PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταλαιπωρία με wind



Borelli
17-12-15, 01:53
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Είμαι συνδρομητής wind εδώ και αρκετά χρόνια, κανένα πρόβλημα απολύτως με τις υπηρεσίες τους.
Πριν περίπου ένα μήνα μετακόμισα σε νέο σπίτι και χρειαζόμαι τηλεφωνο και ίντερνετ.
Το σπίτι είχε παλαιότερα τηλ, μέχρι πριν κάποιους μήνες.
Πήγα στις 24/11 και έκανα αίτηση για σταθερό τηλέφωνο και ίντερνετ σε υποκατάστημα τους.
Όλα καλά, με ενημέρωσε για τα τέλη ενεργοποίησης και την τιμή του εξοπλισμού και συμφώνησαμε. Υπέγραψα και έφυγα.
Ελαβα ενημερωτικό sms στο κινητό στις 24/11 κάποιες ώρες μετά ότι η αίτηση καταχωρήθηκε και θα ενημερωθω για τα περαιτερω.
Την ίδια μέρα ελαβα άλλο sms πως υπάρχει έλλειψη δικτύου στην περιοχή μου.
Καμία ενημέρωση από πλευράς τους οπότε στις 2/12 τους καλεσα εγώ. Υπάρχει έλλειψη δικτύου στην περιοχή, μπορεί να κάνει μέχρι και δύο μήνες για ενεργοποίηση με ενημέρωσαν ενώ ήταν κατηγορηματικοι στην αρχή για περίπου 20 ημέρες.
Έτσι, στις 10/12 πέρασα από το κατάστημα και έκανα ακύρωση αίτησης για να πάω στον ΟΤΕ.
Την πήραν στο κατάστημα, όλα καλά.
Έφυγα και στις 14/12 ελαβα σμς ότι υπάρχει ακόμα έλλειψη δικτύου στην περιοχή και θα ενημερωθω.
Πήγα πάλι από το κατάστημα και μου είπαν ότι δεν έγινε δεκτή η αίτηση ακύρωσης και ότι για να γίνει πρέπει να περάσει ένας μήνας αλλιώς πληρώνω τα 75€ τέλη ενεργοποίησης.
Το αφησα έτσι, όμως κάτι με τρώει ότι μου λένε πράγματα που δεν ισχύουν και σκέφτομαι να καταφυγω στον ΟΤΕ για να κάνω πιο γρήγορα μιας και χρειαζόμαι επειγόντως τηλέφωνο σταθερό και ίντερνετ.
Η περιοχή είναι Γέρακας αν αυτό παίζει ρόλο, ΟΛΟΙ οι πάροχοι και ο ΟΤΕ βγάζουν διαθεσιμότητα.
Τι μπορώ να κάνω;

dimangelid
18-12-15, 02:51
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Είμαι συνδρομητής wind εδώ και αρκετά χρόνια, κανένα πρόβλημα απολύτως με τις υπηρεσίες τους.
Πριν περίπου ένα μήνα μετακόμισα σε νέο σπίτι και χρειαζόμαι τηλεφωνο και ίντερνετ.
Το σπίτι είχε παλαιότερα τηλ, μέχρι πριν κάποιους μήνες.
Πήγα στις 24/11 και έκανα αίτηση για σταθερό τηλέφωνο και ίντερνετ σε υποκατάστημα τους.
Όλα καλά, με ενημέρωσε για τα τέλη ενεργοποίησης και την τιμή του εξοπλισμού και συμφώνησαμε. Υπέγραψα και έφυγα.
Ελαβα ενημερωτικό sms στο κινητό στις 24/11 κάποιες ώρες μετά ότι η αίτηση καταχωρήθηκε και θα ενημερωθω για τα περαιτερω.
Την ίδια μέρα ελαβα άλλο sms πως υπάρχει έλλειψη δικτύου στην περιοχή μου.
Καμία ενημέρωση από πλευράς τους οπότε στις 2/12 τους καλεσα εγώ. Υπάρχει έλλειψη δικτύου στην περιοχή, μπορεί να κάνει μέχρι και δύο μήνες για ενεργοποίηση με ενημέρωσαν ενώ ήταν κατηγορηματικοι στην αρχή για περίπου 20 ημέρες.
Έτσι, στις 10/12 πέρασα από το κατάστημα και έκανα ακύρωση αίτησης για να πάω στον ΟΤΕ.
Την πήραν στο κατάστημα, όλα καλά.
Έφυγα και στις 14/12 ελαβα σμς ότι υπάρχει ακόμα έλλειψη δικτύου στην περιοχή και θα ενημερωθω.
Πήγα πάλι από το κατάστημα και μου είπαν ότι δεν έγινε δεκτή η αίτηση ακύρωσης και ότι για να γίνει πρέπει να περάσει ένας μήνας αλλιώς πληρώνω τα 75€ τέλη ενεργοποίησης.
Το αφησα έτσι, όμως κάτι με τρώει ότι μου λένε πράγματα που δεν ισχύουν και σκέφτομαι να καταφυγω στον ΟΤΕ για να κάνω πιο γρήγορα μιας και χρειαζόμαι επειγόντως τηλέφωνο σταθερό και ίντερνετ.
Η περιοχή είναι Γέρακας αν αυτό παίζει ρόλο, ΟΛΟΙ οι πάροχοι και ο ΟΤΕ βγάζουν διαθεσιμότητα.
Τι μπορώ να κάνω;

