PDA

Επιστροφή στο Forum : Mikrotik SXT2 σύνδεση σε OTEFon και μοίρασμα



gpolit
02-01-16, 20:40
Καλησπέρα σας, μετά από πολλές δοκιμές χρειάζομαι τα φώτα σας παρακαλώ, σε ένα θέμα που αντιμετωπίζω.

Σκοπός μου είναι να συνδέσω μια OTEFon σύνδεση που απέκτησε πρόσφατα μια φίλη μου και να την μοιράσω σπίτι της.

Έως τώρα έχω συνδεθεί επιτυχώς σε OTEFon router και έχω μια σταθερή και γρήγορη σύνδεση σύμφωνα με οδηγίες που ακολούθησα στο net, δηλαδή bridge to local-ether1 και to wlan-gateway. Συνδέομαι σε bridge mode pseudo-bridge clone είναι το πιο σταθερό mode που έχω επιτύχει με 5 dbi antenna gain στο Advanced του wlan-gateway.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι αν πάρω δυναμική ip από τον πάροχο και έχω internet πρόσβαση, δεν μπορώ να δω το subnet 192.168.88.0/24 που βρίσκεται το Mikrotik. Δοκίμασα τη μέθοδο του χρήστη cb_papi http://www.adslgr.com/forum/threads/883109-Mikrotik-Lan-Wan-setup αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Το ίδιο πρόβλημα έχω και με το subnet του USRobotics που θέλω να στείλω και να μοιράσω από εκεί τη σύνδεση μέσα στο σπίτι ασύρματα. Δεν μπορώ επίσης να απενεργοποιήσω επιτυχώς τον dhcp server του Mikrotik. Αν υπάρχει κάτι να διαβάσω σχετικό θα ήταν καλό, γιατί έχω κολλήσει εκεί. Μέχρι στιγμής οι ρυθμίσεις που κάνω είναι μέσω του Webfig. Μήπως πρέπει να μπώ σε terminal mode ?

Συνδεσμολογία

switch 10/100 (προς το παρόν-θα το αναβαθμίσω σε Gibagit) --- USRobotics (192.168.1.0/24)
--- Mikrotik (192.168.88.0/24) ---> OTEFon (192.168.182.1 Internet Gateway)

Δοκίμασα και με δυναμικά αυτόματα routes αλλά και με στατικά αλλά είναι σαφές ότι κάπου κάτι δεν κάνω σωστά.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Χρόνια πολλά και καλή χρόνια σε όλους μας.

PANOS851
03-01-16, 15:49
Καλησπέρα σας, μετά από πολλές δοκιμές χρειάζομαι τα φώτα σας παρακαλώ, σε ένα θέμα που αντιμετωπίζω.

Σκοπός μου είναι να συνδέσω μια OTEFon σύνδεση που απέκτησε πρόσφατα μια φίλη μου και να την μοιράσω σπίτι της.

Έως τώρα έχω συνδεθεί επιτυχώς σε OTEFon router και έχω μια σταθερή και γρήγορη σύνδεση σύμφωνα με οδηγίες που ακολούθησα στο net, δηλαδή bridge to local-ether1 και to wlan-gateway. Συνδέομαι σε bridge mode pseudo-bridge clone είναι το πιο σταθερό mode που έχω επιτύχει με 5 dbi antenna gain στο Advanced του wlan-gateway.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι αν πάρω δυναμική ip από τον πάροχο και έχω internet πρόσβαση, δεν μπορώ να δω το subnet 192.168.88.0/24 που βρίσκεται το Mikrotik. Δοκίμασα τη μέθοδο του χρήστη cb_papi http://www.adslgr.com/forum/threads/883109-Mikrotik-Lan-Wan-setup αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Το ίδιο πρόβλημα έχω και με το subnet του USRobotics που θέλω να στείλω και να μοιράσω από εκεί τη σύνδεση μέσα στο σπίτι ασύρματα. Δεν μπορώ επίσης να απενεργοποιήσω επιτυχώς τον dhcp server του Mikrotik. Αν υπάρχει κάτι να διαβάσω σχετικό θα ήταν καλό, γιατί έχω κολλήσει εκεί. Μέχρι στιγμής οι ρυθμίσεις που κάνω είναι μέσω του Webfig. Μήπως πρέπει να μπώ σε terminal mode ?

