PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΡΑΓΙΚΗ FORTHNET



microtera
16-04-07, 22:34
Εδώ και 40 ημέρες έχω στείλει 4 email στο τμήμα πωλήσεων για να διορθώσουν ένα λάθος που οφείλεται σ' αυτούς και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Σαν να απευθύνομαι σε ντουβάρι.

Στο τηλέφωνο κατάφερα να τους βγάλω 2 φορές μετά από άπειρες κλήσεις και πολύ αναμονή. Οι ευγενέστατες κοπέλες μου λένε ότι θα ότι θα εξετάσουν το θέμα μου χωρίς φυσικά να γίνεται τίποτα. Στο ερώτημα γιατί δεν απαντούν στα email ακούγεται νεκρική σιγή...

Μέχρι τώρα παρέμενα στη Forthnet, παρότι πληρώνω σχεδόν τα διπλάσια σε σχέση με άλλους πάροχους, επειδή θεωρούσα ότι ήταν σοβαρή εταιρία και με καλή υποστήριξη.

Κρίμα

kal1mera
17-04-07, 08:20
Εγω θα σε παροτρυνα να στειλεις μια καλογραμένη, σοβαρη και λεπτομερεστατη επιστολη στο τμημα που σε ενδιαφερει και πιστευω θα σου απαντησουν αμεσα. Εγω μεχρι τωρα αυτο κανω και εχω δει αποτελεσματα.

king_by_mistake
17-04-07, 09:46
Εγω θα σε παροτρυνα να στειλεις μια καλογραμένη, σοβαρη και λεπτομερεστατη επιστολη στο τμημα που σε ενδιαφερει και πιστευω θα σου απαντησουν αμεσα. Εγω μεχρι τωρα αυτο κανω και εχω δει αποτελεσματα.

Είσαι απλά τυχερός.
Εγώ τους έγραψα μια τέτοια επιστολή και η κοπέλα που επικοινώνησε μαζί μου χρειάστηκε 2 εβδομάδες για να καταλάβει τι συμβαίνει, γιατί φυσικά δεν διάβασε ποτέ την επιστολή και αναγκάστηκα να της τα εξηγήσω όλα τηλεφωνικώς, πολλές φορές...

SouthDog
17-04-07, 10:14
Δυστυχώς φίλε τα email δεν τα πολυδιαβάζουν απ οτι φαίνεται
(για να μην πω οτι τα στέλνουν στον κάλαθο)
τα αρμόδια τμηματα όλων των παρόχων...

Πρέπει να σαι καλός πελάτης ή να στείλεις καμιά 100αρια
για να σου δώσουν σημασία.

DOU
26-04-07, 21:25
Η αναμονη ειναι επιτηδες και αυτο το ξερουμε ολοι, ξερετε ποσα λεφτα βγαζουνε απο την αναμονη? Επισης καποια δηθεν λαθη μπορει να τα κανουνε και εσκεμενα, σου λεει "αστον "μ!@#!@#" να παρει τηλεφωνο να χρεωθει, και αυτο ισχυει για τις περισσοτερες εταιριες/isp
κακα τα ψεματα, ωρες ωρες μου θυμιζουν κατι παιχνιδακια τυπου photo fault σε κατι χαζοκαναλα...
επισης αυτο που λεει ο γεωργιου στο τελος αυτου του video με βρισκει απολυτα συμφωνο οσο αναφορα την ...αναμονη,αναμονη,αναμονη,αναμονη,αναμονη,αναμονη......
->http://www.youtube.com/watch?v=H_tH8cTioUo

DOU
26-04-07, 21:26
Αναμονη, αναμονη, αναμονη, ρε τι πραμα ειναι αυτο ρε γμτ....(ευχομαι να μην τυχει σε κανεναν
να αντιμετωπισει προβλημα,θα αγανακτησει...):worthy: :worthy:

Τα φαξ τουλαχιστον τα διαβαζουν? Αμφιβαλω και σε αυτο...

