PDA

Επιστροφή στο Forum : SPEEDPORT W724V-Ci 3G/4G DONGLES



fimco
16-12-15, 14:24
Το Speedport W724V-Ci (F/W V46A) ποια 3G/4G USB Failover Dongles αναγνωριζει??
Μου ειπαν ανεπισημα για τα HUAWEI E372 και ZTE MF 193A, MF662, αλλα θελω να το επαληθευσω πριν αγορασω καποιο...

fimco
11-01-16, 18:03
Σε συνεχεια παραπανω θεματος και μετα απο πολλαπλη επικοινωνια με ΟΤΕ με πληροφορησαν οτι το Speedport W724V-Ci (μεχρι και F/W V ..002A) πραγματι αναγνωριζει τα 3G Dongles HUAWEI E372 και ZTE MF 193A, MF662 και οτι μετα απο τo αναμενομενο F/W V ..004A θα αναγνωριζει ΚΑΙ το 4G Dongle Alcatel L850V...

fimco
11-03-16, 11:46
Τελικο σχολιο για το ιδιο θεμα: Το ΖΤΕ ΜF662 COSMOTE λειτουργει κανονικα σαν 3G Failover στο USB του Speedport W724V-Ci (F/W V..002A) με SIM της VODAFONE.
ΠΡΟΣΟΧΗ απαιτειται με το Port Binding του WAN προς τις LAN1-4 & SSID1-3 στο Speedport, ωστε το 3G Failover να κατευθυνεται στην επιθυμητη συσκευη/ες του εσωτερικου δικτυου του Speedport. Καταρχη διαφαινεται προβλημα οι ΙΔΙΕΣ συσκευες του εσωτερικου δικτυου να εχουν συνδεση ειτε με ATM-CONNEX ειτε με 3G Failover.
Ισως αυτο να διορθωθει σε επομενη αναβαθμιση του F/W του Speedport...

AssVas
15-03-16, 22:53
Με το 006 που βγάλαν το τελευταίο μπορείς να κάνεις ξανά τις δοκιμές και να δεις αν χρειάζεται ξανά η ρύθμιση από το GUI / port binding που αναφέρεις ;

fimco
19-03-16, 20:53
Μετα τη τελευταια αναβαθμιση σε 006Α δεν φαινεται να αλλαξε κατι με το port binding κλπ. Θα δω καλυτερα τι μπορει να κανει κανεις για επιλυση του προβληματος
συντομα, πχ τι γινεται οταν δεν επιλεχθει κανενα binding... και θα επανελθω.

fimco
16-04-16, 17:11
Μετα εκτενεις δοκιμες και στην αναβαθμιση F/W xxx.006Α σχετικα με το port binding και πως θα συνδεθουν οι πορτες LAN1-4 και τα SSIDs στη συνδεση 3/4G μετα τη διακοπη της DSL/VDSL, διαπιστωθηκε οτι ΜΟΝΟ η LAN1 γυριζει αυτοματα απο DSL/VDSL σε 3G, ενω οι αλλες πορτες και το WiFi ΔΕΝ υπαρχει τροπος να γυρισουν/συνδεθουν με το 3G. Εκτιμαται οτι το παραπανω οφειλεται σε κακη σχεδιαση του F/W και πρεπει να διορθωθει, ωστε κατελαχιστο ολα LAN και SSIDs να μεταπιπτουν ΑΥΤΟΜΑΤΑ απο DSL/VDSL σε 3/4G, οταν υπαρξει διακοπη της ενσυρματης συνδεσης και το αντιστροφο...

fimco
18-05-16, 16:45
Μετα απο πολλες δοκιμες και με το ZTE MF667 dongle που συνιστα και διαθετει επισης η COSMOΤΕ, διαπιστωθηκε οτι υπαρχει ΚΑΙ προβλημα routing απο εξωτερικο δικτυο σε ολες τις LAN και SSID. Τελικα φαινεται οτι υπαρχει διαπιστωμενο και απο COSMOΤΕ προβλημα με το W724V-Ci που αναμενεται να λυθει με νεα εκδοση firmware απο τον κατασκευαστη του (μετα την Χ.006Α). Προσεχως συνεχεια...

