PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρήση Speedport μόνο για VoIP Cosmote πίσω από άλλο router (ASUS)



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

kostask
12-12-15, 17:21
Γεια σας, έχω double play VDSL50 και με ειδοποίησαν από τον ΟΤΕ ότι τις επόμενες ημέρες θα γίνει μετάβαση της τηλεφωνικής γραμμής σε VOIP και ότι θα πρέπει να έχω συνδέσει το τηλέφωνο στη θύρα PHONE 1 του speedport. Προς το παρόν χρησιμοποιώ ως modem/router το ASUS DSL N66U το οποίο έχει αποδειχτεί εξαιρετικό στο χειρισμό της vdsl γραμμής με ταυτόχρονα torrent downloads και χαμηλά Ping σε online games.

Υπάρχει δυνατότητα να διατηρήσω τη σύνδεση της vdsl γραμμής πάνω στο ASUS το οποίω θα χρησιμοποιώ ως κύριο modem/router για σύνδεση internet και να συνδέσω πάνω σε αυτό το speedport το οποίο θα λειτουργεί μόνο για τη VOIP?

Το συγκεκριμένο μοντέλο της ASUS υποστηρίζεί PPTP passthrough, PPPoE Realy και SIP Passthrough

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ή έχει κάνει κάτι ανάλογο παρακαλώ για σχετικές οδηγίες και ρυθμίσεις

Σας ευχαριστώ

deniSun
12-12-15, 17:55
Συζητήθηκε σε πολλά σημεία αυτό το θέμα.
Αυτό που έχει ειπωθεί χωρίς να δοκιμαστεί από κάποιον έως τώρα είναι ότι μπορείς να χρησιμοποιείσεις οποιοδήποτε modem σε bridge mode με οποιοδήποτε ρούτερ και από πίσω από το ρούτερ να κουμπώσεις το μηχανάκι του ΟΤΕ για voip.

Αυτό που θέλεις να κάνεις είναι να βρίσκεται το μηχανάκι του ΟΤΕ σε bridge και ταυτόχρονα να παίζει voip με το ρούτερ σου.
Θεωρητικά μπορείς να το κάνεις φτιάχνοντας vlan στα οποία στο μεν πρώτο θα συνδέσεις το ρούτερ με το modem για να κάνεις την pppoe client σύνδεση και στο μεν δεύτερο, που θα περιλαμβάνει όλες τις υπόλοιπες ether του modem, θα το συνδέσεις και πάλι με το ρούτερ ώστε να δουλεύει το voip.

Αν υποστηρίζει το speedport τις vlan λογικά πρέπει να δουλέψει.

Το δεύτερο που θα πρέπει να κάνεις είναι να βρεις σε ποια πόρτα udp ακούει το voip του ΟΤΕ ώστε να βάλεις την ανάλογη δήλωση στο QoS του ρούτερ σου ώστε να δίνεις προτεραιότητα ή/και bw για τις voip συνδέσεις.

Γι αυτά έχουν ειπωθεί από διάφορους χρήστες του φόρουμ (ας με συγχωρέσουν αλλά τα έχω ως απαντήσεις στο αρχείο μου και δεν θυμάμαι που, πότε και από ποιους ειπώθηκαν):


Το SIP γενικά παίζει στην 5060 και στις 10000-20000. Ο ΟΤΕ δεν γνωρίζω αν το έχει ρυθμίσει σε άλλες πόρτες.


Δεν υπάρχει δέσμευση σε καμία συσκευή και σε κανέναν πάροχο, για συγκεκριμένο bandwidth. Ειδικά στου ΟΤΕ που βγαίνει από το ίδιο VC.
Αυτό που υπάρχει, είναι κανόνας QoS όπου δίνουν την μέγιστη προτεραιότητα στο Voip, διαφορετικά θα υπήρχε θέμα σε περίπτωση βαριάς χρήσης της γραμμής.
Και είναι ένας από τους λόγους που σε όλον τον κόσμο οι κανονικοί τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι κλειδώνουν την υπηρεσία σε δικές τους συσκευές.

Ο g.711 έχει max bit rate 64Kbps, αλλά με το overhead και τα λοιπά ανεβαίνει στα 82Kbps. Δηλαδή περίπου το 10% του upload της ADSL. Μηδαμινή κατανάλωση για να υπάρχει δέσμευση και μάλιστα όταν μιλάμε, διότι υπάρχουν και τα κενά διαστήματα που το bit rate πέφτει σε πολύ χαμηλά επίπεδα.
Δεν υπήρχε θέμα με το voip σε ταχύτητες 256/128 πριν από 10 χρόνια, θα υπάρχει τώρα; Απλά χρειάζεται QoS για να μην πεθαίνει.

babis3g
12-12-15, 19:33
καποια στιγμη θα το κοιταξω με την ασος τι μπορει να γινει, αλλα το πιο ευκολο φανταζομαι ειναι να βαλεις το μοντεμ του παροχου για τωρα και το ασος να κανει το routing αφου ενεργοποιεισεις τα PPPoE Relay

Γαιτι δεν τους ζητας απλα να μην σου δωσουν voip???

deniSun
12-12-15, 19:34
καποια στιγμη θα το κοιταξω με την ασος τι μπορει να γινει, αλλα το πιο ευκολο φανταζομαι ειναι να βαλεις το μοντεμ του παροχου για τωρα και το ασος να κανει το routing αφου ενεργοποιεισεις τα PPPoE Relay

Το υποστηρίζει;

babis3g
12-12-15, 19:38
ειναι το pppoe pass through αλλα το ονομαζουν relay
ομως θα ελεγα να περιμενετε να δουμε τι δυνατοτητες εχει με το voip
164673

οι χρηστες που ηδη εχουν ασος και voip ας στειλουν feedback (αυτοι ξερουν τι εννοω) η ας μιλησουν με το support
https://vip.asus.com/VIP2/Services/QuestionForm?lang=en-us

deniSun
12-12-15, 19:40
Το μενού του speedport είναι αυτό;

babis3g
12-12-15, 20:05
οχι συγνωμη μιλαω απο θεμα ασος, αν μπορει να μπαλωθει κατι προσωρινα ωστε να μην βγει το ασος τοσα λεφτα στο περιθωριο ... δεν ξερω για το σπιντπορτ

- - - Updated - - -

νομιζω εχει αλλα ειχα διαβασει σε αλλο χρηστη (εδω στο φορουμ - δεν θυμαμαι το ποστ) οτι επεφτε η αποδοση του σπιντπορτ (αρα και η ταχυτητα) γιατι με το pppoe pass though ενεργο εριχνε το CPU

- - - Updated - - -

εδω το λεει αλλα δεν διαβασα πιο πισω να δω με τι ρυθμισεις και αν οντως ειναι με το σπιντπορτ
http://www.adslgr.com/forum/threads/776659-Speedport-W-724V?p=5579323&highlight=passthrough#post5579323

kostask
12-12-15, 23:31
Γαιτι δεν τους ζητας απλα να μην σου δωσουν voip???

