PDA

Επιστροφή στο Forum : Γρηγοροι Free Video Converters



GiorgosAth
20-12-15, 16:46
Καλησπερα σας. Μπορειτε να μου προτεινετε μερικους γρηγορους δωρεαν μετατροπεις βιντεο; Μεχρι στιγμης δεν εχω βρει καποιον αξιολογο που να κανει τη δουλεια σε μικρο χρονικο διαστημα.
Ευχαριστω.

hoannis
20-12-15, 17:05
Κάνε μία δοκιμή με αυτόν να δεις αν σε καλύψει.
http://www.freemake.com/gr/free_video_converter/
Ειδικά αν εχεις NVIDIA , υποστηρίζει CUDA.
Τον δουλεύω αρκετά για την ευχρηστία του , αλλά δεν έχω NVIDIA οπότε δεν ξέρω πόσο γρήγορος είναι με υποστήριξη CUDA.

WAntilles
20-12-15, 19:52
Καλησπερα σας. Μπορειτε να μου προτεινετε μερικους γρηγορους δωρεαν μετατροπεις βιντεο; Μεχρι στιγμης δεν εχω βρει καποιον αξιολογο που να κανει τη δουλεια σε μικρο χρονικο διαστημα.
Ευχαριστω.

Τί ακριβώς θες να κάνεις;

dimitris.taxideytis
20-12-15, 21:01
Τον τελευταιο χρονο χρησιμοποιω winx . Δεν θυμαμαι πως ειναι στην δωρεαν εκδοση, αλλα στην εκδοση hd deluxe ειναι αρκετα γρηγορος. Σε 7αρια τον βρηκα πιο γρηγορο απο τον freemake. Mου αρεσει η δυνατοτητα να ρυθμιζεις ποσους πυρηνες του επεξεργαστη να χρησιμοποιει .
Συχνα πυκνα τον βγαζουν στο giveawayoftheday και στο windowsdeal με δωρεαν αδεια.
για την δωρεαν εκδοση http://www.winxdvd.com/video-converter/#Title2

GiorgosAth
20-12-15, 22:08
Τί ακριβώς θες να κάνεις;

Θελω να μετατρεψω αρχεια βιντεο σε μορφη που μπορει να αναπαραχθει σε μια τηλεοραση LG που εχω (δεν αναπαραγει αρχεια mp4 που εχουν διαρκεια πανω απο 1 ωρα και 40 λεπτα περιπου, σταματαει οταν φτασει σε αυτο το σημειο) μεσω εξωτερικου σκληρου δισκου.


Τον τελευταιο χρονο χρησιμοποιω winx . Δεν θυμαμαι πως ειναι στην δωρεαν εκδοση, αλλα στην εκδοση hd deluxe ειναι αρκετα γρηγορος. Σε 7αρια τον βρηκα πιο γρηγορο απο τον freemake. Mου αρεσει η δυνατοτητα να ρυθμιζεις ποσους πυρηνες του επεξεργαστη να χρησιμοποιει .
Συχνα πυκνα τον βγαζουν στο giveawayoftheday και στο windowsdeal με δωρεαν αδεια.
για την δωρεαν εκδοση http://www.winxdvd.com/video-converter/#Title2

Κι εγω χρησιμοποιω τον WinX HD Video Converter Deluxe (αγορασμενο) αλλα κανει πανω απο 5 ωρες για μετατροπη (σε MKV) βιντεο διαρκειας μικροτερης των 2 ωρων. Υπαρχει καποιος τροπος να μετατρεπει ταχυτερα; Εχω βαλει 8 πυρηνες και στα υπολοιπα Default.

dimitri_ns
20-12-15, 22:47
Θελω να μετατρεψω αρχεια βιντεο σε μορφη που μπορει να αναπαραχθει σε μια τηλεοραση LG που εχω (δεν αναπαραγει αρχεια mp4 που εχουν διαρκεια πανω απο 1 ωρα και 40 λεπτα περιπου, σταματαει οταν φτασει σε αυτο το σημειο) μεσω εξωτερικου σκληρου δισκου.


.

