PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξεκινά η διάθεση διευθύνσεων με κατάληξη .co.gr



Σελίδες : [1] 2 3

yianniscan
18-04-07, 02:43
Από τις 7 Μαΐου ξεκινά τη διάθεση domain names με την κατάληξη co.gr (www.co.gr (http://www.co.gr)) η Telia CO (www.teliaco.gr) (http://www.teliaco.gr%29). Η τελευταία έχει αναλάβει την αποκλειστική εμπορική προώθηση και διάθεση των προϊόντων και υπηρεσιών της Inet Hellas στην Ελλάδα, με την ιδιότητα του κύριου καταχωρητή (master registrar) domain names με κατάληξη co.gr, μέσω εξειδικευμένου δικτύου καταχωρητών – μεταπωλητών που έχει αναπτύξει πανελλαδικά για το σκοπό αυτό.

Αρχικά, και για διάστημα 2 μηνών, θα υπάρχει η αποκαλούμενη sunrise περίοδος, όπου οι εταιρείες θα μπορούν να κατοχυρώνουν τα domain names σε co.gr, τα οποία έχουν την εμπορική ονομασία τους. Λόγω αυξημένου κόστους διεκπεραίωσης και ελέγχου, η χρέωση κατά τη sunrise περίοδο είναι στα 99 ευρώ ανά domain name (για ένα χρόνο). Από τις 7 Ιουλίου ο καθένας θα μπορεί να καταχωρεί όποιο domain name θέλει και είναι ελεύθερο, έναντι ενός ποσού που θα κυμαίνεται λίγο πάνω από τα 10 ευρώ ετησίως. Αξίζει να σημειωθεί ότι η διαδικασία θα διαρκεί ελάχιστα λεπτά.

Σύμφωνα με τα στελέχη της Telia CO, η καταχώριση domain names της μορφής www.όνομα.co.χώρα (http://www.%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B1.co.%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B1) είναι πολύ δημοφιλής σε αρκετές χώρες του κόσμου (παρέχεται σε 80) και αναμένουν ότι και οι ελληνικές εταιρείες θα υιοθετήσουν το συγκεκριμένο σύστημα. Ο στόχος για το 2007 είναι να γίνουν 20-25.000 καταχωρίσεις domain names σε co.gr


Πηγή: http://www.weeklytelecom.gr/

yiapap
18-04-07, 09:59
Δε μας έφτανε το πρόβλημα αντιστοίχισης Ελληνικών σε Αγγλικούς χαρακτήρες, η ύπαρξη του .com.gr μαζί με το .gr ... τώρα θα έχουμε και το .co.gr !
Όσο για τις Ελληνικές εταιρείες που αναμένεται να το υιοθετήσουν... Να γελάσω ή να κλάψω;

wi fi thief
18-04-07, 10:21
Όσο για τις Ελληνικές εταιρείες που αναμένεται να το υιοθετήσουν... Να γελάσω ή να κλάψω;

Οτι και να κανεις, μεσα εισαι.
Αμα πιασουνε 25000 σελιδες μεσα σε ενα εξαμηνο στην ελλαδα... :stunned:

Ουτε ψυλλος στον κορφο του υπευθυνου πωλησεων που θα πρεπει να τρεχει καλοκαιριατικα να πιασει τετοιο στοχο!!!
Μπορει οι ανθρωποι να εχουνε κανει τις μελετες τους και τις ερευνες τους αλλα σε εμενα τον αδαη το νουμερο φαινεται -αν μη τι αλλο- υπερβολικο.

belisarius
18-04-07, 10:35
Domain names για κάθε γούστο και για κάθε τσέπη.

Πάρε κόσμε!!

Kiwi
18-04-07, 10:56
Δουλειά δεν είχε ο διάολος.... σκέφτηκε αρπαχτή !!!

katdoc
18-04-07, 11:35
Η τιμη καλη ειναι?Για αυτους που δεν ξερουνε

rubygr
18-04-07, 11:41
Ολα τα είχαμε ο φερετσές μας έλειπε.......!!!!

Δώσε πράμμα στο λαό σου

Kiwi
18-04-07, 11:45
99 ευρώ είναι πολλά για ένα χρόνο. Και το λένε και sunrise period. Δηλάδη όταν ο ήλιος ανέβει ψηλά πόσο θα το κοπανάνε;

wi fi thief
18-04-07, 11:53
Και το λένε και sunrise period. Δηλάδη όταν ο ήλιος ανέβει ψηλά πόσο θα το κοπανάνε;
:oneup:
καλοοοοο!!!
:lol: :rofl:

Stelios GR
18-04-07, 11:55
99 ευρώ είναι πολλά για ένα χρόνο. Και το λένε και sunrise period. Δηλάδη όταν ο ήλιος ανέβει ψηλά πόσο θα το κοπανάνε;

... οι πελάτες θα ζεσταίνονται και θα ιδρώνουν από τις αυξήσεις. Ενώ στο τέλος θα πάθουν καμία ηλίαση και όταν συνέλθουν θα'ναι άφραγκοι! :rofl:

mitsos3000
18-04-07, 12:02
Όπως γράφει και στο http://www.teliaco.gr/faqs.php στο "Είναι νόμιμη η δραστηριότητα αυτή;", έχουν αγοράσει το co.gr και απλώς πουλάνε subdomains!

nrg_polini
18-04-07, 12:38
Εξυπνοι οι τυποι :oneup:

Dimis
18-04-07, 12:48
μονο που απο όσα ξέρω ΔΕΝ ΔΙΝΟΝΤΑΙ domains με λιγούτερους απο 3 χαρακτήρες!!
ετσι δε γράφει και στο νέο κανονισμό κάπου???
αυτοί πως το πήρανε????

yiapap
18-04-07, 13:22
μονο που απο όσα ξέρω ΔΕΝ ΔΙΝΟΝΤΑΙ domains με λιγούτερους απο 3 χαρακτήρες!!
ετσι δε γράφει και στο νέο κανονισμό κάπου???
αυτοί πως το πήρανε????Υπάρχει μια πιθανότητα να το είχαν πάρει από πριν την έναρξη εφαρμογής αυτού του περιορισμού (βλπ. in.gr), απλά τώρα να το ενεργοποιήσανε.

