PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορα τηλεφωνικης γραμμης ΟΤΕ



Fonic
04-12-15, 14:36
Έμενα πριν 1 εβδομαδα σε πολυκατοικια στον Τσακο Αγιας Πρασκευης. Λογο μετακομισης παιρνω και την γραμμη VDSL που εχω στο καινουργιο σπιτι (Κοντοπευκο Αγιας Παρασκευης). Ειπα και σε καποιον γνωστο που εχω, αν μπορει να γινει κατι για να μεταφερθει πιο γρηγορα η γραμμη. Μετα απο τηλεφωνημα που δεχτηκα απο τον γνωστο μου στον OTE, μου ειπε οτι μπηκε στο συστημα και ειδε οτι εκει που ειναι το καινουργιο σπιτι οτι δεν εχει θεση για καινουργια τηλεφωνικη γραμμη. Επισης μου ειπε οτι αν δεν εχει μεταφερει ο προηγουμενος ενοικιαστης του σπιτιου την γραμμη μπορω να παρω την θεση του και ολα καλα... Αν την πηρε ή αν δεν ειχε ποτε γραμμη τοτε πρεπει να περιμενω να φυγει καποιος και να παρω την θεση του.
Ισχύει τετοιο πραμα ρε παιδια??? Την διαθεσημοτητα VDSL την τσεκαρα σε υπαρχων αριθμο στην πολυκατοικια και ειναι οκ!

babis3g
04-12-15, 15:15
Αν δεν υπαρχει ηδη τηλεφωνικη γραμμη μεσα στο δωματιο/γκαρσονιερα/διαμερισμα κλπ και το κεντρο ειναι γεματο ισχυει
μπορει ο διπλα να εχει τηλεφωνικη γραμμη/vdsl αλλα στο συγκεκριμενο διαμερισμα αν δεν εβαλε ποτε τηλεφωνο μπορει να γινει καλυστερηση αν δεν εχουν αλλες πορτες κλπ

περιμενε και τους πιο ειδικους που θα μπουν στο φορουμ αργοτερα αν εχουν παρομοια εμπειρια να σου πουν σιγουρα

Fonic
04-12-15, 16:54
Αν ισχυει τετοιο θεμα το μονο που εχω να κανω ειναι να περιμενω δηλαδη?
Ειμαι ετοιμος να παω σε καταστημα του ΟΤΕ και να τα σπασω ολα!!!

sweet dreams
04-12-15, 16:56
Aν δεν υπάρχει ζευγάρι διαθέσιμο ισχύει, εκτός από το ανεπίσημο του γνωστού σου, επίσημα ο OTE τι απάντησε;;;;

Fonic
04-12-15, 17:15
Τελευταιο βραδυ σημερα στο παλιο σπιτι και ο οτε σημερα ειναι προγραμματισμενο να μου κοψει την γραμμη και να αρχισει η μεταφορα στο αλλο. Λογικα οταν θα το κοψουν και θα πανε απο δευτερα-τριτη να δρομολογησουν την μεταφορα θα δουνε οτι δεν εχει χωρο...εκτος και αν ο γνωστος μου ειναι τοσο για τα πανηγυρια που δεν ξερει τι του γινεται...

sweet dreams
04-12-15, 17:37
Για να το ....... διασκεδάσεις, βάζεις αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=d6ubOlU5rt4)απόψε και από αύριο βλέπεις τι θα κάνεις. :)
Ο ιδιοκτήτης δεν ξέρει τίποτα από τον προηγούμενο ενοικιαστή;;;; με ένα τηλέφωνο μπορεί να μάθει τι γινόταν με γραμμή τηλεφώνου.

