PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι να κανω με το email μου xxxxxx@ath.forthnet.gr οταν φύγω απο τον παροχο Forthnet



spapazia
15-01-16, 22:11
Πρόκειται να αλλάξω πάροχο απο την Forthnet σε κάποιο άλλο.

Στη Forthnet χρησιμοποιώ το email account μου xxxxx@ath.forthnet.gr σαν βασική email διεύθυνση. Η μεταφορά στο νέο πάροχο θα γίνει μέσα σε μία εβδομάδα.
Τώρα που θα αλλάξω πάροχο πως μπορώ να κρατήσω την forthnet email διεύθυνση μου έστω για κάποιο διαστημα πχ. 1 μηνός και πως μπορώ να ενεργοποιήσω το Autoreply ώστε να ειδοποιήσω όλους τους συνεργάτες μου με την αλλαγή αυτή.
Και μήπως υπάρχει κάποια υπηρεσία γενικά στο internet, κατι σαν shadow account του xxxxx@ath.forthnet.gr ?

Ευχαριστώ.

cranky
15-01-16, 22:18
Σχεδόν τέσσερις μήνες μετά την αλλαγή του παρόχου μου, το mail μου στην otenet λειτουργεί ακόμα.
Το ίδιο και σε φίλο, όταν είχε φύγει απο την On.

Τουλάχιστον για ένα μήνα, θα το έχεις ακόμα, μπορεί και περισσότερο.

FuS
15-01-16, 22:33
Μετά την αλλαγή παρόχου το mail λειτουργεί για 6 μήνες ακόμα.

cranky
15-01-16, 22:34
Είναι η δεύτερη φορά που το ακούω, άρα, διασταυρωμένο. :oneup:

DVader
15-01-16, 22:42
Θα σου έλεγα να το ρωτήσεις στο support τους και μάλιστα μέσω email ώστε να το έχεις και γραπτώς !
Στο ίδιο email ζήτα τους να σου βάλουν auto reply αυτό που θέλεις ...

makfil
16-01-16, 09:13
Πρόκειται να αλλάξω πάροχο απο την Forthnet σε κάποιο άλλο.

Στη Forthnet χρησιμοποιώ το email account μου xxxxx@ath.forthnet.gr σαν βασική email διεύθυνση. Η μεταφορά στο νέο πάροχο θα γίνει μέσα σε μία εβδομάδα.
Τώρα που θα αλλάξω πάροχο πως μπορώ να κρατήσω την forthnet email διεύθυνση μου έστω για κάποιο διαστημα πχ. 1 μηνός και πως μπορώ να ενεργοποιήσω το Autoreply ώστε να ειδοποιήσω όλους τους συνεργάτες μου με την αλλαγή αυτή.
Και μήπως υπάρχει κάποια υπηρεσία γενικά στο internet, κατι σαν shadow account του xxxxx@ath.forthnet.gr ?

Ευχαριστώ.

Γιατί δεν δημιουργείς ένα νέο email, πχ τύπου gmail, και να ενημερώσεις όλους όσους επικοινωνείς ότι αυτό θα είναι το νέο email σου;

spyridop
16-01-16, 09:16
Μετά την αλλαγή παρόχου το mail λειτουργεί για 6 μήνες ακόμα.
Επιβεβαιώνω κι εγώ :oneup:

spapazia
16-01-16, 12:55
Σας ευχαριστώ όλους για τις αμεσες απαντησεις σας.

Soundgarden
18-01-16, 10:57
Επειδή σκέφτομαι να φύγω από οτε,πήρα χθες τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και με ενημερώσανε ότι τα mail που έχω (xxxxx@otenet.gr) μπορώ να τα χρησιμοποιώ για πάντα ανεξαρτήτως παρόχου.
Η χρήση των mail για κάποιους μήνες ίσχυε παλιότερα μου είπανε,πλέον μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε για πάντα (και μέσω των otetools).

Ελπίζω να ήξερε τι μου έλεγε.
'Ηταν κατηγορηματικός πάντως και ήταν υπάλληλος της τεχνικής υποστήριξης.

dimangelid
18-01-16, 11:31
Επειδή σκέφτομαι να φύγω από οτε,πήρα χθες τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και με ενημερώσανε ότι τα mail που έχω (xxxxx@otenet.gr) μπορώ να τα χρησιμοποιώ για πάντα ανεξαρτήτως παρόχου.
Η χρήση των mail για κάποιους μήνες ίσχυε παλιότερα μου είπανε,πλέον μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε για πάντα (και μέσω των otetools).

Ελπίζω να ήξερε τι μου έλεγε.
'Ηταν κατηγορηματικός πάντως και ήταν υπάλληλος της τεχνικής υποστήριξης.

