεται μιας και δεν εχω σταθερη ip.
ουτε χρηματα για σταθερη ip


ευχαριστω,

dimangelid
28-11-15, 03:19
ΦΙλοι μου γεια και χαρα.
εχω συνδεση hol με ταχυτητα λογω περιοχης ( χαιδαρι) περιπου στο 8 με 8.5 mbps.
οταν λοιπον συνδεω με συρμα, εξωτερικη καμερα με οχι σταθερη ip, η ταχυτητα πεφτει απο 8 στα 2.5 mbps στην καλυτερη των περιπτωσεων.

Αποτελεσμα ειναι να μην λειτουργει τιποτα και προπαντος το FULLσημα της vodafon.
Otan αποσυνδεω την καμερα ολα οκ. Η θα εχω καμερα η full σημα.
Ετσι λοιπον εχω μονιμα αποσυνδεδεμενη την καμερα για να μπορω να μιλαω στο κινητο αλλιωσ σημα ΓΙΟΚ.
θα ηθελα να ρωτησω λοιπον γιατι συμβαινει αυτο?
γιατι πεφτει τοσο πολυ η ταχυτητα?
πρεπει να κανω κατι?
να βαλω καρφωτη την ip δεν γινεται μιας και δεν εχω σταθερη ip.
ουτε χρηματα για σταθερη ip


ευχαριστω,

Δεν δικαιολογείται καμία πτώση ταχύτητας μόνο και μόνο με την σύνδεση της ip camera στο δίκτυό σου. Η μόνη μείωση ταχύτητας που θα έχεις είναι στο upload και αυτό μόνο αν εκείνη την στιγμή βλέπεις από χώρο εκτός του σπιτιού σου την ζωντανή εικόνα της κάμερας. Βεβαιώσου ότι το καλώδιο δικτύου είναι σε καλή κατάσταση και ότι το συνδέεις σε μία από τις θύρες δικτύου του router σου. Τώρα για το θέμα της ip: αν με το "...όχι σταθερή ip" εννοείς ότι δεν έχεις σταθερή εξωτερική ip (αυτή που δίνει ο πάροχος στο router σου) λύνεται κάνοντας εγγραφή σε μια υπηρεσία σαν το www.no-ip.com και βάζοντας τις ανάλογες ρυθμίσεις στο router σου. Για να μπορέσεις να δεις από χώρο εκτός του σπιτιού την κάμερα, είναι απαραίτητα 3 πράγματα:
1) Να έχεις είτε στατική εξωτερική ip, είτε να γραφτείς σε μια υπηρεσία όπως αυτή που σου λέω παραπάνω
2) Να έχει η κάμερα σταθερή εσωτερική ip
3) Να κάνεις από το router port forwarding τις θύρες που απαιτεί ο κατασκευαστής της κάμερας, προς την εσωτερική της ip

@ ADSLgr.com All rights reserved.