Συνδεσμολογία

switch 10/100 (προς το παρόν-θα το αναβαθμίσω σε Gibagit) --- USRobotics (192.168.1.0/24)
--- Mikrotik (192.168.88.0/24) ---> OTEFon (192.168.182.1 Internet Gateway)

Δοκίμασα και με δυναμικά αυτόματα routes αλλά και με στατικά αλλά είναι σαφές ότι κάπου κάτι δεν κάνω σωστά.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Χρόνια πολλά και καλή χρόνια σε όλους μας.

Αν κατάλαβα καλά έχεις συνδεμένο το sxt ασύρματα με κάποιο ote και από την ethernet του sxt στο ap

gpolit
03-01-16, 19:01
Ναι, η ethernet του SXT πάνω σε switch (το SXT ασύρματα συνδεδεμένο πάνω σε ΟΤΕFon), και το USRobotics επίσης πάνω στο switch, και η ethernet του η/υ μου πάνω στο switch επίσης. Σε πρώτη φάση πρέπει να μπορώ να τα βλέπω όλα. Έως τώρα τα βλέπω μόνο με στατική ip στο καθένα ξεχωριστά. Να τα βάλω όλα στο ίδιο subnet (192.168.1.0/24) ?

PANOS851
03-01-16, 19:17
Ναι, η ethernet του SXT πάνω σε switch (το SXT ασύρματα συνδεδεμένο πάνω σε ΟΤΕFon), και το USRobotics επίσης πάνω στο switch, και η ethernet του η/υ μου πάνω στο switch επίσης. Σε πρώτη φάση πρέπει να μπορώ να τα βλέπω όλα. Έως τώρα τα βλέπω μόνο με στατική ip στο καθένα ξεχωριστά. Να τα βάλω όλα στο ίδιο subnet (192.168.1.0/24) ?

Θα πρέπει να τα βάλεις στο subnet του ote fon για να τα βλέπεις είναι το ποιο εύκολο, αν θες διαφορετικά subnets μια λύση το double nat το οποίο δεν θα στο πρωτινά, και άλλη λύση με route στο οποίο πρέπει να έχεις πρόσβαση στο router του οτε.

gpolit
03-01-16, 19:23
Θα το δοκιμάσω απόψε, ελπίζω να δουλέψει. Routes σε μένα προς ΟΤΕ μπορώ να κάνω, το αντίστροφο όχι όπως καταλαβαινεις. Οπότε θα δοκιμάσω αυτό. Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

gpolit
08-01-16, 21:56
Μπήκαν όλα στο ίδιο subnet, και τα βλέπω σωστά πλέον. Τώρα έχω περάσει στο δύσκολο κομμάτι να μοιράσω την ασύρματη αυτή ζεύξη, στο USRobotics 9108 (πριν αγοράσω ακόμα ένα Mikrotik AP και τελειώνει η δουλειά!!).

Δοκίμασα μέσω WAN με Bridging αλλά τίποτα. Για PPoE, PPoA δεν συζητάμε. Καμιά ιδέα ;

Υπόψιν έχω βγάλει το switch πλέον και χρησιμοποιώ το USR σαν switch. Εκεί πάνω έχω τον η/υ μου (eth1), και την ασύρματη ζεύξη με ιντερνετ (eth2).

gpolit
12-01-16, 01:27
SOLVED - Ξαναέβαλα το switch, όρισα ως Gateway στο Mikrotik την ip του ΟΤΕFon και DNS την ιδια επισης. Mikrotik παιζει στην default ip (192.168.88.1) & USRobotics 9108 (192.168.182.210) παιζει στο ιδιο subnet με την ip του Gateway (192.168.182.0/24).

Μέσω switch παω στην καρτα δικτυου του η/υ μου, στο SXT2, και με άλλο ενα UTP στο USR (πιθανον να παιξουν και χωρις το switch, μεσω του switch του USR, θα το δοκιμασω).

Παιρνω διευθυνση στον η/υ μου απο το Mikrotik (dhcp server), 192.168.88.*. Στο wifi έχω επίσης internet με WEP. Οποτε ολα καλως.

Σας ευχαριστω για την βοηθεια

Υ.Γ. Παρακαλω να μπει το SOLVED στον τιτλο του θεματος αυτου, για να βοηθησουμε και καποιον αλλο χρηστη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.