PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα Παρεμβολής (;) ADSL



grovolis
30-11-15, 20:55
Καλησπέρα σας,

Είμαι στην COSMOTE εδώ και αρκετούς μήνες ωστόσο το πρόβλημα που αντιμετωπίζω παρέρχεται και σε προηγούμενους παρόχους. Έχοντας το ρουτερ (που πρότεινε ο φίλος Μπάμπης) TP Link TD-W8960N v5 σε ξεκλείδωτο fastpath profile με target snr 9 (το κλασσικό δηλαδή) η γραμμή μου κάθε κάποιες ημέρες παρουσιάζει τα παρακάτω στοιχεία που θα δείτε στα γραφήματα.

164256164257164258

Στην επικοινωνία μου με το τεχνικό τμήματα τις πρώτες φορές μου είπαν το κλασσικό ότι δεν γνωρίζουν για τι γραφήματα μιλάω και ότι πρέπει να συνδεθώ με το ρουτερ του ΟΤΕ για να έχω μεγαλύτερη ταχύτητα. Καθώς πίεζα το θέμα κάποιος τεχνικός με κάλεσε και μου είπε να μην το παλεύω και ότι η περιοχή πάει μέχρι τόσο (ενώ το από πάνω ακριβώς διαμέρισμα συγχρονίζει 9 mbps με γράφημα αντίστοιχο της πρώτης εικόνας).

Να σας προλάβω ότι έχει γίνει μέτρηση από το κουτί του ΟΤΕ και η ταχύτητα είναι σχεδόν ίδια με το ρουτερ μου (μέγιστη διαφορά 0,5 mbps) πράγμα που σημαίνει ότι δεν τίθεται θέμα εσωτερικής εγκατάστασης.

Η γραμμή μου έχει πολλές εναλλαγές κυρίως τις τελευταίες ημέρες (μπορεί να κλειδώσω 5 mbps μπορεί και 7,5-8) γι αυτό και είπα να ρωτήσω την γνώμη σας για το τι μπορώ να κάνω καθώς εκτός από το μόνιμο πρόβλημα της χαμηλής ταχύτητας τίθεται πλέον και θέμα αποσυνδέσεων (από 1-4 την ίδια ημέρα) γι αυτό το λόγο έχω επιλέξει να κλειδώσω σε G.DMT

Μπορεί και να οφείλεται και στα έργα VDSL που γίνονται στο περιστέρι αυτές τις ημέρες αν και είμαι σχετικά μακριά από αυτά.

Ότι μπορεί να σκεφτείτε για το τι μπορεί να φταίει είναι ευπρόσδεκτο γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!

babis3g
30-11-15, 21:29
για τις αποσυνδεσεις καλο ειναι αν εχεις πολλες πριζες να βρεις αυτην που ερχεται απο τον κατανεμητη (την πρωτη που ερχεται μεσα σπιτι) να αποσυνδεσεις τις αλλες και να βαλεις εκει το μοντεμ χωρις φιλτρο και τηλεφωνο
ετσι θα εισαι σιγουρος οτι αν ακομα υπαρχουν αποσυνδεσεις δεν ειναι απο εσενα

ομως πολυ πιθανον κατι θα παιζεται στην περιοχη

τωρα οσο για το κλειδωμα, τα ζτε ειναι σεταρισμενα να κλειδωνουν ψηλα
μπορει οντως να παρεις 1 mbps πιο πανω αλλα αν εχεις 1-4 αποσυνδεσιες προφανως να εχεις παραπανω (ετσι το υπολογιζω εγω)
δοκιμασε το, δεν χανεις κατι

grovolis
30-11-15, 22:42
για τις αποσυνδεσεις καλο ειναι αν εχεις πολλες πριζες να βρεις αυτην που ερχεται απο τον κατανεμητη (την πρωτη που ερχεται μεσα σπιτι) να αποσυνδεσεις τις αλλες και να βαλεις εκει το μοντεμ χωρις φιλτρο και τηλεφωνο
ετσι θα εισαι σιγουρος οτι αν ακομα υπαρχουν αποσυνδεσεις δεν ειναι απο εσενα

ομως πολυ πιθανον κατι θα παιζεται στην περιοχη

τωρα οσο για το κλειδωμα, τα ζτε ειναι σεταρισμενα να κλειδωνουν ψηλα
μπορει οντως να παρεις 1 mbps πιο πανω αλλα αν εχεις 1-4 αποσυνδεσιες προφανως να εχεις παραπανω (ετσι το υπολογιζω εγω)
δοκιμασε το, δεν χανεις κατι

Δυστηχώς οι εικόνες είναι από την πρώτη πρίζα του σπιτιού και το zte το μόνο που κάνει είναι να κλειδώνει λίγο υψηλότερα αλλά η γραμμή μέσα στο πρώτο μισάωρο χάνει πακέτα από τα πολλά λάθη. Γενικά, χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις στις πάνω στις τηλεπικοινωνίες φαίνεται ότι η γραμμή έχει θέμα αλλά ο ΟΤΕ δεν το παραδέχεται :p

babis3g
30-11-15, 22:49
τι να σου πω πιεζε τους αλλα αν ειναι ολη η περιοχη τοτε δυσκολα τα πραγματα, τουλαχιστον με 4 αποσυνδεσεις επρεπε να το κοιταξουν παραπερα

sweet dreams
30-11-15, 23:37
Δυστηχώς οι εικόνες είναι από την πρώτη πρίζα του σπιτιού και το zte το μόνο που κάνει είναι να κλειδώνει λίγο υψηλότερα αλλά η γραμμή μέσα στο πρώτο μισάωρο χάνει πακέτα από τα πολλά λάθη. Γενικά, χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις στις πάνω στις τηλεπικοινωνίες φαίνεται ότι η γραμμή έχει θέμα αλλά ο ΟΤΕ δεν το παραδέχεται :p

