PDA

Επιστροφή στο Forum : Επαναλαμβανόμενες διακοπές σύνδεσης με ISP στο DSLAM Ν. Σμύρνης



kostask
18-04-07, 08:21
Σήμερα το πρωί γύρω στις 7 για πολλοστή φορά διακόπηκε η σύνδεση με τη Forthnet καθώς ενώ το router (Netgear 834PN) παραμένει συγχρονισμένο στα 1024/256 ξαφνικά χάνει τόσο το IP όσο και τους DNS.

Το πρόβλημα οφείλεται στο ότι από το DSLAM του ΟΤΕ δεν φεύγει κανένα πακέτο προς τον ISP. Δηλώνω βλάβη στο 121 και το πρόβλημα αποκαθίσταται αλλά μετά από λίγες μέρες επανέρχεται.

Την προηγούμενη φορά (Δευτέρα 16/4/2007) που συνέβη αυτό με κάλεσαν από τον ΟΤΕ και μου είπαν ότι τηλεφώνησαν επίσης και σε άλλους πελάτες της περιοχής καθώς έκαναν reset στην κάρτα του κέντρου και τώρα λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα (να όμως που εξακολουθεί να υπάρχει).:twisted:

Υπάρχουν άλλοι από τη Ν. Σμύρνη ή άλλες περιοχές που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα και τι είδους εξηγήσεις έχετε πάρει??

deniSun
18-04-07, 10:30
Μην δηλώνεις τζάμπα βλάβη.
Είναι πρόβλημα στο dslam που μπορεί να οφήλεται σε πολλούς λόγους (αλλαγή ρυθμίσεων, αναβαθμίσεις κλπ).
Εκείνη την στιγμή δεν χάνεις μόνο εσύ την σύνδεση με τον provider σου αλλά και όλοι όσοι είναι μαζί με εσένα στο ίδιο dslam.

kostask
18-04-07, 10:52
Σήμερα με πήραν πάλι από τον ΟΤΕ και μου είπαν ότι δεν καταλαβαίνουν γιατί συμβαίνει αυτό καθώς δεν γίνονται εργασίες αναβάθμισης ή συντήρησης, ούτε έχουν προβλήματα με τους υπόλοιπους που συνδέονται στην ίδια κάρτα με εμένα

deniSun
18-04-07, 10:57
Πολλές φορές οφείλεται και στο router σου.
Τι μηνύματα σου εμφανίζει;
Αν έχεις τις ρυθμίσεις για τα VPI/VCI και της επιλογής PPPo στα auto δημιουργούνται προβλήματα login στους server.

kostask
18-04-07, 12:54
VPI/VCI 35/8 και PPPoA ρυθμισμένα με το χέρι σε συνεννόηση με τη Forthnet και όχι στο auto

Απλά σβήνει το λαμπάκι του router που δείχνει ότι υπάρχει επικοινωνία με τον ISP και δεν έχω IP και DNS. Το router παραμένει συγχρονισμένο στα 1024/256 αλλά κανένα πακέτο δε φτάνει στον ISP μέχρι να επέμβουν από τον ΟΤΕ

deniSun
18-04-07, 13:11
Με usb συνδέεσαι ή με ethernet;

kostask
18-04-07, 13:27
Μη με προσβάλλεις... το 834PN είναι ethernet/wifi router...δεν είναι το σπιρτόκουτο που δίνει η Forthnet ....

Σύνδεση Ethernet φυσικά:oneup:

grdan7
18-04-07, 14:45
VPI/VCI 35/8

το κανονικό είναι 8/35

kostask
18-04-07, 14:56
Ε ναι αυτό, δεν είχα πρόσβαση στο router όταν έγραψα την απάντηση

deniSun
18-04-07, 16:45
Αφού το πρόβλημα είναι μόνο σε εσένα και δεν εμφανίζεται στους άλλους να ζητήσεις να σου αλλάξουν port στο dslam (πίεσέ τους - δεν παθαίνουν τίποτε μην ανησυχείς).

kostask
19-04-07, 08:24
Ναι αυτό το είπα και εγώ στην κοπέλα που μου τηλεφώνησε χτες το μεσημέρι και πήρα την απάντηση "αφήστε λίγο ακόμα να το δούνε και από τα κεντρικά... δε μπορεί στα καλά καθούμενα το port να χάλασε από μόνο του μόνο σε εσάς...":twisted:

και της απάντησα "το πρόβλημα μού θυμίζει κατ' αναλογία την εποχή που αναβαθμίζατε τα κέντρα σας σε ψηφιακά και ο αναλογικός εξοπλισμός είχε φθαρεί με αποτέλεσμα σε κάθε τηλεφωνική κλήση να πέφτει η γραμμή μετά από 1-2 λεπτά και βρήκα γιατρειά μόνο όταν μου άλλαξαν νούμερο και μου έδωσαν άλλο που περνά από διαφορετικό καλώδιο"

οπότε στο σημείο αυτό τα γύρισε και μου είπε "εντάξει αφήστε να το δούμε λίγο ακόμα":twisted:

Equilibrium1981
20-04-07, 03:16
Ναι αυτό το είπα και εγώ στην κοπέλα που μου τηλεφώνησε χτες το μεσημέρι και πήρα την απάντηση "αφήστε λίγο ακόμα να το δούνε και από τα κεντρικά... δε μπορεί στα καλά καθούμενα το port να χάλασε από μόνο του μόνο σε εσάς...":twisted:

και της απάντησα "το πρόβλημα μού θυμίζει κατ' αναλογία την εποχή που αναβαθμίζατε τα κέντρα σας σε ψηφιακά και ο αναλογικός εξοπλισμός είχε φθαρεί με αποτέλεσμα σε κάθε τηλεφωνική κλήση να πέφτει η γραμμή μετά από 1-2 λεπτά και βρήκα γιατρειά μόνο όταν μου άλλαξαν νούμερο και μου έδωσαν άλλο που περνά από διαφορετικό καλώδιο"

οπότε στο σημείο αυτό τα γύρισε και μου είπε "εντάξει αφήστε να το δούμε λίγο ακόμα":twisted:

Για ελλατωματικό κύκλωμα μου βρωμάει εμένα αυτο.....τα ίδια είχα κι εγώ όταν ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου και μετά από πολύ βρυσσίδι που έριξα στην OTEnet γιατί επί 4 συνεχή 24άωρα με γείωναν οι κατα τα άλλα τεχνικοί της Teleperformance που έχουν ότι θα το δώσουυν βλάβη στο 121 και αφόυ έφαγαν το βρίσσιμο τις αρκούδας μέχρι και οι διευθυντάδες στην OTEnet (ναί πήγα μέχρι τα γραφεία τους με Δικηγόρο) μου άλλαξαν όλο το κύκλωμα και βέβαια έχασαν 4-5 παιδάκια την δουλειά τους.....αλλά ας πρόσεχαν.

sada12
20-04-07, 07:54
και εγώ το ίδιο ακριβός πρόβλημα έχω εδώ και 3 εβδομάδες (Χανιά - ΟΤΕ - forthnet).
το έδωσα σαν βλάβη, και επειδή τους φάνηκε πολύ παράξενο μου είπαν ότι θα αλλάξουν πόρτα. ελπίζω να το κάνουν διότι τα βράδια η κατάσταση είναι απελπιστική, πέφτει κάθε δέκα λεπτά περίπου.

kostask
20-04-07, 08:38
Σε εμένα όταν... πέσει δε ξανασηκώνεται με τίποτα (το uplink εννοώ):twisted:, πρέπει οπωσδήποτε να δηλωθεί βλάβη. Και έχει μια προτίμηση να το κάνει αργά το βράδυ ή μέσα στο ΣΚ.

Πάντως οφείλω να πω ότι όσες φορές δήλωσα το πρόβλημα αυτό αποκαταστάθηκε σε 2-3 ώρες το πολύ.

Σε ότι αφορά στα υπόλοιπα αν η κατάσταση δε βελτιωθεί εννοείται πως δεν έχω καμία απολύτως ντροπή να πεταχτώ μέχρι το τηλεφωνικό κέντρο για ένα καφεδάκι, που είναι ένα τεταρτάκι μόνο με τα πόδια....:twisted:

underzero
20-04-07, 12:05
Και σε μένα το ίδιο περίπου συμβαίνει, αλλά ΚΑΘΕ βράδυ εδω και 4 μέρες. Μόλις πάει 12 πέφτει το aDSL για κανένα 2ωρο ή ακόμα και μέχρι το πρωί.