Εχω κι εγώ αρκετές lg, σε όλες τις τηλεοράσεις όλων των εταιρειών οι media players είναι για τα πανηγύρια

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να πετύχεις αυτό που θέλεις χωρίς να μετατρέψεις κανένα αρχείο

Ερώτηση 1η: Είναι smart ? (συνδέεται στο δίκτυο ?)

Από εκεί και πέρα
Είτε αγοράζεις ένα media player της προκοπής που παίζει όλα τα format
Είτε αγοράζεις chromecast
Είτε αγοράζεις android box

Αν έχεις dvd player με usb δοκίμασέ τον
Αν έχεις κανένα παλιό laptop χρησιμοποίησέ το

GiorgosAth
21-12-15, 14:36
Εχω κι εγώ αρκετές lg, σε όλες τις τηλεοράσεις όλων των εταιρειών οι media players είναι για τα πανηγύρια

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να πετύχεις αυτό που θέλεις χωρίς να μετατρέψεις κανένα αρχείο

Ερώτηση 1η: Είναι smart ? (συνδέεται στο δίκτυο ?)

Από εκεί και πέρα
Είτε αγοράζεις ένα media player της προκοπής που παίζει όλα τα format
Είτε αγοράζεις chromecast
Είτε αγοράζεις android box

Αν έχεις dvd player με usb δοκίμασέ τον
Αν έχεις κανένα παλιό laptop χρησιμοποίησέ το

Δεν ειναι smart. Ειναι τηλεοραση 4-5 ετων. Σχετικα με τον dvd player, δεν θελω να μετατρεπω τα βιντεο σε DVDs για να τα αναπαραγω στη τηλεοραση. Επισης δεν θελω να εχω ανοικτο τον υπολογιστη για να αναπαραγω ταινιες που θα παιζουν στην τηλεοραση. Πως μπορω να βλεπω ταινια χωρις να χρειαζεται να μετατρεπω το βιντεο σε αλλη μορφη;
α) Τι εννοεις να αγορασω media player;
β) Το chromecast απο οτι ξερω συνδεεται στο κινητο. Εννοεις να μεταφερω την ταινια στο κινητο και απο εκει με chromecast στην τηλεοραση (δεν χανει απο την ποιοτητα της);
γ) Τι ειναι το android box;

jap
21-12-15, 14:56
Στην LG ποτέ δεν είχα το συγκεκριμένο πρόβλημα, ούτε γενικά με το player.

Σε Sony Bravia της συμφοράς (έχει περιορισμούς στις αναλύσεις και τα φορμά, ενώ δεν παίζει εξωτερικούς υπότιτλους με την καμία), ανακάλυψα ότι είχε όριο 1 GB ανά αρχείο. Στο (πληρωτική έκδοση) GOM Video Converter λύνεται βάζοντας μια γρήγορη ρύθμιση χωρίς συμπίεση και ρυθμίζοντας να κόβονται τα αρχεία στο 1 GB. Αντίστοιχες ρυθμίσεις έχουν και οι άλλοι μετατροπείς.

dimitris.taxideytis
21-12-15, 15:12
Συνηθως μετατρεπω τα mkv σε avi γιατι η τηλεοραση μου(lg 6ετιας) δεν βλεπει τους υποτιτλους σε mkv.
Δεν εχω θεμα με διαρκεια και ογκο αρχειων . Και αρχεια mp4 τα παιζει μια χαρα. Εαν εχω εξωτερικους υποτιτλους το αφηνω ως εχει,εκτος κι αν εχει ηχο που δεν υποστηριζεται.
το winx το χρησιμοποιω σε 2πυρηνο λαπτοπ 8ετιας και σπανια εκανα πανω απο 3 ωρες μετατροπη,συνηθως ειμαι στις 1,5 με 2 ωρες.
Φυσικα εξαρταται παντα απο το μεγεθος του αρχειου που μετατρεπεις και τις πληροφοριες που εχει...
Π.χ ειχα το Σερλοκ Ηολμς 2 σε blueray 27gb αρχειο... εννοειται οτι γονατισε το προγραμμα στη μετατροπη.

manicx
21-12-15, 17:22
Με όλη αυτή τη φασαρία πήγαινε πάρε ένα media player και ησύχασες. To να κάνεις BD Remux μετατροπή σε ΧviD είναι μαζοχισμός.