Dr.CHaNaS
18-04-07, 13:39
μονο που απο όσα ξέρω ΔΕΝ ΔΙΝΟΝΤΑΙ domains με λιγούτερους απο 3 χαρακτήρες!!
ετσι δε γράφει και στο νέο κανονισμό κάπου???
αυτοί πως το πήρανε????

Οντως. Και εστω οτι το πηρανε. Πως το κρατανε? Και για ποσο?

yiapap
18-04-07, 13:43
Οντως. Και εστω οτι το πηρανε. Πως το κρατανε? Και για ποσο?Άπαξ και το πήρανε δεν υπάρχει πρόβλημα στις ανανεώσεις.

tasos-tasos
18-04-07, 14:38
Η τιμη καλη ειναι?Για αυτους που δεν ξερουνε

προχειρα προχειρα, και αν κανω λαθος διορθώστε με, η μεχρι τωρα κατάσταση ελεγε
44-48 ευρώ για 2 χρόνια

και αυτη για αρχη 99 (sunrise period) ανα χρονο???

και μετά στα 10???? μαζι τους να τα παρουν:down:

ναι ξερω εγω μιλαω για .gr και αυτή για co.gr (μιτσος.κιτσος.ξαδερφος.μπατζανακης.gr):rofl:

giorpap
18-04-07, 15:33
Σιγα μη παω να κατοχυρωσω co.gr
Μα καλα, τι πινουνε οι τυποι? αυτα ειναι για Αμερικη, Αγγλια κτλ. που υπαρχουν 1 τρισσεκατομυριο επιχειρησεις και πολλες εχουν κοινο ονομα... Εδω καλα καλα πολλοι δεν εχουν δικο τους domain και παιρνουν mail σε @otenet @forthnet (εχω δει και @yahoo!).
Αμα αποκτησουν 3.000 σελιδες σε 5 χρονια ευχαριστημενοι πρεπει να ειναι.

:offtopic: η επιτυχια αυτης της προσπαθειας θα ειναι αντιστοιχη με εκεινη τη Γερμανογαλλικη αποπειρα να βγαλουν μηχανη αναζητησης ανταγωνιστικη του Google και ειχανε δωσει ενα ονομα εντελως απιστευτο (δεν το θυμαμαι) του στυλ www.souloumountrouxoulou.com


Εκτος εαν (επειδη δεν περναει απο το ΙΤΕ) δεχονται καταχωρησεις του στυλ www.malakas.co.gr και αλλα τετοια αντιστοιχα τα οποια θα βοηθησουν πολυ τα τσοντο site

Tzes
18-04-07, 15:36
Καλή ιδέα, πολλοί θα τσιμπήσουν. ϊσως όχι 20000 σε έξι μήνες αλλά και 1000 άν πάρουν, να μια πενηντάρα τσάκα τσάκα. Και τι τους στοιχίζει? Θα το κάνω κι εγώ.

alexgreat
18-04-07, 16:15
Αυτοί δεν τρέχανε στα δικαστήρια πριν 2-3 χρόνια; Τους είχε κλείσει η ΕΕΤΤ αν θυμάμαι καλά. Τώρα φαίνεται βρήκαν το δίκιο τους και συνεχίζουν.

Panagioths
18-04-07, 17:44
99€ για ένα subdomain βρε παιδιά; Χοχοχο!

Εαν έγραφαν πως πουλούσαν subdomain δεν θα τους κατέκρινα αλλά λένε τα subdomain τους domain και μάλιστα έχουν βγάλει και τόσο σοβαρές διαδικασίες και sunrise περιόδους λες και είναι κανένα πραγματικό μητρώο ονομάτων χώρου;;

Μόνο σε άσχετους μπορεί να πιάσει κάτι τέτοιο. Γιατί σε σχετικούς θα τους πάρουν με τις ντομάτες...

Tzes
18-04-07, 17:47
Επικεφαλής της telia co είναι ο Παπαπαναγιώτου, πρώην ceo της Lanet, να δούμε τι μαγειρεύει τώρα.

nmakry
18-04-07, 18:13
Άραγε αυτός που έβγαλε την παροιμία:

"Πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες",

κάτι τέτοιο είχε στο νου του; :whistle:

JCAP
18-04-07, 19:13
Με μια λέξη θα το χαρακτήριζα pointless.