Το παρουσίασαν ως τετελεσμένο ότι θα γίνει την Τετάρτη 16/12 και να έχω από τώρα το τηλέφωνο πάνω στο speedport. Επίσης όταν ρώτησα αν αυτό σημαίνει ότι οι υπόλοιπες τηλεφωνικές πρίζες δε θα παίζουν τηλέφωνο μου απάντησε ότι όχι θα παίζουν αλλά θα θέλουν splitter...

- - - Updated - - -

Λέω να δοκιμάσω αυτή τη λύση:
http://www.adslgr.com/forum/threads/902283-OTE-VDSL-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%85%CE%B6%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1?p=5805588#post5805588

Περίπτωση β με ρυθμισμένο το LAN1 του speedport σε WAN1

babis3g
13-12-15, 02:53
θα τους ρωτησω αν μπορει να γινει κατι, μπορει να παρει λιγο χρονο
το λεω γιατι μηπως υπαρχει ελπιδα στο συγκεκριμενο Ν66 γιατι εκει στο dsl settings εχει μια ρυθμιση με το ονομα share PVC
αυτο ειναι πχ για iptv οπου μερικοι παροχοι εξωτερικο, εχουν ιδιο vpi/vci με την συνδεση και επειδη κατι τετοιο παιζεται με voip, μηπως βρεθει ελπιδα σιγα σιγα
εν αναμονη, καλο ειναι να στειλεις feedback η με το support να το αναφερεις να αρχισουν να κοιταζουν λυσεις

kostask
13-12-15, 14:48
To voip του ΟΤΕ έχει ίδιο vc με το internet επίσης το συγκεκριμένο μοντέλο όπως είπα παραπάνω έχει στις επιλογές SIP passthrough, PPPoE realy και ρύθμιση να οριστεί κάποιο LAN port ως pitv164706164707

babis3g
13-12-15, 15:28
ευχαριστω, ναι τα ξερω αυτα αλλα μιλαω για το share pvc @ dsl settings εδω (3η ρυθμιση απο κατω στη φωτο)
EDIT
λαθος λινκ, το σωστο εδω
https://www.dropbox.com/s/7h3swqylinlm0a2/20151207_185952.jpg?dl=0
η συγκεκριμενη ρυθμιση, επιτρεπει να χρησιμοποιηθει το ιδιο vpi/vci απο την ιδια dsl συνδεση (οχι Lan) και σε αλλες περιπτωσεις ... και εννοω οτι θα ειδοποησω την ασος ΑΝ μπορει να γινει κατι αργοτερα (οταν αποφασισουν να ασχοληθουν με voip)

kostask
13-12-15, 17:28
Έστειλα και εγώ μύνημα στο support και περιμένω να δω αν θα υπάρξει απάντηση. Κοίταξα και στο forum αλλά γραφουν τόσο τραγικά αγγλικά οι περισσότεροι που σε κάποια σχετικά θέματα που είδα δεν έβγαινε άκρη από τις απαντήσεις. Νομίζω ένας από γερμανία κάτι είχε καταφέρει με το modem/router από το δικό του πάροχο να το βάλει πίσω από το ASUS αλλά και πάλι άκρη δεν έβγαινε ως προς το τι έκανε ακριβώς

babis3g
13-12-15, 17:56
για δωσε λινκ με αυτον απο Γερμανια (αν ειναι ιδια περιπτωση με οτε) ... απλα να μαζευω πληροφοριες γιατι ουτε και εγω εχω ασχοληθει με voip μεχρι τωρα
Σε εμενα ακομα δεν με ειδοποιησαν για voip (adsl γραμμη) αλλα σιγα σιγα δειχνει οτι πρεπει να ετοιμαζομαι
Ο τεχνικος (απο θεμα που ειχα) ειπε και εδω στο κεντρο γινονται πιλοτικα ηδη

kostask
13-12-15, 23:46
Αυτά εδώ βρήκα

https://vip.asus.com/forum/view.aspx?id=20140126074207944&board_id=11&model=DSL-N66U&page=1&SLanguage=en-us

https://vip.asus.com/forum/view.aspx?id=20140226074720799&board_id=11&model=DSL-N66U&page=1&SLanguage=en-us

- - - Updated - - -

Μέχρι στιγμής δοκίμασα στο speedport το set LAN1 as WAN το συνδέω στο ASUS και δεν μπορώ καν να ανοίξω με το browser το menu του speedport

deniSun
13-12-15, 23:54
Αυτά εδώ βρήκα

https://vip.asus.com/forum/view.aspx?id=20140126074207944&board_id=11&model=DSL-N66U&page=1&SLanguage=en-us

https://vip.asus.com/forum/view.aspx?id=20140226074720799&board_id=11&model=DSL-N66U&page=1&SLanguage=en-us

- - - Updated - - -

Μέχρι στιγμής δοκίμασα στο speedport το set LAN1 as WAN το συνδέω στο ASUS και δεν μπορώ καν να ανοίξω με το browser το menu του speedport

Έτσι που το έκανες η συγκεκριμένη θύρα χρησιμοποιείται μόνο για wan.
Για να μπορείς να έχεις πρόσβαση στο speedport θα πρέπει να συνδέσεις μια άλλη θύρα του με το asus και να να δώσεις τις ανάλογες ΙΡ.
Συνήθως κάνουμε vlan στις περιπτώσεις αυτές.

Η άλλη περίπτωση είναι να κουμπώνεις και να ξεκουμπώνεις ένα καλώδιο πάνω στο speedport στις ελεύθερες θύρες του.