GiorgosAth
21-12-15, 17:41
Με όλη αυτή τη φασαρία πήγαινε πάρε ένα media player και ησύχασες. To να κάνεις BD Remux μετατροπή σε ΧviD είναι μαζοχισμός.

Mε το media player τι εννοεις; πως λειτουργει;

jap
21-12-15, 18:56
Εννοεί hardware μηχανάκι να το συνδέσεις στην τηλεόραση ειδικά για αυτή τη δουλειά. Αν η τηλεόραση παίζει το 95% των αρχείων που βρίσκεις από διάφορες πηγές, είναι μαζοχισμός (έξτρα καλώδια, τηλεχειριστήρια, κόστος). Αν κατεβάζεις π.χ. ματρόσκες μεγάλης ανάλυσης (που υποστηρίζεται από την TV) και θες κάποιες δυνατότητες σαν smart tv που έχουν μερικά players (αλλά υποδεέστερα όπου έχω δει από κανονικής smart tv) έχει νόημα. Ταπεινές μου απόψεις βέβαια.

Πριν δοκιμάσεις μετατροπές ή hardware, δες αν η TV έχει περασμένο τελευταίο firmware.

dimitri_ns
21-12-15, 19:11
Δεν ειναι smart. Ειναι τηλεοραση 4-5 ετων. Σχετικα με τον dvd player, δεν θελω να μετατρεπω τα βιντεο σε DVDs για να τα αναπαραγω στη τηλεοραση. Επισης δεν θελω να εχω ανοικτο τον υπολογιστη για να αναπαραγω ταινιες που θα παιζουν στην τηλεοραση. Πως μπορω να βλεπω ταινια χωρις να χρειαζεται να μετατρεπω το βιντεο σε αλλη μορφη;
α) Τι εννοεις να αγορασω media player;
β) Το chromecast απο οτι ξερω συνδεεται στο κινητο. Εννοεις να μεταφερω την ταινια στο κινητο και απο εκει με chromecast στην τηλεοραση (δεν χανει απο την ποιοτητα της);
γ) Τι ειναι το android box;

1.Στο chromecast μπορείς να συνδεθείς με
κινητό/ταμπλετ
chrome browser
Αφού δεν θέλεις ανοικτό υπολογιστή το ξεχνάμε

2. Πολλές συσκευές dvd players έχουν θύρα usb. To δικό σου έχει ? Βάζεις εκεί το στικάκι, αντί για την τηλεόραση, και βλέπεις την ταινία στην tv. Παίζουν ένα κάρο φορμάτ, κι όπως λέει ένας φίλος, όσο πιό μακριά η γραμμή με τα φορμάτ, τόσο καλύτερο

3. media player είναι κουτάκια που τα συνδέεις με την tv και έχουν σαν είσοδο usb και άλλες και παίζουν media (δηλαδή και ταινίες) ακόμα και σε πολύ παλιές τηλεοράσεις

4.Το ίδιο και τα android box, μόνο που έχουν λειτουργικό ανδροιδ και οι players είναι εφαρμογές android

5. Κοίταξε μήπως έχεις αποκωδικοποιητή gia τηλεόραση. Κάποιοι έχουν θύρα usb. Πριν λίγες μέρες αγόρασα έναν για τηλεόραση lg flat, που χάλασε ο tuner. Αντί για επισκευή (με αμφίβολο αποτέλεσμα και κόστος) έβαλα αποκωδικοποιητή
http://www.mediamarkt.gr/el/product/_f-u-mpf3568h-1167618.html

Αν δεν έχεις όρεξη για ψάξιμο, πήγαινε σε ηλεκτρονικάδικο και πες τους τι θέλεις να κάνεις

WAntilles
21-12-15, 20:53
Με όλη αυτή τη φασαρία πήγαινε πάρε ένα media player και ησύχασες. To να κάνεις BD Remux μετατροπή σε ΧviD είναι μαζοχισμός.

