PDA

Επιστροφή στο Forum : ελλειψη δικτυου οτε



evagelos
07-01-16, 00:26
Γεια σας παιδια.
ειμαι στην αναμονη σχεδον 6 μηνες γιατι δεν έχει γραμμη ο ΟΤΕ στην περιοχή μου (Ιλιον, Αθηνα)
Τι μπορώ να κανω εκτος απο υπομομη, που εχει τελειώσει;


Ευχαριστώ

dfoust
07-01-16, 12:18
Το ίδιο έχω πάθει και εγω , εμένα σε νησί που πες δεν έχει καλές υποδομές αλλά και Αθήνα είναι ξεφτίλα 2016 να μην μπορείς να βάλεις τηλέφωνο.

MIKU
07-01-16, 14:14
Γεια σας παιδια.
ειμαι στην αναμονη σχεδον 6 μηνες γιατι δεν έχει γραμμη ο ΟΤΕ στην περιοχή μου (Ιλιον, Αθηνα)
Τι μπορώ να κανω εκτος απο υπομομη, που εχει τελειώσει;


Ευχαριστώ

Δορυφορικό ιντερνετ:https://www.cosmote.gr/fixed/consumer/products-services/ote-satellite-internet

Πιάνει 22mbps download + 6mbps upload.Σου δίνει με 29.90 10 GB ,με 39.90 25GB και με 79.90 100GB και δωρεάν εξοπλισμό(ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΌ ΠΙΆΤΟ ΚΑΙ ΡΟΥΤΕΡ).Κατά τη γνώμη μου το πακέτο με τα 39.90 και τα 25 GB είναι πολύ καλό για απλό σερφάρισμα.Τώρα για κατέβασμα ταινιών θέλεις το άλλο με τα 79.90 και τα 100 GB......

ubi
07-01-16, 16:49
Γεια σας παιδια.
ειμαι στην αναμονη σχεδον 6 μηνες γιατι δεν έχει γραμμη ο ΟΤΕ στην περιοχή μου (Ιλιον, Αθηνα)
Τι μπορώ να κανω εκτος απο υπομομη, που εχει τελειώσει;


Ευχαριστώ

Το δορυφορικό ίντερνετ είναι τσάμπα και βερεσέ.. Μην το σκέφτεσαι καν.
Υπάρχει η δυνατότητα στην περιοχή σου, να πάρεις ασύρματο ίντερνετ από αλλη περιοχή (οπτική επαφή με απέναντι κτίριο εννοώ, ας είναι και σε απόσταση 40 χλμ)...???

dfoust
07-01-16, 23:04
εγώ έχω ένα ρουτερ απέναντι μου περίπου στο χιλιόμετρο και έχω πρόσβαση με ένα usb wlan, γύρο στα 200-250kbps πιάνει πιστεύεις ότι με ένα access point εξωτερικό θα μπορέσω να το φέρω καλύτερα;

ubi
08-01-16, 01:43
εγώ έχω ένα ρουτερ απέναντι μου περίπου στο χιλιόμετρο και έχω πρόσβαση με ένα usb wlan, γύρο στα 200-250kbps πιάνει πιστεύεις ότι με ένα access point εξωτερικό θα μπορέσω να το φέρω καλύτερα;

Ναι φίλε μου, με ένα εξωτερικό AP στα 2.4GHz (http://computers.xpatit.gr/172-Outdoor-Wireless-LAN/1441-Ubiquiti-NanoStation-LocoM2-NSLM2-MIMO-Outdoor-airMAX%E2%84%A2.html) ή καλύτερα στα 5GHz (http://computers.xpatit.gr/14-diktyaka-proionta/1437-Ubiquiti-NanoStation-LocoM5-NSLM5-MIMO-Outdoor-airMAX%E2%84%A2-CPE.html), θα πιάνεις πολύ καλύτερα.
Πιάνω vdsl(50mbps) στα 25 χλμ..:cool:

dfoust
09-01-16, 14:09
Εχω ένα δίλημμα και δεν ξέρω τι να κάνω.
Λοιπόν είχα κάνει αίτηση στην 4νετ για γραμμή και όταν με ενημέρωσαν ότι δεν έχει γραμμή πήγα και έκανα αίτηση και στον ΟΤΕ, στο 13888 που μίλησα μου είπαν ότι έχει έλλειψη γραμμών αλλά θα μας το πει σίγουρα ο τεχνικός όταν έρθει στο σπίτι.
Κάλεσα λοιπόν την Παρασκευή εγώ ο ίδιος τον τεχνικό του ΟΤΕ στην περιοχή μου και μου είπε ξέρω την περιοχή και ότι κατά 90% θα έχω γραμμή , Δευτέρα θα έρθει σπίτι για να δει.
Επίσης την Παρασκευή κάνω ακύρωση στην 4νετ.
Το μεσημέρι με καλούν και μου λένε για πιο λόγο θέλεις να φύγεις, τους είπα όλο το ιστορικό και ότι ο ΟΤΕ μάλλον θα μου βρει γραμμή, η υπάλληλος μου απάντησε ότι αν βρει γραμμή πρέπει να την δώσει σε εμάς γιατί σε εμάς έκανες πρώτα αίτηση. Πάγωσα την ακύρωση μέχρι την Δευτέρα.