johnmegarythmos
20-05-16, 00:11
δεν νομιζω οτι η θυρα usb ειναι για 3g router αλλα για να βαλεις εκτυπωτη ή σκληρο δικτυο και να διαδικτιακος .

savvas3
20-05-16, 18:38
Έχω ένα zte mf636 με Vodafone sim. Πώς μπορώ να το κάνω να δουλέψει με αυτό το ρουτερ?

fimco
24-05-16, 18:00
Μονο ορισμενα 3G/4G dongles ειναι συμβατα, οπως αναφερονται παραπανω...

savvas3
24-05-16, 18:58
Επειδή ένας φίλος έχει το mf662 και μου το έδωσε να το δοκιμασω και επειδή είμαι ψιλοασχετος πώς μπορώ να το κάνω να λειτουργησει?

AssVas
25-05-16, 21:56
By praying dear Savvas3, praying...

Πέρα από την πλάκα, παρακαλούμε τον fimco να τραβήξει μερικά screenshots και φώτο για να βοηθήσει ;

savvas3
26-05-16, 13:08
Ρε συ fimco αν μπορεις σε παρακαλώ πες μου πώς τα κατάφερες και το συνδεσες και τραβηξε και κανα screenshot. Πήρα τηλέφωνο στον οτε και αυτοι με άκουγαν σαν να ειμαι αστροναυτης:hmm: !

fimco
26-05-16, 17:57
savvas3: το MF662 αναγνωριζεται απο το SPEEDPORT W724V-Ci, F/W XXX.006A, οταν το βαλεις στη θυρα USB του router που αναφερα.
Πρεπει στη σχετικη σελιδα του router (internet>status>3G/4G backup) να βαλεις τις παραμετρους του δικτυου της SIM σου. Το dongle ενεργοποιειται αυτοματα οταν αποσυνδεθει η γραμμη DSL.
ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΟΝ F/W Χ.006Α ΤΟ ROUTER ΔΕΝ ΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΠΟΡΤΕΣ ΚΛΠ...
Οποτε λειτουργει ΜΟΝΟ για εξερχομενες συνδεσεις ΙΝΕΤ.
Θα βγαλω σχετικα screenshot οταν παω στο εξοχικο οπου "θελω" (αντε να δουμε αν θα λειτουργησει σωστα καποτε) να το χρησιμοποιησω σαν failover...

advdFT
24-05-18, 13:14
savvas3: το MF662 αναγνωριζεται απο το SPEEDPORT W724V-Ci, F/W XXX.006A, οταν το βαλεις στη θυρα USB του router που αναφερα.
Πρεπει στη σχετικη σελιδα του router (internet>status>3G/4G backup) να βαλεις τις παραμετρους του δικτυου της SIM σου. Το dongle ενεργοποιειται αυτοματα οταν αποσυνδεθει η γραμμη DSL.
ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΟΝ F/W Χ.006Α ΤΟ ROUTER ΔΕΝ ΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΠΟΡΤΕΣ ΚΛΠ...
Οποτε λειτουργει ΜΟΝΟ για εξερχομενες συνδεσεις ΙΝΕΤ.
Θα βγαλω σχετικα screenshot οταν παω στο εξοχικο οπου "θελω" (αντε να δουμε αν θα λειτουργησει σωστα καποτε) να το χρησιμοποιησω σαν failover...

Φίλε μου επειδή ενδιαφέρομαι αρκετά να κάνω και'γω το ίδιο, ξέρεις αν προστέθηκαν κι'άλλα υποστηριζόμενα dongles? Επίσης, λύσανε το θέμα με το firmware που σε περιόριζε στην LAN1 ?

Ευχαριστώ.

johnmegarythmos
29-05-18, 22:48
πολυ ενδιαφερον να ενεργοποιειται το στικακι 3g /4g οταν δεν εχει ιντερνετ ! αλλα θα μπορουσε να ετρεχε παραλληλα ! :-)

mezzanine
06-09-18, 12:26
Ξερουμε αν παίζει το voip με το 3g/4g stickaki σαν failover;

@ ADSLgr.com All rights reserved.