PDA

Επιστροφή στο Forum : Απατεωνες του ΟΤΕ



VGM
08-01-16, 22:14
Πριν απο 2 χρονια περιπου ειχα βαλει ΟΤΕ connex 4mbps ταχυτητα μετα απο καποιο διαστημα με ειχαν παρει τηλεφωνο και μου ειπαν οτι μπορω να κανω αναβαθμιση και ετσι την εκανα 24mbps για αυτην την "αναβαθμιση" βεβαια επρεπε να πληρωσω παραπανο.Ολο αυτο το διαστημα δεν ειχα ασχοληθει καθολου με την ταχυτητα του internet μεχρι εχθες που ειδα τι ενω πληρωνα για 24 η τηχυτητα που εχω δεν παει ουτε 4 τους πειρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ειμαι 4χμ μακρια απο το δικτυο, τους εκανα την απλη ερωτηση "Γιατι τοτε μου ειπατε να κανω αναβαθμηση εφοσον γνωριζετε την αποσταση μου απο το δικτυο και οτι δεν προκειτε ποτε να παει πανω απο 4 με εξαπατησατε μονο και μονο για να μου περνετε περισσοτερα χρηματα για τη ιδια ακριβως ταχυτητα;"Μου τα μασαγε η κοπελα δεν ξερω δεν και διαφορα.
Εχω νευριαση παρα πολυ με την απατεωνια τους και θελω να παω σε αλλο δικτυο σταθερο ιντερνετ οτε tv θα τα σταματησω ολα αλλα σε πιο να παω αφου ολες οι εταιριες τα dslam του οτε δεν χρησιμοποιουν;

ep103855
08-01-16, 23:04
και περιμενες απο την κοπελα να σου απαντησει; της εδωσες καθολου χρονο να το ψάξει;

MIKU
08-01-16, 23:46
Πριν απο 2 χρονια περιπου ειχα βαλει ΟΤΕ connex 4mbps ταχυτητα μετα απο καποιο διαστημα με ειχαν παρει τηλεφωνο και μου ειπαν οτι μπορω να κανω αναβαθμιση και ετσι την εκανα 24mbps για αυτην την "αναβαθμιση" βεβαια επρεπε να πληρωσω παραπανο.Ολο αυτο το διαστημα δεν ειχα ασχοληθει καθολου με την ταχυτητα του internet μεχρι εχθες που ειδα τι ενω πληρωνα για 24 η τηχυτητα που εχω δεν παει ουτε 4 τους πειρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ειμαι 4χμ μακρια απο το δικτυο, τους εκανα την απλη ερωτηση "Γιατι τοτε μου ειπατε να κανω αναβαθμηση εφοσον γνωριζετε την αποσταση μου απο το δικτυο και οτι δεν προκειτε ποτε να παει πανω απο 4 με εξαπατησατε μονο και μονο για να μου περνετε περισσοτερα χρηματα για τη ιδια ακριβως ταχυτητα;"Μου τα μασαγε η κοπελα δεν ξερω δεν και διαφορα.
Εχω νευριαση παρα πολυ με την απατεωνια τους και θελω να παω σε αλλο δικτυο σταθερο ιντερνετ οτε tv θα τα σταματησω ολα αλλα σε πιο να παω αφου ολες οι εταιριες τα dslam του οτε δεν χρησιμοποιουν;

Εδώ τι απόσταση γράφει:http://cyta.gr/misc/availability

sdikr
08-01-16, 23:50
Δηλαδή σε αυτά τα δυο χρόνια εσύ δεν είδες ποια είναι η ταχύτητα σου και το είδες μετά απο δύο χρόνια;