Σιγα μη παω να κατοχυρωσω co.gr

Εκτος εαν (επειδη δεν περναει απο το ΙΤΕ) δεχονται καταχωρησεις του στυλ www.malakas.co.gr (http://www.malakas.co.gr) και αλλα τετοια αντιστοιχα τα οποια θα βοηθησουν πολυ τα τσοντο site

Αν ήταν γυναίκα και να τη λέγανε Μάλα;

το domain της θα ήταν www.mala.co.gr:p (http://www.mala.co.gr:p)

georgex
19-04-07, 01:05
Οτι και να κανεις, μεσα εισαι.
Αμα πιασουνε 25000 σελιδες μεσα σε ενα εξαμηνο στην ελλαδα... :stunned:

Ουτε ψυλλος στον κορφο του υπευθυνου πωλησεων που θα πρεπει να τρεχει καλοκαιριατικα να πιασει τετοιο στοχο!!!
Μπορει οι ανθρωποι να εχουνε κανει τις μελετες τους και τις ερευνες τους αλλα σε εμενα τον αδαη το νουμερο φαινεται -αν μη τι αλλο- υπερβολικο.

To πρόβλημα θα είναι όταν ο στόχος δεν επιτευχθεί και αναγκαστούν να συντηρούν μία ζημιογόνα προσπάθεια !
Εγώ αν πχ αγοράσω ένα ονομα.co.gr που διασφαλίζομαι αν αυτή η Telia εγκαταλείψει την προσπάθεια της αυτή ? Θα συνεχίσω να είμαι κάτοχος του domain αυτού αν κλείσει η εταιρία αυτή ?
Για παράδειγμα όταν κλείνει ένας καταχωρητής το όνομα με κατάληξη .gr παραμένει στον δικαιούχο του για τον επόμενο μήνα μέχρι να βρει καταχωρητή !
Στην περίπτωση μας εδώ τι θα γίνει ?
Προσωπικά επιλέγω ότι είναι υπό την αιγίδα της Ε.Ε.Τ.Τ και όχι υπό της ιδιωτικής πρωτοβουλίας :) ως αγοραστής πάντα, ιδίως σε θέματα ονοματοδοσίας :)

skyliner34
19-04-07, 01:24
Εντομεταξύ δεν έχουμε τους νόμους της αμερικής (δηλαδή να μην μπορώ να πιάσω το siemens.co.gr και να τους κάνω παζάρια όπως γινόταν παλαιόθεν) και την είδαν στην αρχή σου λέει όποιος τσιμπίσει με 99 ευρώ να προλάβει. Αλλα ευτυχώς για μάς και δυστυχώς για αυτούς δεν "πουλάνε" το .gr domain αλλά το co.gr οπότε στα @@ μας xD

Καλή απαταιωνιά πάντος αν ξανακάνει διαγωνισμό ο πΟΤΕ να τους δώσει το βραβείο

georgex
19-04-07, 01:33
Υπάρχει μια πιθανότητα να το είχαν πάρει από πριν την έναρξη εφαρμογής αυτού του περιορισμού (βλπ. in.gr), απλά τώρα να το ενεργοποιήσανε.
Έτσι έγινε :)
Oι γνωστές γαλαζο πρασινο παρέες που ορίζουν καθορίζουν και περιορίζουν την ιδιωτική πρωτοβουλία στους ημετέρους...
Όπως και να το δεις το θέμα με τους 2χαρακτήρες .gr για να υπάρχει και το αίσθημα δικαίου θα έπρεπε αυτό το αρθρο περιορισμού να λειτουργήσει αναδρομικά ή καθόλου.


Υποσημείωση.
Υπάρχει αντίστοιχη εταιρία που έχει καταχωρήσει αντίστοιχα τα ae.gr oe.gr
πριν κάτι χρόνια και όταν είχα μιλήσει με εκπρόσωπό τους μου ανέφερε ότι είχαν ένα πλάνο να προωθήσουν τα ονόματα αυτά και να μπορείς να καταχωρήσεις ένα όνομα με πολύ μικρό κόστος.
Και για να γίνω πιο σαφής μιας και είδα ότι ήδη παρέχουν αντίστοιχα ονόματα (καμιά 30ριά !!!) δείτε εδώ την λίστα !!! (http://67.18.47.148/com/index/domain/default/status.asp)
Με λίγα που είδα σου δίνουν "τζάμπα" και redirect (με κάθε επιφύλαξη)
Δηλαδή εταιρίαμου.ΑΕ.gr εταιρίασου.AE.gr εταιρίατου.OE.gr κτλ κτλ :)
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι το co.gr είναι τόσο ή περισσότερο πιασάρικο από αντίστοιχα subdomains ή και domains που είναι διαθέσιμα μέχρι σήμερα (net.gr com.gr edu.gr .gr .com .eu .mobi .net etc. etc... για να δικαιολογεί τόση μα τόση αισιοδοξία :)


Aς χαλαρώσουμε και λίγο με κάτι αστείο :

Domain Name:ae.gr
Creation Date:7-11-2002
Expiration Date:31-12-9999 <----- syntax error :clap:

aiolos.01
19-04-07, 01:36
είναι πολύ δημοφιλής σε αρκετές χώρες του κόσμου (παρέχεται σε 80) και αναμένουν ότι και οι ελληνικές εταιρείες θα υιοθετήσουν το συγκεκριμένο σύστημα. Ο στόχος για το 2007 είναι να γίνουν 20-25.000 καταχωρίσεις domain names σε co.gr


Πηγή: http://www.weeklytelecom.gr/


Αυτή η αισιοδοξία απο που προκύπτει; Μάλλον απο το μυαλό τους. Γιατί να θέλει κάποιος ενα co.gr domain; Ίσως αν το .gr που θέλει είναι πιασμένο, αλλιώς δεν μπορώ να βρώ το λόγο.