Aias
27-04-07, 01:34
Η αναμονη ειναι επιτηδες και αυτο το ξερουμε ολοι, ξερετε ποσα λεφτα βγαζουνε απο την αναμονη?

Μαλλον δεν εισαι συνδρομητης της Forthnet επειδη η κληση ειναι σε 801 και δεν χρεωνετε :whistle:

ipo
27-04-07, 01:38
Μαλλον δεν εισαι συνδρομητης της Forthnet επειδη η κληση ειναι σε 801 και δεν χρεωνετε :whistle:
Τα 801 χρεώνονται. Τα 800 είναι τα δωρεάν.

djapal
27-04-07, 09:54
δλδ άσχετο... εγώ τώρα που έχω 2play το 801 δε θεωρείται σταθερό; Θεωρείται κάτι διαφορετικό οπότε και χρεώνεται; Ξέρει κανείς;

Aias
27-04-07, 12:28
Τα 801 χρεώνονται. Τα 800 είναι τα δωρεάν.

δικιο εχεις απο το site της forthnet

Μπορείτε να επικοινωνήσετε και τηλεφωνικά με την τεχνική υποστήριξη στo 801-100 9000 (με αστική χρέωση από όλη την Ελλάδα) ή στο 211-100 9000, που βρίσκεται κοντά σας 24 ώρες την ημέρα

οποτε αν εισαι 15 λεπτα στην αναμονη ,χρεωνεσαι σαν να μιλας 15 λεπτα η ειναι σταθερη χρεωση με καθε κληση?

sgourak
27-04-07, 12:36
δικιο εχεις απο το site της forthnet

Μπορείτε να επικοινωνήσετε και τηλεφωνικά με την τεχνική υποστήριξη στo 801-100 9000 (με αστική χρέωση από όλη την Ελλάδα) ή στο 211-100 9000, που βρίσκεται κοντά σας 24 ώρες την ημέρα

οποτε αν εισαι 15 λεπτα στην αναμονη ,χρεωνεσαι σαν να μιλας 15 λεπτα η ειναι σταθερη χρεωση με καθε κληση?

σωστο. κοιταξα το λογαριασμο μου και σε χρεωνει ειτε σε βαλουν στην αναμονη ειτε σου πει το περιβοητο "ολες οι γραμμες μας ειναι κατειλλημένες, για την καλυτερη εξυπηρέτηση σας τηλεφωνηστε αργότερα ... τουουουουουοοο"

εξωφρενικό δεν ειναι? πρεπει να παρεις (τωρα τελευταία) 10-20 φορες τηλεφωνο για να σε βάλουν, αν πιασεις κάποια στιγμη, σε αναμονη για αρκετα λεπτα.

ολα αυτα τα τηλεφωνα πηγαίνουν στα έσοδα της εταιρεία (για την καλύτερη εξυπηρέτηση σας...)

ipo
27-04-07, 13:04
Η χρέωση των 801 είναι περίπου 3 ευρωλεπτά ανά λεπτό.

Προτιμάτε τα 211 που κάποιοι εναλλακτικοί συμπεριλαμβάνουν στα δωρεάν αστικά/υπεραστικά. Εγώ αυτό κάνω με όλες τις εταιρείες, ώστε να έχω σταθερή χρέωση (12 ευρωλεπτά ανά κλήση χρεώνει η Altec, στο πρόγραμμα που είμαι γραμμένος) κι ας με έχουν 30 λεπτά στην αναμονή.

kostasgr75
27-04-07, 13:45
Εγω θα σε παροτρυνα να στειλεις μια καλογραμένη, σοβαρη και λεπτομερεστατη επιστολη στο τμημα που σε ενδιαφερει και πιστευω θα σου απαντησουν αμεσα. Εγω μεχρι τωρα αυτο κανω και εχω δει αποτελεσματα.
Πάντως από την δική μου εμπειρία στην forthnet, νομίζω πως δεν πολύ διαβάζουν τα emails...

minovg
27-04-07, 15:25
Η χρέωση των 801 είναι περίπου 3 ευρωλεπτά ανά λεπτό.

