PDA

Επιστροφή στο Forum : dc++ και speedtouch 530 under routed PPPoE



tlum
21-09-04, 11:43
Γεια και χαρά σε όλους εδώ στον χώρο.
Νέο μέλος λοιπόν και γω και ψάχνομαι τι να κάνω με το dc++, τα ports, και τα active-passive mode. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ πρίν γράψω αυτό εδώ, έψαξα πάρα πολύ και στο forum και αλλού, αλλά τζίφος. (δεν είμαι βέβαια και O TOP προχωρημένος user... :wink: )
ΛΟΙΠΟΟΟΝ... Με το πού απέκτησα dsl με είχαν συνδέσει σε ΡΡΡοΑ "φάση" (με μόντεμ speedtouch 530). Για να μπαίνω στο dc++ είχα κάνει τα προβλεπόμενα ΝΑΡΤ entries και μου δούλευε μια χαρά. Βέβαια που και πού ξαναέκανα τις ρυθμίσεις και στο dc αλλά και στη σελίδα του μόντεμ μου (NAPT κτλ). Κάποια μέρα το κόλπο δεν έπιανε με τίποτα και αφού ρώτησα ένα γνωστό αποφάσισα να αλλάξω πρωτόκολλο επικοινωνίας (τώρα είμαι σε Routed PPPoE - DHCP - NAPT "φάση"). Μάλιστα απο ότι είχα μάθει όταν είσαι ΡΡΡοΕ δεν χρειάζεται να κάνεις καμιά ρύθμιση πουθενά. έλα όμως που το dc μου δεν με θέλει! Μπαίνω μόνο σαν passive και με το ζόρι. Έχω xp-pro και το firewall απενεργοποιημένο. Τι μπορεί να φταίει που δεν μπορώ να κατεβάσω-ψάξω από το dc? Χρειάζεται ρύθμιση το μόντεμ? Α! να σας πώ ότι έχω και λογαριασμο στο no-ip...
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

sdikr
21-09-04, 20:41
αφού ρώτησα ένα γνωστό αποφάσισα να αλλάξω πρωτόκολλο επικοινωνίας (τώρα είμαι σε Routed PPPoE - DHCP - NAPT "φάση"). Μάλιστα απο ότι είχα μάθει όταν είσαι ΡΡΡοΕ δεν χρειάζεται να κάνεις καμιά ρύθμιση πουθενά. έλα όμως που το dc μου δεν με θέλει! Μπαίνω μόνο σαν passive και με το ζόρι. Έχω xp-pro και το firewall απενεργοποιημένο. Τι μπορεί να φταίει που δεν μπορώ να κατεβάσω-ψάξω από το dc? Χρειάζεται ρύθμιση το μόντεμ? Α! να σας πώ ότι έχω και λογαριασμο στο no-ip...
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?


Θα έπρεπε να το κάνεις bridged pppoe (βασικά το pppoe routed είναι σαν το Pppoa θέλεις δηλαδή τα ΝΑΤ κλπ
Τώρα θα ρωτήσεις πώς, αλλα δυστηχώς δεν το έχω κάνει για να σου πώ

drtequila
21-09-04, 21:36
λογικα και με ΝΑΤ το dc δουλευει αν οι ρυθμισεις ειναι σωστες,μηπως κατι αλλαξε απο εκεινη την μερα που σταματησε να δουλευει το συστημα ?

Οπως λεει και ο sdikr με bridged pppoe θα σου δουλεψει χωρις να παιδευεσαι με ΝΑΤ αλλα με firewall οπωσδηποτε ενεργο.Ισως το bridged pppoe το δεις στις ρυθμισεις σου ως rfc 1483.

Το no ip δεν εχει σχεση με το ΝΑΤ αλλα με το οτι κραταει σταθερη την ip σου για το dc οταν αυτη αλλαζει(υποθετω εχεις dynamic ip).

