PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με παλιους λογαριασμους ΟΤΕ (COSMOTE)



Godian
19-12-15, 14:53
Γεια σας. εχω ενα προβλημα με παλιους λογαριασμους στον ΟΤΕ.
Πριν 5 χρονια ειχα ΟΤΕ στο ονομα του πατερα μου και ηταν η εποχη που δεν ειχε κανεις δουλεια και δε πληρωναμε τους λογαριασμους και μετα απο καιρο μας πηραν τη γραμμη και τον αριθμο. Τωρα εχω cyta στο ονομα μου. Σημερα σαββατο πηρε το πατερα μου ενας δικηγορος τηλεφωνω απο τον ΟΤΕ και λεει οτι χρωσταμε 500 ευρω και πρεπει να τα πληρωσουμε αλλιως θα κινηθουν δικαστηκα.
Ξερει κανεις που ειχε ποτε το ιδιο προβλημα ποια διαδικασια να ακολουθησουμε γιατι δεν εχουμε αυτη τη στιγμη 500 ευρω και δεν ξερουμε τι θα κανουν. σας ευχαριστω πολυ.

sdikr
19-12-15, 15:00
Σου κάνανε δηλαδή καταγγελία;

goku
19-12-15, 15:06
Εφόσον δεν μπορούσατε να πληρώσετε, γιατί δεν το κόβατε από την αρχή για να μην σας έρχονται λογαριασμοί; Και πως καταφέρατε να φτάσετε τα 500 ευρώ χρέος χωρίς να σας το έχουν κόψει; Συνήθως αν καθυστερήσεις 1-2 λογαριασμούς το κόβουν. Μήπως να τους λέγατε να κάνετε κάποιο διακανονισμό, να πληρώνετε από λίγα κάθε μήνα;

stamka
19-12-15, 15:09
Γεια σας. εχω ενα προβλημα με παλιους λογαριασμους στον ΟΤΕ.
Πριν 5 χρονια ειχα ΟΤΕ στο ονομα του πατερα μου και ηταν η εποχη που δεν ειχε κανεις δουλεια και δε πληρωναμε τους λογαριασμους και μετα απο καιρο μας πηραν τη γραμμη και τον αριθμο. Τωρα εχω cyta στο ονομα μου. Σημερα σαββατο πηρε το πατερα μου ενας δικηγορος τηλεφωνω απο τον ΟΤΕ και λεει οτι χρωσταμε 500 ευρω και πρεπει να τα πληρωσουμε αλλιως θα κινηθουν δικαστηκα.
Ξερει κανεις που ειχε ποτε το ιδιο προβλημα ποια διαδικασια να ακολουθησουμε γιατι δεν εχουμε αυτη τη στιγμη 500 ευρω και δεν ξερουμε τι θα κανουν. σας ευχαριστω πολυ.

μπορεις να ζητήσεις να κανεις διακανονισμό και να πληρώνεις με δόσεις
με προλαβε ο προηγουμενος :-)

Godian
19-12-15, 15:24
5 χρονια ειναι που δεν εχω ΟΤΕ. τοτε που ηταν 80 ευρω το 2μηνο αν θυμαμαι καλα η 88 το 2μηνο δε θυμαμαι.
το εκοψαν καποια στιγμη δε θυμαμαι τοτε.... ποσος καιρος περασε.
Τωρα πηγε ο πατερας μου στο δικηγορο να δουμε τι θα πει

- - - Updated - - -


Σου κάνανε δηλαδή καταγγελία;

Αχαχαχαχ Δε ξερω αν μου εκαναν καταγγελια :)

- - - Updated - - -


Εφόσον δεν μπορούσατε να πληρώσετε, γιατί δεν το κόβατε από την αρχή για να μην σας έρχονται λογαριασμοί; Και πως καταφέρατε να φτάσετε τα 500 ευρώ χρέος χωρίς να σας το έχουν κόψει; Συνήθως αν καθυστερήσεις 1-2 λογαριασμούς το κόβουν. Μήπως να τους λέγατε να κάνετε κάποιο διακανονισμό, να πληρώνετε από λίγα κάθε μήνα;

