PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξώδικο από το πουθενά για οφειλές μετά από εξαφανισμένη αίτηση κατάργησης



valouris
08-01-16, 15:17
Γεια σας παιδιά, σόρυ αν ποστάρω στη λάθος ενότητα, αλλά θα ήθελα κάποια συμβουλή.

Το 2014 έφυγα στο εξωτερικό για σπουδές, και θυμάμαι καθαρά να παίρνω τον Σεπτέμβρη τη Φορθνετ και να ζητάω διακοπή της σύνδεσής μου. Είχα ρωτήσει για τυχόν οφειλές κιόλας και μου είχαν πει ότι θα έρθουν με τον τελευταίο λογαριασμό.

Φαστ φοργουορντ σήμερα, που παίρνω τηλέφωνο από δικηγορικό γραφείο για οφειλές 95 ευρώ και κάτι ψιλά. Παίρνω τηλέφωνο την υποστήριξη της εταιρείας, και μου λένε ότι χρωστάω από Ιούλιο 2014, ότι τον Σεπτέμβρη 2014 έγινε φραγή γιατί δεν πλήρωνα, και ότι τον Νοέμβριο 2014 έγινε κατάργηση γιατί δεν πλήρωνα, χωρίς να έχουν στο σύστημά τους καμία καταχώρηση ότι εγώ έκανα αίτημα κατάργησης.

Η μνήμη μου μπορεί να μην είναι και τέλεια για το τι συνέβη τότε. Τη φραγή τη θυμάμαι, και θυμάμαι να τρέχω σε κατάστημα μια βδομάδα πριν την πτήση μου να πληρώσω, για να μπορέσω μετά να κάνω κατάργηση. Θυμάμαι να πληρώνω, και θυμάμαι και να ζητάω την κατάργηση τηλεφωνικώς. Μπορεί και να θυμάμαι λάθος.

Τα χρήματα τα διαθέτω, και αν όντως πρέπει να πληρώσω δεν έχω κάποιο πρόβλημα, αλλά νιώθω ότι με πιάνουν κότσο, γιατί νόμιζα ότι είχα διευθετήσει την κατάσταση, και αν πάω έτσι χίμα να ξεχρεώσω χωρίς να ψαχτώ θα είναι ήττα. Το υπερβολικά παράλογο κατ' εμέ κατ'αρχάς είναι ότι ζητάνε χρήματα για τα πάγια της περίοδου Σεπτέμβρη-Νοέμβρη, στην οποία η σύνδεσή μου σύμφωνα με αυτούς ήταν σε φραγή!! Αυτό δεν το καταλαβαίνω καθόλου. Είμαι υποχρεωμένος να το πληρώσω;

Οπότε, τα ερωτήματα μου βασικά είναι:

1) Πώς μπορώ να βρω το τηλεφώνημα που εγώ θυμάμαι να κάνω για να ζητήσω κατάργηση (οι ίδιοι στο σύστημά τους δεν βλέπουν κάποια επικοινωνία)
2) Πώς μπορώ να βρω την τελευταία πληρωμή που είχα κάνει και το ποσό της, και νομίζω ήταν σε κατάστημα (η απόδειξη αποκλείεται να υπάρχει, μάλλον έχει χαθεί)
3) Mπορώ να αποφύγω να πληρώσω την περίοδο στην οποία η γραμμή μου ήταν σε φραγή;

Σας ευχαριστώ πολύ, και αν νομίζετε ότι το θέμα πρεπει να είναι σε άλλη ενότητα, παρακαλώ μετακινήστε το ελεύθερα

Forthnet.Nova.Rep1
08-01-16, 15:40
Καλησπέρα valouris,

Για να μπορέσουμε να ελέγξουμε τι έχει συμβεί και να βοηθήσουμε, θα ήθελες να μας στείλεις σε προσωπικό μήνυμα κάποιο από τα στοιχεία της σύνδεσης στην οποία αναφέρεσαι;

Παραμένουμε στη διάθεσή σου.

Αλέξης, Forthnet Support

@ ADSLgr.com All rights reserved.