Επισης τσεκαρε οτι εχεις την τελευταια εκδοση του dc,εμενα κατι κολληματα μου ειχαν λυθει οταν εκανα upgrade.

tlum
21-09-04, 22:21
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Θα πάρω τον ΟΤΕ αύριο για να κάνω BRIDGED PPPOE για να τελειώνω-έχω παιδευτεί αρκετά και όπως σας είπα δεν είμαι και πολύ "σόι" κομπιουτερίστας! Ψάρακας είμαι...
Μια ερώτηση μόνο ακόμα για τα ΝΑΡΤ entries: Στο inside ip βάζω αυτήν που μου βγάζει το no-ip (μάλλον το whatismyip.com)? και στο outside ip αφήνω τα μηδενικά?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

JohnGR
21-09-04, 22:41
Δεν χρειάζεται να πάρεις τον ΟΤΕ. Θα πρέπει να κάνεις τις ρυθμίσεις στον router.

Inside IP -> ipconfig /all σε command prompt -> αυτή που σου γράφει εκεί.

Outside όπως το είπες.

tlum
21-09-04, 22:44
και κάτι πιό τελευταίο!
Κοιτώντας το set up του speedtouch 530 δεν είδα να έχει επιλογή bridged PPPoE. 'Εχει μόνο τα δύο routed και μια " bridged ethernet". Yπάρχει διαφορά στο bridged PPPoE και στο bridged ethernet? Ελπίζω να μη φρικάρατε.....

Yngwiedis
21-09-04, 23:50
Εγώ δεν καταλαβαίνω τον λόγο για τον οποίο θέλεις να το βάλεις σε Bridged mode.
Το PPPoA σε χαλάει δηλαδή ;

tlum
22-09-04, 00:22
Για να ησυχάσω!
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν με κάνει active tο dc. Εκανα τα προβλεπόμενα καθώς και αυτά που είπε ο JohnGR καθώς επίσης και στα settings του dc αλλά ή δεν γουστάρει να γίνω active ή κάνω κάτι θεόστραβα! Αναλυτικότερα έχω κάνει τα εξής- στα settings του speedtouch : και σε tcp και σε udp έβαλα την inside ip αυτή που βγάζει το dos (με ipconfig κτλ), την outside την άφησα με τα μηδενικά και στα ports έβαλα το 1412. Στα settings του dc έβαλα για ip την ίδια που μου έβγαλε το dos και port το 1412.
Κάνω κάτι στραβά?

Slay
22-09-04, 01:52
Για να ησυχάσω!
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν με κάνει active tο dc. Εκανα τα προβλεπόμενα καθώς και αυτά που είπε ο JohnGR καθώς επίσης και στα settings του dc αλλά ή δεν γουστάρει να γίνω active ή κάνω κάτι θεόστραβα! Αναλυτικότερα έχω κάνει τα εξής- στα settings του speedtouch : και σε tcp και σε udp έβαλα την inside ip αυτή που βγάζει το dos (με ipconfig κτλ), την outside την άφησα με τα μηδενικά και στα ports έβαλα το 1412. Στα settings του dc έβαλα για ip την ίδια που μου έβγαλε το dos και port το 1412.
Κάνω κάτι στραβά?

λοιπον 2 λυσεις η πρωτη ειναι με PPPoA στα settings του ρουτερ βαζεις στο ΝΑΤ την ip της καρτας δικτυου σου π.χ. 192.168.1.2 και ανοιγεις την 1412 , μετα δεν θυμαμαι που αλλα καπου στο interface toy modem σου λεει την πραγματικη σου ip που εχει το modem την δεδομενη στιγμη, πας στο dc και βαζεις αυτη την ip στην πορτα 1412 και εισαι πλεον active.
Δευτερη λυση, βαζεις το modem σε Bridged mode και χρησιμοποιεις τον dialer των XP για να συνδεθεις με PPPoE σε αυτη την περιπτωση την πραγματικη ip την παιρνει το Pc σου οποτε δεν χρειαζεσαι καν ΝΑΤ ουτε και καμια ρυθμιση στα settings του DC εισαι πλεον παντα Active, το πλεονεκτημα που εχει ο δευτερος τροπος ειναι οτι δεν χρειαζεται καθε φορα που θα σου αλλαζει ip o provider να πηγαινεις να την αλλαζεις και στο DC με το χερι.