Ακόμα χειρότερα, είναι υπέρτατη βλακεία, και κατασπατάληση χρήματος, χρόνου, ρεύματος, ψυχικής ηρεμίας και ποιότητας.

dimitri_ns
21-12-15, 21:32
Ακόμα χειρότερα, είναι υπέρτατη βλακεία, και κατασπατάληση χρήματος, χρόνου, ρεύματος, ψυχικής ηρεμίας και ποιότητας.

Είπε, δεν θέλει υπολογιστή ανοιχτό, τι να κάνουμε.

GiorgosAth
21-12-15, 23:11
1.Στο chromecast μπορείς να συνδεθείς με
κινητό/ταμπλετ
chrome browser
Αφού δεν θέλεις ανοικτό υπολογιστή το ξεχνάμε

2. Πολλές συσκευές dvd players έχουν θύρα usb. To δικό σου έχει ? Βάζεις εκεί το στικάκι, αντί για την τηλεόραση, και βλέπεις την ταινία στην tv. Παίζουν ένα κάρο φορμάτ, κι όπως λέει ένας φίλος, όσο πιό μακριά η γραμμή με τα φορμάτ, τόσο καλύτερο

3. media player είναι κουτάκια που τα συνδέεις με την tv και έχουν σαν είσοδο usb και άλλες και παίζουν media (δηλαδή και ταινίες) ακόμα και σε πολύ παλιές τηλεοράσεις

4.Το ίδιο και τα android box, μόνο που έχουν λειτουργικό ανδροιδ και οι players είναι εφαρμογές android

5. Κοίταξε μήπως έχεις αποκωδικοποιητή gia τηλεόραση. Κάποιοι έχουν θύρα usb. Πριν λίγες μέρες αγόρασα έναν για τηλεόραση lg flat, που χάλασε ο tuner. Αντί για επισκευή (με αμφίβολο αποτέλεσμα και κόστος) έβαλα αποκωδικοποιητή
http://www.mediamarkt.gr/el/product/_f-u-mpf3568h-1167618.html

Αν δεν έχεις όρεξη για ψάξιμο, πήγαινε σε ηλεκτρονικάδικο και πες τους τι θέλεις να κάνεις

Aπο οτι καταλαβαινω ξεχνω το chromecast και καθως το dvd player που εχω ειναι αρκετα παλιο και δεν εχει θυρα usb μιλαμε ειτε για dvd player με usb, ειτε για media player, γιατι νομιζω οτι το android box περιοριζεται σε format αποκλειστικα για android. Αν ειμαι σωστος, ποιο απο τα δυο (dvd player με usb ή media player) ειναι καλυτερη λυση, απο πλευρας χρηματων, αποδοσης, αντοχης στον χρονο κτλ;

NoMoreDos
21-12-15, 23:28
Δες το staxrip είναι ελεύθερο και υποστηρίζει nvidia, amd και intel QSV.

dimitri_ns
21-12-15, 23:32
Aπο οτι καταλαβαινω ξεχνω το chromecast και καθως το dvd player που εχω ειναι αρκετα παλιο και δεν εχει θυρα usb μιλαμε ειτε για dvd player με usb, ειτε για media player, γιατι νομιζω οτι το android box περιοριζεται σε format αποκλειστικα για android. Αν ειμαι σωστος, ποιο απο τα δυο (dvd player με usb ή media player) ειναι καλυτερη λυση, απο πλευρας χρηματων, αποδοσης, αντοχης στον χρονο κτλ;

Ενα sony dvd player 7-8 ετών που έχει τώρα η γυναίκα μου εξακολουθεί και παίζει τα πάντα από το usb (αγορασμένο 22 €)
Βέβαια η γυναίκα μου ανακάλυψε τελευταία το popcorn και στριμάρει από το laptop.

