PDA

Επιστροφή στο Forum : Ν.Κηφισιά/Αττική ADSL down;;;



Σελίδες : [1] 2 3

roiy1
21-09-04, 00:05
Από σήμερα το μεσημέρι είμαι offline με Forthnet 384/128. Πήρα τηλέφωνο το support της Forthnet και μου είπαν ότι στο δίκτυό τους είναι όλα OK. Τώρα είμαι με ISDN 64k και Netmod. Πήρα στο 121 (βλάβες Ο.Τ.Ε.) και δήλωσα βλάβη. Μου είπαν ότι θα με πάρουν οι τεχνικοί, αλλά τίποτα προς το παρόν οπότε πάμε για αύριο. Τα μυνήματα λάθους που παίρνω τα επισυνάπτω για να ρίξετε μια ματιά κι εσείς. Δοκίμασα και ένα laptop που έχω με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα. Κανείς άλλος με παρόμοιο πρόβλημα;;;

ΥΓ Με repair connection δεν γίνεται τίποτα.

hab
21-09-04, 12:37
Κι εγώ από Κηφισιά και έχω το ίδιο πρόβλημα από εχτές το πρωί.

Το Router δε δίνει καθόλου WAN IP και όπως είναι λογικό δεν κατεβαίνει ούτε ανεβαίνει τίποτα.

Μίλησα με forthnet αρχικά και μου είπανε ότι όλα είναι οκ, και μετά με τον ΟΤΕ και το 121 όπου δε γνωρίζανε εάν έχει πρόβλημα η Κηφισιά. Moυ είπανε ότι θα με πάρει κάποιος τεχνικός όταν το ελέγξει, αλλά δεν έχει πάρει κανένας μέχρι τώρα.

Μετά από μερικά τηλεφωνήματα ακόμα στο 121 μου δώσανε το τηλέφωνο των τεχνικών της περιοχής, όμως δεν απαντάει κανένας...

roiy1
21-09-04, 15:50
Μόλις μίλησα και πάλι με το 121 και μου είπαν ότι το αργότερο σε 48 ώρες θα με πάρει τηλ. κάποιος τεχνικός. Αυτό σημαίνει ότι περιμένω μέχρι αύριο το απόγευμα και μετά πάω από'κει για να πω μερικά σύμφωνα. Θα κάνω και μια ακόμα προσπάθεια τώρα με το 8011167700 (support adsl ΟΤΕ) και θα ποστάρω πάλι αν έχω τίποτα νεότερο. Αλήθεια, ποιο είναι το τηλέφωνο των τεχνικών της περιοχής; Δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα να το γράψεις εδώ. Τηλέφωνο εξηπηρέτησης του ΟΤΕ είναι.

hab
21-09-04, 15:57
2108211928 αλλά δεν απαντάει κανένας όσες φορές κι αν έχω προσπαθήσει.

Θα δοκιμάσω κι εγώ στο 8011167700 κι ότι είναι θα κάνω post.

Άντε να δούμε...

hab
21-09-04, 15:58
Ξέχασα, όταν λες θα πάω από, που ακριβώς εννοείς??

roiy1
21-09-04, 16:18
Δεν απαντάει τίποτα... Θα πάω στον ΟΤΕ Αμαρουσίου που ανήκουμε... (έχω πάει αρκετές φορές..)

hab
21-09-04, 20:54
Κατά τις 8 πήρε ένας τεχνικός και είπε πως υπήρχε κάποιο πρόβλημα στην Κηφισιά και το διορθώσανε. Επίσης ρώτησε εάν ήταν όλα εντάξει.

Δυστυχώς δεν ήμουνα στο γραφείο όταν πήρε και δεν υπήρχε κάποιος άλλος που να γνώριζε. Τώρα που γύρισα είδα πως ακόμα δεν λειτουργεί τίποτα.

