PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελάχιστη αποδεκτή ταχύτητα σε VDSL σύνδεση.



dimitriss
04-01-16, 23:14
Καλησπερα και χρονια πολλα,

Θα ήθελα να μάθω ποια ειναι η ελάχιστη ταχύτητα που η forthnet θεωρεί ως αποδεκτή για σύνδεση VDSL.

Τι θέλω να πω, ως μέγιστη ορίζεται τα 50Mbs, αλλα πουθενά δεν εχει αναφερθεί το ελάχιστο.
Κανω το wizard και βλεπω οτι στην περιοχή μου υπαρχει κάλυψη, αλλα αν παω απο DSL σε VDSL και απλα "κερδίσω" πχ 5Mbs, θα πρεπει να ειμαι ευχαριστημένος? δε μπορει να "αγοράζω" μια υπηρεσία χωρις να γνωριζω τι μου δίνει.

Σε επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα σας δεν πήρα απάντηση παρα μονο γενικές απαντήσεις, αν δουν οτι συγχωνιζει δαμηλα δε θα με συνδέσουν, οταν ρώταγα πιο ειναι το χαμηλά δε μου λέγανε γιατι δεν ξέρανε.

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε εάν υπάρχουν όρια κατώτατης αποδέκτης λειτουργίας κ αν ναι, ποια ειναι αυτα.

Ευχαριστω πολυ,
Με εκτίμηση
Δημήτρης

sdikr
05-01-16, 00:44
Δεν έχει κάποια εγγύηση σε καμία Home σύνδεση xDSL, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αν δεν σε καλύπτει η ταχύτητα να πας στην αμέσως μικρότερη που σε καλύπτει χωρίς penalty Κλπ

dimitriss
05-01-16, 09:53
Δεν ειναι τόσο απλό, αν κανεις δέσμευση 24μηνων για vdsl κ δεν σου παρέχεται μετα τι κανεις? μένεις 24μηνες χωρις να μπορείς να κανεις κατι? να πας σε άλλον πάροχο?

Παρακαλω πολυ να απαντήσει στο αρχικό μου ερώτημα κάποιος απο το support της forthnet.

Ευχαριστω

Forthnet.Nova.Rep1
05-01-16, 10:28
Καλημέρα dimitriss και Καλή Χρονιά.

Θα θέλαμε να σε ενημερώσουμε το κείμενο ρυθμιστικό πλαίσιο, δεν ορίζει ελάχιστη ταχύτητα σύνδεσης στο διαδίκτυο για τις σταθερές συνδέσεις.

Οι υπηρεσίες μέσω VDSL προσφέρονται με ταχύτητες έως 50Mbps download και έως 5Mbps upload.


Δεν έχει κάποια εγγύηση σε καμία Home σύνδεση xDSL, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αν δεν σε καλύπτει η ταχύτητα να πας στην αμέσως μικρότερη που σε καλύπτει χωρίς penalty Κλπ

Σε περίπτωση υποβάθμισης υπηρεσίας VDSL, χωρίς να υφίσταται αντικειμενική τεχνική αδυναμία παροχής της υπηρεσίας, υπάρχει ανάλογο τέλος υποβάθμισης, βάσει τιμοκαταλόγου (http://www.forthnet.gr/media/2play/forthnet_2play_price-list-2015_(11_15).pdf).

Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

Αλέξης, Forthnet Support

@ ADSLgr.com All rights reserved.