Από media players δεν ξέρω να υποδείξω

Τα Android box παίζουν όλα τα συνήθη φορματ (avi, mkv klp) απλά τα παίζουν με εφαρμογές android px mxplayer, bs player klp) Επίσης έχουν μεγαλύτερες δυνατότητες αναβάθμισης καθότι τα προγράμματά τους αναβαθμίζονται τακτικά (όχι το ίδιo το android αλλά τα προγράμματα)

GiorgosAth
22-12-15, 00:21
Kατεβασα σημερα το Aiseesoft MP4 Video converter ως Giveaway (μονο για σημερα). Κανει καλη μετατροπη και σε λογικο χρονικο διαστημα (<1 ωρα). Θα το δοκιμασω και θα σας πω. Αν βρω λυση που θα με βγαλει απο αυτη τη διαδικασια της μετατροπης ακομα καλυτερα. Οσοι αντιμετωπιζουν αναλογο προβλημα μπορουν να κατεβασουν το προγραμμα και να το δοκιμασουν.
http://www.downloadmix.com/en-us/software/detail/aiseesoft-mp4-video-converter/6690/?utm_source=CleverReach&utm_medium=email&utm_campaign=DownloadMix_Advent_21_EN_2015&utm_content=Mailing_6416144

- - - Updated - - -


Ενα sony dvd player 7-8 ετών που έχει τώρα η γυναίκα μου εξακολουθεί και παίζει τα πάντα από το usb (αγορασμένο 22 €)
Βέβαια η γυναίκα μου ανακάλυψε τελευταία το popcorn και στριμάρει από το laptop.

Από media players δεν ξέρω να υποδείξω

Τα Android box παίζουν όλα τα συνήθη φορματ (avi, mkv klp) απλά τα παίζουν με εφαρμογές android px mxplayer, bs player klp) Επίσης έχουν μεγαλύτερες δυνατότητες αναβάθμισης καθότι τα προγράμματά τους αναβαθμίζονται τακτικά (όχι το ίδιo το android αλλά τα προγράμματα)

Εννοεις φορητο dvd player? Aν ναι, υπαρχει και blu-ray -φορητο- με υποδοχη usb; Μεταξυ αυτων, blu-ray/dvd player, Android Box, και media player τι ειναι καλυτερο (απευθυνομαι σε ολους οσους εχουν γνωση) συγκρινοντας ωφελος-κοστος, αντοχη στο χρονο και ο,τι αλλο μπορει να εχει σημασια για την τελικη επιλογη.
Ευχαριστω.

goku
22-12-15, 00:24
Kατεβασα σημερα το Aiseesoft MP4 Video converter ως Giveaway (μονο για σημερα). Κανει καλη μετατροπη και σε λογικο χρονικο διαστημα (<1 ωρα). Θα το δοκιμασω και θα σας πω. Αν βρω λυση που θα με βγαλει απο αυτη τη διαδικασια της μετατροπης ακομα καλυτερα. Οσοι αντιμετωπιζουν αναλογο προβλημα μπορουν να κατεβασουν το προγραμμα και να το δοκιμασουν.
http://www.downloadmix.com/en-us/software/detail/aiseesoft-mp4-video-converter/6690/?utm_source=CleverReach&utm_medium=email&utm_campaign=DownloadMix_Advent_21_EN_2015&utm_content=Mailing_6416144

- - - Updated - - -



Εννοεις φορητο dvd player? Aν ναι, υπαρχει και blu-ray -φορητο- με υποδοχη usb; Μεταξυ αυτων, blu-ray/dvd player, Android Box, και media player τι ειναι καλυτερο (απευθυνομαι σε ολους οσους εχουν γνωση) συγκρινοντας ωφελος-κοστος, αντοχη στο χρονο και ο,τι αλλο μπορει να εχει σημασια για την τελικη επιλογη.
Ευχαριστω.

Εκτός και αν θέλεις να παίζεις ταινίες dvd/bluray από δισκάκια τότε και μόνο τότε προτείνω να πας σε dvd/bluray player. Σε κάθε άλλη περίπτωση προτείνω media player. Εγώ είχα πάρει αυτό (http://dev.xtreamer.net/xtreamer/features.aspx) πριν 5 χρόνια και με έχει αφήσει ασπροπρόσωπο, φυσικά σε εσένα προτείνω να πας σε κάτι ποιο σύγχρονο. Μετατροπή αρχείων δεν έχω κάνει ποτέ, δεν ξέρω τι είναι αυτό.......