Δεν έχω δηλώσει βλάβη και δεν εχω πάρει τηλ ακόμα για βρίσιμο. Βέβαια αυτό μου μυρίζει κλείσιμο DSLAM για αναβάθμιση ή κάτι τέτοιο λόγω της ώρας που γίνεται που είναι σταθερά 12 το βράδυ. Όλη τη μέρα όμως παίζει κανονικά!

Περιοχη: Καλαμάκι και είμαι στο AT Καλαμακίου

kostask
20-04-07, 14:10
Περιοχη: Καλαμάκι και είμαι στο AT Καλαμακίου


...έχουν βάλει DSLAM και στα Αστυνομικά Τμήματα???:twisted:

sada12
23-04-07, 08:37
και άλλος ένας με το ίδιο πρόβλημα εδώ!! (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=91735)
μήπως τα dslam αρχίζουν να τα φτύνουν σιγά σιγά......???

stalker70
26-04-07, 23:00
Οταν λετε οτι πεφτει το ιντερνετ εννοειτε οτι ενω το λαμπακι του DSL παραμενει αναμμενο σβηνει το λαμπακι που δειχνει οτι εισαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ? Γιατι αυτο μου συμβαινει πολυ συχνα εμενα...
Κανω reset στο ρουτερ... και πατωντας συνεχως connect μεσα απτις ρυθμισεις του ρουτερ καταφερνω να ξανασυνδεθω μονος μου το πολυ σε 5-10 λεπτα...
Το ιδιο προβλημα έχουμε?
Υπ οψιν οτι το αυτο το προβλημα δεν το ειχα ανεκαθεν... αλλα μετα τις γιορτες των χριστουγεννων!Μαλλον μου το φερε ο Αη Βασιλης...

kostask
30-04-07, 10:57
Στην περίπτωσή μου όταν χαθεί το link με τον ISP η κατάσταση δεν διορθώνεται παρά μόνο αν κάνει RESET ο ΟΤΕ το Port στο DSLAM.

Ξανασυνέβει πάλι Σάββατο απόγευμα (28/4/2007) και έμεινα χωρίς DSL μέχρι σήμερα το πρωί.

Για τα νεότερα τηα σας ενημερώσω αργότερα αφού κάνω την επίσκεψή μου στο τηλ. κέντρο της Ν. Σμύρνης:twisted:

kostask
30-04-07, 17:23
Εν συντομία η ιστορία έχει ως εξής: Πήγα στο κέντρο της Ν. Σμύρνης είδαν το αρχείο με τις βλάβες και τους γύρισε το μάτι. Μίλησα με έναν τεχνικό από τα συνεργεία και μου είπε ότι έχουν βάλει σαν σχόλιο πιθανή ανάγκη για αλλαγή πόρτας.

Θα πρέπει λοιπόν να περιπένω ημερομηνία να έρθει τεχνικός από το σπίτι να τα εξετάσει όλα και να αποφανθεί η όχι για την αλλαγή πόρτας....:evil:

sada12
01-05-07, 10:53
Θα πρέπει λοιπόν να περιπένω ημερομηνία να έρθει τεχνικός από το σπίτι να τα εξετάσει όλα και να αποφανθεί η όχι για την αλλαγή πόρτας....:evil:
τι ακριβώς θα εξετάσει?:rofl::whistle::hmm:

βαριούντε και που ζούν. εγω τελικά άλλαξα μόντεμ και έβαλα ενα sagem της otenet δανεικό απο εναν φίλο και δεν έχει παρουσιαστεί πρόβλημα προς το παρόν. μίλησα άλλη μια φορά με τους τεχνικούς και μάλλον κάτι άλλαξαν/πείραξαν, διότι η ταχύτητα βελτιώθηκε. πάντος το μόντεμ της forthnet δεν πέζει με τίποτα στην γραμμή. Μάλλον παρέδωσε το crypto...:rolleyes: ή κάθε φορά που θα κάνουν εργασίες θα καίγεται και ένα modem...

kostask
02-05-07, 08:25
Από ό,τι είπαν θέλουν να δούνε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα από το δικό μου τμήμα της γραμμής πριν αποφασίσουν με... βούλευμα:evil: την αλλαγή πόρτας.