Fonic
04-12-15, 17:46
Χαχαχαχαχαχα ευχαριστω για την αφιερωση!
Με τον ιδιοκτητη ειμαστε στα τηλεφωνα για να βρουμε αν τελικα ειχε γραμμη ή οχι...και πιο ηταν το νουμερο για να ξεκαθαρισει η κατασταση...
Αλλα ειμαι τοσο ατυχος γενικα με την ευρυζωνικοτητα απο την αρχη της... Εχω ξενερωσει ασχημα...!

sweet dreams
04-12-15, 18:01
Aν υπήρχε γραμμή (ζευγάρι χαλκού δηλαδή) δεν υπάρχει πρόβλημα, θα σου δώσουν εκεί το δικό σου νούμερο. Ο προηγούμενος δεν παίρνει και τον χαλκό μαζί του όταν φεύγει, οπότε αυτό
Επισης μου ειπε οτι αν δεν εχει μεταφερει ο προηγουμενος ενοικιαστης του σπιτιου την γραμμη μπορω να παρω την θεση του και ολα καλα... Αν την πηρε ή αν δεν ειχε ποτε γραμμη τοτε πρεπει να περιμενω να φυγει καποιος και να παρω την θεση του.
που σου είπε ο δικός σου δεν ισχύει, εκτός αν εννοούσε ότι δεν υπάρχει καθόλου διαθεσιμότητα γραμμής στο κέντρο που θα πας.
Μην τρελαίνεσαι άδικα πριν μάθεις σίγουρα τι γίνεται με τον χαλκό ή με την διαθεσιμότητα του κέντρου. Αυτό που ισχύει είναι να μην υπάρχει καθόλου διαθέσιμο ζευγάρι χαλκού ή διαθεσιμότητα γραμμής στο κέντρο, οπότε τότε είναι ζόρικα τα πράγματα.

Fonic
04-12-15, 18:15
Αυτο που μου ειπε επι λεξη ειναι: Μπηκα στο συστημα και ειδα οτι για την οδο-περιοχη σου μου βγαζει 0 διαθεσημες γραμμες. Τωρα τι ειδε ακριβως δεν ξερω...αυτο που ελπιζω ειναι οτι αυτος ειναι μεγαλο κεφαλι εκει και ειναι και λιγο μεγαλος σε ηλικια οποτε δεν το ''κατεχει'' πολυ και ειδε λαθος...ξερω γω τι να πω...!
Γινεται ολοκληρο κεντρο Αγιας Παρασκευης να μην εχει χωρο-διαθεσημοτητα για καινουργιους πελατες?

Επισης εχεις καποιο λινκ που να εξηγει αυτο με το ζευγαρι χαλκου να κατσω να μορφωθω οσο εχω ιντερνετ...?

babis3g
04-12-15, 18:27
Επισης εχεις καποιο λινκ που να εξηγει αυτο με το ζευγαρι χαλκου να κατσω να μορφωθω οσο εχω ιντερνετ...

Απο τον οτε οχι αλλα εδω εχει μερικες πληροφιες και αναφερει επι συντομια αν εχει καποιος γειτονας και αλλος οχι
http://www.dslreports.com/faq/faq/1.2_Struggling_to_get_DSL#1393

sweet dreams
04-12-15, 18:36
Δεν χρειάζεται να μάθεις κάτι το ιδιαίτερο, το ζευγάρι του χαλκού είναι η φυσική καλωδιακή γραμμή που συνδέει το κέντρο με το σπίτι μας, αφού κάνει πρώτα μια στάση στο KAΦΑΟ (http://www.pcsteps.gr/18891-%ce%ba%ce%b1%cf%86%ce%b1%ce%bf-%ce%bf%cf%84%ce%b5-%cf%84%ce%b9-%ce%b5%ce%af%ce%bd%ce%b1%ce%b9-%cf%84%ce%b9-%cf%83%ce%b7%ce%bc%ce%b1%ce%af%ce%bd%ce%b5%ce%b9/). Αν δεν υπάρχει τέτοια γραμμή ή όλες οι διαθέσιμες γραμμές που έχουν μπορεί να έχουν βλάβη, τότε δεν μπορούν να σε συνδέσουν με το κέντρο.