Σε γενικές γραμμές όπου και να πας τις ίδιες ταχύτητες θα έχεις

sweet dreams
08-01-16, 23:57
Πριν απο 2 χρονια περιπου ειχα βαλει ΟΤΕ connex 4mbps ταχυτητα μετα απο καποιο διαστημα με ειχαν παρει τηλεφωνο και μου ειπαν οτι μπορω να κανω αναβαθμιση και ετσι την εκανα 24mbps για αυτην την "αναβαθμιση" βεβαια επρεπε να πληρωσω παραπανο.Ολο αυτο το διαστημα δεν ειχα ασχοληθει καθολου με την ταχυτητα του internet μεχρι εχθες που ειδα τι ενω πληρωνα για 24 η τηχυτητα που εχω δεν παει ουτε 4 τους πειρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ειμαι 4χμ μακρια απο το δικτυο, τους εκανα την απλη ερωτηση "Γιατι τοτε μου ειπατε να κανω αναβαθμηση εφοσον γνωριζετε την αποσταση μου απο το δικτυο και οτι δεν προκειτε ποτε να παει πανω απο 4 με εξαπατησατε μονο και μονο για να μου περνετε περισσοτερα χρηματα για τη ιδια ακριβως ταχυτητα;"Μου τα μασαγε η κοπελα δεν ξερω δεν και διαφορα.
Εχω νευριαση παρα πολυ με την απατεωνια τους και θελω να παω σε αλλο δικτυο σταθερο ιντερνετ οτε tv θα τα σταματησω ολα αλλα σε πιο να παω αφου ολες οι εταιριες τα dslam του οτε δεν χρησιμοποιουν;

Κάνε μια επανεκκίνηση στο ρούτερ από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά, σύνδεσε το πάλι και ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής από το μενού.


Εδώ τι απόσταση γράφει:http://cyta.gr/misc/availability

Που δείχνει την απόσταση;;; :hmm: σε μένα αυτό μόνο βγάζει.


Μετά απο έλεγχο των στοιχείων σου, σε ενημερώνουμε ότι το δίκτυό μας βρίσκεται ήδη στην περιοχή σου.

netcon
09-01-16, 00:01
και περιμενες απο την κοπελα να σου απαντησει; της εδωσες καθολου χρονο να το ψάξει;

Συνήθως οι τηλεφωνητές δεν γνωρίζουν απο τεχνικά θέματα. Τους έχουν δώσει μερικές στάνταρ ερωτήσεις-απαντήσεις και πάνε με βάση αυτού..

Είσαι μακριά απο το κέντρο, δεν μπορείς να κλειδώσεις πολύ παραπάνω

MIKU
09-01-16, 00:20
Κάνε μια επανεκκίνηση στο ρούτερ από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά, σύνδεσε το πάλι και ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής από το μενού.



Που δείχνει την απόσταση;;; :hmm: σε μένα αυτό μόνο βγάζει.

Βάλε τη διέυθυνση αριστερά.

ela002
09-01-16, 02:28
Κάνε ένα γραπτό παράπονο θα σου πουν που να το στείλεις (γράψε σε επιστολή την ιστορία από πότε σε "κλεψαν" εως σήμερα), θα το ψάξουν και αν όντως είναι έτσι πιθανόν θα σου κάνουν αποχρέωση.