WebSeeker
19-04-07, 02:14
Καταρχήν απατεωνιά όπως λέει ένα φίλος πιο πάνω σίγουρα δεν είναι
Απλή προσφορά υπηρεσιών είναι βασιζόμενοι σε ένα όνομα να παρέχουν 2ου επιπέδου ονόματα

Γενικά είμαι υπέρ της προσφοράς νέων υπηρεσιών
Οτιδήποτε αποτελέσει αφορμή να βάλει 1 άνθρωπο περισσότερο στο internet είτε σε προσωπικό είτε επιχειρηματικό επίπεδο με βρίσκει σύμφωνο
Μένει να δούμε την συγκεκριμένη υπηρεσία πόσο θα την αποδεχτεί η Ελληνική αγορά και σε τι ποσοστό

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι 25K μέσα στο 2007 που δεν είναι κάν ολόκληρο είναι προφανώς αστείο ή απλά εκφράσεις marketing για το δελτίο τύπου

jded
19-04-07, 03:22
1) 99€ έχει πριν ανατείλει ο ήλιος επειδή μπορείς να πάρεις όποιο όνομα θες που είναι δημοφιλές, σπάνιο, πιασάρικο χωρίς να το έχει κατωχυρώσει κάποιος άλλος. Μετά τον Ιούλιο θα έχει 10+ € λέει η ανακοίνωση.
2) 25Κ λένε για στόχο για να δείξουν στους ανενημέρωτους με το θέμα ότι είναι σοβαρή εταιρία. Όσοι και να κάνουν αίτηση κέρδος είναι για αυτούς.

Πουλάμε αέρα κοπανιστό, δίνουμε ότι domain μας ζητήσουν χωρίς να μας ελέγχει κανένας (π.χ. παίρνω εγώ το coca-cola.co.gr. Μπορεί να με πάει η coca-cola στην επιτροπή που της πήρα το όνομα??) βγάζουμε μια ανακοίνωση για μεγαλεπήβολα σχέδια, όποιος τσιμπήσει τσίμπησε και βγάζω μπικινία σχεδόν τσάμπα...

Chris_Nik
19-04-07, 08:22
Ειναι πολλα τα λεφτα.......

PopManiac
19-04-07, 09:38
'co.ca' είναι ο Καναδάς, βρε μπας και έκαναν κάποιο λάθος; :p

Κατά τα άλλα, δεν γνωρίζω το εξής, ζητώ τα φώτα σας...

H Telia είναι o μεγαλύτερος Σουηδός τ/κοινωνιακός πάροχος (www.telia.se). Αναρωτιέμαι κατά πόσο μία εταιρεία σε άλλη χώρα, στην Ελλάδα ας πούμε :whistle:, έχει δικαίωμα να έχει την ίδια επωνυμία χωρίς να έχει σχέση...

Αν είναι έτσι να στήσω και εγώ την Apple CO, ή την Sony CO... ;)

allthebest
19-04-07, 09:50
Μπήκα στο ΙΤΕ και το είδα, από το 2001 το έχουν οι τύποι. Δηλ. πριν ισχύσει ο περιορισμός για τους 2 χαρακτήρες.

Πήρα τηλέφωνο χθες την ΕΕΤΤ αλλά δεν λένε τίποτα σχετικά.

Να τους δούμε και αυτούς

Es_PagAn
19-04-07, 10:03
Θα κατοχυρώσω το tamta.co.gr :lol:

allthebest
19-04-07, 10:14
Και εγώ το taratatzoum.co.gr :lol:

Όντως αφεντικό είναι ο πρώην CEO της lannet.

Δεν νομίζω να μπήκε στον κόπο να ξεκινήσει δουλειά, πριν πάρει εγγυήσεις από την ΕΕΤΤ, σε τέτοια επίπεδα έτσι γίνονται οι business.

άρα με την ευλογία της Αρχής θα κονομήσουν...

μαγκιά τους βέβαια, καλή ιδέα

nmakry
19-04-07, 12:03
(π.χ. παίρνω εγώ το coca-cola.co.gr. Μπορεί να με πάει η coca-cola στην επιτροπή που της πήρα το όνομα??)

Φυσικά και δε θα σε πάει στην επιτροπή η coca-cola. Σιγά μην ασχοληθεί με τη δική μας επιτροπή η coca-cola. Απλά, επειδή είναι παγκόσμια κατοχυρωμένο σήμα, εάν το πάρεις και το χρησιμοποιήσεις για σκοπούς που δε θα ήθελαν (λ.χ. για τσόντες), απλά θα σου στείλουν 3 λόχους δικηγόρους κι εάν δεν συμορφωθείς θα νιώσεις τι θα πει δικαστική αντιδικία... ;) ;) ;)

nmakry
19-04-07, 12:18
Καταρχήν απατεωνιά όπως λέει ένα φίλος πιο πάνω σίγουρα δεν είναι
Απλή προσφορά υπηρεσιών είναι βασιζόμενοι σε ένα όνομα να παρέχουν 2ου επιπέδου ονόματα

Γενικά είμαι υπέρ της προσφοράς νέων υπηρεσιών
Οτιδήποτε αποτελέσει αφορμή να βάλει 1 άνθρωπο περισσότερο στο internet είτε σε προσωπικό είτε επιχειρηματικό επίπεδο με βρίσκει σύμφωνο
Μένει να δούμε την συγκεκριμένη υπηρεσία πόσο θα την αποδεχτεί η Ελληνική αγορά και σε τι ποσοστό