Άλλο η ταχύτητα και άλλο τα λάθη, οι αποσυνδέσεις και το χάσιμο πακέτων. Αν το έχεις τσεκάρει ότι το πρόβλημα είναι από την πλευρά τους δεν μπορούν να σου πούνε ότι όλα είναι εντάξει.

grovolis
01-12-15, 01:59
Άλλο η ταχύτητα και άλλο τα λάθη, οι αποσυνδέσεις και το χάσιμο πακέτων. Αν το έχεις τσεκάρει ότι το πρόβλημα είναι από την πλευρά τους δεν μπορούν να σου πούνε ότι όλα είναι εντάξει.

Απλα μου λένε συνεχώς ότι η περιοχή μέχρι εκεί πάει ενώ το απο πάνω διαμέρισμα παίζει 3 Mbps πάνω

sweet dreams
01-12-15, 17:43
Απλα μου λένε συνεχώς ότι η περιοχή μέχρι εκεί πάει ενώ το απο πάνω διαμέρισμα παίζει 3 Mbps πάνω

To
μέχρι εκεί πάει αφορά τον συγχρονισμό (ταχύτητα), αυτό προσπαθώ να σου πω. Ο χαμηλός συγχρονισμός δεν φέρνει στην γραμμή και αποσυνδέσεις, λάθη, χάσιμο πακέτων και γενικά μια γραμμή που δεν σου προσφέρει τίποτα. Υπάρχουν γραμμές με την μισή ταχύτητα από την δική σου και δεν έχουν τίποτα από αυτά που συμβαίνουν σε σένα.
Για την ταχύτητα μπορεί ο πάροχος να δικαιολογηθεί ότι δεν πάει ποιο πάνω, αλλά δεν μπορεί να σου πεί ότι θα πληρώνεις και δεν θα μπορείς να στείλεις κάτι γιατί θα χάνεται το μισό, θα αποσυνδέεσαι συνέχεια όταν θα δουλεύεις και η γραμμή σου θα πηγαίνει πάνω-κάτω από τα λάθη.
Αν υπάρχει πρόβλημα στο δικό σου ζευγάρι και δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο, τότε να το φας και αναγκαστικά θα περιμένεις μήπως βρεθεί κάποιο άλλο, αλλά να το έχουν παραδεχτεί και οι ίδιοι γιατί στις αποσυνδέσεις, χάσιμο πακέτων και αστάθεια της γραμμής δεν υπάρχει το:
η περιοχή μέχρι εκεί πάει

grovolis
01-12-15, 18:18
Toαφορά τον συγχρονισμό (ταχύτητα), αυτό προσπαθώ να σου πω. Ο χαμηλός συγχρονισμός δεν φέρνει στην γραμμή και αποσυνδέσεις, λάθη, χάσιμο πακέτων και γενικά μια γραμμή που δεν σου προσφέρει τίποτα. Υπάρχουν γραμμές με την μισή ταχύτητα από την δική σου και δεν έχουν τίποτα από αυτά που συμβαίνουν σε σένα.
Για την ταχύτητα μπορεί ο πάροχος να δικαιολογηθεί ότι δεν πάει ποιο πάνω, αλλά δεν μπορεί να σου πεί ότι θα πληρώνεις και δεν θα μπορείς να στείλεις κάτι γιατί θα χάνεται το μισό, θα αποσυνδέεσαι συνέχεια όταν θα δουλεύεις και η γραμμή σου θα πηγαίνει πάνω-κάτω από τα λάθη.
Αν υπάρχει πρόβλημα στο δικό σου ζευγάρι και δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο, τότε να το φας και αναγκαστικά θα περιμένεις μήπως βρεθεί κάποιο άλλο, αλλά να το έχουν παραδεχτεί και οι ίδιοι γιατί στις αποσυνδέσεις, χάσιμο πακέτων και αστάθεια της γραμμής δεν υπάρχει το:

Έχεις δίκιο καταλαβαίνω τι λες τώρα, απλά φαντάζομαι θα ξέρεις και εσύ πως ότι και να τους πεις από το τηλέφωνο αυτοί το δηλώνουν όπως το καταλαβαίνουν. Αλλά στην δική μου περίπτωση είπα πιο πάνω "καθώς εκτός από το μόνιμο πρόβλημα της χαμηλής ταχύτητας τίθεται πλέον και θέμα αποσυνδέσεων (από 1-4 την ίδια ημέρα)" δηλαδή θέλω να πω κάτι άλλαξε και έγιναν ακόμα χειρότερα τα πράγματα και φαίνεται και στο γράφημα νομίζω.

Ευχαριστώ για την βοήθεια πάντως.

sweet dreams
01-12-15, 18:29
Αν κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν από το τηλέφωνο και θέλεις να βγάλεις μια άκρη, κάνεις έγγραφη καταγγελία σε κάποιο υποκατάστημα και παίρνεις και αντίγραφο με αριθμό πρωτοκόλλου.
Αν επιμείνουν στην αφασία, που δεν το νομίζω, υπάρχει και η ΕΕΤΤ, (http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam) .

@ ADSLgr.com All rights reserved.