Ηταν στη μεση της χρονιας και δεν μπορουσα να κανω τιποτα . Δεν ειχα μια..... μετα αυτοι λογικα εκαναν ανανεωση συμβολαιου μονοι τους.
Ο πατερας μου παντως ποτε δε πηρε τηλεφωνω να κανει ανανεωση. Παντα εγω επαιρνα ..... και τωρα ποιος τον ακουει..... δεν ηξερε τιποτα για ολα αυτα :)

nikosnikolakis
20-12-15, 02:58
Ο δικηγόρος με ποια αρμοδιότητα σας κάλεσε; Ως εισπρακτορας της Vodafone; Αν είναι εισπρακτικη, δεν έχει ουδεμία αρμοδιότητα μιας και η πώληση χρεών απαγορεύεται χωρίς την συγκατάθεση σου

- - - Updated - - -

Επίσης μετά από ένα διάστημα ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΤΑΙ

Tiven
20-12-15, 03:03
Δεν πρόκειται να κινηθούν δικαστικά για 500 ευρώ να το ξέρεις.

Βασικά δεν πρόκειται να σου κάνουν τίποτα γενικώς, αλλά αν θες το πιστεύεις!
Επίσης ηλιθιότητα να μην το κόβεις αφού δεν μπορείς να το πληρώσεις. Μεγάλη κιόλας.

Godian
20-12-15, 06:28
Ναι το ξέρω ξέρω είναι λάθος δικό μου αυτό και δε κατηγορώ αυτούς. Τα λεφτά τους ζητάνε. Εμένα μου φάνηκε πολύ παράξενο που πήραν τηλέφωνο Σάββατο στο κινητό του πατέρα μου. Όχι ότι είναι δύσκολο να το βρούνε,αλλά δε το είχε δώσει ποτέ στον ΟΤΕ γιατί τότε δε τον είχε τον αριθμό. Αυτόν τον αριθμό τον είχαμε από το 85

- - - Updated - - -


Δεν πρόκειται να κινηθούν δικαστικά για 500 ευρώ να το ξέρεις.

Βασικά δεν πρόκειται να σου κάνουν τίποτα γενικώς, αλλά αν θες το πιστεύεις!
Επίσης ηλιθιότητα να μην το κόβεις αφού δεν μπορείς να το πληρώσεις. Μεγάλη κιόλας.

Να μη φοβάμαι δηλαδή;; γιατί και εμένα μου φάνηκε παράξενο Σάββατο να πάρει δικηγόρος τηλέφωνο. Σάββατο δε δουλεύει κανένας δικηγόρος από ότι ξέρω

- - - Updated - - -


Δεν πρόκειται να κινηθούν δικαστικά για 500 ευρώ να το ξέρεις.

Βασικά δεν πρόκειται να σου κάνουν τίποτα γενικώς, αλλά αν θες το πιστεύεις!
Επίσης ηλιθιότητα να μην το κόβεις αφού δεν μπορείς να το πληρώσεις. Μεγάλη κιόλας.
Το πληρωνα κανονικά μέχρι να μην έχω δουλειά στην αρχή της κρίσης. Ήταν 2 χρόνια συμβόλαιο και δεν είχα να κάνω τίποτα από τα 2 ήταν 44 ευρώ το μήνα 24 ίντερνετ και τηλέφωνο με χρονοχρεωση.

shocked
21-12-15, 18:00
οπως και να εχει, να πατε στον οτε και να ρωτησετε τι χρωστουμενα υπαρχουν απο τοτε με βαση τα στοιχεια του πατερα σου.

και ο δικηγόρος που καλεσε μπορει να ηταν φαρσα για να κλεψουν λεφτα.