Yngwiedis
22-09-04, 02:11
Για να ησυχάσω!
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν με κάνει active tο dc. Εκανα τα προβλεπόμενα καθώς και αυτά που είπε ο JohnGR καθώς επίσης και στα settings του dc αλλά ή δεν γουστάρει να γίνω active ή κάνω κάτι θεόστραβα! Αναλυτικότερα έχω κάνει τα εξής- στα settings του speedtouch : και σε tcp και σε udp έβαλα την inside ip αυτή που βγάζει το dos (με ipconfig κτλ), την outside την άφησα με τα μηδενικά και στα ports έβαλα το 1412. Στα settings του dc έβαλα για ip την ίδια που μου έβγαλε το dos και port το 1412.
Κάνω κάτι στραβά?

Εδώ είναι το λάθος σου. Όλα σωστά τα έχεις στο ΝΑΤ αλλα όχι στο DC++.
Στις ρυθμίσεις του DC++ θα τσεκάρεις το κυκλάκι Active, στο port θα βάλεις αυτό που άνοιξες στο ΝΑΤ ( στην συγκεκριμένη περίπτωση το 1412 ) και στο IP θα βάλεις ΟΧΙ το εσωτερικό IP του υπολογιστή σου, αλλά αυτό που σου δίνει ο ISP σου. Μπορείς να δεις ποιό είναι σε αυτή την σελίδα : www.whatismyip.com
Επίσης επειδή αυτό θα πρέπει να το ξανα αλλάζεις κάθε φορά που κάνεις κάποιο restart στο modem/router σου η όταν σου αλλάζει το IP ο ISP σου, μπορείς να γράψεις το όνομα του domain που έχεις πάρει από το no-ip.com ( όπως έγραψες στο πρώτο post οτι έχεις ).

tlum
22-09-04, 02:29
ΣΟΥΠΕΡ! ΣΟΥΠΕΡ!
Να σαι καλά φίλε. όλα πάνε ρολόι τώρα..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

sokonik
05-10-04, 21:14
μπορειτε να με βοηθησετε κι εμενα: λοιπον παταω την εντολη ipconfig και μου βγαζει τις 3 ip ->1η 10.0.0.1 2η 255.255.255.0 3η 10.0.0.138
παω στο μενου του speedtouch 530 και στο napt>new entry και βαζω στο iside ip to 10.0.0.1 και iside ports kai outside βαζω το 1412.
κανω κατι λαθος μεχρι εδω? οποτε παω στο dc settings παταω active βαζω την ip μου απο το http://www.whatismyip.com/ και το port 1412 αλλα δεν γινεται τιποτα στο dc με βλεπω active (φευγει ο τοιχος απο το nick) αλλα οταν κανω search δεν μου βγαζει αποτελεσμα. ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΦΤΑΙΕΙ???

angelos0
06-10-04, 16:19
sokonik εχεις κανει σε 3 διαφορετικα forum το ιδιο post. διαλεξε ενα και περιμενε. αν δεν απαντηθει ρωτας και αλλου!.
φιλικα αλλα βαρεθηκα να βλεπω την ιδια ερωτηση :P

sokonik
07-10-04, 00:12
aggele ρωτωντας πας στην πολη, τοσες μερες τωρα δεν μπορω σα συνδεθω στο dc, σορρυ για το ποστ δεν ηξερα οτι θα σε πειραζε εξαλλου δεν υπαρχεις μονο εσυ σε ολα τα φορουμ. φιλικα παντα :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.