Υπάρχουν και modem/router που σου δίνουν πρόσβαση στο web interface ακόμα και όταν η θύρα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για wan/bridge.

kostask
14-12-15, 01:12
Δοκίμασα και σε διαφορετική θύρα του speedport αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Κάποια στιγμή όμως κάποια επικοινωνία προς τα έξω έκανε το speedport καθώς εκτός από το WAN είχε ανάψει σταθερά και το οnline. Παρόλα αυτά σύνδεση στο internet δεν είχα από το pc το οποίο ήταν πάνω στο ASUS.

Σημειώνω ότι δεν έχω κάποια τεχνική κατάρτιση. Εντελώς εμπειρικά κάνω δοκιμές με βάσει τα όσα έχω διαβάσει σε ανάλογα topics εδώ.

babis3g
14-12-15, 08:54
εγω νομιζα οτι βρηκες καποια απαντηση που δινει φως να την μεταφρασουμε :)

το πρωτο λινκ ειναι για iptv και οχι voip
τo δευτερο απλα ρωταει αλλα δεν βρηκαν καποια λυση γιατι δεν απαντησε κανενας

Εριξα μια ματια στα φορουμ τους γενικα γιατι πανω κατω ολα τα μοντελα τους εχουν ιδιες ρυθμισεις, βρηκα αρκετα τοπικς (και αλλο ενα που ρωταει αλλος φιλος με το ιδιο μοντελο σαν το δικο σου εδω στο δικο μας φορουμ) αλλα δυστυχως δεν βρηκα καποιο που να το εχουν σεταρει εστω και σαν σκετο ραουτερ
δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα ... περιμενω απαντηση απο την Ασος

Αν μαθω κατι η βρω καποια πληροφορια τριγυρω να ανανεωσω

deniSun
14-12-15, 10:10
Δοκίμασα και σε διαφορετική θύρα του speedport αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Κάποια στιγμή όμως κάποια επικοινωνία προς τα έξω έκανε το speedport καθώς εκτός από το WAN είχε ανάψει σταθερά και το οnline. Παρόλα αυτά σύνδεση στο internet δεν είχα από το pc το οποίο ήταν πάνω στο ASUS.

Σημειώνω ότι δεν έχω κάποια τεχνική κατάρτιση. Εντελώς εμπειρικά κάνω δοκιμές με βάσει τα όσα έχω διαβάσει σε ανάλογα topics εδώ.

Στην θύρα wan συνδέουμε modem που βρίσκονται σε λειτουργία bridge.
Δοκίμασε να συνδέσεις το speedport χρησιμοποιώντας άλλη θύρα του.

kostask
14-12-15, 10:11
Μόλις μίλησα με το 13888. Με ενημέρωσαν για τα ακόλουθα:

Επιλογή μη μετάπτωσης σε VOIP δεν υπάρχει. Έχει ξεκινήσει η μετάπτωση σταδιακά για όλους τους πελάτες με ευρυζωνική σύνδεση

ΔΕΝ είναι απαραίτητο το speedport να συνδεθεί στην κεντρική πρίζα τηλεφώνου ώστε να έχουν τηλέφωνο όλες οι υπόλοιπες πρίζες.

Υπάρχει δυνατότητα το speedport να βρίσκεται πίσω από άλλο modem/router και να χρησιμοποιείται μόνο για το VOIP αλλά δεν αναλαμβάνουν τη σχετική διαδικασία και θα πρέπει να απευθυνθώ σε τεχνικό δικτύων για την απαραίτητη συνδεσμολογία και ρυθμίσεις.

babis3g
14-12-15, 10:15
Μόλις μίλησα με το 13888. Με ενημέρωσαν για τα ακόλουθα:

Επιλογή μη μετάπτωσης σε VOIP δεν υπάρχει. Έχει ξεκινήσει η μετάπτωση σταδιακά για όλους τους πελάτες με ευρυζωνική σύνδεση


να ξερεις εχει αναφερθει το παρακατω, πιεσε τους
http://www.adslgr.com/forum/threads/902283-OTE-VDSL-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%85%CE%B6%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1?p=5837539#post5837539
η αναγκαστηκα για την ωρα θα αφησεις το μοντεμ του παροχου

deniSun
14-12-15, 10:19
Μόλις μίλησα με το 13888. Με ενημέρωσαν για τα ακόλουθα:

Επιλογή μη μετάπτωσης σε VOIP δεν υπάρχει. Έχει ξεκινήσει η μετάπτωση σταδιακά για όλους τους πελάτες με ευρυζωνική σύνδεση

ΔΕΝ είναι απαραίτητο το speedport να συνδεθεί στην κεντρική πρίζα τηλεφώνου ώστε να έχουν τηλέφωνο όλες οι υπόλοιπες πρίζες.

Υπάρχει δυνατότητα το speedport να βρίσκεται πίσω από άλλο modem/router και να χρησιμοποιείται μόνο για το VOIP αλλά δεν αναλαμβάνουν τη σχετική διαδικασία και θα πρέπει να απευθυνθώ σε τεχνικό δικτύων για την απαραίτητη συνδεσμολογία και ρυθμίσεις.

Χαίρω πολύ...
Το τι απαιτήσεις θέλει θα μας τις πούνε ή θα πρέπει να τις μαντέψουμε.
Πόρτες, πρωτόκολλα κλπ.

kostask
14-12-15, 10:22
να ξερεις εχει αναφερθει το παρακατω, πιεσε τους

Μόνο για λίγες μέρες μπορώ να πάρω παράταση οπότε δεν υπάρχει λόγος να μπω σε αυτή τη διαδικασία.
Θα το προσπαθήσω μήπως δουλέψει πίσω από το ASUS και στην τελική θα καλέσω κάποιον σχετικό με δίκτυα. Έχω διαβάσει σε κάποιο thread για κάποιους που λένε ότι το κατάφεραν αλλά δεν βρήκα ακριβώς τι ρυθμίσεις έκαναν

- - - Updated - - -


Χαίρω πολύ...
Το τι απαιτήσεις θέλει θα μας τις πούνε ή θα πρέπει να τις μαντέψουμε.
Πόρτες, πρωτόκολλα κλπ.