Σύμφωνοι, απατεωνιά δεν είναι, με την έννοια ότι αυτοί σου παρέχουν κάτι και προσπαθούν να βρουν κάποιους οι οποίοι είτε απλά δεν ξέρουν τι είναι αυτό που τους προτείνεται να αγοράσουν, είτε έχουν κάποιους άλλους λόγους για να το αγοράσουν (λ.χ. μη διαθεσιμότητα ονόματος). Όμως, η χρήση "βαρύγδουπων" δηλώσεων, όπως λ.χ. "επίσημος καταχωρητής" κ.λπ. αν μη τι άλλο, δεν επιτρέπει να τους χαρακτηρίσουμε "ξεκάθαρους". Γιατί, πώς θα φαινόταν εάν έβγαινε ο ιδιοκτήτης του adslgr.com και έλεγε: "Είμαι επίσημος καταχωρητής του adslgr.com και ελάτε να κατοχυρώσετε σε εμένα ονόματα της μορφής onoma.adslgr.com ?" Δεν θα τον παίρναμε στο... ψιλό;

Τέλος, εάν κάποιος περίμενε μία τέτοια υπηρεσία για να μπει στο Internet, κατά την ταπεινή μου άποψη το Internet θα ωφεληθεί περισσότερο εάν ο συγκεκριμένος παραμείνει... εκτός!!! ;)

Πάντως, συμφωνώ μαζί σου ότι είναι καλό να παρέχονται υπηρεσίες, αρκεί να είναι σαφές και κατανοητό σε όλους, τι αφορούν οι υπηρεσίες αυτές...

allthebest
19-04-07, 12:27
Τα πράγματα είναι πιο απλά ρε παιδιά. Ποιος θα πήγαινε να πάρει το onoma.adsl.gr? καμία εμπορική αξία.

Το co όμως, το χειρίστηκαν έξυπνα, σου λέει είναι παντού σε πολλές χώρες, και το yahoo.co.gr αξίζει μια περιουσία. Θα βγω σοβαρά και θα στήσω μητρώο. Προσέξατε ότι έχει άδεια από την ΕΕΤΤ?

allthebest
19-04-07, 12:37
Με μια λέξη θα το χαρακτήριζα pointless.





Αν ήταν γυναίκα και να τη λέγανε Μάλα;

το domain της θα ήταν www.mala.co.gr:p (http://www.mala.co.gr:p)





Πολύ γέλιο!!! Θα πούμε και στον ποιητή φανφάρα να το αλλάξει:

να μην λέει πω πω πω πω , αλλά co co co co...

:lol: :lol: :lol:

Πλάκα θα έχει η ιστορία...

nmakry
19-04-07, 12:57
Προσέξατε ότι έχει άδεια από την ΕΕΤΤ?

Όχι, εγώ δεν το πρόσεξα! Πού το λέει για να το προσέξω;

allthebest
19-04-07, 13:02
Όχι, εγώ δεν το πρόσεξα! Πού το λέει για να το προσέξω;

από το www.inethellas.co.gr

"Καταχώρηση Ονομάτων Χώρου με κατάληξη co.gr Αδειοδότηση

Η Inet Hellas είναι νόμιμος ιδιοκτήτης του Εθνικού και του Κοινοτικού Σήματος co, καθώς και του Ονόματος Χώρου co.gr.

Σύμφωνα με τις διατάξεις της υπ΄αρίθμ. 351/76 – ΦΕΚ 717Β – 27.5.2005 (Άρθρο 5) Απόφασης της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ), κάθε ιδιοκτήτης Ονόματος Χώρου με κατάληξη .gr, μπορεί να καταχωρεί για τρίτους Ονόματα Χώρου πίσω από το δικό του Όνομα Χώρου.

Ως εκ τούτου, η Inet Hellas, βάσει της παραπάνω κανονιστικής πράξης, και σύμφωνα με τους όρους της Γενικής Άδειας που κατέχει από την ΕΕΤΤ (Α.Μ. 01-253) για τους κωδικούς δραστηριοτήτων Α0701, Α0901 & Α1002, έχει το νόμιμο δικαίωμα να διαθέτει Ονόματα Χώρου στο διαδίκτυο της μορφής www.onoma.co.gr, είναι δηλαδή το μητρώο Ονομάτων Χώρου με κατάληξη co.gr"

nmakry
19-04-07, 13:09
Σύμφωνα με τις διατάξεις της υπ΄αρίθμ. 351/76 – ΦΕΚ 717Β – 27.5.2005 (Άρθρο 5) Απόφασης της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ), κάθε ιδιοκτήτης Ονόματος Χώρου με κατάληξη .gr, μπορεί να καταχωρεί για τρίτους Ονόματα Χώρου πίσω από το δικό του Όνομα Χώρου.


Δυστυχώς το περίμενα ότι αναφερώσουν σε αυτό! Κι εγώ τότε έχω άδεια από την ΕΕΤΤ (να καταχωρώ για τρίτους ονόματα χώρου πίσω από τα δικά μου domain).

Α, έχω και άδεια από τον υπουργό Μεταφορών να κυκλοφορώ στους δρόμους ως πεζός (βάσει διατάξεων του ΚΟΚ) και ένα κάρο άλλες τέτοιες άδειες. Όποιος ενδιαφέρεται του πουλάω μερικές. Έχω και sunrise περίοδο...!!!! :rofl:

allthebest
19-04-07, 13:13
Δυστυχώς το περίμενα ότι αναφερώσουν σε αυτό! Κι εγώ τότε έχω άδεια από την ΕΕΤΤ (να καταχωρώ για τρίτους ονόματα χώρου πίσω από τα δικά μου domain).