Fonic
04-12-15, 19:19
Το αλλο που μου ηρθε στο μυαλο ειναι οτι το σπιτι ειναι στην περιοχη Αγια Παρασκευη στα συνορα με τον Χολαργο...αλλα μετα απο ενα προβλημα που ειχα παλι με τον οτε, ανακαλυψα οτι δεν ειμαι στο κεντρο της Αγιας Παρασκευης ειμαι στο κεντρο του Χολαργου.
Μηπως εδω και καιρο-χρονια εχει τιγκαρει το κεντρο την Αγιας Παρασκευης και δρομολογουνε τους καινουργιους πελατες μεσω Χολαργου? Παιζει να γινεται κατι τετοιο?

sweet dreams
04-12-15, 19:25
Η γραμμή του κάθε σπιτιού πάει σε συγκεκριμένο ΚΑΦΑΟ και το κάθε ΚΑΦΑΟ σε συγκεκριμένο κέντρο. Αν δεν υπάρχει γραμμή προς το σπίτι σου από το συγκεκριμένο κέντρο δεν γίνεται τίποτα.

babis3g
04-12-15, 19:52
μην το σκεφτεσαι πολυ φιλε :) οταν μετακομισεις δηλωνεις την αλλαγη και τοτε βλεπεις τι κανεις
(σε εμας οι Αγγλικοι παροχοι δεν δεχονταν αλλαγη γραμμης μεχρι να παω στο καινουριο σπιτι και να τους ενημερωσω απο εκει)

Ημουν Αγγλια 20 χρονια, εκανα 4 μετακομησεις, στην προ-τελευταια ειχα vdsl,κανω την μετακομιση και στο καινουριο σπιτι δεν υπηρχε καν καλωδιο τηλκεφωνου ( ο προηγουμενος ειχε καλωδιακη συνδεση που δεν χρειαζεται τηλεφωνο)
περασαν 3,5 μηνες για να βαλουν καινουριο τηλεφωνικο καλωδιο και τελικα συμφωνισα με τον παροχο που ηδη ημουν με την vdsl συνδεση να βαλω πλεον την απλη adsl συνδεση (λογω προφσορας και για internet back up) γιατι ηδη ειχα (μεσω καλωδιακης συνδεσης) πιο ψηλη ταχυτητα απο οτι προσφερει το vdsl απο την 4 μερα μερα που πηγα εκει με καθαρη ταχυτητα 100 Mbps (δεν επιρεαζεται απο την αποσταση σαν το vdsl)
Βεβαια ημουν τυχερος που υπηρχε αυτη η καλωδιακη ( μου ελειψε ομως :( πολυ καλη συνδεση και αυτη η καλωδιακη) ... αν ποτε ερθει την συνηστω σε ολους :oneup:

Fonic
05-12-15, 17:40
Μολις εμαθα οτι ο προηγουμενος ειχε γραμμη τελικα...και την μετεφερε πριν 3-4 εβδομαδες. Οποτε ειμαι κομπλε?

netblues
05-12-15, 18:11
3-4 βδομαδες, και την μετεφερε? Προφανως εχει ηδη δωθει αλλου, γιαυτο και σου λεει δεν.
Καλη τυχη, θα την χρειαστεις.

babis3g
05-12-15, 19:48
οχι παντα ... απλα σημαινει οτι δεν θα φας παραπανω καθυστερηση στο να περαστουν καινουρια καλωδια, αλλα παλι υπαρχει πιθανοτητα να μην υπαρχει διασεσιμο ζευγαρι .. θα δεις οταν πας εκει που θα κανεις την αιτηση για αλλαγη

Fonic
05-12-15, 19:53
Παιδια μολις εβαλα το ρουτερ VDSL του ΟΤΕ και εχω ιντερνετ...απο οτι φαινεται δεν την μετεφερε αλλα ουτε και την διεκοψε...
Δεν ξερω τι να πω!

Tellas λεει...

netblues
05-12-15, 20:06
Ελα και εχει και τζακποτ... Τωρα που γυριζει πρεπει να κανεις κινηση. Τι tellas?

babis3g
05-12-15, 20:08
η δεν θα τους ειδοπησε που εφυγε .. η θα ξεχασαν να απ-ενεργοπησουν την γραμμη
τουλαχιστον αφου υπαρχει γραμμη εν ενεργεια , λογικα λιγες ωρες για την αλλαγη στοιχειων?

