PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Instagram κ' Facebook



BigRed
14-12-15, 09:57
Καλημέρα κ' καλή εβδομάδα! :)

Τις τελευταίες 3 μέρες δεν μου ανοίγουν οι εικόνες στο Instagram κ' στο Facebook.
Άλλαξα όλα τα κανάλια μήπως ήταν καμιά νέα παρεμβολή, αλλά δεν έκανα τίποτα... Άλλαξα το μόντεμ αλλά πάλι τζίφος.... Ένωσα τον η/υ με το καλώδιο... Πάλι τίποτα. :(
Σε επικοινωνία μου με την εταιρία κ' κάνοντας κάποια τεστ η γραμμή φαίνεται να μην έχει κάποιο πρόβλημα... :hmm:
Μου είπαν, επίσης, ότι δεν τους έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο από άλλο πελάτη, αλλά σε ανάρτησή μου στο fb ήδη 2 φίλοι μου έχουν το ίδιο πρόβλημα.
Χρησημοποιώ 2 υπολογιστές κ' 2 κινητά τηλέφωνα κ' σε όλες τις συσκευές παρουσιάζετε το πρόβλημα, βγαίνοντας από το wifi κ' συνδέοντας τα "δεδομένα" όλα δουλεύουν μια χαρά που σημαίνει ότι δεν είναι πρόβλημα του Facebook ή του Instagram.

Έχει κάποιος άλλος φίλος το ίδιο πρόβλημα?
164726

rudxai
14-12-15, 10:49
Τα ίδια και εδώ, ουτε καν εικόνες φορτώνει καλα καλα..3 μέρες τώρα.
Κλασσικά γ@μ**τε η Forthnet πάλι.

DEUSGR
14-12-15, 11:19
Με πάροχο την Forthnet στην περιοχή των Χανιών αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Σίγουρα έχει να κάνει με την Forthnet γιατί απο κινητο με δεδομένα δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.

Pehlis
14-12-15, 17:04
δοκιμάστε να αλλάξετε τους DNS

and64
14-12-15, 18:25
Και εδώ το ίδιο πρόβλημα, έχει αρχίσει και μου τη δίνει...:mad:

panar
14-12-15, 21:26
Ευτυχώς!! Δεν είμαι ο μόνος!........για ακόμα μια φορά...Forthnet Rules!!

vOOz
14-12-15, 22:57
Εδω και 2 ημερες εχω κι εγω προβλημα με διασυνδεση εξωτερικο. Αρχικα ειχα μονο fb και δεν εδωσα σημασια. Τωρα δεν ανοιγει σχεδον κανενα site εξωτερικου ή εστω περιμενω πολυ.
Δοκιμασα και dns google. pings μετρια, tracert με 2-3 hops που μου φαινονται παραπανω απο τα νορμαλ.

DEUSGR
14-12-15, 23:04
Τίποτα ούτε η αλλαγή της DNS προσφέρει λύση.... Να δούμε πότε θα δεχτεί η Forthnet ότι έχει πρόβλημα και προσπαθήσει να το διορθώσει....

vOOz
14-12-15, 23:14
μπορει καποιος με καλη γραμμη και ρουτερ φορθνετ να παρει?
εχω δικο μου, και θα με πρηξουν αδικα με ελεγχους.

DEUSGR
14-12-15, 23:51
Tους παίρνω τηλ... αναμονή 6 λεπτα και βλέπουμε...

- - - Updated - - -

Κάλεσα, τέσταραν την γραμμή, μου είπαν ότι δεν βλέπουν καποιο πρόβλημα με το θέμα ταχύτητας. Με έβαλαν να συνδεθώ με διαφορετικούς browser αλλα το πρόβλημα εξακολουθούσε να υπάρχει. Μετά μου είπαν ότι ίσως έχει πρόβλημα ο υπολογιστής μου αλλά η απάντηση μου ήταν οτι το πρόβλημα το εμφανίζει η οποιαδήποτε συσκευή συνδέεται ασύρματα η ενσύρματα με το ρουτερ. Τέλος μετά απο 10 λεπτά που τέσταραν μου είπαν ότι είχε εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα το πρωί με το streaming και το φορτωμα το photος και ότι μετα απο παράπονα πελατών αυτό διορθώθηκε στις 19:00.... τα συμπεράσματα δικά σας, παντως το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει... το δικό μου λέει το καταγράψαν...

IronBill
15-12-15, 01:55
τα ιδια και σε εμενα....Chrome με Win 10....το δε Instagram σέρνεται.....