Α, έχω και άδεια από τον υπουργό Μεταφορών να κυκλοφορώ στους δρόμους ως πεζός (βάσει διατάξεων του ΚΟΚ) και ένα κάρο άλλες τέτοιες άδειες. Όποιος ενδιαφέρεται του πουλάω μερικές. Έχω και sunrise περίοδο...!!!! :rofl:

Λες να είναι τόσο τρελοί να στήνουν δουλειές στον αέρα; ποτέ δεν ξέρεις. Όμως το αφεντικό είναι ό πρώην ceo της LANNET, λογικά καλυμένος θα είναι.

Ίσως και να έχεις δίκιο, ο καθένας μπορεί να το κάνει. Νομίζω η ΕΕΤΤ το έκανε αυτό για να ανοίξει τον ανταγωνισμό στα domain. Αλλά και πάλι η εταιρεία αναφέρεται σε συγκεκριμένη άδεια, όχι μόνο στον κανονισμό.

κάτι θα έχουν στα χέρια τους, δεν γίνονται αυτές οι δουλειές έτσι απλά.

WebSeeker
19-04-07, 13:56
Δεν καταλαβαίνω γιατί σας απασχολεί τόσο η συγκεκριμένη υπηρεσία (είτε θετικά είτε αρνητικά)
To .com.net.org.edu .gr το έχει το ITE και είναι κάτω απο δημόσια υπηρεσία
Το .co.gr κάτω απο ιδιωτική εταιρεία
Οτι και να δώσουνε είναι απλά περισσότερες επιλογές για τον χρήστη
Δεν βλέπω κάτι κακό ή περίεργο σ'αυτό

Τι σχέση έχουν η βαρύγδουπες δηλώσεις ?
Μέρος της αγοράς είναι και αυτές
Αν έλεγε 'είμαι ένας μικρός και ταπεινός καταχωρητής' θα ήταν καλύτερο ?

"Γιατί, πώς θα φαινόταν εάν έβγαινε ο ιδιοκτήτης του adslgr.com και έλεγε: "Είμαι επίσημος καταχωρητής του adslgr.com και ελάτε να κατοχυρώσετε σε εμένα ονόματα της μορφής onoma.adslgr.com ?" Δεν θα τον παίρναμε στο... ψιλό;"

Γιατί θα τον έπαιρνες τον Γιάννη στο ψιλό αν το έκανε αυτό ?
Αν δεν σου αρέσει ας μην το χρησιμοποιήσεις, σίγουρα όμως τουλάχιστον 1 θα το αγοράσει (και σίγουρα όχι 25K)
Οσο περισσότερες επιλογές υπάρχουν τόσο το καλύτερο

Οσον αφορά το coca-cola.co.gr και βέβαια πρέπει να είναι ελεύθερο προς καταχώρηση
Ο καταχωρητής δεν πρέπει να σε εμποδίζει να δεσμεύεις ονόματα ούτε κάποιοι άλλοι (βλέπε ΕΕΤΤ) τα λεγόμενα domains με λέξεις κλειδιά
Αν έχεις νομικές ευθύνες μόνο το δικαστήριο θα τις λύσει και κανένας άλλος

Να πω όμως και μία κακία ?
Όταν το συζήτησα με ένα σχετικό του δικτύου η απάντηση σου ήταν ‘εε αυτό και γω μπορώ να το κάνω’
Ναι αλλά δεν το έκανε.

Λοιπόν στα σχόλια σχετικά που γίνονται για το θέμα βλέπω και κάποια ζήλια (‘γιατί αυτός και όχι εγώ’)

Αν κύριε η υπηρεσία σου φαίνεται χάλια μπράβο μην αγοράσεις αλλά ότι μπορεί να γίνει και να την κάνει ο οποιοσδήποτε είναι γεγονός, οπότε ποιος φταίει αυτός που πάει και την κάνει ή αυτός που λέει ότι μπορεί αλλά δεν την κάνει ποτέ ? (μιλάω γενικά και δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένα άτομα)

Η υπηρεσία αυτή συγκεκριμένα με το .co.gr δεν με ενδιαφέρει αλλά σαν παρατήρηση να πω ότι βλέπω αρκετά .com.gr οπότε φαντάζομαι ότι ώθησε τους κατόχους αυτού του 2nd level ccTLD θα μπορεί να κάνει και άλλους να πάρουν .co.gr

(Η αλήθεια είναι το .co.gr δεν μου αρέσει ιδιαίτερα προτιμώ το com.gr αν έπρεπε να συγκρίνω ανάμεσα στα δύο)

Για την ΕΕΤΤ αν ήθελε να αυξήσει τον ανταγωνισμό και να ωφελήσει το internet θα ήταν καλό να σταματήσει την λογοκρισία των ονομάτων και να κάνει κάτι να προωθήσει το .gr που είναι τελείως ξεχασμένο.

allthebest
19-04-07, 15:03
Δεν καταλαβαίνω γιατί σας απασχολεί τόσο η συγκεκριμένη υπηρεσία (είτε θετικά είτε αρνητικά)
To .com.net.org.edu .gr το έχει το ITE και είναι κάτω απο δημόσια υπηρεσία
Το .co.gr κάτω απο ιδιωτική εταιρεία
Οτι και να δώσουνε είναι απλά περισσότερες επιλογές για τον χρήστη
Δεν βλέπω κάτι κακό ή περίεργο σ'αυτό

Τι σχέση έχουν η βαρύγδουπες δηλώσεις ?
Μέρος της αγοράς είναι και αυτές
Αν έλεγε 'είμαι ένας μικρός και ταπεινός καταχωρητής' θα ήταν καλύτερο ?

