PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά γραμμής σε άλλο πάροχο - τηλέφωνο



Spyrus The Great
10-12-15, 11:36
Χαίρετε.
Έχω μια γραμμή σε ένα σπίτι (σε κάποιο νησί) Cosmote με ADSL + τηλεφωνία.
Θέλω να το μεταφέρω σε άλλο σπίτι (στην Αθήνα) που υπάρχει άλλη γραμμή HOL ADSL + τηλεφωνία.
Θέλω να κρατήσω το νούμερο που έχω ήδη στην Αθήνα (HOL).
Στον ΟΤΕ μου είπαν για κάτι τέλη μεταφοράς και ενεργοποίησης γύρω στα 60 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
Ισχύει; Το συμβόλαιό μου με τον ΟΤΕ δεν έχει λήξει (θα έχει πρόστιμο 100 ευρώ) ενώ της HOL έχει λήξει.

babis3g
10-12-15, 15:31
οι οροι συμβασης πρεπει να ειναι γραμμενοι στο συμβολαιο οταν εκανες το πακετο, εκει πρεπει να λεει και τι γινεται σε διακοπη συμβολαιου η και μετακομιση

MIKU
10-12-15, 17:45
Χαίρετε.
Έχω μια γραμμή σε ένα σπίτι (σε κάποιο νησί) Cosmote με ADSL + τηλεφωνία.
Θέλω να το μεταφέρω σε άλλο σπίτι (στην Αθήνα) που υπάρχει άλλη γραμμή HOL ADSL + τηλεφωνία.
Θέλω να κρατήσω το νούμερο που έχω ήδη στην Αθήνα (HOL).
Στον ΟΤΕ μου είπαν για κάτι τέλη μεταφοράς και ενεργοποίησης γύρω στα 60 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
Ισχύει; Το συμβόλαιό μου με τον ΟΤΕ δεν έχει λήξει (θα έχει πρόστιμο 100 ευρώ) ενώ της HOL έχει λήξει.

Πολύ απλό.Παίρνεις από αθήνα τον οτε και λες ότι θες να μεταφαίρεις το νούμερο από την χολ στον οτε.Όταν γίνει η μεταφορά θα πληρώσεις 35 ευρώ στον οτε τέλη μεταφοράς από την χολ στον οτε.Το νούμερο στο νησί ή το κρατάς μέχρι να λήξει το συμβόλαιο ή το κόβεις τώρα και πληρώνεις.

Spyrus The Great
10-12-15, 18:54
Τα επιπλέον 25 ευρώ από τι είναι;

MIKU
10-12-15, 20:15
Τα επιπλέον 25 ευρώ από τι είναι;

35 εννοείς?Αν ναι είναι το κόστος μεταφοράς από τη χολ στον οτε.

Spyrus The Great
11-12-15, 10:54
Μας έβαλαν άλλα 25 ευρώ για τέλος ενεργοποίησης.

MIKU
11-12-15, 14:49
Μας έβαλαν άλλα 25 ευρώ για τέλος ενεργοποίησης.

Ποιά εταιρεία?Η ΧΟΛ?

Spyrus The Great
11-12-15, 15:39
ΟΤΕ όπως είπα στο αρχικό θέμα είναι 60 ευρώ το συνολικό καπέλο.

jkoukos
11-12-15, 16:22
Φορητότητα αριθμού από το νησί στην Αθήνα δεν μπορεί να γίνει, αφού πρόκειται για διαφορετική αριθμοδότηση.
Αυτό που μπορεί να γίνει είναι μεταφορά της σύνδεσης με νέο τηλεφωνικό αριθμό, έτσι ώστε να μην πληρώσεις το τέλος πρόωρης απενεργοποίησης της υπηρεσίας ADSL.
Στην Αθήνα λοιπόν θα δημιουργηθεί νέα τηλεφωνική σύνδεση στην οποία θα μεταφερθεί η υπάρχουσα σύνδεση ADSL.
To κόστος μεταφοράς είναι 36€ και η ενεργοποίηση της υπηρεσίας σε αυτόν το 50% της κανονικής (43€), λόγω νέου αριθμού.

mariossss
11-12-15, 17:02
Φορητότητα αριθμού από το νησί στην Αθήνα δεν μπορεί να γίνει, αφού πρόκειται για διαφορετική αριθμοδότηση.
Αυτό που μπορεί να γίνει είναι μεταφορά της σύνδεσης με νέο τηλεφωνικό αριθμό, έτσι ώστε να μην πληρώσεις το τέλος πρόωρης απενεργοποίησης της υπηρεσίας ADSL.
Στην Αθήνα λοιπόν θα δημιουργηθεί νέα τηλεφωνική σύνδεση στην οποία θα μεταφερθεί η υπάρχουσα σύνδεση ADSL.
To κόστος μεταφοράς είναι 36€ και η ενεργοποίηση της υπηρεσίας σε αυτόν το 50% της κανονικής (43€), λόγω νέου αριθμού.

Θα εννοει να κρατησει τον ιδιο αριθμο που εχει στην Αθηνα με την hol οχι να μεταφερει και τον αριθμο απο το νησι.

jkoukos
11-12-15, 18:18
Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει:
α. Να κάνει φορητότητα του αριθμού από HOL σε ΟΤΕ και παράλληλα να διακόψει την ADSL σύνδεση. Κόστος 31€.
β. Να μεταφέρει το ADSL του νησιού, στη σύνδεση του (α). Κόστος 43€.

Πρώτα πρέπει να υλοποιηθεί το (α) και μετά να προχωρήσει στο (β). Οι τιμές που βάζω είναι του επίσημου τιμοκαταλόγου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.