Χλωμό το βλέπω. Μου είπαν ότι ακόμα και αν έρθει τεχνικός τους σπίτι θα κάνει μόνο τη σύνδεση του speedport πάνω στη γραμμή του τηλεφώνου. Για τα υπόλοιπα δε παρέχουν υποστήριξη και θα πρέπει να φέρω τεχνικό δικό μου.

- - - Updated - - -


Χαίρω πολύ...
Το τι απαιτήσεις θέλει θα μας τις πούνε ή θα πρέπει να τις μαντέψουμε.
Πόρτες, πρωτόκολλα κλπ.

Χλωμό το βλέπω. Μου είπαν ότι ακόμα και αν έρθει τεχνικός τους σπίτι θα κάνει μόνο τη σύνδεση του speedport πάνω στη γραμμή του τηλεφώνου. Για τα υπόλοιπα δε παρέχουν υποστήριξη και θα πρέπει να φέρω τεχνικό δικό μου.

deniSun
14-12-15, 10:22
Μόνο για λίγες μέρες μπορώ να πάρω παράταση οπότε δεν υπάρχει λόγος να μπω σε αυτή τη διαδικασία.
Θα το προσπαθήσω μήπως δουλέψει πίσω από το ASUS και στην τελική θα καλέσω κάποιον σχετικό με δίκτυα. Έχω διαβάσει σε κάποιο thread για κάποιους που λένε ότι το κατάφεραν αλλά δεν βρήκα ακριβώς τι ρυθμίσεις έκαναν

- - - Updated - - -



Χλωμό το βλέπω. Μου είπαν ότι ακόμα και αν έρθει τεχνικός τους σπίτι θα κάνει μόνο τη σύνδεση του speedport πάνω στη γραμμή του τηλεφώνου. Για τα υπόλοιπα δε παρέχουν υποστήριξη και θα πρέπει να φέρω τεχνικό δικό μου.

- - - Updated - - -



Χλωμό το βλέπω. Μου είπαν ότι ακόμα και αν έρθει τεχνικός τους σπίτι θα κάνει μόνο τη σύνδεση του speedport πάνω στη γραμμή του τηλεφώνου. Για τα υπόλοιπα δε παρέχουν υποστήριξη και θα πρέπει να φέρω τεχνικό δικό μου.

Θα αρχίσω να το ψάχνω και εγώ το θέμα.

babis3g
14-12-15, 10:27
Μόνο για λίγες μέρες μπορώ να πάρω παράταση οπότε δεν υπάρχει λόγος να μπω σε αυτή τη διαδικασία.
Θα το προσπαθήσω μήπως δουλέψει πίσω από το ASUS και στην τελική θα καλέσω κάποιον σχετικό με δίκτυα. Έχω διαβάσει σε κάποιο thread για κάποιους που λένε ότι το κατάφεραν αλλά δεν βρήκα ακριβώς τι ρυθμίσεις έκαναν

εγω εχω ενημερωσει την ασος αν γινεται να δουλευτει σαν σκετο ραουτερ ... τουλαχιστον το προσπαθησα
αλλα τα βλεπω δυσκολα γιατι μολις εριξα μια ματια στα φορουμ τους και εχουν μεινει αναπαντητα ερωτηματα με διαφορυς isp παγκοσμια
επισης καταλαβα οτι καθε παροχος χρησιμοποιει διαφορετικες ρυθμισεις για voip οποτε θα ειναι δυσκολο να προσαρμοστει για ολους
Ομως αν βρεις οπως λες τις απαραιτητες ρυθμισεις (γιατι εγω δεν εχω ακομα voip για να παιξω και να τεσταρω) ποσταρε τες εδω να τους τις στειλω αν βοηθησουν / εχει την δυνατοτητα το Ασος
Πιστευω θα βοηθησουν μιας και ο οτε ειναι απο τους μεγαλυτερους παροχους στην Ελλαδα και θα ειναι προς οφελος της εταιριας

EDIT
μιλαω για να δουλευτει τουλαχιστον σαν σκετο ραουτερ να μην χασεις το καλο wifi, ρυθμισεις κλπ

kostask
14-12-15, 10:53
EDIT
μιλαω για να δουλευτει τουλαχιστον σαν σκετο ραουτερ να μην χασεις το καλο wifi, ρυθμισεις κλπ

Δεν είναι μόνο το καλό WiFi και οι ρυθμίσεις είναι ότι το έχω δοκιμάσει με ταυτόχρονο torrent download+surfing με προβολή video+online gaming φτάνοντας κοντά στο 100% της γραμμής και διαχειρίζεται την κίνηση από τις ταυτόχρονες συνδέσεις άψογα, Usb εξωτερικός δίσκος με samba και το AiCloud.... το βρίσκω αδιανόητο να είμαστε υποχρεωμένοι να δεθούμε με το ζόρι στα modem που δίνει ο ΟΤΕ lλόγω μετάβασης σε VOIP. Mε αυτή τη λογική δεν υφίσταται λόγος καν εισαγωγής οικιακών Modem/router από τα καταστήματα λιανικής.

babis3g
14-12-15, 17:42
μα για τον ιδιο λογω και εγω γραφω στα τοπικ των voips εδω μεσα τωρα που προσεξα θεματα με το voip ote ... ειναι λιγο ασχημο να παει ο εξοπλισμος αχρηστος για να γυρισουμε σε αυτα των παροχων -οχι πως δεν δουλευουν καλα, τα σεβομαι- αλλα στα τα πιο πανω που λες εχεις δικιο γιατι εχουν πολυ ανωτερα χαρακτηριστηκα οπως μνημες, wifi, δυνατοτητες περιορισμου χρηστων, καλυτερο qos, usb's (αλλα μοντεμ εχουν 2) δυνατοτητα να ανεβασουμε αρχεια στα aicloud servers που εχουμε προσβαση απο παντου, media players, γενικα παραπανω ρυθμισεις & προφανως δουλευουν πιο αποτελεσματικα κλπ

τωρα μεχρι να βρεθουν παραπανω πληροφοριες
δεν εχω το σπιντπορτ και ουτε ακομα εχω voip για να τα κανω και να βοηθησω παραπανω οποτε καντε κατι τυφλες προσπαθειες αν δουλεψει τουλαχιστον το ακριβο μηχανημα σαν σκετο ραουτερ με το σπιντπορτ και το ωοιπ να κανουν την γραμμη ... επισης οι οδηγιες ειναι απο ψαξιμο και δικη μου εκτιμηση προς το παρον