XrhstosDrouggos
15-12-15, 02:14
Καλησπερα και εγω εχω το ιδιο προβλημα και στο κινητο και σοτν υπολογιστη δεν ξερω τι γινεται απο την περιοχη Νιγριτα/Σερρων

vOOz
15-12-15, 02:19
τα ιδια και σε εμενα....Chrome με Win 10....το δε Instagram σέρνεται.....

pingtest usa: 360ms
pingtest vf greece: 15ms

η ταχυτητα ειναι οκ. με το ping υπαρχει προβλημα

yuk
15-12-15, 05:03
Φίλος μου είχε το ίδιο πρόβλημα. Windows 10 και Forthnet. Αφού το ψάχνουμε και δε βρίσκουμε τίποτα, ούτε εμείς, ούτε η Forthnet, στο τέλος λέω... δε flushάρω μία τα DNS μπας και... και ως εκ θαύματος έφτιαξαν όλα αμέσως.

ipconfig /flushdns από command prompt.

DEUSGR
15-12-15, 09:11
Φίλος μου είχε το ίδιο πρόβλημα. Windows 10 και Forthnet. Αφού το ψάχνουμε και δε βρίσκουμε τίποτα, ούτε εμείς, ούτε η Forthnet, στο τέλος λέω... δε flushάρω μία τα DNS μπας και... και ως εκ θαύματος έφτιαξαν όλα αμέσως.

ipconfig /flushdns από command prompt.

Μπα ούτε και με αυτό άλλαξε κάτι. Έχει δίκιο ο φίλος παραπάνω το ping σε server εξωτερικού και κυρίως της Αμερικής είναι πολύ μεγάλο πάνω απο 150 ms. Δεν ξέρω αν είναι εκεί το πρόβλημα το σίγουρο είναι ότι ρο πρόβλημα το έχει ο πάροχος και αυτός προς το παρόν το αγνοεί...

bezoss
15-12-15, 13:09
Καλησπέρα,

+1 και απο μένα. και νόμιζα ότι ήταν πρόβλημα του κινητού ή του ρούτερ! μεγάλη επιτυχία...

yuk
15-12-15, 14:33
Πράγματι δεν έφτιαξε - το βραδινό που έλεγα πρέπει ήταν τυχαίο. Πάντως για σχεδόν 2 ώρες το FB πέταγε...

Όσον αφορά το ping με ΗΠΑ, προσωπικά δεν έχω βρει κάπου που να έχει 350ms, μέχρι ~200 φτάνει, αλλά όπως και να 'χει, δεν μπορώ να φανταστώ ότι η Forthnet στέλνει/φέρνει περιεχόμενο FB από/στις ΗΠΑ. Δεν τη συμφέρει να κάνει κάτι τέτοιο.

Κοιτάζοντας λοιπόν (από Αθήνα) φωτος που δεν εμφανίζονται σωστά η γρήγορα, βλέπω ότι έρχονται από το CDN του FB που βρίσκεται (και) στο datacenter της στον Κολωνό. Πχ.

tracert scontent.fath2-1.fna.fbcdn.net

2 7 ms 7 ms 7 ms bbras-llu-kln-22L500.forthnet.gr [213.16.246.15]
3 8 ms 8 ms 7 ms te0-1-0-3.distr-kln-01.forthnet.gr [213.16.247.85]
4 7 ms 7 ms 11 ms po11.cdnhost-kln-01.forthnet.gr [213.16.252.226]
5 * * * Request timed out.
6 7 ms 7 ms 7 ms 194.219.221.81

194.219.221.81:

inetnum: 194.219.221.0 - 194.219.221.255
netname: DATACENTER-SERVICES
descr: KOLONOS DATACENTER
descr: Hellenic Telecommunications and Telematic Applications Company
descr: Greece
remarks: INFRA-AW
country: GR
Ακομα και περιεχόμενο από Instagram έρχεται από εκεί.
Δεν έχω χρόνο να το ψάξω περισσότερο, αλλά θα έλεγα ότι δε φταίει το (μόνο?) το ping με ΗΠΑ, γιατί το πρόβλημα δεν είναι μόνο στο timeline που μπορείς να πεις ότι δεν έρχεται ή δεν έρχεται αρκετά γρήγορα, είναι και στο περιεχόμενο που είναι ήδη αποθηκευμένο στη Forthnet.

nOiz
15-12-15, 15:35
Σε δική μου δοκιμή από Forthnet στο fb δουλεύουν όλα κανονικά (με καθαρή cache και στο chrome και στο DNS φόρτωσαν όλες οι εικόνες κανονικά), στο Instagram υπάρχει ακόμα θέμα καθώς ορισμένες φωτογραφίες δεν κατεβαίνουν καθόλου. Είναι ενήμεροι για το πρόβλημα και το ελέγχουν πάντως

IronBill
15-12-15, 16:37
ορίστε και το δικό μου trace....


164755

XrhstosDrouggos
15-12-15, 19:14
το δοκιμασα αλλα τιποτα..

