PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύντομα το Adblock Plus θα υποστηρίζει τον Edge της Microsoft



nnn
11-12-15, 11:56
Ένα πρόσφατο teaser της Microsoft έκανε σαφές πως η υποστήριξη extensions στον Edge browser των Windows 10 είναι κοντά.

Το γνωστό adblocking extension Adblock Plus ανακοίνωσε πως πολύ σύντομα θα υποστηρίζει τον νεώτερο browser της Microsoft, χωρίς
να δώσει τον ακριβή χρόνο στον οποίο θα ξεκινήσει η υποστήριξη του.

164604


Πηγή : Windows Central (http://www.windowscentral.com/adblock-plus-extension-coming-soon-microsoft-edge?utm_source=wpc&utm_medium=twitter)

Tzitziloni
11-12-15, 14:04
Γιατί να το κάνει; Έχει μερίδιο στην αγορά αυτός ο browser;

maarinos
11-12-15, 14:25
Για 2.81% (https://www.netmarketshare.com/browser-market-share.aspx?qprid=2&qpcustomd=0) καλά έιναι, ενώ υπήρχαν ~230 εκατομμύρια υπολογιστές με 10ρια

Wonderland
11-12-15, 15:11
Καλά κάνουν, αφού θέλοντας και μη (λόγω ενσωμάτωσης στα 10) ο Edge θα ανέβει σημαντικά. Το θέμα είναι, ποιος χρήστης του ABP θα προτιμήσει τον Edge ως browser...

tiffany
11-12-15, 22:36
Καλά κάνουν, αφού θέλοντας και μη (λόγω ενσωμάτωσης στα 10) ο Edge θα ανέβει σημαντικά. Το θέμα είναι, ποιος χρήστης του ABP θα προτιμήσει τον Edge ως browser...

Εγώ πχ θα του δώσω ευκαιρία. Οι τελευταίες εκδόσεις είναι σχετικά γρήγορες και έχω κουραστεί από τα βλακώδη bugs του Firefox. Το μόνο που με χαλούσε ήταν αυτό. Οι διαφημίσεις είναι κάτι που έχω ξεχάσει εδώ και χρόνια και στο σταθερό μου και στο κινητό μου. Οπότε τώρα θα έχω μία παραπάνω επιλογή.

tsigarid
12-12-15, 02:02
Ωραία, τώρα αντί για κανένα θα έχει ένα add on. Και;

A_gamer
12-12-15, 03:05
Ωραία, τώρα αντί για κανένα θα έχει ένα add on. Και;

Αυτό είναι το ένα που έχει ήδη επιβεβαιωθεί. Δε σημαίνει πως δε θα ακολουθήσουν και άλλα.

tsigarid
12-12-15, 11:09
Αυτό είναι το ένα που έχει ήδη επιβεβαιωθεί. Δε σημαίνει πως δε θα ακολουθήσουν και άλλα.

Φυσικά. Όταν ακολουθήσουν πολλά άλλα, συζητάμε λοιπόν.

nnn
12-12-15, 11:11
Μια χαρά browser είναι ο Edge και σε συνδυασμό με host file list, που κόβει το 90% των διαφημίσεων, όλα οκ.

tsigarid
12-12-15, 11:14
Δεν είπα ότι δεν είναι καλός. Πλήρης δεν είναι.

blade_
12-12-15, 12:20
Πολύ γρήγορος είναι, άδειος όμως. Δεν εξυπηρετεί καθόλου.

Rage
12-12-15, 12:32
Καιρος ηταν.

nnn
12-12-15, 12:50
Πολύ γρήγορος είναι, άδειος όμως. Δεν εξυπηρετεί καθόλου.

Δεν χρησιμοποιώ extensions (εκτός adblock), οπότε δεν με πειράζει.

Manvol
12-12-15, 14:47
Δεν χρησιμοποιώ extensions (εκτός adblock), οπότε δεν με πειράζει.

Βασικά αυτό. Ούτε εγώ κάνω βαριά χρήση add-ons πέρα από το adblock και ένα addon για downloading video από sites (youtube).

iptamenos
12-12-15, 19:43
Στο windows phone θα προστεθεί άραγε ? Λογικά ναι αφου θέλουν να προσφέρουν ίδια εμπειρία χρήσης στα pc tablet κτλ. Είδατε καμια είδηση ? Η πολλά ζητάω ?:p

A_gamer
12-12-15, 20:58
Στο windows phone θα προστεθεί άραγε ? Λογικά ναι αφου θέλουν να προσφέρουν ίδια εμπειρία χρήσης στα pc tablet κτλ. Είδατε καμια είδηση ? Η πολλά ζητάω ?:p

Για τη Microsoft μιλάμε. :p

iptamenos
13-12-15, 01:05
:rofl:
Για τη Microsoft μιλάμε. :p

panos2171
13-12-15, 01:21
Ο edge ουσιαστικά δεν είναι ο i.explorer με άλλο όνομα; Πάλι άπατο τον κόβω...

netcon
13-12-15, 02:03
Ο ίδιος browser είναι, απλά αλλάξανε όνομα μήπως και...:whistle:

PiXel
13-12-15, 02:14
Ο edge ουσιαστικά δεν είναι ο i.explorer με άλλο όνομα;

Όχι, δεν είναι.

