PDA

Επιστροφή στο Forum : Upgrade σε VDSL2: Απαράδεκτοι οι οτεδες.



v3ng3ful
12-12-15, 18:18
Καλησπέρα,
Δεν περίμενα ποτέ τέτοια ταλαιπωρία αναβαθμίζοντας τη γραμμή μου από ADSL σε VDSL2. Λάρισα, κοντά στη Μεταμόρφωση. Δέχομαι τηλέφωνο και μου λένε:
Κάνε αναβάθμιση σε VDSL, 5 ευρώ + σε σχέση με το τρέχων πρόγραμμα 6 ώρες κινητά και VDSL.
Ε λέω οκ κομπλέ. Πόσο θα μείνω χωρίς τηλέφωνο, τους λέω, γιατί είναι πολύ σημαντικό να έχω ιντερνετ λόγω δουλειάς?
Μου λένε ΜΕΧΡΙ 24 ώρες.
Οκ, λέω αφού είναι 24 ώρες αντέχεται. Έρχεται η μέρα να αλλάξει. Κλείνει η σύνδεση το μεσημέρι στις 8 Δεκεμβρίου η ώρα 1:20 εν ώρα skype meeting με dev team. Α! λέω θα είναι από το upgrade. Περνάνε 24 ώρες, τίποτα. Παίρνω τηλέφωνο, μου λένε, α δε γίνεται υπάρχει βλάβη στη γραμμή σας. Βλάβη λέω??!? Τι βλάβη ρε παιδιά μια χαρά ήταν η γραμμή μου! Λέω το θέλω σήμερα όπως υποσχεθήκατε, μέχρι 24 ώρες. Α μου λένε άλλο τι είπε το διαφημιστικό, εδώ είμαστε τεχνική υποστήριξη.
Γελάω... Αλήθεια λέτε ρε παιδιά? χαχα... Τεσπα. Το καινούριο router εντωμεταξύ δεν έφτασε ποτέ στο σπίτι μου, και στείλαν ένα μήνυμα ότι θα το χρεωθώ στο λογαριασμό μου αν δεν το γυρίσω πίσω. Ευτυχώς είχα εγώ ένα δικό μου VDSL και κοιτούσα αν θα συγχρονίσει. Για να μην τα πολυλέω, αφού με ξεφτίλισαν χωρίς λόγο, επί 2 μέρες (και φυσικά με αφήσαν χωρίς τηλέφωνο τηλεόραση και ιντερνετ), στις 10/12 το βράδυ πήρα τηλέφωνο ένα γνωστό μου από οτε για να γίνει η δουλειά. Λέω νταξει, άμα δεν είχα το γνωστό παίζει να μην μου το φτιάχναν ποτέ. Την επόμενη μέρα μου λένε είχε πρόβλημα η πόρτα και δεν την είχαν συνδέσει οι τεχνικοί... Λένε η γραμμή σας πλέον είναι εντάξει. Αφελέστατος εγώ πάω να συνδέσω στην πρίζα το τηλέφωνο... Δεν έκανε τίποτα. Μου το κάναν VOIP :D. Δε μου είπαν (προφανώς) τίποτα γι αυτό στην ενημέρωση. Και όλο αυτό έγινε χωρίς απολύτως κανένα λόγο. Η καλωδίωση στο σπίτι μου δεν είναι και τόσο καλή, και δεν συγχρόνισα ούτε bit/s παραπάνω. Τώρα αυτές τις μέρες τους ζητάω να γίνει και fast path όπως το είχα πριν... Μάλλον θα πρέπει να μιλήσω με τον τσίπρα αυτή τη φορά xD... Καλό μεσαίωνα αληταράδες. Έχε χάρη που εξαρτιούνται άλλοι στο σπίτι από το connex tv αλλιώς θα είχατε πάρει το τρίτο το μακρύτερο κι εσείς, γερμανοτσολιάδες.
Τα πα και ξαλάφρωσα παιδιά
Σας ευχαριστώ καλά χριστούγενα.
:rolleyes:

babis3g
12-12-15, 19:17
αυτο με το voip την κανουνε στα κρυφα .. αφου ξαλαφρωσες παλι καλα :) πλακα το λεω, τελος καλο ολα καλα