Nikiforos
09-01-16, 07:50
καλημέρα! να πω κατι πραγματακια και εγω.
Καταρχην δεν τους λες απατεωνες γιαυτο που εγινε, ειναι αλλο το τμημα πωλησεων αλλο το τεχνικο. Το τμημα πωλησεων δεν μπορει να ξερει ο καθενας τι αποσταση ακριβως εχει απο το κεντρο και τι ταχυτητα πιανει, προφανως δεν εχουν καν προσβαση για να δουν. Γιαυτο και η κοπελα ελεγε οτι δεν ξερει, λογικοτατο.
2ον μετα απο 2 χρονια σκεφτηκες να δεις ποσα πιανεις? πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο!!! εγω παντα κοιτουσα την ιδια στιγμη! δεν φταινε αυτοι....
στην δουλεια βαλαμε αρχικα εως 24 και ειμαστε μακρια απο το κεντρο και ειδα οτι επιανε 5. Τους το ειπα αμεσως και μας πηγαν σε 4αρι πακετο και ειμαστε μια χαρα.
Στο σπιτι παλια που ειχα ΟΤΕ ειχα βαλει εως 24 και επιανε 7 (με fast path), το ειχα κανει για λιγο καιρο 2, μετα το εκανα εως 24 σε interleaved και επιασε παραπανω 9 με 10 αναλογα το SNR.
To λαθος σου ηταν οτι δεν το ειδες απο την αρχη να τους πεις να το αλλαξουν.
Τωρα δεν ξερω αν θα καταφερεις καποια αποχρεωση ισως μετα απο γκρινιες κτλ να το κανουν.
Οταν το προβλημα ειναι η αποσταση οπου και να πας δεν θα δεις διαφορα.
Ειχα ΟΤΕ και πηγα σε 4νετ ακριβως τα ιδια ειναι σε ταχυτητες. Απλα σε Interleaved αντι fast path εχει μερικα mbps παραπανω, αλλα εχεις χειροτερα pings σε online gaming, αλλου δεν πειραζει.
Υπομονη για VDSL.....:p
Eπισης υποψην οτι μετα απο καποια χρονια μπορει να πεφτει η ταχυτητα, πχ αμα βαλουν και αλλοι ιντερνετ στον κατανεμητη σου, πτωση ποιοτητας καλωδιων κτλ. Οταν πρωτοβαλα ειχα 13.5mbps με Netone και τωρα παει 10 αλλα μετα απο reboot τα χανει δλδ συνηθως παει 8-9, αμα ριξω επανεκινησεις στο modem πιανει και 10 κατι μερικες φορες αλλα οχι για μερες.

VGM
09-01-16, 09:33
Πρωτα πειρα τηλεφωνο στο τεχνικο τμημα και μου ειπαν για την αποσταση μετα με συνδεσανε με το αλλο τμημα και ναι η κοπελα μιλησε με τον τεχνικο το εψαξε το τρελο ηταν αυτο που μου ειπε οτι και υποβαθμιση να μου κανουν στην ταχυτητα δεν γλιτωνω χρηματα αλλα θα μου ερχεται ο λογαριασμος κατα 1 ευρω παραπανω!!!!! λογο του πακετου που εχω κανει με το ΟΤΕtv.Αυτο που θελω να μαθω ειναι εαν ολες οι εταιριες χρησιμοποιουν το ιδιο κεντρο με τον ΟΤΕ;Εχουν το δικο τους η καθε μια για να δω σε ποση αποσταση ειμαι απο την καθε εταιρια;
(CYTA Η απόσταση απο το πλησιέστερο αστικό κέντρο είναι 4127,2 μέτρα.)

Nikiforos
09-01-16, 10:27
αυτα δεν τα αναφερεις στην αρχη ομως.
Οι εταιριες ολες εχουν το ιδιο κεντρο (A/K) με τον ΟΤΕ, αν υπαρχει χωρος μεσα στο ιδιο κτιριο αλλιως μπορει να ειναι διπλα, με εξαιρεσεις ισως μερικα δυσκολα μερη οπως στην επαρχια που μπορει να ειναι καπου απεξω αλλα παλι σε κοντινη αποσταση, αν ειναι η ταχυτητα προβλημα λογω αποστασης και σε αλλη εταιρια να πας τιποτα δεν καταφερνεις. Να ξερεις μονο αν εχεις ΕΩΣ 24mbps αν εισαι σε interleaved αντι fast path εχεις μερικα mbps παραπανω, εγω ειδα και 3!!! αλλα χανεις ping, γενικα δεν αποτελει προβλημα, αλλα τα online games ειδικα 1ου προσωπου εχει διαφορα με fast path. Εβλεπα ακομα και 30ms λιγοτερα στους ιδιους servers-ιδια games.
Σε τι ησουν ξερεις? γιατι και εμας στην δουλεια ο ΟΤΕ σε fast path μας εχει, αλλα ειμαστε στο 4αρι πακετο.
Επισης σε interleaved η γραμμη γενικα ειναι ποιο σταθερη. Το fast path προτεινεται για καλες γραμμες και κοντα στο κεντρο γενικα.
Να υποθεσω η γραμμη σου ειναι PSTN και οχι ISDN ετσι?