Fonic
05-12-15, 20:13
Εχω δηλωση μεταφορα 50αρα ΟΤΕ VDSL ρε παιδια...Τι τελλας 10mbps και αλλαγη στοιχειων? Καταργηση και περασμα η 50αρα. ε? σωστα δεν λεω αφου εχουμε τους χαλκους και ζευγη ειμαστε κομπλε?

sdikr
05-12-15, 20:22
η σύνδεση αυτή είναι στο παλιό σπίτι ή στο καινούργιο;
Υπάρχει μια περίπτωση η γραμμή να είναι στην wind, σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται κωδικούς κλπ.

Αν είναι στο καινούργιο σπίτι, τότε είσαι άτυχος, η γραμμή είναι της wind, δεν μπορεί να την πάρει ο ΟΤΕ

netblues
05-12-15, 20:39
Προφανως η γραμμη ειναι του προηγουμενου ιδιοκτητη, και εχει συγχρονισει ως adsl, οπως φαινεται, στις τυπικες ταχυτητες της περιοχης
Η wind δουλευει με auth στο dslam, οποτε δεν εχει σημασια το user name /pass του router σου, γιαυτο και δουλεψε.
Λογικα εχεις και τηλεφωνικη γραμμη.
Δεν εχει σημασια ποιανου ειναι , για να την παρεις χερι χερι, πρεπει να γινει μεταβιβαση, και επιπλεον, εχεις και του cosmopote..
Θα πρεπει να μεταφερει τη γραμμη του ο προηγουμενος για να ελευθερωθει το ζευγαρι και να το παρεις, αφοη ηδη εκκρεμει μεταφορα.
Εκτος αν καποιος αλλος προηγειται πριν απο σενα.

Fonic
05-12-15, 21:06
Η γραμμή είναι στο καινούργιο σπίτι. είναι σε adsl απλή. Μάλιστα παιδιά., ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες. Θα δείξει τις επόμενες μέρες... Μήπως να πάρω το 13888 και να τους πω την ιστορία;

babis3g
05-12-15, 21:29
Η γραμμή είναι στο καινούργιο σπίτι. είναι σε adsl απλή. Μάλιστα παιδιά., ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες. Θα δείξει τις επόμενες μέρες... Μήπως να πάρω το 13888 και να τους πω την ιστορία;

εμμμ ;) ... εκτος να θελεις να το αφησεις ετσι και οσο τραβηξει

Fonic
07-12-15, 11:59
Μολις μιλησα με τον γνωστο μου στον ΟΤΕ και μου λεει το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να πω στον προηγουμενο ενοικο να κανει μεταφορα ή καταργηση γραμμης... Λεει οτι μονο εγω ειμαι στην λιστα που περιμενουμε για ζευγος χαλκου...δεν ειναι αλλος... Πως οταν εβγαλε οτι εχει 0 θεσεις για την περιοχη, να μην εχει και αλλους στην αναμονη ζευγους? Τοσο κωλοφαρδια τελικα?!?!!?

netblues
07-12-15, 12:26
Με αυτη την πληροφορηση ειναι το πιο σωστο. Πρεπει να μιλησεις με το προηγουμενο ενοικο. Ειναι λιγο περιεργο οτι εφυγε και το αφησε πισω να λειτουργει. Προφανως δεν το χρειαζεται, και ισως να ειναι και απληρωτο. Μακαρι να μην, αλλα κατι τρεχει.

xmperop1
07-12-15, 22:01
Μολις μιλησα με τον γνωστο μου στον ΟΤΕ και μου λεει το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να πω στον προηγουμενο ενοικο να κανει μεταφορα ή καταργηση γραμμης... Λεει οτι μονο εγω ειμαι στην λιστα που περιμενουμε για ζευγος χαλκου...δεν ειναι αλλος... Πως οταν εβγαλε οτι εχει 0 θεσεις για την περιοχη, να μην εχει και αλλους στην αναμονη ζευγους? Τοσο κωλοφαρδια τελικα?!?!!?