Giwrgos19802
13-12-15, 00:06
Κλασσικός πΟΤΕς.....σε ξεκουμπωνουν από adsl και όταν έχουν 3-4-5-10 ενεργοποιήσεις σε VDSL στέλνουν τον έρμο τον τεχνικό να κάνει τις μηκτονομήσεις σε καφάο......btw.....βάση ευρωπαικής οδηγίας όλες οι γραμμές θα γυρίσουν σε Voice over IP. Θυμηθήτε το......μας έρχεται!

babis3g
14-12-15, 11:29
Κλασσικός πΟΤΕς.....σε ξεκουμπωνουν από adsl και όταν έχουν 3-4-5-10 ενεργοποιήσεις σε VDSL στέλνουν τον έρμο τον τεχνικό να κάνει τις μηκτονομήσεις σε καφάο......btw.....βάση ευρωπαικής οδηγίας όλες οι γραμμές θα γυρίσουν σε Voice over IP. Θυμηθήτε το......μας έρχεται!

εχεις την Ευρωπαικη οδηγια καπου γραμμενη? που σιγουρα θα εχει κοινοποιηθει ... η το λες ετσι επειδη καποιος το ειπε εστω και αν ειναι σεβαστη η γνωμη του?
Ο λογος που το λεω ειναι γιατι μιλαω με 2 εταιριες μοντεμ και λενε οτι κατι τετοιο δεν ισχυει (εκτος αν δεν ενημερωθηκαν η τα ατομα που μιλαω εγω δεν το ξερουν)
Δεν μιλαω αν ο παροχος αποφασισε αυτος επειδη του δινει το δικαιωμα η Ευρωπαικη, αλλα να υποχρεωσει τους Ευρωπαικους παροχους να εχουν voip
Επισης απο Αγγλια (υποψην οι Αγγλοι ακολουθουν τους Ευρωπαικους κανονισμους οπως και η Ελλαδα) που κραταω επαφη, δεν ισχυει κατι τετοιο μεχρι τωρα 1 μηνα πριν το 2016 ουτε καν εμφανιστηκαν πρωτες γραμμες να αναγκαζουν χρηστες (voip εχουν και εκει για οποιον θελει οποτε αλλο αυτο) γιατι αμφιβαλω αν θα περασουν 15.000.000 (more/less) γραμμες για το 2016 (που ακουγεται) η τον επομενο χρονο

Αν εχεις καποιο στοιχειο παρακαλω δωσε το να δουμε, αλλιως ειναι λογια για να φοβομαστε

cca
14-12-15, 12:31
VoIP το κάνουν επειδή βολεύει αυτούς και κανέναν άλλο, όχι λόγω οδηγιών και και λοιπών αερολογιών. Απο την πλευρά μας ως χρήστες, δε μας βολεύει σε κάτι αυτό ούτε κερδίζουμε τίποτα, αντιθέτως μας δημιουργεί προβλήματα αν θέλουμε να αλλάξουμε modem/router με κάτι καλύτερο.

melodystyle2003
18-12-15, 11:17
Ισχύει, πως η εξυπηρέτηση που προσφέρει η κοσμοτε έχει πέσει κατά πολύ.