Από ότι κατάλαβα έκανες αίτηση για καινούργια γραμμή, σωστά; Αν ναι, τότε τι βλακείες σου λένε ότι θα πληρώσεις τα τέλη ενεργοποίησης αν ακυρώσεις την αίτηση, αφού δεν έχεις καν ενεργοποιηθεί;; Πήγαινε σε ένα κατάστημα ΟΤΕ/ΓΕΡΜΑΝΟΣ/Cosmote και ρώτα τους αν υπάρχει περίπτωση να σου δώσουν αυτοί γραμμή. Πρόσεξε όμως γιατί αν ως "έλλειψη δικτύου" εννοούν από το ΚΑΦΑΟ ως την πολυκατοικία σου, τότε κανένας δεν θα μπορεί να σου δώσει γραμμή αν δεν διακοπεί κάποια υπάρχουσα στην πολυκατοικία ή γίνει επέκταση δικτύου.

Borelli
22-12-15, 21:22
αίτηση για νέα αριθμοδότηση έκανα σε κατάστημα wind και υπήρχε διαθεσιμότητα από ότι είπαν.
Από τις 24/11 περιμένω και τίποτα.

tsorbi
22-12-15, 23:09
Μην μπερδεύεσαι διαθεσιμότητα σημαίνει ότι η Wind έχει ελεύθερες πόρτες για σύνδεση.
Για την έλλειψη δικτύου απάντησε ο Dimagelid.

Borelli
23-12-15, 13:56
Πριν δύο μήνες υπήρχε σταθερό στο σπίτι από ενοικιαστή, μέσω ΟΤΕ. Έκανε την μεταφορά του ο άνθρωπος και έφυγε.
Έκανα την αίτηση εγώ στην γουιντ και τίποτα.
Εν έτει 2015.
Έχει αλλά 6 διαμερίσματα το οίκημα και ΟΛΑ έχουν σταθερό.

tsorbi
23-12-15, 15:15
Έφυγε,η γραμμή ελευθερώθηκε,την πήρε αυτός που είχε σειρά προτεραιότητας.

dimangelid
23-12-15, 15:58
Πριν δύο μήνες υπήρχε σταθερό στο σπίτι από ενοικιαστή, μέσω ΟΤΕ. Έκανε την μεταφορά του ο άνθρωπος και έφυγε.
Έκανα την αίτηση εγώ στην γουιντ και τίποτα.
Εν έτει 2015.
Έχει αλλά 6 διαμερίσματα το οίκημα και ΟΛΑ έχουν σταθερό.

Σου έχω γράψει αναλυτικά λίγα μηνύματα παραπάνω τις περιπτώσεις "έλλειψης δικτύου" και ακόμα δεν μας έχεις πει σε ποια είσαι εσύ... Το ότι έχουν άλλα 6 διαμερίσματα σταθερό δεν σημαίνει τίποτα, διάβασε ξανά το σχετικό μου μήνυμα για την έλλειψη δικτύου ;)

Borelli
23-12-15, 16:33
Νόμιζα ότι είχα απαντήσει. Η έλειψη είναι στο καφαο.

dimangelid
23-12-15, 16:56
Νόμιζα ότι είχα απαντήσει. Η έλειψη είναι στο καφαο.

