PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ HISTORY, το κανάλι Ελληνικού πολιτισμού και ιστορίας από 22/1/2016 στον ΟΤΕ TV



nnn
22-12-15, 20:41
Σύμφωνα με ενημέρωση από τον ΟΤΕ, στις 22/1/2016, έρχεται ένα νέο κανάλι στον ΟΤΕ TV αφιερωμένο στην Ελληνική ιστορία και πολιτισμό.



Το ΟΤΕ HISTORY, το μοναδικό κανάλι αφιερωμένο αποκλειστικά στην ελληνική ιστορία και τον πολιτισμό, έρχεται στον OTE TV την Παρασκευή 22 Ιανουαρίου 2016, με προορισμό να ενώσει ένα-ένα τα κομμάτια της ιστορίας μας και όσα μας έχουν διαμορφώσει ως Έλληνες.


https://www.youtube.com/watch?v=9dP6TbBagtk&feature=youtu.be




adslgr.com

MIKU
22-12-15, 21:04
Μπράβο!!

tsomis
22-12-15, 21:25
:respekt:

intech
22-12-15, 21:52
Καλή η πρωτοβουλία, Ελπίζω να είναι Αντικειμενική.

darax
22-12-15, 21:54
το μοναδικό κανάλι αφιερωμένο αποκλειστικά στην ελληνική ιστορία και τον πολιτισμό.
Άς τον προβάλουμε επιτέλους !!:oneup:

Gianniskriti
22-12-15, 22:12
Συγχαρητηρια στους υπευθυνους

Avvocato
22-12-15, 22:28
Νομιζα οτι μεχερι σημερα η Ερτ ηταν για αυτη τη δουλεια

jkont
22-12-15, 22:52
Κανάλι ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ιστορίας και ονομάζεται "History" ;;;;;;;
Και η λέξη "history" είναι η ελληνικότατη και ωραιότατη λέξη "ιστορία" .
Μόνο που ο ραγιαδισμός μας αντικατοπτρίζεται παντού , ακόμη και στις ονομασίες των καναλιών .

alany
22-12-15, 22:56
Έχει ανεβεί ήδη στην θέση 151.

netcon
22-12-15, 23:36
:clap:

turboirc
23-12-15, 00:29
Καλά μη βιαζόμαστε. Σημασία έχει ποιοι θα μιλάνε εκεί.

freak27
23-12-15, 01:08
Τι πραματα ειναι αυτα? Τι εχουν να πουν οι νεοφιλελέ που δεν τους αρεσει η Εθνικη ιστορια?

Γρηγορα να ζητησουμε τη γνωμη τους!(not)

aiolos.01
23-12-15, 03:47
Καλό ακούγεται αλλά να δούμε και τι θα δείχνει. Μπορεί να βάλουν την καθηγήτρια Γαλλικών ρεπούση να μας λέει για το συνωστισμό στη Σμύρνη...

gcf
23-12-15, 11:29
Καλό ακούγεται αλλά να δούμε και τι θα δείχνει. Μπορεί να βάλουν την καθηγήτρια Γαλλικών ρεπούση να μας λέει για το συνωστισμό στη Σμύρνη...
Και εγώ διαφωνώ στα περισσότερα που υποστηρίζει, και μου είναι και αντιπαθής, αλλά ας μην υπερβάλλουμε, αυτά είναι τα πτυχία της:
(α) Doctorat Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
(β) DEA Πολιτικών Επιστημών, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
(γ) DEA Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
(δ) Maitrise Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris IV, Sorbonne
(ε) Πτυχίο Ιστορίας, Φιλοσοφική Σχολή, Πανεπιστήμιο Αθηνών
(στ) Πτυχίο Γαλλικής Φιλολογίας, Φιλοσοφική Σχολή, Πανεπιστήμιο Αθηνών

netcon
23-12-15, 14:15
Και εγώ διαφωνώ στα περισσότερα που υποστηρίζει, και μου είναι και αντιπαθής, αλλά ας μην υπερβάλλουμε, αυτά είναι τα πτυχία της:
(α) Doctorat Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
(β) DEA Πολιτικών Επιστημών, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
(γ) DEA Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
(δ) Maitrise Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris IV, Sorbonne
(ε) Πτυχίο Ιστορίας, Φιλοσοφική Σχολή, Πανεπιστήμιο Αθηνών
(στ) Πτυχίο Γαλλικής Φιλολογίας, Φιλοσοφική Σχολή, Πανεπιστήμιο Αθηνών