Προτιμάτε τα 211 που κάποιοι εναλλακτικοί συμπεριλαμβάνουν στα δωρεάν αστικά/υπεραστικά. Εγώ αυτό κάνω με όλες τις εταιρείες, ώστε να έχω σταθερή χρέωση (12 ευρωλεπτά ανά κλήση χρεώνει η Altec, στο πρόγραμμα που είμαι γραμμένος) κι ας με έχουν 30 λεπτά στην αναμονή.
Για πρόσεξέ το λίγο ipo. Η Άλτεκ έχει σταθερή χρέωση 0,09€ ανά κλήση μόνο προς σταθερά ΟΤΕ και ΑΛΤΕΚ. Όχι προς άλλους εναλλακτικούς. Πχ. εγώ που έχω σταθερό Τελλάς όταν με καλούν από ΑΛΤΕΚ σταθερή χρέωση 0,09 υπάρχει κανονικά χρονοχρέωση.

Δεν έχει βάλει κάποιο δωρεάν τηλ. η Φορθνετ για τους πελάτες της στο 2Play; :hmm: Βλαβών και ενημέρωσης.

ipo
27-04-07, 15:41
Για πρόσεξέ το λίγο ipo. Η Άλτεκ έχει σταθερή χρέωση 0,09€ ανά κλήση μόνο προς σταθερά ΟΤΕ και ΑΛΤΕΚ. Όχι προς άλλους εναλλακτικούς. Πχ. εγώ που έχω σταθερό Τελλάς όταν με καλούν από ΑΛΤΕΚ σταθερή χρέωση 0,09 υπάρχει κανονικά χρονοχρέωση.
Αυτό που λες πράγματι αναφέρεται στον τιμοκατάλογο της Altec.

Επειδή χρησιμοποιώ και VoIP, όπου η χρέωση προς τα 211 είναι δωρεάν, λέω το παρακάτω με επιφύλαξη να έχω μπερδευτεί.

Νομίζω λοιπόν, όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα, ότι η Altec στο πρόγραμμα "σταθερή διαρκείας" χρεώνει με 12 ευρωλεπτά ανεξαρτήτως διάρκειας κάποια 211 (όχι όλα). Δεν μπορώ να βρω αυτή τη στιγμή στην ανάλυση κλήσεων σχετική κλήση προς 211, για να το επιβεβαιώσω.

EDIT: Βρήκα μόνο προς ένα σταθερό κλήσεις προς 211. Χρεώνονται 0,024 + Φ.Π.Α.. Οπότε υποθέτω ότι έχεις δίκιο.

nrg_polini
27-04-07, 15:47
Δεν έχει βάλει κάποιο δωρεάν τηλ. η Φορθνετ για τους πελάτες της στο 2Play; :hmm: Βλαβών και ενημέρωσης.

Ελα...μετα απο 4 μηνες εδωσε η tellas δωρεαν τηλεφωνο υποστηριξης και χαρηκες :p Αστικη χρεωση εχει το 801, μια χαρα ειναι. Οχι οτι θα με χαλαγε να ειναι δωρεαν, αλλα καποιοι αλλοι χρεωνουν και χρεωναν την υποστηριξη λες και ηταν 090...

swatsquadgr
27-04-07, 15:52
Συγγνωμη , εμεις που ειμαστε 2play , δωρεαν δεν ειναι το 211 (εξυπηρετηση πελατων της φορθ) ή κανω λαθος ?

minovg
27-04-07, 16:09
Αυτό που λες πράγματι αναφέρεται στον τιμοκατάλογο της Altec.

Επειδή χρησιμοποιώ και VoIP, όπου η χρέωση προς τα 211 είναι δωρεάν, λέω το παρακάτω με επιφύλαξη να έχω μπερδευτεί.

Νομίζω λοιπόν, όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα, ότι η Altec στο πρόγραμμα "σταθερή διαρκείας" χρεώνει με 12 ευρωλεπτά ανεξαρτήτως διάρκειας κάποια 211 (όχι όλα). Δεν μπορώ να βρω αυτή τη στιγμή στην ανάλυση κλήσεων σχετική κλήση προς 211, για να το επιβεβαιώσω.