Άλλαξε τίποτα σε εσένα?

roiy1
22-09-04, 01:15
Μόλις μπήκα σπίτι και η κατάσταση παραμένει ως είχε. Ακόμα πρόβλημα... Αύριο πρωί πρωί θα αρχίσω τα τηλέφωνα. Αν αλλάξει τίποτα θα ενημερώσω.

roiy1
22-09-04, 15:34
Πριν μισή ώρα με πήρε τηλέφωνο ένας τεχνικός και μου είπε ότι το πρόβλημα στην περιοχή παραμένει και ότι κάνουν ό,τι μπορούν για διορθωθεί...

roiy1
24-09-04, 01:07
Σήμερα το μεσημέρι αποκαταστάθηκε η βλάβη, οπότε μπορεί να κλείσει το post.

ipo
02-04-05, 19:24
Πάλι δεν πάνε καλά οι συνδέσεις στη Ν.Κηφισιά. Κάθε 10 λεπτά χάνει IP το router και περιμένω 3 έως 20 λεπτά για να επανέλθει.

Το πρόβλημα είναι από τις 18:00 περίπου (την ώρα που σταματάνε να απαντάνε στο 121 τα Σάββατα!!!).

Η FORTHnet σηκώνει τα χέρια ψηλά ("φταίει ο ΟΤΕ") και δηλώνει ότι εκτός από εμένα έχουν αναφέρει πρόβλημα και άλλοι από την Κηφισιά.

Κανείς άλλος;

"Always on they said... High speed they said..."

sdikr
02-04-05, 19:27
Πάλι παίρνει το πουλί του νάυτη (δηλαδή τον γλάρο) η Ν.Κηφισιά. Κάθε 10 λεπτά χάνει IP το router και περιμένω 3 έως 20 λεπτά για να επανέλθει.

Το πρόβλημα είναι από τις 18:00 περίπου (την ώρα που σταματάνε να απαντάνε στο 121 τα Σάββατα!!!).

Η FORTHnet σηκώνει τα χέρια ψηλά ("φταίει ο ΟΤΕ") και δηλώνει ότι εκτός από εμένα έχουν αναφέρει πρόβλημα και άλλοι από την Κηφισιά.

Κανείς άλλος;

"Always on they said... High speed they said..."

δοκίμασε με το otenet@otenet.gr ή με καμια νετκαρτα

HaRRy
02-04-05, 20:40
Πάλι ξεθάψατε ποστ??
LOL
πάντως κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα Κηφισιά!!
κάτι έκανε ο ΟΤΕ στα DSLAM μάλλον...
OK now!

ipo
02-04-05, 20:48
Πάλι ξεθάψατε ποστ??
LOL
πάντως κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα Κηφισιά!!
κάτι έκανε ο ΟΤΕ στα DSLAM μάλλον...
OK now!
Με έχει αποσυνδέσει 6 φορές από τις 18:00. Ευτυχώς έχει μειωθεί η συχνότητα των αποσυνδέσεων.

Μου το είχε κάνει πάλι πριν μερικούς μήνες για 3-4 μέρες που έβρεχε. Μάλλον οι γραμμές ADSL του ΟΤΕ λειτουργούν μόνο με καλό καιρό.


Σε κάθε επανασύνδεση κοιτάω το router μήπως και έχει συχρονίσει επιτέλους σε ταχύτητα νόμιμη (448/160) ή μήπως και έχει γίνει η πολυπόθητη αναβάθμιση των ADSL γραμμών στα 512/128, αλλά δεν.

Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται!

:guitar

ipo
02-04-05, 20:50
Πάλι ξεθάψατε ποστ??
LOL!Είναι το καλύτερο που μπορεί να κάνει κανείς ώστε να έχει συνοχή το forum και να είναι πιο εύκολος ο εντοπισμός μηνυμάτων. Εφόσον βέβαια υπάρχει λογική σύνδεση ανάμεσα στα μηνύματα.

power
03-04-05, 01:06
Γνωστός μου στην Κηφησια συνεχίζει με το ίδιο πρόβλημα.

Μίλησε κανείς με βλάβες/ΟΤΕ?

HaRRy
03-04-05, 01:42
Στα logs βλέπω οτι όσο έλειπα είχε πάλι 3 διακοπές των 10 λεπτών ανα μισή ώρα...
καλύτερα απο το μεσημέρι πάντως που έκλεινε για 10 λεπτά ανα 5 λεπτά!!!

ipo
03-04-05, 01:53
Μόλις επανασυνδέθηκα. Ήμουν για 5 λεπτά off-line.