Αυτά είναι τα πτυχία της... Που τα χρησιμοποιεί απο την ανάποδη....

techgirl
23-12-15, 14:40
Καλη ιδέα σιγουρα να δούμε και τι ειναι

EnDLess
23-12-15, 17:12
Και εγώ διαφωνώ στα περισσότερα που υποστηρίζει, και μου είναι και αντιπαθής, αλλά ας μην υπερβάλλουμε, αυτά είναι τα πτυχία της:
(α) Doctorat Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
(β) DEA Πολιτικών Επιστημών, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
(γ) DEA Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
(δ) Maitrise Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris IV, Sorbonne
(ε) Πτυχίο Ιστορίας, Φιλοσοφική Σχολή, Πανεπιστήμιο Αθηνών
(στ) Πτυχίο Γαλλικής Φιλολογίας, Φιλοσοφική Σχολή, Πανεπιστήμιο Αθηνών


και άλλα 10 να είχε... πάνω από όλα πρέπει σαν επιστήμων να προσπαθείς να είσαι αντικειμενικός... και αυτή το έχει χάσει.

freak27
23-12-15, 17:20
Προφανως και εχει πτυχια, απλα μισει το Ελληνικο εθνος και δεν της αρεσει να αισθανομαστε Ελληνες, αλλα ''ανθρωποι''. Εδω σκυλι παιρνεις και το κοιτας απο πανω μεχρι κατω αν εχει καθαρα-γνησια χαρακτηριστικα της ρατσας του.

turboirc
23-12-15, 21:14
Όποιος πτυχιούχος έχει σοβαρά πτυχία δεν πάει να γίνει πολιτικός.

Tsour_ee
23-12-15, 21:20
Πολύ καλό ακούγεται!ας περιμένουμε να το δούμε!

zaharias13
23-12-15, 22:47
Πολύ καλό μου ακούγετε, κατά την γνώμη αυτό το κανάλι θα έπρεπε να είναι σε συνεργασία και από τις δύο πλατφόρμες

Verde
24-12-15, 00:20
Όποιος πτυχιούχος έχει σοβαρά πτυχία δεν πάει να γίνει πολιτικός.
+++ Στο άπειρο!!!

Κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν ασχολείται με την πολιτική!
μονο ψωνισμένοι, τυχοδιώκτες και άχρηστοι για κανονικη εργασία... Την επιβεβαίωση την βλέπουμε στην Βουλή εδω και δεκαετίες!

Όσο για την Ρεπούση τα πτυχία δεν ειναι απαραίτητο συστατικό της αντικειμενικότητας και της σοβαρότητας ενός ανθρώπου... Πόσοι επιστήμονες ειναι άχρηστοι, απατεώνες, ακομα ακομα και αμόρφωτοι κλπ κλπ...

Είμαι περίεργος να δω πόσο αντικειμενικό θα ειναι το νεο κανάλι σε πολλα ευαίσθητα θέματα ιστορίας. Ειδικά σε μια εποχή που ακομα και οι υπουργοί παιδείας ειναι ζαλισμένοι και δεν ξέρουν τις διάφορες πχ της γενοκτονίας...:whistle: :lol:

iml
24-12-15, 01:07
Επιπλέον, εκτός από την "όρεξη" για σπουδές, υπάρχει και η παράμετρος χρήμα, που δυστυχώς περιορίζει τον χρόνο. Όταν υπάρχουν χρήματα, σπουδάζεις και συνεχίζεις να σπουδάζεις. Δεν θα μας χαλούσε τους περισσότερους να συνεχίζαμε τις σπουδές μας...

Πολύ σωστά όμως, ας περιμένουμε να δούμε από αντικειμενικότητα-σοβαρότητα τι θα λέει.

anonymos1982
24-12-15, 09:58
Αντικειμενικό βέβαια δεν σημαίνει να προβάλλει αυτό που εμείς θεωρούμε σωστό, αντικειμενικό θα είναι αν προβάλλει όλες τις απόψεις, και της Ρεπούσης και όποιου άλλου για να προσπαθούμε να κρίνουμε ποια είναι η αλήθεια.

manicx
24-12-15, 14:00
Περίεργο που είναι SD. Ελπίζω να είναι κάτι προσωρινό και να γίνει HD.