tolis1989
21-12-15, 16:50
εχεις την Ευρωπαικη οδηγια καπου γραμμενη? που σιγουρα θα εχει κοινοποιηθει ... η το λες ετσι επειδη καποιος το ειπε εστω και αν ειναι σεβαστη η γνωμη του?
Ο λογος που το λεω ειναι γιατι μιλαω με 2 εταιριες μοντεμ και λενε οτι κατι τετοιο δεν ισχυει (εκτος αν δεν ενημερωθηκαν η τα ατομα που μιλαω εγω δεν το ξερουν)
Δεν μιλαω αν ο παροχος αποφασισε αυτος επειδη του δινει το δικαιωμα η Ευρωπαικη, αλλα να υποχρεωσει τους Ευρωπαικους παροχους να εχουν voip
Επισης απο Αγγλια (υποψην οι Αγγλοι ακολουθουν τους Ευρωπαικους κανονισμους οπως και η Ελλαδα) που κραταω επαφη, δεν ισχυει κατι τετοιο μεχρι τωρα 1 μηνα πριν το 2016 ουτε καν εμφανιστηκαν πρωτες γραμμες να αναγκαζουν χρηστες (voip εχουν και εκει για οποιον θελει οποτε αλλο αυτο) γιατι αμφιβαλω αν θα περασουν 15.000.000 (more/less) γραμμες για το 2016 (που ακουγεται) η τον επομενο χρονο

Αν εχεις καποιο στοιχειο παρακαλω δωσε το να δουμε, αλλιως ειναι λογια για να φοβομαστε

Στο Η.Β. η BT έχει κάνει σύσταση στους συνδρομητές να επιλέγουν VOIP. Το 2020 θα σταματήσουν την εμπορική διάθεση PSTN/ISDN και το 2025 θα γίνει το switch off. Εδώ βιάζονται λιγάκι.
http://www.itproportal.com/2015/12/09/how-will-the-pstn-and-isdn-switch-off-impact-on-your-business/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+itproportal%2Frss+%28Latest+ITProPortal+News%29

babis3g
21-12-15, 17:08
ναι σιγουρα γινεται συσταση για τους επαγγελματιες μεχρι το 2020 δεν σημαινει οτι ειναι υποχρεωτικα, παρα μεχρι το 2025 που μεχρι τοτε πολλα μπορει να εχουν γινει ...΄αλλα μιλανε για σχεδιο στα επομενα 10 χρονια που αναμενουν την ολοκληρωση (εκτος απροβλεπτου)...
το ξερω αυτο γιατι ημουν εκει αρκετο καιρο, απλα ο οτε θελει να το ξεκινησει τωρα ... δεν υπαρχει οδηγια Ευρωπαικης εδω και τωρα, προφανως αναλογα την ευλυγισια των παροχων

Core2Extreme
21-12-15, 21:59
Κλασσικός πΟΤΕς.....σε ξεκουμπωνουν από adsl και όταν έχουν 3-4-5-10 ενεργοποιήσεις σε VDSL στέλνουν τον έρμο τον τεχνικό να κάνει τις μηκτονομήσεις σε καφάο......btw.....βάση ευρωπαικής οδηγίας όλες οι γραμμές θα γυρίσουν σε Voice over IP. Θυμηθήτε το......μας έρχεται!

Τι εξυπναδίτσα ήταν αυτή ?
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάει στο Α/Κ ο ΟΤΕ να σου βγάλει την ADSL για να σε πάει σε VDSL2.
Η αλλαγή γίνεται στο ΚΑΦΑΟΥ και γίνεται γρήγορα ( η αλλαγή από ADSL2+ σε VDSL2 από ΚΑΦΑΟΥ ολοκληρώνεται ανάλογα τον τεχνικό μέσα σε 60-180 sec... ).

Άλλο παίχτηκε στην προκειμένη.

babis3g
21-12-15, 22:04
60-180 sec μπορει να γινεται η αλλαγη, αλλα ελα την αλλη φορα που περναγα απο την παλια γειτονια εψαχναν 25 λεπτα να βρουν την γραμμη μεσα στο καφο να γινει η αλλαγη

Core2Extreme
21-12-15, 22:29
Δεν το κόβανε όμως για 25 λεπτά ( πόσο μάλλον για μέρες που λέει ο φίλος από πάνω ).

Αυτοί που στήσανε το παλιό ΚΑΦΑΟΥ πρέπει να ήταν τέρατα οργάνωσης :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.