Λίγο περίεργο μου φαίνεται. Και τι, θα παρέχουν εφ' όρου ζωής δωρεάν το e-mail και θα κρατάνε δεσμευμένα τόσα username;

Nikiforos
18-01-16, 15:34
Τουλαχιστον για 1 μηνα μετα παιζουν εχω δοκιμασει και εγω και σε 4νετ που ειχα παλιοτερα, οτε και vivodi.
Και εγω θα πω οτι σωστο ειναι να ενημερωσουμε τους πελατες-συνεργατες για ενα νεο και καλο ειναι να μην ειναι του ISP μας αλλα καποιο πχ gmail, yahoo κτλ που θα εχουμε για παντα, ετσι και εγω εβαλα μυαλο και δουλευω απειρα χρονια το yahoo και βρηκα την υγεια μου απο τις αλλαγες παροχων να μην χολοσκαω καθε φορα με τις αλλαγες email, ειδικα οταν το εχεις δωσει σε εταιριες, υπηρεσιες και δεν ξερω και εγω τι αλλο.

dimangelid
18-01-16, 17:45
Τουλαχιστον για 1 μηνα μετα παιζουν εχω δοκιμασει και εγω και σε 4νετ που ειχα παλιοτερα, οτε και vivodi.
Και εγω θα πω οτι σωστο ειναι να ενημερωσουμε τους πελατες-συνεργατες για ενα νεο και καλο ειναι να μην ειναι του ISP μας αλλα καποιο πχ gmail, yahoo κτλ που θα εχουμε για παντα, ετσι και εγω εβαλα μυαλο και δουλευω απειρα χρονια το yahoo και βρηκα την υγεια μου απο τις αλλαγες παροχων να μην χολοσκαω καθε φορα με τις αλλαγες email, ειδικα οταν το εχεις δωσει σε εταιριες, υπηρεσιες και δεν ξερω και εγω τι αλλο.

Ακόμα καλύτερα είναι να έχεις e-mail με δικό σου domain, όπως εγώ που έχω ξεμείνει με το δωρεάν Google Apps :p Και να πουν ότι το κόβουν, τραβάω ένα backup τα e-mail μου, το στήνω στο hosting μου και τέλος ;)

Nikiforos
18-01-16, 19:06
καλησπέρα, καλο αυτο εννοειτε, αλλα επειδη δεν μπορουμε ολοι να εχουμε ή δεν θελουμε έστω δεν το ανεφερα καν!

dimangelid
18-01-16, 19:56
καλησπέρα, καλο αυτο εννοειτε, αλλα επειδη δεν μπορουμε ολοι να εχουμε ή δεν θελουμε έστω δεν το ανεφερα καν!

Πολύ σωστός ;) Πάντως εννοείται και το gmail/yahoo/hotmail και λοιπές μεγάλες υπηρεσίες, μια χαρά είναι σε σχέση με των ISP's! Εμένα φοβήθηκε το μάτι μου από τότε που έκοψε η Vodafone το Vodafone Mail (έδινε e-mail @vodafone.gr με ειδοποιήσεις που ερχόντουσαν στο κινητό δωρεάν με SMS, POP3/IMAP και webmail) , πέρασα για λίγο καιρό σε Yahoo και τώρα το e-mail με το domain μου δεν το αλλάζω με τίποτα!

george83
18-01-16, 20:03
Σχεδόν τέσσερις μήνες μετά την αλλαγή του παρόχου μου, το mail μου στην otenet λειτουργεί ακόμα.
Το ίδιο και σε φίλο, όταν είχε φύγει απο την On.

Τουλάχιστον για ένα μήνα, θα το έχεις ακόμα, μπορεί και περισσότερο.

Tα mail στην otenet πλέον διατηρούνται για πάντα, και να κόψεις το τηλέφωνο, το mail το κρατάς.
Για άλλους παρόχους δεν ξέρω.

Nikiforos
18-01-16, 23:15
Tα mail στην otenet πλέον διατηρούνται για πάντα, και να κόψεις το τηλέφωνο, το mail το κρατάς.
Για άλλους παρόχους δεν ξέρω.

παντως δεν θα το ρισκαρα να δουλευα με email παροχου!

dimangelid
19-01-16, 00:36
παντως δεν θα το ρισκαρα να δουλευα με email παροχου!

Ποτέ δεν το έχω κάνει και ούτε σκοπεύω ;) Και ειδικά με πάροχο στον οποίο έχεις διακόψει τις υπηρεσίες σου... Όποιος το κάνει και το έχει και για βασικό του e-mail τρώγεται για προβλήματα :p

Nikiforos
19-01-16, 07:39
Ποτέ δεν το έχω κάνει και ούτε σκοπεύω ;) Και ειδικά με πάροχο στον οποίο έχεις διακόψει τις υπηρεσίες σου... Όποιος το κάνει και το έχει και για βασικό του e-mail τρώγεται για προβλήματα :p

καλημερα! ασε το εχω παθει! ο παθων ειναι μαθων λενε, γιαυτο απο τοτε yahoo mail και το εχω απειρα χρονια! ΠΟΤΕ ξανα mail παροχου!

@ ADSLgr.com All rights reserved.