PDA

Επιστροφή στο Forum : Cisco VoIP - gatekeepers - DSLAM



xantho
22-09-04, 22:37
Καλησπέρα, έχω δύο ερωτήσεις να κάνω! :roll:

1) Για όσους έχουν DSL Phone, το cisco VoIP που παίρνουμε, έχει locked τον gatekeeper της Vivodi? Αν όχι, να φανταστώ ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και
για δωρεάν συνομιλία μέσω κάποιου internet gatekeeper?

2) (Άσχετο) Τι μάρκα είναι τα DSLAM της Vivodi?

Ευχαριστώ

JohnGR
22-09-04, 22:43
1) :?:

2) Cisco

Papashark
22-09-04, 23:12
1) Όχι, δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αλλού.

Δεν έχουν gatekeeper (μόνο στο Η323 έχεις gatekeepers) αλλά είναι συνδεδεμένα σε cisco call manager (και τρέχουν skinny).

xantho
23-09-04, 00:01
Ήμουν σίγουρος ότι θα απαντούσες εσυ papashark! :-) thanx
Απ' οτι είδα όμως το συγκεκριμένο μοντέλο υποστηρίζει H323!

http://www.cisco.com/en/US/products/hw/gatecont/ps514/products_data_sheet09186a00800c4139.html

Μου είπαν από το customer service ότι δίνουν το 186 ή το 188.

xantho awmn#1257
(btw, papashark πως γίνεται να εξαφανίστηκα από το nodedb? Είμαι client του dti)

VaP
23-09-04, 04:54
Το Call Manager της Cisco είναι ένας H.323 proxy και μιλάει με το ΑΤΑ με το
SCCP πρωτοκόλλου το οποίο χρησιμοποιείτε μόνο για την αποκατάσταση σύνδεσης μετάξι δυο ip
συσκευών . Αφού η σύνδεση αποκατασταθεί από κει και πέρα αναλαμβάνει το Η323 ή για ακρίβεια ένα κομμάτι από την σουίτα πρωτοκόλλων Η323.
Το skinny αναπτύχθηκε για αυτόν τον λόγο για να μπορούν οι ip συσκευές να επικοινωνούν με το Η323. Τώρα πίσω από τον Call Manager δεν ξέρω τι είναι,
μπορεί ένας gatekeeper ή άμεση σύνδεση με τον Voip gateway.
Επίσης δεν μπορεί το Cisco router σου να γίνει register στον gatekeeper γιατί προστατεύετε με password και με διάφορα άλλα κόλπα αν έχουνε gatekeeper.

Papashark
23-09-04, 15:30
Xantho, και H323, και SIP υποστηριζει.

(από την Nodedb εξαφανήστικες γιατί αφενώς μόνο db δεν είναι, αφετέρου δεν απάντησες στο email που σου ήρθε επειδή δεν είχες μπει για 120 μέρες, ή είχες δώσει λάθος email και σε έσβησαν μετά από 120 μέρες χωρίς να έχεις μπει.)

VaP, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου, στο σύνολο της απάντησης σου, κρατάω μια επιφύλαξη και θα ξαναγυρίσω. :)

Papashark
23-09-04, 16:05
Το τσέκαρα, και έχεις λάθος :)

Και το Η323 και το SIP, και το SCCP, χρησιμοπειούν RTP (real time protocol) για αυτό ίσως το μπέρδεψες, αλλά δεν είναι ίδια.

Ο call manager ίσως να μπορεί να παίξει ως gatekeeper & gateway για Η323, αλλά αυτό δεν είναι το συνήθες.

Στα cisco ATA θέλουν ξεχωριστό firmware για να παίξουν ως H323, SIP, SCCP, MGCP, κλπ, και φυσικά εάν έχουν διαφορετικό, δεν μιλάνε μεταξύ τους, εκτός εάν παρεμβάλετε ένα gateway ή ένα PBX (όπως το call manager, το asterisk).