Edit: Οι αποσυνδέσεις συνεχίζονται και σήμερα (Κυριακή).

ipo
03-04-05, 18:34
Παρατήρησα ότι σήμερα που συνεχίζονται οι τακτικές αποσυνδέσεις (ανά 20-30 λεπτά, με διάρκεια 5-10 λεπτών) το U.S.Robotics 9105 βγάζει "FAIL" σε ένα από τα test που έβγαζε "PASS" κανονικά.

Test the connection to your DSL service provider
Test ADSL Synchronization: PASS
Test ATM OAM F5 segment ping: FAIL
Test ATM OAM F5 end-to-end ping: FAIL (κανονικά αυτό το βγάζει "PASS")

Test the connection to your Internet service provider
Test PPP server session: PASS
Test authentication with ISP: PASS
Test the assigned IP address: PASS
Ping default gateway: PASS
Ping primary Domain Name Server: PASS

Τα παραπάνω δείχνει όταν είμαι on-line.


Όταν με αποσυνδέει βγάζει:

Test the connection to your DSL service provider
Test ADSL Synchronization: PASS
Test ATM OAM F5 segment ping: FAIL
Test ATM OAM F5 end-to-end ping: FAIL

Test the connection to your Internet service provider
Test PPP server session: FAIL
Test authentication with ISP: N/A
Test the assigned IP address: N/A
Ping default gateway: N/A
Ping primary Domain Name Server: N/A

Το system log βγάζει:
klogd: OAM loopback response not received on VPI/VCI 8/35

Βγάζουμε από τα παραπάνω κανένα συμπέρασμα για το πρόβλημα των γραμμών του ΟΤΕ, ώστε να το πω αύριο στους τεχνικούς, μήπως και το εντοπίσουν πιο γρήγορα;

ipo
03-04-05, 18:37
Τώρα που ξανασυνδέθηκα, χωρίς να κατεβάζω από ftp server, μου βγάζει κανονικά "PASS" το "Test ATM OAM F5 end-to-end ping".

sdikr
03-04-05, 18:40
Βγάζουμε από τα παραπάνω κανένα συμπέρασμα για το πρόβλημα των γραμμών του ΟΤΕ, ώστε να το πω αύριο στους τεχνικούς, μήπως και το εντοπίσουν πιο γρήγορα;


Αυτο είναι το κλασικό atm loopback test fail, κάτι πρέπει να κάνει ο οτε με τους Bbras

vagk
03-04-05, 18:41
Το ίδιο πρόβλημα και εγώ παίδες από χθες το μεσημέρι...Μένω Άνω Κηφισιά..disconnects λιγων δευτερολέπτων ή και αρκετών λεπτών...Μίλησα με forthnet πριν από λίγο και μου είπε πως η Κηφισιά από χθες έχει προβλήματα από ΟΤΕ...Ελπίζω να λυθεί γρήγορα...

leondim77
03-04-05, 18:41
Τα ίδια και σε μένα παιδιά (ΟΤΕ - Forthnet) - (N.Ερυθραία)
Σβύνει συνέχεια και επανέρχεται.
Από χθες αυτή η δουλειά.
Τα Νεύρα μου!

....και πάλι τα ίδια....

ipo
03-04-05, 19:30
Αύριο το πρωί θα δηλώσω βλάβη στο 121. Προτείνω να κάνετε κι εσείς το ίδιο.

Neo_Daywalker
03-04-05, 19:33
Και σε μένα σήμερα εδώ στο Νεο Ηράκλειο, η σύνδεση μου ξαφνικά εξαφανίστηκε ως δια μαγείας και επανήλθε μετά απο καμιά ώρα..!

Τι στο καλό, όπως μπήκαμε στην Άνοιξη μπήκαμε και στα προβλήματα...? :p

blk
03-04-05, 19:39
Οτε - Forthnet (Νεα Ερυθραία)
Τα ίδια και εδώ. Συνέχεια πέφτει η σύνδεση και μετά κάνει αρκετή ώρα να ανέβει.
Είναι κανένας άλλος απο εδώ τριγύρω και να μην έχει Forthnet ?

leondim77
03-04-05, 19:46
Πήρα Forthnet.
Το γνωρίζουν το πρόβλημα.
ΟΤΕ μου είπαν.

