PDA

Επιστροφή στο Forum : Βγήκε το SP2 για Ελληνικά XP.



Σελίδες : [1] 2

kadronarxis
21-09-04, 02:34
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=el&FamilyID=049c9dbe-3b8e-4f30-8245-9e368d3cdb5a

όσοι πιστοί προσέλθετε.

Άντε γερά.

PReD
21-09-04, 02:39
Very nice...

Πότε άραγε λες να το σπάσουν αυτοί οι άτιμοι οι πειρατές? (Εννοώ να βγει cdάκι Windows XP Prof Greek SP2 integrated...)

Έτσι πληροφοριακά για να δω... ehm... πόσος καιρός χρειάζεται... :P

BTW kadronarxi αν είσαι μέσα σε περιμένουμε στο msn messanger...

wintech2003
21-09-04, 02:40
thnx! :)

Μολις πρίν μερικές ώρες είχα τσεκάρει να δώ αν βγήκε..

Τελικά πρεπει να βγήκε πριν 1-2 ώρες... :)

ALiTiS
21-09-04, 02:42
kadronarxi εμαθα εισαι εδω και οχι στο msn. αληθευει? :P

cosmos
21-09-04, 08:59
Μπράβο ρε Kadronarxis, αυτά είναι νέα. Το περιμένω το ρημάδι έχοντας το νέο μου σύστημα "μέσα σε ζελατίνα", για να μη στήσει μόνο του hotfixes αποσπασματικά.

Αξίζει να το κάνεις πάντως νέο στο site παιχταρά μου.

ΥΓ: Δεν έκατσε να βρεθούμε λόγω τρελού φόρτου στη δουλειά μου φιλαράκι :| Θεωρώ ότι το επόμενο καλοκαίρι θα βρεθούμε οπωσδήποτε :)

WAntilles
21-09-04, 09:53
Very nice...

Πότε άραγε λες να το σπάσουν αυτοί οι άτιμοι οι πειρατές? (Εννοώ να βγει cdάκι Windows XP Prof Greek SP2 integrated...)

Έτσι πληροφοριακά για να δω... ehm... πόσος καιρός χρειάζεται...

1. Δεν είναι σπάσιμο αυτό Pred.

2. Δεν είναι παράνομο.

3. Υποστηρίζεται επίσημα από τη Microsoft.

4. Είναι πολύ απλό και μπορείς να το κάνεις και εσύ για την πάρτη σου. Δές τα παρακάτω:

http://www.neowin.net/articles.php?action=more&id=94&perpage=1&pagenum=1

http://www.neowin.net/articles.php?action=more&id=94&perpage=1&pagenum=2

Kadronarxis και υπόλοιποι ενδιαφερόμενοι, ενημερώθηκαν πλέον και τα 2 προκαταρκτικά στα manual updates (είναι και στα 2 σημεία ακριβώς το ίδιο):

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=123226#127484

kadronarxis
21-09-04, 10:46
Alitra,
όπως είπαμε για το router.Περιμένω νέα!!!

cosme,
Να σαι καλά αδερφέ.Θα το έβαζα στα νέα αλλά το έβαλε ο wantilles στο thread για τις αναβαθμίσεις.Ούτως η άλλως καλό είναι να μην το μάθουν πολλοί και γονατίσουν όλες οι γραμμές!!! :mrgreen:
Αυτό το καλοκαίρι δεν κουνήθηκα από πλάκα λιτοχώρου.Το επόμενο θα γίνει ιστορία σίγουρα!

wantilles,
Πολύ καλά τα thread με τις αναβαθμίσεις και τις ενημερώσεις.Όσο μπορούμε θα σε βοηθούμε αρχηγέ!

Άντε γερά.

Sofos
21-09-04, 12:34
Στο Windows update δεν το βρίσκει το sp2!!!

elias24
21-09-04, 12:37
Τελικά πρεπει να βγήκε πριν 1-2 ώρες...


Στις 22:15 βγήκε

Sofos
21-09-04, 12:41
Pred είναι απλό! δές μία εδώ:
http://www.insomnia.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=391438

WAntilles
21-09-04, 13:10
Στο Windows update δεν το βρίσκει το sp2!!!