andreasmd13
23-09-04, 21:03
HELP: ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΚΑΝΑ FORMAT ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΝΑΙ ΜΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ..ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ ΠΟΙΑ .ΤΟ ATA 186 CISCO ΕΧΩ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ HANG UP ΤΟ ΤΗΛΕΦ. ΜΟΥ ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ LED ΣΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΒΟΥΒΟ ..ΠΡΙΝ ΑΝΑΒΕ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΙ ΜΙΛΟΥΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΕΧΩ ΤΟ CD ME TA DRIVERS ΑΛΛΑ ...???
HELP ME PLEASE :(

xantho
23-09-04, 21:08
Στο awmn, τα cisco VoIP έχουν οι περισσότεροι! ΄Γιατί δεν μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο με την συσκευή που θα πάρω από τη Vivodi ώστε να μιλάω μέσω VoIP με ένα φίλο μου που θα βρίσκεται Αγγλια? Οχι μέσω vivodi, αλλά directly όπως στο awmn...

BoGe
23-09-04, 22:43
Στο awmn, τα cisco VoIP έχουν οι περισσότεροι! ΄Γιατί δεν μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο με την συσκευή που θα πάρω από τη Vivodi ώστε να μιλάω μέσω VoIP με ένα φίλο μου που θα βρίσκεται Αγγλια? Οχι μέσω vivodi, αλλά directly όπως στο awmn...

Το Cisco είναι κλειδωμένο από Vivodi

Εκτός αν βρεις τρόπο να μπείς στο setup menu, να δεις τις ρυθμίσεις τις Vivo, να τις αλλάξεις για να μιλάς με όποιον θες, και μετά να ξαναγυρίζεις της Vivo.

ariadgr
23-09-04, 23:30
andreasmd13, η τεχνική υποστήριξη της vivodi δε μπορεί να σε βοηθήσει;

andreasmd13
23-09-04, 23:36
ΤΩΡΑ ΣΩΘΗΚΕΣ.... ΜΕ ΤΟ C/SERVISE ΤΗΣ VIVO...ΑΥΡΙΟ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ

xantho
24-09-04, 00:56
δεν είναι πρόβλημα να ρωτήσεις κάτι andreasm. Άλλωστε και εγώ το ίδιο κάνω εδώ, απλά ίσως θα έπρεπε να ανοίξεις κάποιο καινουργιο thread

VaP
24-09-04, 19:50
Το ΑΤΑ παίρνει ip από την Vivodi και αναγκαστικά τα πακέτα πανε μέσο του
δικτύου τις εταιρίας και έτσι για κάθε κλίση θα χρεώνεσαι.
Επειδή με ενδιαφέρει πολύ το θέμα μπορείτε να μου πείτε πιες ακριβός ρυθμίσεις
πρέπει να αλλάξουμε στο ATA για να παρακάμψουμε την Vivodi.

Όσο για τα Cisco ATA τρέχουν το SCCP με το υπάρχον firmware , για αυτόν ακριβός
το λόγο βάλανε τον Call Manager , για να μπορούν τα ατα να μιλάνε με το Η323 δίκτυο της Vivodi. Πάντως στο site της Cisco στα manual για το 188 τουλάχιστον λέγανε πως υποστηρίζει Η323 , όμως δεν τα διάβασα προσεκτικά και μπορεί να κάνω και λάθος.

Ενας φίλος μου έχει ip-phone στην Αγγλία και τον παίρνω τηλέφωνο από
tο Net-Meeting βάζοντας την ip του ip-phone του και μιλάμε κανονικά. Τώρα τι ip-phone έχει και τι πρωτόκολλο υποστηρίζει δυστυχώς ακόμα δεν ξέρω.

jasonpap
24-09-04, 22:25
Το να αλλάξεις το fw και να το χρησιμοποιήσεις για δικό σου σκόπο με H323 είτε SIP λογικά πρέπει να γίνεται.Το να παρακάμψεις την χρέωση το βλέπω δύσκολο,αλλά υπάρχει καμία περίπτωση να μπορείς (με κάποιο πείραγμα),να χρησιμοποίησεις το επιπλέον bw της γραμμής;

ariadgr
24-09-04, 22:38
Μην ξεχνάτε ότι το ΑΤΑ αποτελεί ιδιοκτησία της vivodi, οπότε αν π.χ. πας να το παρακάμψεις αλλάζοντας firmware και του προξενήσεις ζημιά, μπορεί να σε χρεώσουν για τη βλάβη. (λεω, αν).

@ ADSLgr.com All rights reserved.