ενα καταστημα του οτε θα σας λυσει ολες τις απορεις

Godian
22-12-15, 03:40
Δε μπορώ να τα πληρώσω έτσι και αλλιώς σε αυτή τη φάση. Απλά θα μου ζητάνε όλα τα λεφτά με τα χίλια ζόρια θα κάνουν διακανονισμο.
Θα λένε πρώτα 100€ το μήνα δε θάνατο πηγαίνουν παρακάτω και τέτοια.....
Θα τους αφήσω έτσι.... Έτσι και αλλιώς δεν έχει τίποτα στο όνομα του

shocked
22-12-15, 13:43
δε σου ειπα ουτε εγω ουτε κανεις να τα πληρωσεις τωρα, ουτε θα σε κλειδαμπαρωσουν στο καταστημα αν δεν εχεις να πληρωσεις. μη λεμε τρελα πραγματα.
απλα μια ενημερωση θα σας κανουν και θα φυγετε κυριοι. και το θεμα δεν ειναι αν εχει ή δεν εχει κατι στο ονομα του αλλα να ξερει οτι δεν εχει κατι που θα του φορτωθει στο αφμ μετα

Godian
22-12-15, 15:17
τα χρεοι απο ιδιωτες δε πανε στο αφμ

harris78
22-12-15, 17:56
Πάντως σε περίπτωση μήνυσης (που έχουν ήδη γίνει σε μερικούς, διότι μαζεύονται και γίνονται μαζικά - δεν κάνει μήνυση για 500 ευρώ μόνο, σκεφτείτε ότι κάνει σε 1000 άτομα που χρωστάνε από 500 ευρώ...) καλήσε να πληρώσεις και τα έξοδά δίκης και τους νόμιμους τόκους. Αυτό για μερικούς που λένε άφοβα μην πληρώνεις....

shocked
22-12-15, 18:48
τελος παντων οπως και να εχει το να ξερεις αν χρωστας ή οχι δε βλαπτει.

Tiven
22-12-15, 19:40
Πάντως σε περίπτωση μήνυσης (που έχουν ήδη γίνει σε μερικούς, διότι μαζεύονται και γίνονται μαζικά - δεν κάνει μήνυση για 500 ευρώ μόνο, σκεφτείτε ότι κάνει σε 1000 άτομα που χρωστάνε από 500 ευρώ...) καλήσε να πληρώσεις και τα έξοδά δίκης και τους νόμιμους τόκους. Αυτό για μερικούς που λένε άφοβα μην πληρώνεις....

Για δώσε να διαβάσουμε τίποτα ρε Χάρη σχετικά με τις μαζικές μηνύσεις, καλό είναι να ενημερωνόμαστε.
Επίσης, κανείς μέχρι τώρα δεν του είπε να μην πληρώσει από όσο βλέπω.

Εξακολουθώ να πιστεύω πως δεν θα του κάνουν τίποτα απολύτως, να ξέρεις Χάρη!

Godian
23-12-15, 22:41
Μήνυση για να σου κάνει πρέπει πρώτα να σου στείλει εξώδικο. Σαν τελευταία προειδοποίηση. Δε σου κάνουν έτσι μήνυση.

rmxs
24-12-15, 17:46
Είναι απλό, απο 120eyro και πάνω σου κάνει εξώδικο..αμα δεν πληρώσεις..σου στέλνει εντολή πληρωμής, αυτόματα με την εντολή πληρωμής μπαίνεις Τειραισία και αμα έχεις τίποτα στο όνομα σου ΕΑΝ θέλουν μπορούν να προχωρήσουν.
Τα 500 με τους τόκους δεν μένουν 500 για πάντα, οπότε καλό ειναι να πληρωθεί ή να μπει σε δόσεις για να μην έχετε ντράβαλα μιας και με μία διαταγή πληρωμής και στην μαυρη λίστα ούτε τοστιέρα με δόσεις απο κωτσόβολο δεν θα πάρει ο πατερας σου.

Tiven
24-12-15, 20:52
ούτε τοστιέρα με δόσεις απο κωτσόβολο δεν θα πάρει ο πατερας σου.

Είτε γεννήθηκες χθες, είτε δεν έχεις ιδέα του πως λειτουργεί αυτή η χώρα.

rmxs
25-12-15, 10:17
Είτε γεννήθηκες χθες, είτε δεν έχεις ιδέα του πως λειτουργεί αυτή η χώρα.