164682164683164684

Τα αντίστοιχα του IE δε χρειάζεται να στα δείξω, είναι γνωστά σε όλους...

panos2171
13-12-15, 11:54
Δηλαδή ασχολούνται άλλοι developers πλέον από το μηδέν;

PiXel
13-12-15, 17:05
Δηλαδή ασχολούνται άλλοι developers πλέον από το μηδέν;

Αν αναφέρεσαι στον Edge, η Microsoft έκανε fork το rendering engine του Internet Explorer (Trident), αφαίρεσε όλα τα legacy κομμάτια κώδικα και ξαναέγραψε το μεγαλύτερο μέρος της, φτιάχνοντας την EdgeHTML, τη βασική μηχανή του Edge. Οπότε ναι, μπορείς να πεις ότι ασχολήθηκαν "from scratch", γι' αυτό και η ταχύτητα και το σωστό rendering σελίδων.
Αν αναφέρεσαι στα plugins, αυτό που είχε διαρρεύσει ήταν πως η Microsoft θα δώσει μια αυτοματοποιημένη διαδικασία για να γίνονται port τα πρόσθετα του Chrome σε Edge (και ίσως και να ακολουθούσε και ο Firefox). Συγκεκριμένα, πριν μερικές μέρες το Windows Central ανέφερε (http://www.windowscentral.com/microsoft-accidentally-teases-browser-extensions-edge) πως συγκρίνοντας το ίδιο plugin σε Chrome και Edge, η βασική διαφορά ήταν στην κατάληξη (αντικαθιστούν το "chrome" με το "msBrowser") καθώς και κάποιες άλλες μικρές αλλαγές και το plugin λειτουργούσε χωρίς προβλήματα στον Edge. Άρα, δε νομίζω να χρειαστεί να ξαναγράψουν τα πρόσθετα απ' την αρχή.

panos2171
13-12-15, 18:44
Aναφέρομαι αποκλειστικά στον browser. Αν όντως έχει ξεκινήσει από το μηδέν έχει καλώς γιατί το να μετονομάζαν τον explorer και να κάναν μερικές τροποποιήσεις παρουσιάζοντας τον edge ως κάτι νέο θα ήταν κοροϊδία.

PiXel
13-12-15, 18:59
Aναφέρομαι αποκλειστικά στον browser. Αν όντως έχει ξεκινήσει από το μηδέν έχει καλώς γιατί το να μετονομάζαν τον explorer και να κάναν μερικές τροποποιήσεις παρουσιάζοντας τον edge ως κάτι νέο θα ήταν κοροϊδία.

Δε ξέρω πώς προέκυψε αυτή η φήμη, νομίζω αν υπάρχει κάτι που δεν ειπώθηκε ποτέ για τον Edge, αυτό είναι πως είναι ο Internet Explorer με άλλο όνομα.
Ναι, κάποια τμήματα του παλιού browser υπάρχουν ακόμα στον νέο αν και βελτιωμένα (JavaScript Chakra Engine, OS hooks κλπ), αλλά το βασικό module του, η EdgeHTML είναι στο μεγαλύτερο ποσοστό rewritten (https://en.wikipedia.org/wiki/EdgeHTML). Απόδειξη πως ακόμα ο Edge είναι work in progress, αρκετά τμήματα πρέπει να υλοποιηθούν. Αν από πίσω ήταν ο Internet Explorer θα τα έδιναν από εκεί έως ότου τα αντικαταστήσουν με νέα. Δε χάνεις τίποτα να τον χρησιμοποιήσεις για να δεις πώς πάει σε memory management, page speed και rendering και crashes/freezes.

Υ.Γ.: Ο IE περιλαμβάνεται ακόμα στα Windows 10 ως "fall back choice" σε περίπτωση που το website είναι τόσο παλιό και τον απαιτεί για προβολή -Start->Windows Accessories.

panos2171
13-12-15, 19:09
Δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ. Μια χαρά είναι ο mozilla. Άλλωστε πλέον όλοι πάνω κάτω τα ίδια είναι.

euri
13-12-15, 20:07
Υ.Γ.: Ο IE περιλαμβάνεται ακόμα στα Windows 10 ως "fall back choice" σε περίπτωση που το website είναι τόσο παλιό και τον απαιτεί για προβολή -Start->Windows Accessories.

Ή αν πρόκειται για SharePoint site, ή για SCCM Software Centre, ή άλλα προϊόντα της Microsoft με web interface :mrgreen:

grovolis
14-12-15, 02:25
Να πω την αλήθεια, σε desktop 10ετιας (pentium 4 3 ghz, 2 gb ddr ram, ati hd2400 agp) βίντεο 720p στο youtube μπορώ να δω μόνο σε edge στα απλά μετράω τα frames πράγμα που δεν το περίμενα!

PiXel
14-12-15, 14:11
Ή αν πρόκειται για SharePoint site, ή για SCCM Software Centre, ή άλλα προϊόντα της Microsoft με web interface :mrgreen:

Ναι έχεις δίκιο, ξέχασα να το αναφέρω. Αλλά και πάλι, αυτές είναι παλιές Win32 εφαρμογές, όσα γράφουν πλέον μπορούν να καλέσουν την EdgeHTML ως βασική rendering engine (παράδειγμα (http://venturebeat.com/2015/08/27/microsoft-created-an-open-source-browser-using-html-javascript-and-css/)).

Zus
16-12-15, 01:52
Ο Edge αυτή τη στιγμή, είναι κάτι παραπάνω από αξιόλογος. Μερικά προβληματάκια που είχα στην αρχή, έχουν εκλείψει κι αυτά μετά από κάποιο update.

Μετά και το κολπάκι του nnn, δεν χρειάζομαι πρόσθετο για το ad-block. Αυτό που θα ήθελα πολύ, για να σκεφτώ να τον κάνω βασικό browser, είναι κάτι σε σοβαρότερο speed dial ;)

Helene
08-01-16, 02:25
Δεν θα χρησιμοποιήσω τον edge. Ωστόσο δεν είναι λίγοι αυτοί που τον επιλέγουν, οπότε πολύ καλά έκανε η Adblock, ακόμα και με μικρό μερίδιο του edge

@ ADSLgr.com All rights reserved.