Τώρα δέσαμε... 20 λεπτά κα counting.
Με dialup είμαι.

ipo
03-04-05, 20:45
Μόλις μπήκα με Hellas On Line. Κι αυτή τα ίδια προβληματα αντιμετωπίζει. Επομένως το πρόβλημα είναι από την πλευρά του ΟΤΕ. Περίμενα 40 λεπτά για να συνδεθώ.

Έχει χειροτερέψει η κατάσταση. Το normal status είναι off-line με μερικά διαλείμματα on-line. Όχι τίποτε άλλο, αλλά μας εκθέτουν και σε κίνδυνο. Ξέρουμε ότι είμαστε off-line, κλείνουμε το firewall και μετα από μία ώρα μας βάζει μέσα χωρίς προειδοποίηση.

Κάνω και λίγη πλάκα, διότι αν το πάρω στα σοβαρά...

Νικαετός
03-04-05, 21:00
Κάτω Πατήσια , με ΟΤΕΝΕΤ . 7 διακοπές από χθες το βράδυ ....ο ΟΤΕ κάνει πειράματα !

sdikr
03-04-05, 21:02
Κάτω Πατήσια , με ΟΤΕΝΕΤ . 7 διακοπές από χθες το βράδυ ....ο ΟΤΕ κάνει πειράματα !


Αυτο μπορεί να σημαίνει πολλά. ίσως εξτρα bbras ;)

leondim77
03-04-05, 21:09
Ta Exω Παρει Κρανιο!!!!

nickg78
03-04-05, 23:24
Από περιοχή Μελισσίων (τηλεφωνικό κέντρο Πεντέλης), δηλαδή σχετικά κοντά στην Κηφισιά, παρατήρησα ένα πρόβλημα διάρκειας περίπου 15 λεπτών την Παρασκευή το βράδυ στις 12. Το traceroute έφτανε μέχρι και το bbras-ath-03L0.forthnet.gr από εκεί και μετά... time out.
Ίσως στιγμιαίο πρόβλημα ή αναβαθμίσεις, πάντως δεν κράτησε πολύ.

leondim77
04-04-05, 00:05
Από περιοχή Μελισσίων (τηλεφωνικό κέντρο Πεντέλης), δηλαδή σχετικά κοντά στην Κηφισιά, παρατήρησα ένα πρόβλημα διάρκειας περίπου 15 λεπτών την Παρασκευή το βράδυ στις 12. Το traceroute έφτανε μέχρι και το bbras-ath-03L0.forthnet.gr από εκεί και μετά... time out.
Ίσως στιγμιαίο πρόβλημα ή αναβαθμίσεις, πάντως δεν κράτησε πολύ.

Εδώ όμως συνεχίζει και χειροτερεύει.
Διακοπές που αγγίζουν και μερικες φορές ξεπερνούν σε διάρκεια την μίσή ώρα.

bend
04-04-05, 04:03
Το ίδιο και εδώ Ν.Κηφισια και ξημερώματα Δευτέρας πάει από το κακό στο χειρότερο, οι αποσυνδέσεις κρατάνε πάνω απο ώρα.

ipo
04-04-05, 10:58
Από περιοχή Μελισσίων (τηλεφωνικό κέντρο Πεντέλης), δηλαδή σχετικά κοντά στην Κηφισιά, παρατήρησα ένα πρόβλημα διάρκειας περίπου 15 λεπτών την Παρασκευή το βράδυ στις 12. Το traceroute έφτανε μέχρι και το bbras-ath-03L0.forthnet.gr από εκεί και μετά... time out.
Ίσως στιγμιαίο πρόβλημα ή αναβαθμίσεις, πάντως δεν κράτησε πολύ.Η FORTHnet κόβει πάντα το treceroute που γίνεται με πακέτα http, οπότε βλέπεις time out μετά τον bbras. Μόνο αν το κάνεις με telnet με πακέτα UDP προχωράει περισσότερο.

'Εκανα δήλωση βλάβης στο 121.