Προφέσσορας_Χάος
24-12-15, 20:37
Αν δεν τάσσεται υπέρ της Ελλάδας και των Ελλήνων δεν θα είναι αντικειμενικό να μου το θυμηθείτε.:hmm:

Ελπίζω να είναι τόσο αντικειμενικό όσο ηταν η ιστορία που διδαχθήκαμε στο σχολείο που μόνο αλήθειες έλεγε. :hmm:

patch
24-12-15, 21:16
Αν δεν τάσσεται υπέρ της Ελλάδας και των Ελλήνων δεν θα είναι αντικειμενικό να μου το θυμηθείτε.:hmm:

Ελπίζω να είναι τόσο αντικειμενικό όσο ηταν η ιστορία που διδαχθήκαμε στο σχολείο που μόνο αλήθειες έλεγε. :hmm:

Α γειά σου
Όπως ανοίξει έτσι και θα κλείσει αν δεν είναι "αντικειμενικο"

anderm
24-12-15, 21:42
Δύσκολα προσδιορίσιμη έννοια το ''αντικειμενικό''. Θα πρέπει να εκθέτει όλες τις απόψεις για κάθε θέμα, επιστημονικά τεκμηριωμένες και όχι να υπερεκθέτει κάποια. Δεν θα ήθελα να δω κάτι εθνικιστικό σε καμία περίπτωση.

Zus
24-12-15, 22:54
Προφανως και εχει πτυχια, απλα μισει το Ελληνικο εθνος και δεν της αρεσει να αισθανομαστε Ελληνες, αλλα ''ανθρωποι''. Εδω σκυλι παιρνεις και το κοιτας απο πανω μεχρι κατω αν εχει καθαρα-γνησια χαρακτηριστικα της ρατσας του.

Ποιος το κανει αυτό.

EnDLess
25-12-15, 01:24
Δύσκολα προσδιορίσιμη έννοια το ''αντικειμενικό''. Θα πρέπει να εκθέτει όλες τις απόψεις για κάθε θέμα, επιστημονικά τεκμηριωμένες και όχι να υπερεκθέτει κάποια. Δεν θα ήθελα να δω κάτι εθνικιστικό σε καμία περίπτωση.

Αυτό ακριβως. Επιστημονική τεκμηρίωση αλλά είναι δύσκολο όταν γραφείς για την ιστορία του τόπου σου να είναι αντικειμενική... Και για μένα η κυρία αυτή δεν είναι.

aiolos.01
25-12-15, 05:42
Και εγώ διαφωνώ στα περισσότερα που υποστηρίζει, και μου είναι και αντιπαθής, αλλά ας μην υπερβάλλουμε, αυτά είναι τα πτυχία της:
(α) Doctorat Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
(β) DEA Πολιτικών Επιστημών, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
(γ) DEA Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
(δ) Maitrise Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris IV, Sorbonne
(ε) Πτυχίο Ιστορίας, Φιλοσοφική Σχολή, Πανεπιστήμιο Αθηνών
(στ) Πτυχίο Γαλλικής Φιλολογίας, Φιλοσοφική Σχολή, Πανεπιστήμιο Αθηνών

Μόνο που ξέχασες να γράψεις οτι η θεση της στο πανεπιστήμιο είναι ακριβώς αυτή που έγραψα. Άσχετα με τα υποτιθέμενα πτυχία της.

Tzitziloni
25-12-15, 10:07
Δύσκολο εγχείρημα κυρίως γιατί οι Έλληνες δεν συμφωνούμε για το ποια είναι ή ιστορία μας.

gcf
26-12-15, 19:36
Μόνο που ξέχασες να γράψεις οτι η θεση της στο πανεπιστήμιο είναι ακριβώς αυτή που έγραψα. Άσχετα με τα υποτιθέμενα πτυχία της.
Κοίτα που ακρότητες αντίστοιχες με της Ρεπούση θα με κάνουν να φαίνομαι υπερασπιστής της ενώ την αντιπαθώ και διαφωνώ όσο πάει.
Αλλά η θέση της στο πανεπιστήμιο δεν είναι αυτή που έγραψες (καθηγήτρια γαλλικών) αλλά αυτή:
http://www.eled.auth.gr/personnel/repousi.html