Ξέχνα το Windows Update για Service Packs.

Αυτά είναι ημίμετρα.

Το σωστό είναι να κατεβάσεις το πλήρες network administrative package από το link που παρέθεσε ο Kadronarxis πιο πάνω.

elias24
21-09-04, 14:19
Στο Windows update δεν το βρίσκει το sp2!!!


Εννοείτε το Network Install και το βάζεις και σε slipstreaming CD για μελλοντικά reformat. Το Windows update είναι για όσους κάνουν 1 PC format στη ζωή τους

WAntilles
21-09-04, 14:48
Στο Windows update δεν το βρίσκει το sp2!!!


Εννοείτε το Network Install και το βάζεις και σε slipstreaming CD για μελλοντικά reformat. Το Windows update είναι για όσους κάνουν 1 PC format στη ζωή τους

Πολύ σωστά Ηλία.

chat1978
21-09-04, 14:50
Μιας και προσφατό το θέμα να κάνω μια ερώτηση ανεξάρτητη της γλώσσας.
Πληροφοριακά δεν μου έχει τύχει να το δοκιμάσω. To SP2 μπαίνει σε WinXP χωρίς SP1? Με βάση τα 2000 θα πρέπει αλλά πριν ξεφορτωθώ το SP1 θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη.

WAntilles
21-09-04, 14:54
Μιας και προσφατό το θέμα να κάνω μια ερώτηση ανεξάρτητη της γλώσσας.
Πληροφοριακά δεν μου έχει τύχει να το δοκιμάσω. To SP2 μπαίνει σε WinXP χωρίς SP1? Με βάση τα 2000 θα πρέπει αλλά πριν ξεφορτωθώ το SP1 θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη.

Ναι.

Για όλα τα 2000+ NT-Class λειτουργικά (2000-XP-2003), όλα τα Service Packs είναι cumulative δηλαδή, αθροιστικά.

Μπορούν να εγκατασταθούν από την αρχική έκδοση (Gold ή RTM) του λειτουργικού, μέχρι καί ένα Service Pack πριν.

sonic
21-09-04, 15:30
Slipstreaming? Πώς γίνεται αυτό, ακούγεται πολύ πρακτικό! Αλλά είναι εύκολο?

WAntilles
21-09-04, 15:53
Slipstreaming? Πώς γίνεται αυτό, ακούγεται πολύ πρακτικό! Αλλά είναι εύκολο?

Είναι καί τα 2 (πρακτικό καί εύκολο).

Δές εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/post-141798.html#141798

Spyrosss
21-09-04, 16:36
Yπάρχει η δυνατότητα να έχεις αγγλικά XP και 2003 με όλα τα updates που βγαίνουν αμέσως και να έχεις και δυνατότητα επιλογής αγγλικού ή ελληνικού μενού. Για ψαχτείτε για Windows XP Pro Multilanguage User Interface (MUI). Το περνάς πάνω απο αγγλικά XP ή 2003 και έχεις ελληνικό μενού ή οτι διαλέξεις.

mistac75
21-09-04, 17:41
Στο Windows update δεν το βρίσκει το sp2!!!

Ξέχνα το Windows Update για Service Packs.

Αυτά είναι ημίμετρα.

Το σωστό είναι να κατεβάσεις το πλήρες network administrative package από το link που παρέθεσε ο Kadronarxis πιο πάνω.

Ναι, αλλά όμως το link αυτό λέει ότι αν είναι να εγκαταστήσουμε το SP 2 σε 1 μόνον Η/Υ να μην κατεβάσουμε αυτό το αρχείο αλλά να περιμένουμε για κάποιο άλλο πιο κατάλληλο και μικρότερο σε μέγεθος.Μήπως πρέπει να περιμένουμε όσοι σκοπεύουμε ας πούμε να βάλουμε το SP 2 στον Η/Υ στο σπίτι μας (εννοείται όσοι έχουν 1 Η/Υ και όχι LAN);