"Μας έχουν ενημερώσει από τα κεντρικά, ότι η Κηφισιά και κάποιες άλλες περιοχές έχουν πρόβλημα με τις γραμμές ADSL. Πιστεύουμε ότι μέχρι το μεσημέρι θα έχει αποκαταστεθεί το πρόβλημα."

Παρόλα αυτά προτείνω να επιμένετε (ευγενικά πάντα) να καταχωρηθεί η βλάβη σας στο μητρώο. Ώστε να ξέρουν ότι αν κάνουν πάλι πάνω από 2 μέρες να διορθώσουν το πρόβλημα, θα χάσουν χρήματα. Εγώ χρειάστηκε να επιμείνω και να μιλήσω με προϊστάμενο για να περαστεί η βλάβη μου, διότι δεν ήθελαν να την περάσουν: "Αφού σας λέμε ότι το πρόβλημα είναι γενικό και θα έχει διορθωθεί μέχρι το μεσημέρι."

Στο μεταξύ οι διακοπές συνεχίζονται κανονικότατα. Την περισσότερη ώρα είμαι off-line.

Καλή τύχη.

HaRRy
04-04-05, 11:49
Δε φτάνει που μου έσπασε τα @@ ο ΟΤΕ με τις συνεχείς αποσυνδέσεις ΟΛΟ το Σαββατοκύριακο αλλά ήρθε και να προστεθεί ο θάνατος του PC μου ξαφνικά!!
Κάνω ένα reboot για να ξεκινήσω ενα defrag σε safe mode και το μηχάνημα απλά δε ξεκίνησε ΠΟΤΕ!!
Απο μια γρήγορη διάγνωση μάλλον έχει καεί το Motherboard ή αν είμαι τυχερός το τροφοδοτικό έλιωσε με τόσες μέρες ανοιχτό το PC... έλα όμως που ανάβει το μηχάνημα απλά δε κάνει τίποτα... κι αν βγάλω τις μνήμες δε σφυράει...
ωχχχχχχχχχ κουστουμάκι πάλι motherboard και επεξεργαστή καινούργιο με βλέπω γιατί έχω απο τα πρώτα P4@1.7GHz... και βέβαια FORMAT πάλι... το 3ο μέσα σε 1 μήνα... ΗΜΑΡΤΟΝΝΝΝΝΝΝ

ipo
04-04-05, 18:04
Από τις 14:00 σήμερα που συνδέθηκα δεν είχα άλλη αποσύνδεση. Μάλλον έφτιαξαν το πρόβλημα.

Μερικές φορές είναι γρήγοροι οι υπάλληλοι του ΟΤΕ (Φαντάζομαι πως ο πρώτος χρήστης που δήλωσε βλάβη το έκανε όπως εγώ σήμερα το πρωί και όχι το Σάββατο, επομένως η ανταπόκριση ήταν άμεση.).

Συγχαρητήρια.

leondim77
04-04-05, 19:28
Ναι. έφτιαξε.
Ελπίζω να μείνει σαν μια κακή ανλαμνηση.
Έπεσε και το ΣΚ τότε δηλαδή που το χριαζόμαστε...

ipo
15-06-05, 17:01
Δεν πάει καλά ο ΟΤΕ μου φαίνεται.

Εδώ και 4 εβδομάδες που περάσανε τους νέους BBRAS στο DSLAM Siemens 2 της Νέας Κηφισιάς έχουμε συχνά αποσυνδέσεις. Σχεδόν κάθε μέρα το παρατηρώ, παρόλο που είμαι λίγες ώρες online.

Σήμερα η κατάσταση έφτασε στο απροχώρητο. Αποσυνδέομαι κάθε 2 λεπτά και περιμένω άλλο τόσο για να συνδεθώ.

Κατά τα άλλα οι τεχνικοί του ΟΤΕ, δεν εμφανίζονται καν στο ραντεβού που δίνουν και δηλώνουν τη βλάβη σαν διορθωμένη!

Κανένας άλλος με τα ίδια προβλήματα;

leondim77
15-06-05, 17:18
Φυσικά. Και εγώ μια από τα ίδια.

ipo
15-06-05, 17:24
Είναι και ο gbil στην παρέα της Νέας Κηφισιάς. Θέλετε να πάμε όλοι μαζί αύριο στο κέντρο και να παραπονεθούμε; Είναι στην οδό Πρωτέως κάτω από την Τατοΐου.

gbil
15-06-05, 17:33
Δεν έχω πρόβλημα να πάμε γιατί δίπλα μένω.