κατ αρχην το σπιντπορτ πρεπει να μπει σε PPPoE passthrough
βαση του οδηγου απο το σπιντπορτ
https://www.cosmote.gr/fixed/documents/10280/44568993/SpeedportW724VTypeCiEN_v3_1.pdf/1eebfcd0-0aaa-4d20-a9c2-20a430d5a294
και βαση του φιλου εδω που το εκανε με αλλο ραουτερ (ευχαριστω το jkoukos που το ανεδειξε, εγω απο εκι το ειδα)
http://www.adslgr.com/forum/threads/848565-speedport-w-724V-%CF%83%CE%B5-bridged-mode?p=5802372#post5802372

-παμε στην σελιδα 52
ενεργοποιουμε το pppoe-pass-through
ολα τα αλλα σε αυτη τη σελιδα λογικα μενουν οπως ειναι αν υπαρχει συγκεκριμενο φτιαγμενο προφιλ ... καλο ειναι ομως στην επιλογη type να δουμε τι αλλες επιλογες υπαρχουν
Δεν ειμαι σιγουρος αν θελει στο access tyoe > create wan connection , αλλα λογικα οπως ειναι στην φωτο σελ. 52 ειναι οκ

-σελιδα 57 κλειστε οτι Lan / ssid δεν χρειαζεται και αφηστε μονο το λαν που θα συνδεθει στο ραουτερ
ο λογος ειναι να μην τραβαει απο το CPU αν ειναι περιτες ρυθμισεις ανοιχτες (οπως λεει ο φιλος στο σπιντπορτ λινκ που χανει mbps)

-σελιδα 80 ... ενεργοποηστε τα ολα προσωρινα να ειμαστε σιγουροι

-σελιδα 83/94... κλειστε/απεργοποιηστε ολο το wifi και guest clients
ο λογος ειναι να μην τραβαει απο το CPU αν ειναι περιτες ρυθμισεις ανοιχτες καθως αυτο θα το κανει το ραουτερ και επισης θα κλεισετε παρακτω το dhcp

-σελιδα 108 ... κλειστε το dhcp

-σελιδα 100 ... απενεργοποιησε σε οτι usb υπαρχει για να μην κουραζει την μνημη παραπανω εργασια

τωρα στο ασος

-Ενεργοποιηση του dual wan > wan>dual και βαζουμε ενα lan πχ το 4 ειναι καλη ιδεα
-στην καινουρια σελιδα που θα βγει στο internet connection βαζουμε την συνδεση μεσω PPPoE
-στο wan>nat pass through καλο ειναι να τα νεργοποιησουμε ολα και εκει (+ το pppoe relay)
- προαιρετικα στο Ν66 που εχει παραπανω ρυθμιση απο τα αλλα μοντελα ασος, στο dsl settings>share pvc το ενεργοποιουμε
-τα κλεινουμε ολα ... συνδεουμε το καλωδιο πριζα τηλεφωνο στο dsl πορτ του σπιντπορτ και αλλο καλωδιο απο το lan 1 που αφησαμε ενεργο στο σπιντπορτ με το lan 4 του ασος και ανοιγουμε και τα 2 μηχανηματα, περιμενουμε λιγα λεπτα και ελπιζω να δουλεψουν

Αυτες δεν ειναι οδηγιες απο την ασος η απο αλλον αλλα δικες μου, αν ξεχασα κατι συμπληρωνω μετα :)

jkoukos
14-12-15, 21:32
Δεν είναι απαραίτητο να είναι μπροστά το Speedport και με ενεργοποιημένο το PPPoE Passthrough.
Μπορεί να μπει κανονικά πρώτο το Asus ώστε να κάνει συγχρονισμό και έλεγχο όλου του δικτύου.

To καλό με το Speedport είναι ότι μπορεί να παίξει ως απλό router, αφού η πρώτη θύρα LAN μπορεί να παίξει και ως WAN.
Το δεύτερο καλό είναι ότι το voip του ΟΤΕ βγαίνει από την ίδια σύνδεση (ίδιο VC), άρα παίζει δοκιμασμένα πάντα (όχι σε bridge mode), αρκεί το Speedport να έχει πρόσβαση προς το διαδίκτυο.
Εκμεταλλευόμενοι αυτά τα 2, το συνδέουμε πίσω από το Asus, όπως θα κάναμε με οποιαδήποτε άλλη συσκευή (π.χ. Access Point, router κλπ), να συνδεθεί στο Internet και απλά κλείνουμε όποια υπηρεσία δεν μας ενδιαφέρει.
Το αφήνουμε λοιπόν να δημιουργήσει δικό του ανεξάρτητο υποδίκτυο (ως router), ώστε να δουλεύει η τηλεφωνία και το παρατάμε στην άκρη.

kostask
14-12-15, 21:35
Δεν είναι απαραίτητο να είναι μπροστά το Speedport και με ενεργοποιημένο το PPPoE Passthrough.
Μπορεί να μπει κανονικά πρώτο το Asus ώστε να κάνει συγχρονισμό και έλεγχο όλου του δικτύου.

To καλό με το Speedport είναι ότι μπορεί να παίξει ως απλό router, αφού η πρώτη θύρα LAN μπορεί να παίξει και ως WAN.
Το δεύτερο καλό είναι ότι το voip του ΟΤΕ βγαίνει από την ίδια σύνδεση (ίδιο VC), άρα παίζει δοκιμασμένα αρκεί το Speedport να έχει πρόσβαση προς το διαδίκτυο.
Εκμεταλλευόμενοι αυτά τα 2, το συνδέουμε πίσω από το Asus, όπως θα κάναμε με οποιαδήποτε άλλη συσκευή (π.χ. Access Point, router κλπ), να συνδεθεί στο Internet και απλά κλείνουμε όποια υπηρεσία δεν μας ενδιαφέρει.
Το αφήνουμε λοιπόν να δημιουργήσει δικό του ανεξάρτητο υποδίκτυο (ως router), ώστε να δουλεύει η τηλεφωνία και το παρατάμε στην άκρη.