Η χώρα λειτουργεί όπως εμείς επιλέγουμε.
Όσο για το εάν γεννήθηκα χθές είσαι και εσύ μεζί με τους δεν πληρώνω? :)

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους

Godian
25-12-15, 12:42
Είναι απλό, απο 120eyro και πάνω σου κάνει εξώδικο..αμα δεν πληρώσεις..σου στέλνει εντολή πληρωμής, αυτόματα με την εντολή πληρωμής μπαίνεις Τειραισία και αμα έχεις τίποτα στο όνομα σου ΕΑΝ θέλουν μπορούν να προχωρήσουν.
Τα 500 με τους τόκους δεν μένουν 500 για πάντα, οπότε καλό ειναι να πληρωθεί ή να μπει σε δόσεις για να μην έχετε ντράβαλα μιας και με μία διαταγή πληρωμής και στην μαυρη λίστα ούτε τοστιέρα με δόσεις απο κωτσόβολο δεν θα πάρει ο πατερας σου.

Μα δε παιρνουμε τιποτα σε δόσεις

- - - Updated - - -


Η χώρα λειτουργεί όπως εμείς επιλέγουμε.
Όσο για το εάν γεννήθηκα χθές είσαι και εσύ μεζί με τους δεν πληρώνω? :)

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους

Δεν ειμαι απο τους δε πληρωνω. Ειμαι δεν εχω να πληρωσω. Αμα δε ξερεις μη κρινεις.....

Tiven
25-12-15, 16:38
Όσο για το εάν γεννήθηκα χθές είσαι και εσύ μεζί με τους δεν πληρώνω? :)


Όχι, δυστυχώς πληρώνω κανονικά. Απλά εσύ δεν ξέρεις τι σου γίνεται, αυτό είπα.
Καλές γιορτές!

imperium
27-12-15, 04:26
πηγαινε σε καταστημα του ΟΤΕ για να το ξεκαθαρισεις και να επιβεβαιωσεις αυτο με τον δικηγορο!!
Αλλα το πληρωσε γιατι θα κινηθουμε νομικα ειναι μαλλον για να φοβερισουν μερικους μπας και καλυφθουν μερικα χρηματα.
Αμα γινοτανε στην πραγματικοτητα, φαντασου τι θα γινοταν με οσους χρωστανε δανεια!!

rmxs
27-12-15, 22:46
Μα δε παιρνουμε τιποτα σε δόσεις

- - - Updated - - -
Δεν ειμαι απο τους δε πληρωνω. Ειμαι δεν εχω να πληρωσω. Αμα δε ξερεις μη κρινεις.....
Το εαν είσαι με τους δεν πληρώνω δεν πήγε σε εσένα
Να πας να δεις πως να το πληρώσεις με δόσεις..μιας και μπορεί το ποσό να είναι μικρό και οι Large του forum να σου λένε εκ του ασφαλους μη πληρώσεις αλλά έσενα θα τρέχουν και όχι αυτους..


Όχι, δυστυχώς πληρώνω κανονικά. Απλά εσύ δεν ξέρεις τι σου γίνεται, αυτό είπα.
Καλές γιορτές!
Και κάπως έτσι, με αυτή την φιλοσοφία, ο φίλος δεν θα πάει να πληρώσει, θα τον τρέχουν, θα μπει στην χειρότερη τειραισία για το τίποτα...Και μετά θα λέμε οτι φταίει ο ΟΤΕ.

Godian
28-12-15, 07:59
Μα έχω ίντερνετ με άλλο όνομα σπίτι μου....

traderman
28-12-15, 11:46
Πάντως σε περίπτωση μήνυσης (που έχουν ήδη γίνει σε μερικούς, διότι μαζεύονται και γίνονται μαζικά - δεν κάνει μήνυση για 500 ευρώ μόνο, σκεφτείτε ότι κάνει σε 1000 άτομα που χρωστάνε από 500 ευρώ...) καλήσε να πληρώσεις και τα έξοδά δίκης και τους νόμιμους τόκους. Αυτό για μερικούς που λένε άφοβα μην πληρώνεις....

Κάπου τα μπέρδεψες.Μήνυση δλδ ποινική διαδικασία για αστική υπόθεση(χρέος) δεν υπάρχει .

rmxs
28-12-15, 17:15
Κάπου τα μπέρδεψες.Μήνυση δλδ ποινική διαδικασία για αστική υπόθεση(χρέος) δεν υπάρχει .
Μάλλον εννοεί εξώδικο

@ ADSLgr.com All rights reserved.