Υ.Γ για τα πακετα δεν γνωριζω τιποτα οσον αφορα τον ΟΤΕ.

alexironaek
09-01-16, 12:23
οποτε να φανταστώ λόγο κάποιας προσφοράς "ολοκλιρουμενου" πακέτου (οτε tv κτλ) το 24ari που σου περάσανε είναι πιο φθηνό κατά 1 euro από το 4ari...η απατεωνιά ακόμα δεν έχω καταλάβει που είναι :S

sweet dreams
09-01-16, 12:50
Βάλε τη διέυθυνση αριστερά.

Είχα βάλει την διεύθυνση και μου έβγαζε ότι δεν υπάρχει, έβαλα παραπλήσιο νούμερο (30 αντί 35) και μου έβγαλε απόσταση 1.960 μέτρα. Tι να πιστέψουμε τώρα;;; 5 ρούτερ και το μηχάνημα του τεχνικού του ΟΤΕ ή την CYTA;;; Tα ρούτερ έχουν ένδειξη 34.5~35.5 Attenuation (2.500 μέτρα περίπου) το ίδιο και το μηχάνημα του τεχνικού.

Υ.Γ. Για αποφυγή παρεξήγησης το 30 είναι απέναντι και όχι 500 μέτρα μακρυά από μένα. :p

MIKU
09-01-16, 13:14
Είχα βάλει την διεύθυνση και μου έβγαζε ότι δεν υπάρχει, έβαλα παραπλήσιο νούμερο (30 αντί 35) και μου έβγαλε απόσταση 1.960 μέτρα. Tι να πιστέψουμε τώρα;;; 5 ρούτερ και το μηχάνημα του τεχνικού του ΟΤΕ ή την CYTA;;; Tα ρούτερ έχουν ένδειξη 34.5~35.5 Attenuation (2.500 μέτρα περίπου) το ίδιο και το μηχάνημα του τεχνικού.

Υ.Γ. Για αποφυγή παρεξήγησης το 30 είναι απέναντι και όχι 500 μέτρα μακρυά από μένα. :p

Τότε δεν έχει διαθεσημότητα στην διέθυνσή σου από τη cyta.Πάντως αν είσαι 2500Μ. και πιάνεις 4 έχει πρόβλημα!Εγώ είμαι 2100Μ και πιάνω 14.

- - - Updated - - -

Πάρε ξανά το 13888 και δληλωσε βλαβη

ela002
09-01-16, 13:46
Μας δουλεύεις τότε αν πληρώνεις την 24αρα λιγότερο λόγω προσφοράς από την 4άρα. Σε αυτή την περίπτωση δεν ειναι απατέωνες σου έδωσαν την οικονομικότερη λύση. Καλύτερα να διορθώσεις τον τίτλο. Αν κάπου σε αδικούν κάνε γραπτό παράπονο και σε αποχρεώνουν αν πληρώνεις παραπάνω.

sweet dreams
09-01-16, 15:14
Τότε δεν έχει διαθεσημότητα στην διέθυνσή σου από τη cyta.Πάντως αν είσαι 2500Μ. και πιάνεις 4 έχει πρόβλημα!Εγώ είμαι 2100Μ και πιάνω 14.

- - - Updated - - -

Πάρε ξανά το 13888 και δληλωσε βλαβη

Λάθος κατάλαβες νομίζοντας ότι είμαι ο ts, εγώ πιάνω ότι λέει στα στοιχεία μου και διαθεσιμότητα υπάρχει απλά λέει αλλ' αντ' άλλων για την απόσταση.

MIKU
09-01-16, 19:48
Λάθος κατάλαβες νομίζοντας ότι είμαι ο ts, εγώ πιάνω ότι λέει στα στοιχεία μου και διαθεσιμότητα υπάρχει απλά λέει αλλ' αντ' άλλων για την απόσταση.

Συγνώμη λάθος!

@ ADSLgr.com All rights reserved.