PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με γραμμή Forthnet



Stavrakas
11-12-15, 01:56
Πρώτα από όλα γεια σε όλη την παρέα, είμαι καινούριος εδώ όπως βλέπετε.

Εδώ και 3 μέρες μέρες έχω το εξής πρόβλημα

Από την Δευτέρα λοιπόν έχω το εξής θέμα:(Χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος ακόμα, όμως επίσης παρατήρησα πως το θέμα αρχίζει από τις 5-6 το απόγευμα και μετά)

Παρατηρώ στα games packet loss, όχι πολύ μεγάλο αλλά αρκετό για να γίνει ενοχλητικό και στα downloads(είτε πρόκειται για torrent είτε direct) αυξομοιώσεις στην ταχύτητα.

Η εικόνα μετά από κάθε SpeedTest είναι αυτή:

164597

2 χρόνια τώρα το SpeedTest έπιανε 15-16 mbps χωρίς να κάνει αυτά τα πάνω κάτω και τώρα βγαίνει έτσι

Παρακάτω και τα stats από το Router

164598

Το Snr και το Attenuation στο Upstream βγάζει μία αυτό που φαίνεται και μία 11(attenuation) 14(margin)

Η προτεινόμενη λύση από μεριάς Forthnet ήταν να κάνω format το pc και να βάλω καλύτερο AntiVirus -.-

Giwrgos19802
12-12-15, 23:39
Το να σου ανεβαίνει το snr στο 14 δεν είναι φυσιολογικό......εσωτερικά το έχεις κοιτάξει αρχικώς? Αν εσωτερικά είσαι οκ (επαναλαμβάνω, πλήρη έλεγχο) πιθανότατα να είναι κάποια υγρασία σε KV το οποίο δημιουργεί θέματα στο SNR.

sweet dreams
13-12-15, 22:31
Πρώτα από όλα γεια σε όλη την παρέα, είμαι καινούριος εδώ όπως βλέπετε.

Εδώ και 3 μέρες μέρες έχω το εξής πρόβλημα

Από την Δευτέρα λοιπόν έχω το εξής θέμα:(Χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος ακόμα, όμως επίσης παρατήρησα πως το θέμα αρχίζει από τις 5-6 το απόγευμα και μετά)

Παρατηρώ στα games packet loss, όχι πολύ μεγάλο αλλά αρκετό για να γίνει ενοχλητικό και στα downloads(είτε πρόκειται για torrent είτε direct) αυξομοιώσεις στην ταχύτητα.

Η εικόνα μετά από κάθε SpeedTest είναι αυτή:

164597

2 χρόνια τώρα το SpeedTest έπιανε 15-16 mbps χωρίς να κάνει αυτά τα πάνω κάτω και τώρα βγαίνει έτσι

Παρακάτω και τα stats από το Router

164598

Το Snr και το Attenuation στο Upstream βγάζει μία αυτό που φαίνεται και μία 11(attenuation) 14(margin)

Η προτεινόμενη λύση από μεριάς Forthnet ήταν να κάνω format το pc και να βάλω καλύτερο AntiVirus -.-

:welcome:

Κάνεις πρώτα έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825)στην εσωτερική σου εγκατάσταση, τον έλεγχο για την ταχύτητα και την σταθερότητα της γραμμής τον κάνεις από FTP Server (http://www.adslgr.com/forum/threads/535716-Απόψεις-για-τη-Cyta-Δίκτυο-Υπηρεσίες-Εξυπηρέτηση?p=5776602#post5776602), κάνεις συνεχόμενο ping προς μία διεύθυνση για να τσεκάρεις τα χαμένα πακέτα.

Eντολή ping για έλεγχο απώλειας πακέτων.

Eντολή ping για έλεγχο απώλειας πακέτων.
Ανοίγουμε την γραμμή εντολών και γράφουμε: ping και την διεύθυνση του Server που θέλουμε να τσεκάρουμε με την κατάληξη: -t στο τέλος (Aνάμεσα από την διεύθυνση και την παύλα αφήνουμε κενό).
Παράδειγμα: ping www.adslgr.com -t
To αφήνουμε να τρέξει για 10~15 λεπτά, το σταματάμε πατώντας το ctrl + c και κοιτάζουμε την απώλεια πακέτων που έχουμε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.