PDA

Επιστροφή στο Forum : Επέκταση δικτύου μεταξύ ορόφων



gatos_fc
12-12-15, 22:35
Καλησπέρα σε όλους,

Με το φόβο να μην είμαι στο σωστό subforum, έχω το εξής σενάριο και θα ήθελα μια συμβουλή:

Σε μια εταιρεία 60 ατόμων, έχουμε στο server room τα patch panels όλου του ορόφου, τα switches, κάποιους εσωτερικούς storage servers και φυσικά το internet (8 adsl γραμμές που τις ενώνουμε με pfsense).

Το case είναι ότι θα πρέπει όλα τα άτομα να μετακινηθούν σε άλλο όροφο στο ίδιο κτήριο, αλλά το server room θα μείνει εκεί που είναι.

Στο νέο όροφο θα έχω και πάλι τα patch panels και τα switches για όλο τον κόσμο.

Αυτή τη στιγμή, η σύνδεση νέου ορόφου & server room υπάρχει και βασίζεται σε ένα καλώδιο ethernet, αλλά φοβάμαι ότι δε θα φτάνει το capacity του καλωδίου, όταν πχ κάποιοι χρήστες μετακινούν προς κάποιο εσωτερικό storage server raw αρχεία video.

Σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να συνδέσω το server room με τα switch στο νέο όροφο με οπτική ίνα, αλλά επειδή δεν έχει τύχει να ασχοληθώ με αυτήν την τεχνολογία, θα ήθελα τις προτάσεις σας (και με συγκεκριμένο εξοπλισμό αν είναι) για το πως μπορεί να γίνεται optimally η σύνδεση των δύο σημείων

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

iliasko
15-12-15, 13:35
Για οπτικές ίνες και δίκτυα ρώτα optronics.gr

gatos_fc
22-12-15, 00:26
Ευχαριστώ iliasko!

Σε περίπτωση που κάποιος ψάχνει κάτι παρόμοιο στο μέλλον, τελικά θα περάσω μερικά Ethernet και θα τα ενώσω με παραδοσιακά switch

Koumooo
20-01-16, 21:04
Ειναι καθόλα εφικτή η σύνδεση με οπτική ίνα και μακροπρόθεσμα σου δίνει μεγαλύτερη δυνατότητα αναβάθμισης.

Εμεις περάσαμε οπτική ( 12 κλώνους) το 2012, αναμεσα σε 3ο και 5ο όροφο και αρχικά χρησιμοποιούσαμε τους 4 κλώνους (2χ 1gb, 2 x10), τώρα πλέον τους 6 (6x10Gbit), αντιλαμβάνεσθε οτι η διαφορά ειναι χαώδης...

@ ADSLgr.com All rights reserved.