Καλά αυτή την στιγμή δεν προλαβαίνω ούτε το μηνυμα να γράψω γιατί πέφτει συνέχεια η γραμμή!

gbil
15-06-05, 17:50
Πάντως εκεί που λες στην Ν.Κηφισιά είναι το Μουσείο του ΟΤΕ και δεν νομίζω ότι έχει και κάτι άλλο. Είσαι σίγουρος ότι εκεί στεγάζεται και το τεχνικό τμήμα?

ipo
15-06-05, 17:54
Δεν είμαι σίγουρος. Αλλά δεν ξέρω άλλο σημείο στη Ν. Κηφισιά που να έχει κέντρο ο ΟΤΕ.

ipo
15-06-05, 18:17
Όσοι είναι από Ν. Κηφισιά, πάρτε αν θέλετε τηλέφωνο το 121 και ζητήστε τον επόπτη κύριο Ζούκα, πείτε του το πρόβλημα και τονίστε ότι είναι γενικό, ώστε να μη μας παραμυθιάζουν με δηλώσεις του στυλ "φταίει η γραμμή σας" και "δεν έχουν άλλοι πρόβλημα".

leondim77
15-06-05, 18:31
Εγώ μόλις τους πήρα.
Με τον Κ. ζούκα δεν μίλησα αφού η κοπέλα είχε προφανώς ενημερωθεί και μου είπε ότι γνωρλιζουν το πρόβλημα και ότι έχουν πάρει και άλλοι (βλ. ipo).
Εγώ τους είχα πάρει και την πέμπτη που μας πέρασε χωρίς αποτέλεσμα.
Για να δούμε αυτή τη φορά.

fateo
15-06-05, 18:47
και εγώ κάτοικος κηφισιάς είμαι και τον τελευταίο μήνα έχω αυτά τα προβλήματα.έχω αφήσει και ένα post στο thread της zyxel επειίδη ο τεχνικός της HOL μου είπε πώς είτε φταίει ο οτε είτε το router μου.

fateo
15-06-05, 18:55
Βασικά μόλις έκλεισα το τηλεφωνο με το 121 και οι ίδιοι μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στηςν ευρύτερη περιοχή και περιμνένω να επικοινωνήσει μαζί μου τεχνικός.Όταν...

gbil
15-06-05, 20:46
Θα γίνουν περισσότερες συνομηλίες αύριο οπότε πιστεύω να έχουμε νέα.

ipo
16-06-05, 03:02
Βασικά μόλις έκλεισα το τηλεφωνο με το 121 και οι ίδιοι μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στηςν ευρύτερη περιοχή και περιμνένω να επικοινωνήσει μαζί μου τεχνικός.Όταν...Σου προτείνω να ανταλλάξεις τηλέφωνα με εμάς, όπως κάναμε εμείς, ώστε να μη σε παραμυθιάζουν. Όταν τους είπα ότι υπάρχουν κι άλλοι που έχουν το ίδιο πρόβλημα και ότι θα τους πω να τηλεφωνήσουν σε λίγα λεπτά στο 121 για να δούνε ότι όντως έχουμε επικοινωνία μεταξύ μας, δεν είχαν τι να πούνε και παραδέχτηκαν ότι υπάρχει γενικότερο πρόβλημα στη Ν. Κηφισιά.

Αν παίρνει ο καθένας μόνος του, του λένε ότι δεν υπάρχει γενικό πρόβλημα και τον βάζουν στην αναμονή για να έρθει ο τεχνικός σπίτι και να δει αν είναι καλή η γραμμή σου (μετά από καμία εβδομάδα). Βασίζονται στο ότι δεν έχουμε επικοινωνία μεταξύ μας και καθυστερούν την επιδιόρθωση των DSLAM.

Δεν μας είπες σε ποιο τηλεφωνικό κέντρο υπάγεσαι. Κηφισιάς ή Νέας Κηφισιάς;

@ ADSLgr.com All rights reserved.