Τότε θα πρέπει να περιμένεις ή να κάνει ο ΟΤΕ αναβάθμιση στην χωρητικότητα του ΚΑΦΑΟ ή να κόψει κάποιος την γραμμή του. Κάτι μου λέει ότι θα περιμένεις πολύ καιρό...

Borelli
25-12-15, 02:38
Πόσο μπορεί να πάρει; Μήνες; Χρόνια;
Μήπως αν κοιταξω για vdsl να έχω περισσότερες πιθανότητες;

dimangelid
25-12-15, 06:12
Πόσο μπορεί να πάρει; Μήνες; Χρόνια;
Μήπως αν κοιταξω για vdsl να έχω περισσότερες πιθανότητες;

Αν πραγματικά δεν υπάρχει χώρος στο ΚΑΦΑΟ μπορεί να πάρει ακόμα και χρόνια. Κακώς αλλά έτσι είναι. Θα έπρεπε σε τέτοιες περιπτώσεις να ενεργεί άμεσα ο ΟΤΕ ώστε να αναβαθμίζει το δίκτυό του. Μπορεί κάνοντας αίτηση στον ΟΤΕ ως δια μαγείας να βρουν ελεύθερο ζεύγος, αλλά δεν ξέρω αν θες να το ρισκάρεις. Μπορείς να κάνεις ένα τηλέφωνο στην ΕΕΤΤ από Δευτέρα, να τους πεις την περίπτωσή σου και να δεις αν έχουν να σου προτείνουν κάτι και αυτοί.

Borelli
26-12-15, 01:13
Χρόνια πολλά και ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Όταν λες να το ρισκαρω με τον ΟΤΕ, τι εννοείς;

dimangelid
26-12-15, 05:21
Χρόνια πολλά και ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Όταν λες να το ρισκαρω με τον ΟΤΕ, τι εννοείς;

Να κάνεις εκεί αίτηση, να ενεργοποιηθείς κανονικά και να πληρώνεις τις τσιμπημένες τιμές του ΟΤΕ.

vaskor
05-01-16, 15:48
Να κάνεις εκεί αίτηση, να ενεργοποιηθείς κανονικά και να πληρώνεις τις τσιμπημένες τιμές του ΟΤΕ.

Εγώ που ήθελα να μεταφέρω τη γραμμή σε ένα άλλο μέρος στον ΟΤΕ μου είπαν πως στο νέο μέρος (Καλλιθέα Αττικής μιλάμε δηλαδή από τα κεντρικά σημεία) δεν είχαν να μου δώσουν γραμμή και πως οι τεχνικοί δουλεύουν να τοποθετήσουν νέες γραμμές! Έφυγα από ΟΤΕ επιτόπου και πήγα WIND και μου έδωσαν άμεσα. Έμεινα άναυδος που ο ΟΤΕ είχε ξεμείνει από γραμμές. Πήγα στον ΟΤΕ για να έχω δίκτυο πάντα μιας και είναι ιδιοκτήτες του δικτύου...Τι να πει κανείς. Αδιακαιολόγητη υστέρηση. Ποιος επιβλέπει, ποιος δίνει εντολές για διαθεσιμότητα ίσως θα έπρεπε να ελεγχθούν.

dimangelid
05-01-16, 21:16
Εγώ που ήθελα να μεταφέρω τη γραμμή σε ένα άλλο μέρος στον ΟΤΕ μου είπαν πως στο νέο μέρος (Καλλιθέα Αττικής μιλάμε δηλαδή από τα κεντρικά σημεία) δεν είχαν να μου δώσουν γραμμή και πως οι τεχνικοί δουλεύουν να τοποθετήσουν νέες γραμμές! Έφυγα από ΟΤΕ επιτόπου και πήγα WIND και μου έδωσαν άμεσα. Έμεινα άναυδος που ο ΟΤΕ είχε ξεμείνει από γραμμές. Πήγα στον ΟΤΕ για να έχω δίκτυο πάντα μιας και είναι ιδιοκτήτες του δικτύου...Τι να πει κανείς. Αδιακαιολόγητη υστέρηση. Ποιος επιβλέπει, ποιος δίνει εντολές για διαθεσιμότητα ίσως θα έπρεπε να ελεγχθούν.