Αυτό ακριβώς το σενάριο προσπαθώ να υλοποιήσω μέχρι στιγμής αλλά δεν έχω βρει τις κατάλληλες ρυθμίσεις ώστε το Speedport να βγαίνει προς το διαδύκτιο μέσω του ASUS

jkoukos
14-12-15, 22:47
Απαραίτητη προϋπόθεση οι διευθύνσεις στο LAN του Speedport να μην είναι ίδιες με το LAN του Asus.
Αν π.χ. το Asus έχει διεύθυνση 192.168.1.1, τότε θα αλλάξεις την διεύθυνση του Speedport σε 192.168.2.1 (σελίδα 104 του pdf).
Αν το Asus έχει τώρα άλλο υποδίκτυο, τότε αφήνεις όπως έχει την διεύθυνση του Speedport.

Πρώτα ρυθμίζεις να παίξει η Νο1 LAN θύρα ως WAN (σελίδα 52 του pdf).
Μετά πρέπει να ρυθμίσεις πως θα συνδεθεί στο Internet μέσω της σύνδεσης του Asus. Αυτό γίνεται στο μενού Internet Connection (σελίδα 52 του pdf).
Εκεί διαλέγεις το προφίλ Ethernet PTM_connx, με Link Type IP και βάζοντας την διεύθυνση του Asus ως DHCP και DNS server. ΜΤU μπορείς να βάλεις 1500.
Κάνεις επανεκκίνηση και καλό σερφάρισμα.

deniSun
14-12-15, 23:32
Απαραίτητη προϋπόθεση οι διευθύνσεις στο LAN του Speedport να μην είναι ίδιες με το LAN του Asus.
Αν π.χ. το Asus έχει διεύθυνση 192.168.1.1, τότε θα αλλάξεις την διεύθυνση του Speedport σε 192.168.2.1 (σελίδα 104 του pdf).
Αν το Asus έχει τώρα άλλο υποδίκτυο, τότε αφήνεις όπως έχει την διεύθυνση του Speedport.

Πρώτα ρυθμίζεις να παίξει η Νο1 LAN θύρα ως WAN (σελίδα 52 του pdf).
Μετά πρέπει να ρυθμίσεις πως θα συνδεθεί στο Internet μέσω της σύνδεσης του Asus. Αυτό γίνεται στο μενού Internet Connection (σελίδα 52 του pdf).
Εκεί διαλέγεις το προφίλ Ethernet PTM_connx, με Link Type IP και βάζοντας την διεύθυνση του Asus ως DHCP και DNS server. ΜΤU μπορείς να βάλεις 1500.
Κάνεις επανεκκίνηση και καλό σερφάρισμα.

:worthy:

Banditgr
14-12-15, 23:44
Θεός ο jkoukos. Μιας και έχω το N66U αλλά ευτυχώς δεν έχω ακούσει τίποτα ακόμα για VOIP και είμαι και παλιός πελάτης (δεν έχω ΚΑΝ speedport, ο ΟΤΕ τότε έδινε ένα...thompson της κακιάς ώρας που για online gaming δεν έκανε), κάνω bookmark το thread, μιας και να πετάξω τόσα ευρώ στα σκουπίδια απλά ΔΕΝ παίζει. Επιβεβαιώνω όλα τα καλά σχόλια του kostask για το N66U, πρόκειται για modem/router με τρομερά καλό QoS (εφόσον το ρυθμίσεις σωστά) και rock solid διαχείριση γραμμής μετά το update στο 1.1.0.4 firmware. 13 μέρες uptime αυτή τη στιγμή και συνεχίζει (έχω φτάσει και 42+ ημέρες).

babis3g
15-12-15, 00:01
:worthy:
:) τι? πανευκολα πραγματα? η βοηθησε?

παντως απο θεμα ασος θα κοιταξω αργοτερα και τα υπολοιπα σεταρισματα που ειπατε

deniSun
15-12-15, 00:02
Όταν θα μου κάνουν την αλλαγή και σε εμένα θα δω πως θα παίξει με το ΜΤ.

babis3g
15-12-15, 00:03
Όταν θα μου κάνουν την αλλαγή και σε εμένα θα δω πως θα παίξει με το ΜΤ.

θα παιξει μην ανησυχεις, στο λινκ που λεω οδηγιες για να γινει το ασος μονο σκετο ραουτερ πιο πισω, ο αλλος φιλος με ΜΤ νομιζω ειχε

deniSun
15-12-15, 00:06
θα παιξει μην ανησυχεις, στο λινκ που λεω οδηγιες για να γινει το ασος μονο σκετο ραουτερ πιο πισω, ο αλλος φιλος με ΜΤ νομιζω ειχε

Το είχα διαβάσει αλλά δεν κατάλαβα τι έκανε και πως.

Banditgr
15-12-15, 00:08
θα παιξει μην ανησυχεις, στο λινκ που λεω οδηγιες για να γινει το ασος μονο σκετο ραουτερ πιο πισω, ο αλλος φιλος με ΜΤ νομιζω ειχε

Το θέμα δεν είναι ρε Μπάμπη να γίνει σκέτο router το N66U. Αν θέλαμε σκέτο router υπάρχουν και άλλα ASUS μοντέλα σαφώς ανώτερα. Όσοι αγοράσαμε το N66U το κάναμε πρωταρχικώς για να έχουμε ένα καλύτερο xDSL modem και ύστερα ένα αξιοπρεπές router. Η μόνη συζητήσιμη και βιώσιμη λύση είναι το πως θα παίξει το όποιο router του ISP πίσω από το ASUS ώστε να διαχειρίζεται αυτό τη γραμμή.

deniSun
15-12-15, 00:09
Το θέμα δεν είναι ρε Μπάμπη να γίνει σκέτο router το N66U. Αν θέλαμε σκέτο router υπάρχουν και άλλα ASUS μοντέλα σαφώς ανώτερα. Όσοι αγοράσαμε το N66U το κάναμε πρωταρχικώς για να έχουμε ένα καλύτερο xDSL modem και ύστερα ένα αξιοπρεπές router. Η μόνη συζητήσιμη και βιώσιμη λύση είναι το πως θα παίξει το όποιο router του ISP πίσω από το ASUS ώστε να διαχειρίζεται αυτό τη γραμμή.