Καθηγήτρια
Ιστορία και Ιστορική Εκπαίδευση
Τομέας Κοινωνικών και Πολιτισμικών Σπουδών
Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης
Παιδαγωγική Σχολή
Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
Πως να το κάνουμε, καθηγήτρια γαλλικών ήταν ως το 1993 που δούλευε στη δευτεροβάθμια, μετά είναι καθηγήτρια πανεπιστημίου, ιστορικός.
Αν με ακρότητες και όχι επιχειρήματα απαξιώνεται κάποιος που διαφωνούμε, ένας αντικειμενικός ακροατής θα του δώσει δίκιο στο συγκεκριμένο (ας είναι τελείως λάθος οι θέσεις της)

zaharias13
27-12-15, 07:46
Διάβασα ότι την δευτέρα θα μπει και το Viasat History που θα αντικαταστήσει το History Channel HD

alany
28-12-15, 03:04
Αλήθεια πρέπει να είναι.

Προφέσσορας_Χάος
29-12-15, 19:10
Δηλαδή το History το SD θα μείνει;

Catchphrase
31-12-15, 14:34
Δηλαδή το History το SD θα μείνει;

Υπάρχει το SD στο μπουκέτο του ΟΤΕ;

techgirl
04-01-16, 15:25
Δύσκολο εγχείρημα κυρίως γιατί οι Έλληνες δεν συμφωνούμε για το ποια είναι ή ιστορία μας.

Παρά πολύ δίκιο έχεις

Helene
08-01-16, 03:52
Φανταστικό κανάλι, μπράβο!

darax
23-01-16, 13:49
Πολύ καλές οι πρώτες εντυπώσεις ..!!!:oneup:

manicx
25-01-16, 13:11
Το κανάλι είναι με διαφορά το καλύτερο που έχει εντάξει δορυφορική πλατφόρμα στην Ελλάδα. Το ΣΚ δεν ξεκόλλαγα με τίποτε. Κερασάκι στην τούρτα οι παραγωγές για Ίμβρο & Τένεδο. Επίσης η συνεργασία με BBC είναι ότι καλύτερο.

nnn
25-01-16, 13:41
Είδα ελάχιστο, αλλά συμφωνώ.

nightbird7000
25-01-16, 20:06
Δύσκολο εγχείρημα κυρίως γιατί οι Έλληνες δεν συμφωνούμε για το ποια είναι ή ιστορία μας.

Ε, λογικό για μια χώρα με την ιστορία της δικιάς μας χώρας, εγώ προσωπικά είμαι πάντα καχυποτος για να μην πω αρνητικός εντελώς στις εκδοχές της ιστορίες και ειδικοτερα έτσι όπως παρουσιάζονται από τα περισσότερα κανάλια Ευρώπης κι Αμερικής...απολυτως λογικό κάτι τέτοιο πιστεύω..

Skyliner
28-01-16, 14:26
Και εγώ διαφωνώ στα περισσότερα που υποστηρίζει, και μου είναι και αντιπαθής, αλλά ας μην υπερβάλλουμε, αυτά είναι τα πτυχία της:
(α) Doctorat Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
(β) DEA Πολιτικών Επιστημών, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
(γ) DEA Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
(δ) Maitrise Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris IV, Sorbonne
(ε) Πτυχίο Ιστορίας, Φιλοσοφική Σχολή, Πανεπιστήμιο Αθηνών
(στ) Πτυχίο Γαλλικής Φιλολογίας, Φιλοσοφική Σχολή, Πανεπιστήμιο Αθηνών

6 πτυχια; Και 666 πτυχια να ειχε, οταν καποιος αφηνει την επιστημονικη μεθοδο και αρχιζει να λεει μπαρουφες για Συνωστισμο της Σμυρνης και για "φιλοξενουμενους" Τουρκους που σφαχτηκαν στη μαχη της Τριπολιτσας, ε οσο να 'ναι τα πτυχια χανουν την αξια τους...

- - - Updated - - -


Δύσκολο εγχείρημα κυρίως γιατί οι Έλληνες δεν συμφωνούμε για το ποια είναι ή ιστορία μας.

Οι Ελληνες συμφωνουμε, οι Γραικυλοι μονο διαφωνουν....

techgirl
01-02-16, 16:20
Οι Ελληνες συμφωνουμε, οι Γραικυλοι μονο διαφωνουν....
Θεωρώ πως γίνεσαι προσβλητικός απέναντι σε πολύ κόσμο με αυτό τον χαρακτηρισμό

@ ADSLgr.com All rights reserved.