Αυτά είναι τα περίεργα :p

odim
06-01-16, 11:16
Γραμμες υπαρχουν για ολους εφοσον στη πολυκατοικια εχει καποιος συνδεση θα εχεις και εσυ,το παραμυθακι ¨δεν εχει γραμμες" ηταν πολιτικη του οτε για να σε αναγκασουν να μην πας σε αλλο δικτυο,εμενα μου ελεγαν οτι δεν εχει γραμμες ηθελα να παω wind τους ριξανε ακυρο δυο φορες απο οτε,στην αρχη μου λεγανε οτι μονο σταθερο μπορουμε να σου βαλουμε,μολις εβαλα σταθερο οτε μετα απο δυο μερες που πηγα μου εβαλαν και ιντερνετ,ολες οι εταιρειες παιρνουν εγκριση απο το καφαο του οτε,οποτε μην πιστευετε οτι σας λενε,οι οτετζιδες μαθανε στο δημοσιο να περνανε καλα και τωρα που σιγα σιγα αδειαζουν απο συνδρομητες τους κακοφαινετε και γνωριζουν οτι αυτο μπορει να εχει επιπτωσεις στο μισθο τους αλλα και στη θεση που κατεχουν..

Borelli
08-01-16, 10:51
Το θέμα είναι τι θα κανω γιατί έχουν περάσει 40 ημέρες πλέον και δεν έχω κανένα νεότερο.
Αν δοκιμασω σε άλλη εταιρεία ΠΛΗΝ ΟΤΕ λόγω τιμών υπάρχει περίπτωση να έχω καλύτερη αντιμετωπιση και τυχη;?

- - - Updated - - -

Και η πλάκα είναι πως μόλις τους καλεσα στο 13800. Ο ΟΤΕ δεν έχει γραμμές στο καφαο ήταν η απάντηση τους και πως ΔΕΝ μπορώ να ακυρωσω την αίτηση αν δεν περάσουν 60 μέρες, δηλαδή 24/1.

dimangelid
08-01-16, 17:53
Το θέμα είναι τι θα κανω γιατί έχουν περάσει 40 ημέρες πλέον και δεν έχω κανένα νεότερο.
Αν δοκιμασω σε άλλη εταιρεία ΠΛΗΝ ΟΤΕ λόγω τιμών υπάρχει περίπτωση να έχω καλύτερη αντιμετωπιση και τυχη;?

- - - Updated - - -

Και η πλάκα είναι πως μόλις τους καλεσα στο 13800. Ο ΟΤΕ δεν έχει γραμμές στο καφαο ήταν η απάντηση τους και πως ΔΕΝ μπορώ να ακυρωσω την αίτηση αν δεν περάσουν 60 μέρες, δηλαδή 24/1.

Νομίζω ότι σε δουλεύουν. Τι βλακείες είναι αυτά, ότι δεν μπορείς να ακυρώσεις την αίτηση; Αφού δεν έχεις καν ενεργοποιηθεί!!!!! Τους έχεις στείλει κάποιο e-mail, fax, επιστολή; Γενικά κάτι γραπτό, ώστε να μπορείς να κάνεις καταγγελία στην επιτροπή τηλεπικοινωνιών;

theopan
10-01-16, 00:35
Και η πλάκα είναι πως μόλις τους καλεσα στο 13800. Ο ΟΤΕ δεν έχει γραμμές στο καφαο ήταν η απάντηση τους και πως ΔΕΝ μπορώ να ακυρωσω την αίτηση αν δεν περάσουν 60 μέρες, δηλαδή 24/1.

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/FAQS/Number/#q9
Το 9 και το 20 σε αφορούν σίγουρα. Κάνε την ακύρωση και βάλε στην καταγγελία -που ΑΣΦΑΛΩΣ επιβάλλεται να κάνεις- και το ότι σε πληροφόρησαν ψευδώς. Κάπου διάβαζα πριν λίγες μέρες που το έψαχνα για φορητότητα κινητού, ότι προβλέπεται και -χρηματική- αποζημίωση του υποψήφιου συνδρομητή σε κάποιες περιπτώσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.