Μα αυτό δεν λέει κάπου παραπάνω;

Banditgr
15-12-15, 00:12
Τι να πω, αν μπορεί να δουλέψει σαν modem το N66U πίσω από το Speedport, τότε ανακαλώ :p

deniSun
15-12-15, 00:15
Τι να πω, αν μπορεί να δουλέψει σαν modem το N66U πίσω από το Speedport, τότε ανακαλώ :p

Μπερδέψαμε τα μπρος με τα πίσω.
Αυτό που θέλουμε, μάλλον, είναι:
internet <> modem <> router <> speedport
ή
internet <> modem/router <> speedport

Banditgr
15-12-15, 00:16
Μπερδέψαμε τα μπρος με τα πίσω.
Αυτό που θέλουμε, μάλλον, είναι:
internet <> modem <> router <> speedport
ή
internet <> modem/router <> speedport

Σωστός. Τώρα σε έπιασα (την πρώτη περίπτωση δεν την είχα σκεφτεί).

kostask
15-12-15, 00:19
Απαραίτητη προϋπόθεση οι διευθύνσεις στο LAN του Speedport να μην είναι ίδιες με το LAN του Asus.
Αν π.χ. το Asus έχει διεύθυνση 192.168.1.1, τότε θα αλλάξεις την διεύθυνση του Speedport σε 192.168.2.1 (σελίδα 104 του pdf).
Αν το Asus έχει τώρα άλλο υποδίκτυο, τότε αφήνεις όπως έχει την διεύθυνση του Speedport.

Πρώτα ρυθμίζεις να παίξει η Νο1 LAN θύρα ως WAN (σελίδα 52 του pdf).
Μετά πρέπει να ρυθμίσεις πως θα συνδεθεί στο Internet μέσω της σύνδεσης του Asus. Αυτό γίνεται στο μενού Internet Connection (σελίδα 52 του pdf).
Εκεί διαλέγεις το προφίλ Ethernet PTM_connx, με Link Type IP και βάζοντας την διεύθυνση του Asus ως DHCP και DNS server. ΜΤU μπορείς να βάλεις 1500.
Κάνεις επανεκκίνηση και καλό σερφάρισμα.

To IP range το έχω ρυθμίσει ήδη.
Έχω αφήσει το Speedport se 192.168.1.1 και έχω αλλάξει το ASUS σε 192.168.2.1
Επίσης έχω ορίσει στο speedprost LAN1 as WAN αλλά δεν είχα παίξει με τις υπόλοιπες ρυθμίσεις που λες στη συνέχεια. Είμαι και λίγο πιεσμένος από χρόνο από σήμερα και δεν έχω αντοχές να αλλάζω ρυθμίσεις στο speedport και να βγάζω μπρίζα και να περιμένω να bootαρει μετά από 2-3 λεπτά.

Banditgr
15-12-15, 00:20
To IP range το έχω ρυθμίσει ήδη.
Έχω αφήσει το Speedport se 192.168.1.1 και έχω αλλάξει το ASUS σε 192.168.2.1
Επίσης έχω ορίσει στο speedprost LAN1 as WAN αλλά δεν είχα παίξει με τις υπόλοιπες ρυθμίσεις που λες στη συνέχεια. Είμαι και λίγο πιεσμένος από χρόνο από σήμερα και δεν έχω αντοχές να αλλάζω ρυθμίσεις στο speedport και να βγάζω μπρίζα και να περιμένω να bootαρει μετά από 2-3 λεπτά.

Πάντως αν το κάνεις να παίξει (με τις ρυθμίσεις του koukou ή και άλλες) να μας κρατάς ενήμερους, μιας και αυτό το thread προβλέπω να...ενδιαφέρει πολύ κόσμο στο μέλλον.

kostask
15-12-15, 00:21
Μπερδέψαμε τα μπρος με τα πίσω.
Αυτό που θέλουμε, μάλλον, είναι:
internet <> modem <> router <> speedport
ή
internet <> modem/router <> speedport

Αυτό που θέλω είναι Internet<>ASUS για πλήρη διαχείριση δικτύου<>Speedport μόνο για VOIP

babis3g
15-12-15, 00:22
ναι εγω απλα εβαλα την πιο απλη λυση προς στιγμην αν δουλεψει εστω και σαν ραουτερ μονο (γιατι δεν εχω voip να δοκιμασω ο ιδιος αν λειπει καποια λεπτομερια) τουλαχιστον να μην χασει ο φιλος (η οποιος διαβαζει) το wifi & τις αλλες ρυθμισεις πχ qos, η αν εχει στατικες κλπ απο το θεμα του routing (που κατι ειναι και αυτο) που αυτα και σκετο ραουτερ να γινει δεν χανονται

επισης αυτος ο τροπος ειναι αν καποιος θελει και το σπιντπορτ να κανει την γραμμη για λογους πχ πιο σταθεροτητας/πιο ψηλου κλειδωματος

kostask
15-12-15, 00:28
Πάντως αν το κάνεις να παίξει (με τις ρυθμίσεις του koukou ή και άλλες) να μας κρατάς ενήμερους, μιας και αυτό το thread προβλέπω να...ενδιαφέρει πολύ κόσμο στο μέλλον.

Εννοείται ΑΝ τελικά τα καταφέρω θα τα γράψω όλα στην περιγραφή του θέματος ως fixed

babis3g
15-12-15, 01:18
Απαραίτητη προϋπόθεση οι διευθύνσεις στο LAN του Speedport να μην είναι ίδιες με το LAN του Asus.
Αν π.χ. το Asus έχει διεύθυνση 192.168.1.1, τότε θα αλλάξεις την διεύθυνση του Speedport σε 192.168.2.1 (σελίδα 104 του pdf).
Αν το Asus έχει τώρα άλλο υποδίκτυο, τότε αφήνεις όπως έχει την διεύθυνση του Speedport.