Μη μπερδεύεσαι,το συγκεκριμένο κτιριο έχει 0 ελεύθερα ζευγάρια.
Οχι η περιοχή.
Αφού το κτίριο δεν έχει ελεύθερο ζευγάρι μη περιμένεις να έρθει κάποιος να γυρίσει την υπάρχουσα γραμμή στον ΟΤΕ.

- - - Updated - - -


Με αυτη την πληροφορηση ειναι το πιο σωστο. Πρεπει να μιλησεις με το προηγουμενο ενοικο. Ειναι λιγο περιεργο οτι εφυγε και το αφησε πισω να λειτουργει. Προφανως δεν το χρειαζεται, και ισως να ειναι και απληρωτο. Μακαρι να μην, αλλα κατι τρεχει.

Πολλές φορές οι πάροχοι δεν αποδεσμεύουν το παλιό ζευγάρι μέχρι να κατασκευαστεί το νέο δίκτυο στη νέα διεύθυνση.

sweet dreams
07-12-15, 22:08
Πολλές φορές οι πάροχοι δεν αποδεσμεύουν το παλιό ζευγάρι μέχρι να κατασκευαστεί το νέο δίκτυο στη νέα διεύθυνση.

Δηλαδή μένει η γραμμή ενεργή στο όνομα του παλιού ιδιοκτήτη, με ότι συνεπάγεται αυτό, μέχρι να συνδεθεί ο καινούργιος;;;;

xmperop1
08-12-15, 01:08
Δηλαδή μένει η γραμμή ενεργή στο όνομα του παλιού ιδιοκτήτη, με ότι συνεπάγεται αυτό, μέχρι να συνδεθεί ο καινούργιος;;;;

Ναι.
Και ιδίως αν ο πελάτης δεν ειδοποιήσει τον πάροχο η αν φύγει νύχτα.:p
Πάντως και οι πάροχοι πολλές φορές δεν είναι γρήγοροι ακόμα και στις εσωτερικές τους διαδικασίες.

sweet dreams
08-12-15, 09:59
Ναι.
Και ιδίως αν ο πελάτης δεν ειδοποιήσει τον πάροχο η αν φύγει νύχτα.:pΠάντως και οι πάροχοι πολλές φορές δεν είναι γρήγοροι ακόμα και στις εσωτερικές τους διαδικασίες.

Άλλο αυτό και άλλο να έχεις κάνει διακοπή κανονικά, πληρωμένα, με συγκεκριμένη ημερομηνία διακοπής και να μείνει εκεί η γραμμή ξέμπαρκη.

Fonic
08-12-15, 10:56
Ο παλιος ενοικος βρεθηκε και ειπε οτι εχει κανει διακοπη απο τον οκτωβριο. Μαλιστα θα επικοινωνήσει σημερα με την WIND. Μολις διακοπη η παλια γραμμη μενει ελευθερη για εμενα ετσι δεν ειναι?

babis3g
08-12-15, 12:26
Οπως ειπαν πιο πανω, αν δεν υπαρχει αλλος πριν απο εσενα, ναι

Fonic
09-12-15, 10:47
Τελικα ο προηγουμενος ειχε κανει διακοπη απο τις 17 οκτωβριου αλλα λογο ενος πακετου που εχει με το κινητο η διακοπη επρεπε να γινει απο τον επομενο λογαριασμο, ετσι πρεπει να περιμενω μεχρις τις 17 δεκεμβριου...
Απο οτι καταλαβα με ολη αυτη την ιστορια ειναι οτι μαλλον η πολυκατοικια δεν εχει αλλο διαθεσιμο ζευγος και αυτο εβλεπε στο συστημα ο γνωστος μου στον ΟΤΕ.
Ρωτησα και μερικους ενοικους ακομα και καποιος εχει και 2 γραμμες στο σπιτι του...οποτε μου ακουγεται λογικο να μην περισσευουν ζευγη για την πολυκατοικια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.