"Γιατί, πώς θα φαινόταν εάν έβγαινε ο ιδιοκτήτης του adslgr.com και έλεγε: "Είμαι επίσημος καταχωρητής του adslgr.com και ελάτε να κατοχυρώσετε σε εμένα ονόματα της μορφής onoma.adslgr.com ?" Δεν θα τον παίρναμε στο... ψιλό;"

Γιατί θα τον έπαιρνες τον Γιάννη στο ψιλό αν το έκανε αυτό ?
Αν δεν σου αρέσει ας μην το χρησιμοποιήσεις, σίγουρα όμως τουλάχιστον 1 θα το αγοράσει (και σίγουρα όχι 25K)
Οσο περισσότερες επιλογές υπάρχουν τόσο το καλύτερο

Οσον αφορά το coca-cola.co.gr και βέβαια πρέπει να είναι ελεύθερο προς καταχώρηση
Ο καταχωρητής δεν πρέπει να σε εμποδίζει να δεσμεύεις ονόματα ούτε κάποιοι άλλοι (βλέπε ΕΕΤΤ) τα λεγόμενα domains με λέξεις κλειδιά
Αν έχεις νομικές ευθύνες μόνο το δικαστήριο θα τις λύσει και κανένας άλλος

Να πω όμως και μία κακία ?
Όταν το συζήτησα με ένα σχετικό του δικτύου η απάντηση σου ήταν ‘εε αυτό και γω μπορώ να το κάνω’
Ναι αλλά δεν το έκανε.

Λοιπόν στα σχόλια σχετικά που γίνονται για το θέμα βλέπω και κάποια ζήλια (‘γιατί αυτός και όχι εγώ’)

Αν κύριε η υπηρεσία σου φαίνεται χάλια μπράβο μην αγοράσεις αλλά ότι μπορεί να γίνει και να την κάνει ο οποιοσδήποτε είναι γεγονός, οπότε ποιος φταίει αυτός που πάει και την κάνει ή αυτός που λέει ότι μπορεί αλλά δεν την κάνει ποτέ ? (μιλάω γενικά και δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένα άτομα)

Η υπηρεσία αυτή συγκεκριμένα με το .co.gr δεν με ενδιαφέρει αλλά σαν παρατήρηση να πω ότι βλέπω αρκετά .com.gr οπότε φαντάζομαι ότι ώθησε τους κατόχους αυτού του 2nd level ccTLD θα μπορεί να κάνει και άλλους να πάρουν .co.gr

(Η αλήθεια είναι το .co.gr δεν μου αρέσει ιδιαίτερα προτιμώ το com.gr αν έπρεπε να συγκρίνω ανάμεσα στα δύο)

Για την ΕΕΤΤ αν ήθελε να αυξήσει τον ανταγωνισμό και να ωφελήσει το internet θα ήταν καλό να σταματήσει την λογοκρισία των ονομάτων και να κάνει κάτι να προωθήσει το .gr που είναι τελείως ξεχασμένο.



Θα συμφωνήσω μαζί σου...

gvard
19-04-07, 16:26
Καλησπέρα,

Εγώ με τη σειρά μου ανησυχώ για το όλο εγχείρημα διοτι απορώ τι έγιναν οι πελάτες τους που είχαν αγοράσει .co.gr όνομα πριν το 2006. Αν κοιτάξετε στο web.archive.org θα δείτε οτι αυτή η ιστορία γίνεται χρόνια τώρα, σίγουρα κάποιος θα έχει τυπώσει σε κάρτα το όνομα που πήρε σε .co.gr παλαιότερα, τι εχουν γίνει αυτοί;

Εχει φάση που με πήρε τηλέφωνο κάποιο κεφάλι του co.gr και μου είπε να γίνω καταχωρητής τους. Μόλις είπα οτι δεν ενδιαφέρομαι να μεταπουλώ subdomains τα οποία θα στηρίζονται κάτω από 2 dns μόνο (οπότε αν πέσει το μηχάνημα τους επεσαν όλα τα .co.gr) μου είπε "Μα τι λέτε κύριε Βαρδίκο, είστε ο πρώτος καταχωρητής που λεει οχι, από το πρωι μιλάω με καταχωρητές και όλοι εχουν συμφωνήσει κλπ κλπ κλπ". Μίλησα με 5 καταχωρητές φίλους μου που είναι στην πρώτη 100άδα στη λίστα καταχωρητών και μου είπαν οτι όλοι έδωσαν αρνητική απάντηση:whistle:

yiapap
19-04-07, 16:45
"Γιατί, πώς θα φαινόταν εάν έβγαινε ο ιδιοκτήτης του adslgr.com και έλεγε: "Είμαι επίσημος καταχωρητής του adslgr.com και ελάτε να κατοχυρώσετε σε εμένα ονόματα της μορφής onoma.adslgr.com ?" Δεν θα τον παίρναμε στο... ψιλό;"