porosis
21-09-04, 17:47
μόνο αν έχεις αργή σύνδεση. βέβαια ΠΑΝΤΑ είναι καλύτερο να κατεβάζεις τα update ως αρχεία διότι σε περίπτωση format δεν χρειάζεται να τα ξανακατεβάζεις. προσωπικά πάντα κατεβάζω τα αρχεία και δεν κάνω Windows Update. (έχω ένα φάκελο με καμιά 50άρια update :mrgreen: )

kadronarxis
22-09-04, 00:41
Αφού βάλετε το service pack 2 στο pc, κατόπιν αν προσπαθήσετε να τρέξετε windows update, θα σας βγάλει κόκκινο Χ.Αυτό γιατί ακόμα δεν είναι έτοιμη η Ελληνική έκδοση του sp2 μέσω windows update.

wintech2003
22-09-04, 00:44
Πές το ρε ανθρωπε και νομιζα οτι μας πήραν χαμπάρι... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

kadronarxis
22-09-04, 00:50
:mrgreen:

kadronarxis
23-09-04, 22:31
Έχω πρόβλημα με το sp2.
Στα events βγάζει συνέχεια ότι έχω φτάσει στο όριο των tcp/ip connections.
Άρα ήρθε η ώρα τoυ patch.

Αλλά:
Αυτό το patch που κυκλοφορεί για το tcpip.sys, είναι συμβατό με τα ελληνικά xp;

Μεγάλη απορία έχω, ψιλοτραγική απορία.
Άντε και θα σας κεράσω ένα φραπέ. :D

EvilHawk
23-09-04, 23:35
Αν και δεν θα συμβούλευα να το βάλεις αλλά να αφήσεις τα windows να χειριστούν τα connections & το azureus να διαμαρτύρεται! Κατέβασε την τελευταία έκδοση απο εδώ http://www.lvllord.de/ και κράτα αντίγραφο πρίν το χρησιμοποιήσεις φυσικά!
Κρατάει και το patch αντίγραφο αλλά κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά...

kadronarxis
24-09-04, 00:48
Και μένα hawki, δεν με αρέσει να πειράζω τα βασικά αρχεία των windows, αλλά και στο azureus θέλω να έχω καλή ταχύτητα.!!!
Το βάζω και βλέπουμε! Ευχαριστώ για το link. :D

Άντε γερά.

kadronarxis
24-09-04, 14:49
Evil,
χτες βράδυ έβαλα to patch,
αυτό από το link, που έδωσες σε προηγούμενο post,και άυξησα τις συνδέσεις από 10 σε 50 ταυτόχρονες(όχι άπειρες).
Σε πληροφορώ ότι το azureus χτυπάει 35-38kbyte/sec.
Και πλεόν δεν βγάζει στα events ότι υπάρχει πρόβλημα με τις συνδέσεις του tcp/ip.
Φοβερό patch.

Άντε γερά.

EvilHawk
24-09-04, 15:28
Επομένως το patch είναι universal!

Sofos
24-09-04, 18:33
Έβαλα το SP2 και μετά από 2 επανεκινήσεις το μηχάνημα τα έπαιξε!όταν τον άνοιγα τον υπολογιστή, πριν προλάβει να μπεί στα windows, έκλεινε------->άλλο ένα φορμάτ!!:(

odd
03-10-04, 02:19
ρε παιδιά κανά περιοδικό δίνει το ελληνικό sp2;
Γιατί να το κατεβάσω με την ταπεινή μου 56άρα θέλω μόνο 13 ώρες...

Από ότι είδα μέχρι στιγμής το chip δίνει το αγγλικό.

Thanx

kadronarxis
03-10-04, 03:39
Evil,
και με το patch, μια φορά τουλάχιστον τη μέρα μου χτυπάει ότι τα connections είναι full.Άρα ο αριθμός 50 που τις πάει το patch, μικρός είναι.Δεν το επιράζω όμως, βαρέθηκα! :D

Sofos, τα ίδια έκανε και σε μένα ένα μηχάνημα ενός φίλου. Μήπως κόλλησες τον blaster? γιατί και εκείνο έκανε επανεκκινήσεις μόλις ξεκινούσαν τα windows.
Στον υπολογιστή του φίλου, ο blaster ήταν κρυμμένος μέσα στο system restore. Μετά το sp2, είχε τρελλαθεί στα reboot.Πάντως δεν χρειάστηκε format.