DEUSGR
15-12-15, 22:16
Σε δική μου δοκιμή από Forthnet στο fb δουλεύουν όλα κανονικά (με καθαρή cache και στο chrome και στο DNS φόρτωσαν όλες οι εικόνες κανονικά), στο Instagram υπάρχει ακόμα θέμα καθώς ορισμένες φωτογραφίες δεν κατεβαίνουν καθόλου. Είναι ενήμεροι για το πρόβλημα και το ελέγχουν πάντως

Τους πήρες δηλαδη τηλέφωνο και σου είπαν ότι το γνωρίζουν γιατί εχθές που τους κάλεσα δεν γνώριζαν κάτι πηγαν να ρίξουν το πρόβλημα στο pc μου μεχρι που τους ανάφερα ότι το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν ολες οι συσκευές που συνδέονται ασύρματα η ενσύρματα με το ρουτερ,...

- - - Updated - - -

Νομίζω ότι λύθηκε το πρόβλημα ή είναι ιδέα μου...?

vOOz
16-12-15, 00:06
Τους πήρες δηλαδη τηλέφωνο και σου είπαν ότι το γνωρίζουν γιατί εχθές που τους κάλεσα δεν γνώριζαν κάτι πηγαν να ρίξουν το πρόβλημα στο pc μου μεχρι που τους ανάφερα ότι το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν ολες οι συσκευές που συνδέονται ασύρματα η ενσύρματα με το ρουτερ,...

- - - Updated - - -

Νομίζω ότι λύθηκε το πρόβλημα ή είναι ιδέα μου...?

μολις καταφερα να ανοιξω βιντεο στο φβ! παρτυ!

BigRed
16-12-15, 00:15
Και σε εμένα "φαίνεται" ότι αποκαταστάθηκε το πρόβλημα :oneup: αλλά........τώρα "κλειδώνω" στα 11 από τα 15 που "κλείδωνα" πριν :evil:

nOiz
16-12-15, 02:43
Και σε εμένα "φαίνεται" ότι αποκαταστάθηκε το πρόβλημα :oneup: αλλά........τώρα "κλειδώνω" στα 11 από τα 15 που "κλείδωνα" πριν :evil:

Αν συγχρονίζει χαμηλότερα το router σου δεν έχει να κάνει με το πρόβλημα που προέκυψε με το fb & instagram. Αν έγινε από μόνο του θα σου πρότεινα να μιλήσεις με το tech support να ρίξουν μια ματιά


Τους πήρες δηλαδη τηλέφωνο και σου είπαν ότι το γνωρίζουν γιατί εχθές που τους κάλεσα δεν γνώριζαν κάτι πηγαν να ρίξουν το πρόβλημα στο pc μου μεχρι που τους ανάφερα ότι το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν ολες οι συσκευές που συνδέονται ασύρματα η ενσύρματα με το ρουτερ,...

Τυχαίνει να δουλεύω στη Forthnet :oneup:

manospcistas
17-12-15, 19:32
Αν και είμαι στην Cyta, μπορώ να επιβεβαιώσω το πρόβλημα. Facebook/Messenger/Instagram/Whatsapp δεν φορτώνουν εικόνες ή τις φορτώνουν μετά από πολλά δευτερόλεπτα, video buffering με την καμία. Έχει τσεκαριστεί σε 3 συνδέσεις Cyta. Υποθέτω ότι σχετίζεται με το fb network και όχι με τους ISP μας. Δοκιμάστε να κάνετε και μια αναφορά του προβλήματος στο Facebook, μήπως με μαζικές αναφορές το ελέγξουν.

themisko
19-12-15, 23:31
Παιδιά καλησπέρα.Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα που αναφέρετε ειδικά στο FB αλλα τώρα πάει καλά.Αλλα οταν άρχισε αυτό το πρόβλημα με το φβ απο την ιδια μέρα ξεκίνησαν να μη μου ανοίγουν τα mail μου στο Yahoo, ενω στο interface μπαίνω κανονικά.Θεωρώ μόνο τυχαίο δεν είναι.Μόλις πάω να πατήσω mail μου πετάει error αδυναμία φόρτωσης.Επειδή έκανα ενα traceroute και είδα ενα περίεργο ping σε ένα hop θα ήθελα τη γνώμη σας για τα pings αν θεωρείτε φυσιολογικά να απευθυνθώ σε yahoo support.164983

Theod_
31-03-20, 20:58
Γεια σας! Είμαι καινούρια στο φόρουμ σας και θα ήθελα να σας μιλήσω για ένα θέμα που αντιμετωπίζω στο φεισμπουκ!!Λοιπόν,μου έρχεται ειδοποίηση στο πάνω μέρος του κινητού(ενώ δεν ειμαι στην αρχική του φεισμπουκ ,αλλά είμαι σε άλλη εφαρμογή) ότι ο 'ταδε' μου έχει στείλει αίτημα φιλίας....πατάω κι εγώ την ειδοποίηση αυτή που έχει κρατηθεί στην αρχική του κινητού και αυτομάτως μου δείχνει ότι το αίτημα έχει διαγραφεί ,χωρίς εγώ να έχω κάνει κάτι...γτ συμβαίνει αυτο???

Mageirus
01-04-20, 12:31
- OLD POST -

@ ADSLgr.com All rights reserved.