Γιατί θα τον έπαιρνες τον Γιάννη στο ψιλό αν το έκανε αυτό ?
Αν δεν σου αρέσει ας μην το χρησιμοποιήσεις, σίγουρα όμως τουλάχιστον 1 θα το αγοράσει (και σίγουρα όχι 25K)
Οσο περισσότερες επιλογές υπάρχουν τόσο το καλύτεροΦυσικά και θα τον έπαιρνα στο ψιλό! Ειδικά αν χρέωνε 99€ για το yiapap.adslgr.com!
Το τελευταίο είναι το πιο σημαντικό. Δεν σχολιάζουμε τόσο την κίνηση (μια χαρά έκανε) όσο τις προσδοκίες! Και το πρόβλημα είναι ότι κάποιος αν πραγματικά έχει αυτές τις προσδοκίες κάνει (θεωρητικά) και τις ανάλογες επενδύσεις. Όταν λοιπόν αυτές οι προσδοκίες βγούν περίπου... 99.92365% έξω μετά παίζει αυτό που λέει ο gvard παραπάνω!
Εσύ αν ήσουν καταχωρητής θα προμόταρες μια τέτοια κίνηση, το πλάνο της οποίας είναι αλλού-γι-αλλού;

victoria
19-04-07, 16:52
Δουλειά δεν είχε ο διάολος.... σκέφτηκε αρπαχτή !!!

Πάντως από τα site τους www.inethellas.co.gr / www.teliaco.co.gr / www.co.gr φαίνεται ότι έχουν κάνει πολύ σοβαρή δουλειά. :oneup: Δεν θα εκπλαγώ εάν σπάζοντας το μονοπώλιο του .gr και προσφέροντας μια σειρά από value added υπηρεσίες, όπως αναφέρουν, τελικά πάρουν ένα σημαντικό μερίδιο στην Ελληνική αγορά. Άλλωστε το ποσοστό διείσδυσης σήμερα είναι μηδαμινό και με adsl σε έξαρση προβλέπω φοβερή αναπτυξη του internet στην Ελλάδα. Στο κάτω κάτω γιατί να πάρω ένα νέο domain από το ΙΤΕ με 35€ για δύο χρόνια και να μην το πάρω από την TELIACO με 24€. Υπαρχει κανένας άλλος λόγος που δεν τον ξέρω? συν ότι μια εταιρία του ιδιωτικού τομέα θα μας "κανακεύει" καλύτερα προκειμένου να είμαστε happy!!! :) Έχει κανείς προσπαθήσει να επικοινωνήσει τηλεφωνικά με το ΙΤΕ για να ρωτήσει κάτι? :rofl: Αφήστε το καλύτερα ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ. Τα μονοπώλια σε φτύνουν κανονικά και νομίζουν ότι τους χρωστάς κιόλας.:nono:

Νομίζω ότι ο ανταγωνισμός μας συμφέρει όλους (χαμηλότερες τιμές + καλύτερες υπηρεσίες) και εγω προσωπικά τους επικροτώ και μπράβω τους. Ίσως θα πρέπει να την στηρίξουμε αυτήν την προσπάθεια όλοι μας, ο καθένας από την πλευρά του, μήπως δούμε άσπρη μέρα!:hmm: Αυτά!!!

gvard
19-04-07, 16:55
Στο κάτω κάτω γιατί να πάρω ένα νέο domain από το ΙΤΕ με 35€ για δύο χρόνια και να μην το πάρω από την TELIACO με 24€


...γιατί πλέον φίλε μου τα ονόματα .gr κοστίζουν στους περισσότερους καταχωρητές κάτω από 24 ευρώ :D

allthebest
19-04-07, 17:01
Καλησπέρα,

Εγώ με τη σειρά μου ανησυχώ για το όλο εγχείρημα διοτι απορώ τι έγιναν οι πελάτες τους που είχαν αγοράσει .co.gr όνομα πριν το 2006. Αν κοιτάξετε στο web.archive.org θα δείτε οτι αυτή η ιστορία γίνεται χρόνια τώρα, σίγουρα κάποιος θα έχει τυπώσει σε κάρτα το όνομα που πήρε σε .co.gr παλαιότερα, τι εχουν γίνει αυτοί;

Εχει φάση που με πήρε τηλέφωνο κάποιο κεφάλι του co.gr και μου είπε να γίνω καταχωρητής τους. Μόλις είπα οτι δεν ενδιαφέρομαι να μεταπουλώ subdomains τα οποία θα στηρίζονται κάτω από 2 dns μόνο (οπότε αν πέσει το μηχάνημα τους επεσαν όλα τα .co.gr) μου είπε "Μα τι λέτε κύριε Βαρδίκο, είστε ο πρώτος καταχωρητής που λεει οχι, από το πρωι μιλάω με καταχωρητές και όλοι εχουν συμφωνήσει κλπ κλπ κλπ". Μίλησα με 5 καταχωρητές φίλους μου που είναι στην πρώτη 100άδα στη λίστα καταχωρητών και μου είπαν οτι όλοι έδωσαν αρνητική απάντηση:whistle:



Σκέψου όμως και το ανάποδο σενάριο. Αν οι τύποι όντως το πάνε το μαγαζί και σε 2,3 χρόνια γεμίζουν τον κόσμο co.gr, ίσως έρθει μετά πελάτης σου και σου λέει "γιατί δεν με ενημέρωσες και το έχασα?"

Τότε τι κάνεις? overall, ξέχωρα από την τιμή, με την Sunrise, αυτοί καλύπτουν τα νώτα τους, και μάλλον μεταφέρουν το πρόβλημα (και την ευθύνη) στους καταχωρητές αν δεν ενημερωθεί ο κόσμος.

Δηλ. θα σταθεί καταχωρητής απέναντι στον πελάτη του, αν δεν τον ενημερώσει να πάρει το vofadone.co.gr? Ποιος σωστός καταχωρητής θα πάρει τέτοια ευθύνη?

@ ADSLgr.com All rights reserved.