Ερώτηση αν βρεθεί γραμμή μπορώ να ακυρώσω του ΟΤΕ ή θα μου κάνουν κομπλα και δεν θα την δώσουν στην 4νετ.
Με επείγει να μπει γραμμή και από την αρχή ήθελα 4νετ λόγο πιο οικονομικό και 1χρονο δεσμεύσεις.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Ακούω προτάσεις

MIKU
09-01-16, 14:28
Εχω ένα δίλημμα και δεν ξέρω τι να κάνω.
Λοιπόν είχα κάνει αίτηση στην 4νετ για γραμμή και όταν με ενημέρωσαν ότι δεν έχει γραμμή πήγα και έκανα αίτηση και στον ΟΤΕ, στο 13888 που μίλησα μου είπαν ότι έχει έλλειψη γραμμών αλλά θα μας το πει σίγουρα ο τεχνικός όταν έρθει στο σπίτι.
Κάλεσα λοιπόν την Παρασκευή εγώ ο ίδιος τον τεχνικό του ΟΤΕ στην περιοχή μου και μου είπε ξέρω την περιοχή και ότι κατά 90% θα έχω γραμμή , Δευτέρα θα έρθει σπίτι για να δει.
Επίσης την Παρασκευή κάνω ακύρωση στην 4νετ.
Το μεσημέρι με καλούν και μου λένε για πιο λόγο θέλεις να φύγεις, τους είπα όλο το ιστορικό και ότι ο ΟΤΕ μάλλον θα μου βρει γραμμή, η υπάλληλος μου απάντησε ότι αν βρει γραμμή πρέπει να την δώσει σε εμάς γιατί σε εμάς έκανες πρώτα αίτηση. Πάγωσα την ακύρωση μέχρι την Δευτέρα.

Ερώτηση αν βρεθεί γραμμή μπορώ να ακυρώσω του ΟΤΕ ή θα μου κάνουν κομπλα και δεν θα την δώσουν στην 4νετ.
Με επείγει να μπει γραμμή και από την αρχή ήθελα 4νετ λόγο πιο οικονομικό και 1χρονο δεσμεύσεις.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Ακούω προτάσεις

Το σωστό μάλλον είναι αυτό που σου είπε η φορθνετ αλλά θα το κάνει ο οτε ή θα πάρει τη γραμμή και θα σου τη δώσει για να σε κάνει πελάτη?Εγώ λέω μην ακυρώσεις με τίποτα του οτε και μόλις λήξει η δέσμευση φεύγεις για φορθνετ μετά.

dfoust
09-01-16, 14:40
Φίλε μου το θέμα είναι ότι η δέσμευση είναι 18 μήνες ή 24 δεν θυμάμαι ακριβώς.
Εγώ είμαι Λήμνο λόγω δουλειάς και μπορεί μέχρι τότε να έχω φύγει γιαυτό θέλω 4νετ με 1 χρόνο δέσμευση.
Την αίτηση του ΟΤΕ δεν την ακυρώνω αλλά αν βρεθεί γραμμή και προχωρήσει η αίτηση του ΟΤΕ και δώσω και στην 4νετ το Οκ να προχωρήσει εκεί τι γίνεται μετά;;

- - - Updated - - -

Υπαρχει περίπτωση να κρατάει ο ΟΤΕ γραμμή για πάρτη του και να μην την δίνει σε άλλους;;

anthip09
10-01-16, 12:10
Αν αφήσεις και τις 2 αιτήσεις να "τρέχουν" είναι σίγουρο ότι θα γίνει μπέρδεμα.

dfoust
12-01-16, 15:58
165831
τελικά η γραμμή βρέθηκε γρήγορα και έβαλα οτε , ακύρωσα την 4νετ .
απο τα χαρακτηριστικά της γραμμής δείχνει μια χαρά.
πως τα βλέπετε ;

MIKU
12-01-16, 16:41
165831
τελικά η γραμμή βρέθηκε γρήγορα και έβαλα οτε , ακύρωσα την 4νετ .
απο τα χαρακτηριστικά της γραμμής δείχνει μια χαρά.
πως τα βλέπετε ;

Πάλι έκανε ο ΟΤΕ τα κόλπα του και σε πήρε από την forthnet.......Σττην forthnet πόσο περίμενες??

- - - Updated - - -

Σε πακέτο έως 24 είσαι??

dfoust
12-01-16, 17:12
περίπου 10μέρες και όταν μου είπαν δεν έχει γραμμή έκανα αίτηση οτε

εως 24 είμαι

anthip09
12-01-16, 17:32
Για 28 attenuation που εχεις η γραμμη ειναι εξαιρετική..Καλορίζικη :oneup:

MIKU
12-01-16, 17:39
Το speedtest τι δείχνει?http://www.speedtest.net/

dfoust
12-01-16, 20:59
11-12 δείχνει γιατί δεν πάει άραγε φουλ;
και στο τορρεντ με 1,2Μ κατεβάζω

NinjaMiltos
12-01-16, 21:28
165831
τελικά η γραμμή βρέθηκε γρήγορα και έβαλα οτε , ακύρωσα την 4νετ .
απο τα χαρακτηριστικά της γραμμής δείχνει μια χαρά.
πως τα βλέπετε ;

16382 kbit/s down με 28 db Attenuation και 8 db Margin; Πώς γίνεται αυτό; :scratch

Εγώ με 26 db Attenuation και 9 db Margin είμαι στα 13300 kbps. Για να φτάσω τα 16000 kbps πρέπει να πέσω στα 3-4 db Margin.

grovolis
14-01-16, 14:25
16382 kbit/s down με 28 db Attenuation και 8 db Margin; Πώς γίνεται αυτό; :scratch

Εγώ με 26 db Attenuation και 9 db Margin είμαι στα 13300 kbps. Για να φτάσω τα 16000 kbps πρέπει να πέσω στα 3-4 db Margin.

Φαντάζομαι δεν είναι τόσοι πολύ οι συνδρομητές και ο χαλκός είναι πιο καθαρός από της Αθήνας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.