Πρώτα ρυθμίζεις να παίξει η Νο1 LAN θύρα ως WAN (σελίδα 52 του pdf).
Μετά πρέπει να ρυθμίσεις πως θα συνδεθεί στο Internet μέσω της σύνδεσης του Asus. Αυτό γίνεται στο μενού Internet Connection (σελίδα 52 του pdf).
Εκεί διαλέγεις το προφίλ Ethernet PTM_connx, με Link Type IP και βάζοντας την διεύθυνση του Asus ως DHCP και DNS server. ΜΤU μπορείς να βάλεις 1500.
Κάνεις επανεκκίνηση και καλό σερφάρισμα.
ενα double check φανταζομαι οτι το ασος (η οποιο αλλο) αφου κανει την γραμμη δεν θελει γεφυρωμα καθαρο οπωςε ειπες σε αλλ τοπικ (δεν νομιζω να το κανει για την ωρα ουτως η αλλος το Ν66 με vdsl) αλλα pppoe passthrough ... σωστα? ευχαριστω

kostask
15-12-15, 09:49
Σήμερα το πρωί άναψε το λαμπάκι Telephony του Speedport και sms στο κινητό από τον ΟΤΕ ότι αύριο θα γίνει διακοπή του τηλεφώνου για μία ώρα για να ολοκληρωθεί η μετάβαση σε VOIP. Πλησιάζει η στιγμή της αλήθειας για τις ρυθμίσεις που πρότεινε ο Jkoukos! :cool:

jkoukos
15-12-15, 14:37
Κύριοι ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, αλλά για να είμαι ακριβής δεν έχω ΟΤΕ και κατ' επέκταση δεν μπορώ να έχω άμεση γνώση επί της συσκευής.
Απλά διαβάζοντας το pdf (https://www.cosmote.gr/fixed/documents/10280/44568993/SpeedportW724VTypeCiEN_v3_1.pdf/1eebfcd0-0aaa-4d20-a9c2-20a430d5a294) της συσκευής και από αυτά που διαπιστώσαμε στο άλλο νήμα (http://www.adslgr.com/forum/threads/848565-speedport-w-724V-%CF%83%CE%B5-bridged-mode), βγήκε το συμπέρασμα που ανέφερα προηγούμενα.

Επειδή το pdf δεν είναι αναλυτικό, ενδέχεται να υπάρχουν λάθη στις ακριβής ρυθμίσεις για να παίξει το Speedport.
Σας παραπέμπω στα μηνύματα των μελών Devout και blashyrkh, εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/848565-speedport-w-724V-%CF%83%CE%B5-bridged-mode?p=5802372#post5802372), εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/848565-speedport-w-724V-%CF%83%CE%B5-bridged-mode?p=5815334#post5815334) κι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/848565-speedport-w-724V-%CF%83%CE%B5-bridged-mode?p=5815598#post5815598), διότι πριν έγραψα μόνο του πρώτου.

@kostask, έχε υπόψη ότι το Speedport σε οποιαδήποτε αλλαγή των ρυθμίσεων, είναι πολύ αργό στον συγχρονισμό του και μπορεί να περάσουν έως 10 λεπτά για να συνδεθεί.

- - - Updated - - -


ενα double check φανταζομαι οτι το ασος (η οποιο αλλο) αφου κανει την γραμμη δεν θελει γεφυρωμα καθαρο οπωςε ειπες σε αλλ τοπικ (δεν νομιζω να το κανει για την ωρα ουτως η αλλος το Ν66 με vdsl) αλλα pppoe passthrough ... σωστα? ευχαριστω
Δεν κατάλαβα τι εννοείς λέγοντας "καθαρό γεφύρωμα".
Το PPPoE passthrough, χρειάζεται μόνον στο πρώτο modem/router (όποιο κι αν είναι αυτό), εφόσον και τα 2 που έχουμε θέλουμε να κάνουν ξεχωριστή κλήση ΡΡΡ, δηλαδή να παίζουν και τα 2 ως modem/router.
Δεν χρειάζεται αν το Speedport μπει δεύτερο ως απλό router. Δηλαδή να μην κάνει την κλήση ΡΡΡ αλλά να συνδέεται μέσω της WAN.

- - - Updated - - -

Υπόψη ότι μιλάμε μόνο για σύνδεση στο διαδίκτυο ώστε να δουλεύει η voip τηλεφωνία του ΟΤΕ.
Αν κάποιος έχει ταυτόχρονα και OTE TV, πιθανόν να χρειάζεται άλλη ρύθμιση, καθώς αυτή βγαίνει από 2ο VC που είναι bridged.
Αν υπάρχει κάποιος, τότε θα πρέπει να κάνουμε άλλες δοκιμές.

babis3g
15-12-15, 14:45
εννοουσα το bridge mode & υπερ ευχαριστω με καλυψες :oneup:
τωρα αναμενουμε τις δοκιμες απο τους χρηστες μιας και ειμαι με οτε αλλα δεν εχω voip (και ελπιζω να με αργησουν) για να παιξω ο ιδιος

και οπως βλεπεις το σπιντπορτ θελει κανα 10λεπτο .. ενω αν ειχαμε τα δικα μας να τα εκαναν ολα αυατ ακομα και τβ, πολυ προφανως να γινονταν συνδεση με ολα αυτα αμεσως γιατι εχουν πιο δυνατη μνημη και δεν γονατιζουν σαν το σπιντπορτ

jkoukos
15-12-15, 14:59
To Asus ( ή άλλο modem/router) θα μπει σε bridge mode (δηλαδή μόνο ως modem), αν θέλουμε να έχουμε άλλο router (ή το Speedport) που θα κάνει την κλήση ΡΡΡ.
Την θεωρώ εξαιρετικά σπάνια περίπτωση και ειδικά για το Asus απαράδεκτη.

Όμως υπάρχει πιθανότητα να παίξει, όπως στην περίπτωση του Devout, που έβαλε ένα Speedport σε bridge mode, μετά ένα Mikrotik ως router που κάνει την κλήση PPP και πίσω από αυτό το 2o Speedport ως απλό router για το voip.
Στην περίπτωσή του το έκανε διότι διαπίστωσε ότι με ένα μόνο Speedport έχανε ταχύτητα σχε σχέση με το bridge, το οποίο δεν μπορούσε να το βάλει διότι δεν δούλευε η τηλεφωνία.
Και επειδή είχε μόνο router (Mikrotik), αναγκαστικά ήθελε ένα modem στην αρχή, οπότε έβαλε 3ο στη σειρά το Speedport.

@ ADSLgr.com All rights reserved.