PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με extension στο ηχητικό μήνυμα



Marios30
18-12-15, 16:46
Καλησπέρα, έχω το εξής πρόβλημα. Στον elastix έχω 2 gsm γραμμες. Και στις 2 έχω κάνει τις ίδιες ακιβώς ρυθμίσεις. Όταν κάποιος καλέσει στα νούμερα αυτά βγαίνει πρώτα ένα ηχητικό μήνυμα, όπου βγαίνει απο time condition και έχω βάλει την επιλογή να μπορεί καποιος να πατάει απευθείας το εσωτερικό και να συνδέεται, χωρίς να πρέπει να ακούσει όλο το μήνυμα.
Στην μια γραμμη λοιπόν λειτουργεί σωστά. Στην άλλη γραμμή δεν μου το κάνει αυτό. Κάνω κλήση μόλις απαντήσει και αρχίσει το ηχητικό πατάω το εσωτερικό και δεν με πάει.
Τι πρέπει να κοιτάξω σε αυτό?

_alx_
18-12-15, 18:09
Τα gsm πως πέφτουν στο κέντρο; Κάρτες, gateways, fcts σε αναλογικά κανάλια;

sdikr
18-12-15, 18:19
Σύνηθως αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν περνάει σωστά τους τόνους θα πρέπει να παίξεις με τα Inband,outofban,rcf

Marios30
18-12-15, 18:40
Τα GSM είναι ISDN και πέφτουν πάνω σε μια κάρτα ISDN που έχω την OpenVox B400E PCI Express ISDN BRI Card .
To κόλημά μου είναι ότι πώς γίνεται στην μια γραμμή να λειτουργεί κανονικά και στην άλλη όχι? Επίσης να αναφέρω οτι και οι 2 γραμμές είναι ο ίδιος πάροχος Cosmote.

_alx_
21-12-15, 10:11
Στο chan_dahdi.conf βάλε κάτω από τις γραμμές busydetect/busycount την παρακάτω ρύθμιση

relaxdtmf=yes

μετά δίνεις

amportal stop
service dahdi restart
amportal start

Marios30
21-12-15, 11:09
Καλημέρα, έκανα αυτά που μου αναφέρεις, αλλά πάλι το ίδιο κάνει. Παρακάτω έβαλα όλο το αρχείο του chan_dahdi.conf και το αρχείο του custom_extensions.conf που δηλώνω την ανακατεύθυνση

[channels]
context=from-pstn
signalling=fxs_ks
rxwink=300 ; Atlas seems to use long (250ms) winks
usecallerid=yes
hidecallerid=no
callwaiting=yes
usecallingpres=yes
callwaitingcallerid=yes
threewaycalling=yes
transfer=yes
canpark=yes
cancallforward=yes
callreturn=yes
echocancel=yes
echocancelwhenbridged=no
faxdetect=incoming
echotraining=800
rxgain=2.0
txgain=2.0
callgroup=1
pickupgroup=1
relaxdtmf=yes

;Uncomment these lines if you have problems with the disconection of your analog lines
;busydetect=yes
;busycount=3
relaxdtmf=yes


immediate=no

#include dahdi-channels.conf
#include chan_dahdi_additional.conf


CUSTOM_EXTENSIONS.CONF

[from-isdn2]
exten => _.,1,Set(__FROM_DID=698*******) ΤΑ ΑΣΤΑΡΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΟΛΟ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ , ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ
exten => _.,n,Goto(from-pstn,${FROM_DID},1)

[from-isdn3]
exten => _.,1,Set(__FROM_DID=698*******) ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
exten => _.,n,Goto(from-pstn,${FROM_DID},1)

Marios30
23-12-15, 09:45
Κανείς???? Κάποια βοήθεια?

_alx_
23-12-15, 10:19
Ποια έκδοση elastix έχει το μηχάνημα;

Marios30
23-12-15, 12:40
165111

Εδώ όλες οι πληροφορίες

_alx_
23-12-15, 17:54
Από το menu του freepbx, θα πας στα logfiles settings, στην γραμμή full και console θα επιλέξεις με αυτά που υπάρχουν το κουτάκι dtmf.
Μετά κάνεις μια δοκιμή και ανεβάζεις τι σου βγάζει το cli όταν δοκιμάζεις να πατήσεις κάποιο πλήκτρο.

Marios30
24-12-15, 09:31
Καλημέρα και χρόνια πολλά, παρακάτω είναι όλο to log απο την κλήση που έκανα

165137

_alx_
24-12-15, 10:11
Πάτησες κάποιο κουμπί την ώρα που κάλεσες;

Marios30
24-12-15, 15:23
ναι πάτησα το εσωτερικό μου

_alx_
24-12-15, 16:53
Δοκίμασε να αλλάξεις το ηχητικό που έχεις βάλει στο ivr, αντί για mp3 να είναι wav αρχείο.

Marios30
11-01-16, 09:53
καλημέρα παιδιά, τώρα γύρισα και έκανα την δοκιμή να βάλω αρχείο wav αντί mp3 και το πρόβλημα συνεχίζει...μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί ενω έχω 2 γραμμές GSM στον asterix, με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις, στην μια δουλεύει κανονικά το να μπορώ να πατήσω το extension και να παρακάμψω το ηχητικό μήνυμα και στο άλλο δεν λειτουργεί.
Επίσης δοκίμασα να διαγράψω το inbound route και να το ξαναδημιουργήσω αλλά και πάλι τίποτα.
Καμιά άλλη ιδέα?

kronos911
11-01-16, 19:08
Οι GSM συσκευές που είναι πριν από την Openvox B400 έχουν τις ίδιες ακριβός εσωτερικές ρυθμίσεις, firmware?

@ ADSLgr.com All rights reserved.