PDA

Επιστροφή στο Forum : Σοβαρό πρόβλημα στο boot.



mariosxania
16-04-07, 15:31
Λοιπόν πρώτα από όλα σας ευχαριστώ για της απαντήσεις που θα δώσετε.Λοιπόν πριν καμιά βδομάδα πάω να ανοίξω το pc και πρίν bootάρει μου βγάζει ενα overclocking has failed,λέω γω τι στο καλό γίνετε εδώ μιάς και δεν είχα κάνει τίποτα από oc.ΟΚ δεν έδωσα σημασία πάω σήμερα να ανοίξω τον υπολογιστή και μετά απο 2 sec κλείνει μπορεί αν πάτησα και το κουμπί δύο φορές δεν ξέρω,και όταν μπένω πάλι τα ίδια overcloking has failed.Μου έλεγε press f1 για να φτιάξω τις ρυθμίσεις και με έβαζε στο μενού του boot και ένα άλλο press f2 για να συνεχίσω.Τι φταίει ρε παιδιά?


P.S=nichris sorry για το θέμα.:p

manoulamou
16-04-07, 16:21
Θυμασαι τι εκανες πριν εμφανισει το μηνυμα λαθους;
Μηπως ειναι θεμα θερμοκρασιων της μητρικης (asus) ή του επεξεργαστη
και κλεινει για λογους προστασιας;

jdm
16-04-07, 16:21
μπες στο bios και κανε load default

mariosxania
16-04-07, 16:35
Μαλλον γιατι έχω ψηλές θερμοκρασίες.

manoulamou
16-04-07, 16:56
Απο ψυκτρες και ανεμιστηρακια πως τα πας;
Τι εξοπλισμο για να το δροσιζεις εχεις
γιατι αναμενονται καυσωνες σε λιγο:whistle:

mariosxania
16-04-07, 18:26
Τώρα από ότι λέει το asus probe έχω 29 η cpu και 29 η mobo.Αλλά τώρα το άνοιξα μετά από λίγο 8α μαμηθεί στο θόρυβο πάλι.

wi fi thief
16-04-07, 18:38
Αν οταν πατας το F1 σου ξαναβγαζει το ιδιο μυνημα ξανα και ξανα, κανε ClearCmos (συμβουλευσου το manual της μητρικης σου για το πως ακριβως)
Τις θερμοκρασιες τις μετραμε σε full load.
Κατεβασε το BurnIn Test (http://www.passmark.com/products/bit.htm) τρεξτο και δες τι θερμοκρασιες σου βγαζει το probe.

Κατα την διαρκεια του boot ακους beeps απο την μητρικη σου?
:hmm:

mariosxania
16-04-07, 18:40
Οχι δεν ακούω αλλα τώρα ανέβηκαν πολύ οι θερμοκρσίες κάτσε το κατεβάζω να σου πώ.

wi fi thief
16-04-07, 18:49
ακυρο το προηγουμενο με το clearCmos (εφ οσον τελικα μπαινεις και στο bios και στα windows)
Oταν λες ανεβασε θερμοκρασιες ποσο ακριβως εννοεις και για ποιον επεξεργαστη - μητρικη μιλαμε?
:hmm:

mariosxania
16-04-07, 21:29
Μιλάμε για έναν p4 3.2 ghz και μια asus p5gd1.Ρε σύ ακόμα φοβάμαι να τον αφήσω ανοιχτό όταν πάω σχολείο μην πάρει φωτιά το σπίτι κάνει έναν θόρυβο σαν νταλίκα κάνει:respekt:

wi fi thief
16-04-07, 21:38
ισως να εχουνε πιασει σκονη οι ανεμιστηρες του μαριε.
Πηγαινε τον σε κανενα βενζιναδικο για φυσιγμα με αερα.
Γιατι να τον αφησεις ανοιχτο οταν λειπεις???
Αν ειναι για ιερο σκοπο (F@H) εχει καλως. Δεν βλεπω ομως να φορας γραναζακι...:(
Αν ειναι για το μουλαρι προσεχε γιατι εδω μπαινουνε πολυ χανιωτες και θα τα παρουνε εγκεφαλο που "αρμεγεις" το dslam σας...:p

mariosxania
16-04-07, 22:08
Οκ βενζινάδικο βρίσκουμε έχει ένα ένας φίλος του πατέρα μου αλλά δεν κατάλαβα εννωείς με αέρα φύσημα?Με την σκούπα δεν κάνει?

wi fi thief
16-04-07, 22:38
να σου πω την αληθεια δεν εχω δοκιμασει αν και τον δικο μου τον εχω τοσο καιρο χωρις καπακι και γινεται μεσα "νυχτεριδες κι αραχνες γλυκια μου εχουν χτισει φωλια"
Βεβαια εγω οχι μονο γουσταρω θορυβο : τον επιδιωκω με ολους τους δυνατους τροπους.
(το μονο πραγμα που με δυσαρεστει στο seasonic μου ειναι που δεν το ακουω να μαρσαρει...):mad:

ΒΡΟΟΟΟΟΟΟΥΥΥΥΥΥΥΜΜΜΜΜΜΜ!!!!! τερμα τα γκαζια!!!:yahoo:

mariosxania
16-04-07, 23:21
Ρε σύ το είπα του πατέρα μου να του βάλω αερά με αυτό το πιεστικό που έχει το βενζινάδικο που βγάζει πιεσμένο και μου λέει καλά χαζός είσαι με 15bar μου λέει πόσα βγάζει θα μου διαλύσει την μητρική.

wi fi thief
16-04-07, 23:28
απο οτι εχω δει σε αλλα νηματα πολυς κοσμος το καταφερε με επιτυχια.
:hmm:

jdm
17-04-07, 00:09
καντο απο πιο μακρια....

manoulamou
17-04-07, 13:21
Διαβαστε προσεκτικα τα περι καθαρισμου του pc:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=57625
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=38752

Οσο για το μεχρι ποιες θερμοκρασιες επιτρεπονται εξαρταται κυριως
απο την cpu και την μητρικη σας. Μετρησεις μεσω speedfan και everest
που χρησιμοποιουν ομως τις ενδειξεις που δινει η mobo;)

mariosxania
17-04-07, 15:57
Σας ευχαριστώ για της απαντήσεις σας.Θα δώ τα Link που δώσατε μετά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.