EDIT: Βρήκα μόνο προς ένα σταθερό κλήσεις προς 211. Χρεώνονται 0,024 + Φ.Π.Α.. Οπότε υποθέτω ότι έχεις δίκιο.
Αυτό που σου είπα είναι 100% επιβεβαιωμένο. Η ΑΛΤΕΚ χρεώνει μόνο προς σταθερά ΟΤΕ την φλατ χρέωση. Σε άλλους εναλλακτικούς χρεώνει 0,024€ ανά λεπτό.

Πρόσεξε στην παρακάτω ανάλυση από το ebilling της ΑΛΤΕΚ. Τα 210 έχουν σταθερή χρέωση 0,09€, ενώ κλήσεις προς 2114000ΧΧΧ που είναι σταθερό Τελλάς χρεώνεται με 0,024€/λεπτό.
http://img124.imageshack.us/img124/8493/20694701dm9.gif

Ελα...μετα απο 4 μηνες εδωσε η tellas δωρεαν τηλεφωνο υποστηριξης και χαρηκες :p Αστικη χρεωση εχει το 801, μια χαρα ειναι. Οχι οτι θα με χαλαγε να ειναι δωρεαν, αλλα καποιοι αλλοι χρεωνουν και χρεωναν την υποστηριξη λες και ηταν 090...
Όχι και μετά από 4 μήνες. Μετά από 1,5. Αρχές Γεννάρη.http://www.techlifegr.com/forum/images/smilies/PFF.pnghttp://www.techlifegr.com/forum/images/smilies/PFF.png
:p

adreas195
27-04-07, 17:40
Αυτό που σου είπα είναι 100% επιβεβαιωμένο. Η ΑΛΤΕΚ χρεώνει μόνο προς σταθερά ΟΤΕ την φλατ χρέωση. Σε άλλους εναλλακτικούς χρεώνει 0,024€ ανά λεπτό.

Πρόσεξε στην παρακάτω ανάλυση από το ebilling της ΑΛΤΕΚ. Τα 210 έχουν σταθερή χρέωση 0,09€, ενώ κλήσεις προς 2114000ΧΧΧ που είναι σταθερό Τελλάς χρεώνεται με 0,024€/λεπτό.
http://img124.imageshack.us/img124/8493/20694701dm9.gif

Όχι και μετά από 4 μήνες. Μετά από 1,5. Αρχές Γεννάρη.http://www.techlifegr.com/forum/images/smilies/PFF.pnghttp://www.techlifegr.com/forum/images/smilies/PFF.png
:p


ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΡΟΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΡΥΦΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΤΟΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ:rtfm:

PeiramatoZwo
28-04-07, 01:11
Η forthnet έχει το ποιό "μπ4@#$#$" τηλεφωνικό κέντρο που έχω δει. Κάθε φορά μου δημιουργεί η ίδια η εταιρεία πρόβλημα, μία με ανανέωση σύνδεσης, μία με λογαριασμό, τώρα με μεταβίβαση σύνδεσης... Κάθε φορά άπειρα e-mail, άπειρα τηλεφωνήματα που δεν σε βάζουν ούτε σε αναμονή, και κάθε φορά να εξηγώ σε διαφορετικό "πωλητή" τα ίδια και τα ίδια. CRM δεν έχει αυτή η εταιρεία. Μήπως τελικά να υπογράφαμε καμιά καταγγελία και για το θέμα της εξυπηρέτησης;

No-Name
28-04-07, 02:27
Δεν μπορεί από όσο ξερω καμια ΕΕΤΤ να παρέμβει σε τμήμα εταιρείας και να δώσει πρόστιμο επειδή απλά έχει αναμονή....

Η ΕΕΤΤ θα μπουκάρει εαν υπάρχει πρόβλημα με θέματα προσωπικών δεδομένων(από αιτήσεις)κτλ

@ ADSLgr.com All rights reserved.