odd, πρέπει να βρεις κάποιον φίλο με adsl, για να στο δώσει.Δυστυχώς! :oops:

GnG
03-10-04, 06:23
ΜΗΝ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ ΛΗΨΗ ΑΝ ΚΑΝΕΤΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΝΟΣ ΜΟΝΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ

Ισχύει αυτό:?: Το βάζω η δεν το βάζω γιατί έχω μπερδευτεί λίγο :D

kadronarxis
03-10-04, 11:34
Βάλτο να πάει στο διά@λ@. :D
Έναν υπολογιστή, ακόμα και σε μισό υπολογιστή ( :lol: ), κατέβασε τα 270ΜΒ, κάντα slipstream στο original cd, και είσαι έτοιμος για τα επόμενα format που θα κάνεις.
Εγκατέστησέ το άφοβα.Είναι καλό. :)

pt3
03-10-04, 13:18
Sp2 ελληνικό, emule, winXp firewall, όλα μαζι για 1 εβδομάδα περίπου και κανένα πρόβλημα.

Γνωρίζει κανείς , το ζήτημα με τα connections αναφέρεται στα υπάρχοντα ανοικτά ή όπως είχε γραφτεί (Evilhawk ?) σε αυτά που μπορεί να ανοιξει κάθε 5 ή 10 sec;

kadronarxis
03-10-04, 13:53
το patch παίζει διότι η micro$oft, έθεσε όριο στα simultaneous tcpip connections τα 10.Το patch τα ανεβάζει στα 50 ή άπειρα.

Άντε γερά.

pt3
04-10-04, 13:36
Δεν το καταλαβαίνω ενω εχω βάλλει SP2 ελληνικό το emule σιγουρα κάνει πάνω από 10 con. Πολλές φορές κατεβάζω απο 12 - 14 ατομα συν τα 4 που ανεβάζουνε συν τα υπόλοιπα.

Κάτι δεν έχω καταλάβει καλά ή κατι άλλο συμβαίνει;

EvilHawk
04-10-04, 14:06
Δεν το καταλαβαίνω ενω εχω βάλλει SP2 ελληνικό το emule σιγουρα κάνει πάνω από 10 con. Πολλές φορές κατεβάζω απο 12 - 14 ατομα συν τα 4 που ανεβάζουνε συν τα υπόλοιπα.

Κάτι δεν έχω καταλάβει καλά ή κατι άλλο συμβαίνει;




Ο περιορισμός του SP2 αφορά μονάχα τίς 10 ταυτόχρονες συνδέσεις ανά δευτερόλεπτο, περιορισμό που έχουν ήδη και αρκετοί routers, δεν αφορά το πόσες ανοικτές συνδέσεις μπορούν να υπάρχουν, που σε Win32bit λειτουργικά είναι απεριόριστες!

spirosb
04-10-04, 14:09
Σωστός ο EvilHawk με τη διαφορά ότι τον περιορισμό 10 τον βάζει η Microsoft μετά το SP2 και ότι οι routers (ανάλογα με το ποσο καλοί είναι/πόσο αντέχουν) έχουν λίγο μεγαλύτερο όριο.

Δείτε και αυτό
http://www.adslgr.com/forum/thread8570.html
και αυτό
http://www.adslgr.com/forum/thread9910.html

Sofos
16-10-04, 20:10
Υπάρχει πρόβλημα με το SP2 και κάποιες μητρικές (όπως η δικιά μου)! Μετα την εγκατάσταση το σύστημα δεν φορτώνει.κολάει και κλείνει! Για αυτό πρωτού κάνετε την αναβάθμιση, κάντε ένα update to ΒΙΟS!!!

WAntilles
16-10-04, 20:17
Υπάρχει πρόβλημα με το SP2 και κάποιες μητρικές (όπως η δικιά μου)! Μετα την εγκατάσταση το σύστημα δεν φορτώνει.κολάει και κλείνει! Για αυτό πρωτού κάνετε την αναβάθμιση, κάντε ένα update to ΒΙΟS!!!