WAntilles
22-12-15, 03:29
Είπε, δεν θέλει υπολογιστή ανοιχτό, τι να κάνουμε.

Ποιός μίλησε για υπολογιστή;

Για HD media player μιλάμε.

GiorgosAth
22-12-15, 20:03
Εψαξα στο Skroutz και βρηκα τα παρακατω προϊοντα.
http://www.skroutz.gr/s/5973940/Samsung-HomeSync.html
http://www.skroutz.gr/s/7075549/iconBIT-Toucan-Stick-3D-pro.html?keyphrase=ICONBIT+Toucan+Stick+3D+pro
http://www.skroutz.gr/s/5185108/Asus-O-Play-Mini-V2.html
http://www.skroutz.gr/s/4097982/Mede8er-MED600X3D.html?keyphrase=MEDE8ER+MED600X3D
http://www.skroutz.gr/s/5089566/Western-Digital-TV.html
http://www.skroutz.gr/s/7044274/Mede8er-MED450X2.html?keyphrase=MEDE8ER+MED450X2
Ποιο/α νομιζεται οτι ειναι τα καλυτερο/α
*Εβαλα και ενα Smart TV Stick. Δεν ξερω ποια ειναι η διαφορα με ενα media player.
Αν εχετε να προτεινετε καποιο αλλο προϊον (απο Ελλαδα λογω των capital controls) μπορειτε να το αναφερετε εδω. Ευχαριστω.

- - - Updated - - -

Βασικα θεωρω οτι το android box αξιζει καλυτερα τα λεφτα του. Γινεται ομως τετοιος χαμος (π.χ. https://www.minya.gr/Android-TV?gclid=Cj0KEQiAhuSzBRDBoZfG56bK9-YBEiQARiPcZevBTzKOgHcLZc_jYGoc8sc7pfgY21R2ap15NX5kymAaAijP8P8HAQ ή http://www.bestprice.gr/search?q=android+tv+box), που δεν ξερω ποιο να επιλεξω (με τι κριτηρια).

manicx
23-12-15, 12:18
Αν θες να πας σε Android, Zidoo X6 Pro από κινεζομάγαζο (geekbuying, gearbest κλπ). Σαν media player, από τα παραπάνω, το κορυφαίο είναι το MED600x3D. Παίζει τα πάντα, απροβλημάτιστα και κλειδώνει στα σωστά Hz σε όλα τα αρχεία.

cranky
23-12-15, 12:53
H ethernet θύρα είναι για δικτυακό δίσκο, για σύνδεση με το ρούτερ, ή με την tv (αν έχει ; ) :scratch

dimitri_ns
23-12-15, 20:19
H ethernet θύρα είναι για δικτυακό δίσκο, για σύνδεση με το ρούτερ, ή με την tv (αν έχει ; ) :scratch

1000M network interface
carry 1000M network interface
4K image, carefreely shows in front of audience with 10 times speed through
current mainstream 100M ,without any pressure limit

cranky
23-12-15, 20:37
Η ταχύτητα της θύρας, με ποιό τρόπο απαντάει στην ερώτησή μου ;

dimitri_ns
23-12-15, 20:54
Η ταχύτητα της θύρας, με ποιό τρόπο απαντάει στην ερώτησή μου ;

Ειναι lan για να μεταφέρει data μεγάλου όγκου στο box. Από το box στην tv με hdmi2
Δηλαδή σηκώνει και δικτυακό δίσκο και καρφώνεται σε ρούτερ/switch

Μιλάω για την κινεζιά που στα specs φαίνεται καλύτερο από το του mediamarkt

cranky
23-12-15, 21:08
Δηλαδή, συνδέουμε ό,τι θέλουμε ;

dimitri_ns
23-12-15, 21:20
Δηλαδή, συνδέουμε ό,τι θέλουμε ;

Τον βάζεις στο δίκτυο και από εκεί ανταλλάσσει data.
Δεν διαθέτει dhcp server άρα δεν καρφώνεις απ'ευθείας δικτυακό δίσκο/ τηλεόραση κλπ που από κάπου πρέπει να πάρουν ip

@ ADSLgr.com All rights reserved.