Πρόβλημα έχεις εσύ, που δεν βάζεις, όπως οφείλεις, το καινούριο BIOS ΜΟΛΙΣ ΒΓΑΙΝΕΙ.

Μην λέμε ότι για όλα φταίνε μετά τα Windows και η M$.

zaranero
24-10-04, 09:58
Ημερομηνία: Κυρ Οκτ 03 2004 01:19 Θέμα:

--------------------------------------------------------------------------------

ρε παιδιά κανά περιοδικό δίνει το ελληνικό sp2;
Γιατί να το κατεβάσω με την ταπεινή μου 56άρα θέλω μόνο 13 ώρες...

Από ότι είδα μέχρι στιγμής το chip δίνει το αγγλικό.


Το RAM Νοεμβριου εχει το ελληνικο service pack 2.

moralas
24-10-04, 16:13
οσοι παιζεται age of mythology στην eso , απενεργοποιηστε το firewall των windows.. εγω αυτο εκανα και παιζω κανονικα πλεον , χωρις να εχει lag.

Sofos
25-10-04, 00:06
Όσο αφορά το πρόβλημα με την επανεκίννηση των Windows μετά την αναβάθμιση σε sp2, η microsoft έχει ένα αρχείο που φτιάχνει το πρόβλημα. Για περισσότερες πληροφορίες:

http://support.microsoft.com/kb/885626

WAntilles
25-10-04, 00:27
Όσο αφορά το πρόβλημα με την επανεκίννηση των Windows μετά την αναβάθμιση σε sp2, η microsoft έχει ένα αρχείο που φτιάχνει το πρόβλημα. Για περισσότερες πληροφορίες:

http://support.microsoft.com/kb/885626

http://www.adslgr.com/forum/post-139228.html#139228

http://www.adslgr.com/forum/post-139227.html#139227

blend
27-10-04, 14:02
Τα φωτα σας....

Να το βαλω το ριμαδι το SP2 (ελληνικο), ή οχι;
Αν το βαλω, τι πρεπει να προσεξω;
Διαβασα ο'τι εχετε γραψει και ..μπουκωσα!
Αναφερομαι στο cd SP2 που εδωσε το RAM.

Τελικα, θα ξανανοιξει το PCακι μου μετα το ριμπουτ, ή να παω για ψαρεμα;

μερσί

WAntilles
27-10-04, 14:06
Να το βάλεις φυσικά αλλά ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ όχι από το CD του RAM.

Όπου μπαστάρδεμα, data & file corruption, και media ΠΝΙΓΜΕΝΑ σε ιούς & trojans = RAM.

EvilHawk
27-10-04, 14:07
Βάλτο βρέ! Δεν θα έχεις προβλήματα!

George978
27-10-04, 14:09
Να το βάλεις φυσικά αλλά ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ όχι από το CD του RAM.

Όπου μπαστάρδεμα, data & file corruption, και media ΠΝΙΓΜΕΝΑ σε ιούς & trojans = RAM.

υπαρχουν και τα προγραματα προστασιας απο ιους, δεν νομιζω να εχει οτιδηποτε το επικυνδυνο ενα τετοιο σιντι. Αληθεια υπαρχουν ανθρωποι που ακομα αγοραζουν τετοια περιοδικα?

blend
27-10-04, 14:17
υπαρχουν και τα προγραματα προστασιας απο ιους, δεν νομιζω να εχει οτιδηποτε το επικυνδυνο ενα τετοιο σιντι. Αληθεια υπαρχουν ανθρωποι που ακομα αγοραζουν τετοια περιοδικα?

Καλα μη με κανεις και ρομπα! :oops:

Το πηρα μονο για το σιντι!

blend
27-10-04, 14:19
Να το βάλεις φυσικά αλλά ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ όχι από το CD του RAM.

Όπου μπαστάρδεμα, data & file corruption, και media ΠΝΙΓΜΕΝΑ σε ιούς & trojans = RAM.

Τι εννοεις βρε WAn;

Το καρατσεκαρα και δειχνει καθαρο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.