Μπορεί φυσικά να παίζει και το "άστο λίγο ακόμα μήπως και το ξεχάσει και δε μας ζαλίσει άλλο"

nantito
02-05-07, 23:45
Τα προβλήματα με την adsl θα με τρελάνουν. Σχεδόν καθημερινά κοντά στις 11 για κάποιο λόγο χάνεται η σύνδεση. Σε άλλες τυχαίες στιγμές προκύπτει πρόβλημα με το DNS. Δεν μπορώ να κάνω ping κανένα domain, δεν μπορώ να ανοίξω καμία ιστοσελίδα παρόλα αυτά υπηρεσίες όπως online-games, messanger, torrents συνεχίζουν και δουλεύουν.Ποτέ και πουθενά δεν υπήρξε διάρκεια ενός προβλήματος παραπάνω απο 1-2 λεπτά. Αλλά είναι απίστευτα εκνευριστικό, ειδικά με online gaming.

kostask
03-05-07, 09:47
Τελικά ο τεχνικός πέρασε σήμερα το πρωί με ένα laptop (sic) και τσέκαρε τα καλώδια και το router και απεφάνθει ότι από τη δική μου μεριά δε φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα και θα πει στους... ανωτέρους να γίνει αλλαγή στην πόρτα (άντε με το καλό και στα κουφώματα:whistle: ) και θα μου τηλεφωνήσει να ρωτήσει τι γίνεται...:hmm:

nantito
03-05-07, 23:21
Θα γίνω παρανοικός στο τέλος αλλά... ΚΑΘΕ μέρα 11 με 11:15 μμ θα κάνει επανεκκίνηση η σύνδεση. Μία φορά, με 1 λεπτό downtime. ΤΙ συμβαίνει κάθε μέρα αυτήν την ώρα;!

cypher
04-05-07, 00:01
Θα γίνω παρανοικός στο τέλος αλλά... ΚΑΘΕ μέρα 11 με 11:15 μμ θα κάνει επανεκκίνηση η σύνδεση. Μία φορά, με 1 λεπτό downtime. ΤΙ συμβαίνει κάθε μέρα αυτήν την ώρα;!


Εγω εχω ηδη τρελλαθει μην μασας......
Παντως παιδες γενικοτερο ειναι το προβλημα,ουτε τοπικο,ουτε με εναν
συγκεκριμενο isp.Τωρα το γιατι... :down:

Ισως παει για κατ****μα ο τεχνικος τετοια ωρα..:rofl::rofl::rofl:

Cheers
:evil:

nantito
05-05-07, 23:55
Και ξανά σήμερα το ίδιο σκηνικό. 11:19 διακόπηκε η σύνδεση μου για 1 λεπτό περίπου.

Εντωμεταξύ, τραγικό packet loss.


Στατιστικά στοιχεία Ping για 62.103.128.215:
Πακέτα: Απεσταλμένα = 304, Ληφθέντα = 275, Απολεσθέντα = 29 (απώλεια 9%),
Πλήθος διαδρομών αποστολής και επιστροφής κατά προσέγγιση σε χιλιοστά του δευτερ
ολέπτου:
Ελάχιστο = 14ms, Μέγιστο = 25ms, Μέσος όρος = 18ms

Η παραπάνω διεύθυνση είναι www.otenet.gr. Τα ίδια αποτελέσματα είχα και με άλλες διευθύνσεις. Περιττό να σας πω οτί δεν "κατεβάζω" τίποτα, τα πάντα είναι κλειστά.

Και ένα paste από το WinMTR

|------------------------------------------------------------------------------------------|
| WinMTR statistics |
| Host - % | Sent | Recv | Best | Avrg | Wrst | Last |
|------------------------------------------------|------|------|------|------|------|------|
| 192.168.1.x - 0 | 828 | 828 | 0 | 3 | 1781 | 0 |
| athe10kc-l1.otenet.gr - 3 | 828 | 804 | 0 | 14 | 1688 | 16 |
| vlan55-k2.otenet.net - 18 | 827 | 680 | 0 | 19 | 1594 | 16 |
| bb3-ge0.otenet.net - 9 | 827 | 754 | 0 | 18 | 1484 | 16 |
| maro7200-bb3.backbone.otenet.net - 9 | 827 | 754 | 15 | 18 | 1375 | 16 |
| 62.103.8.81 - 8 | 827 | 761 | 15 | 18 | 1265 | 16 |
| www.otenet.gr - 11 | 827 | 739 | 0 | 16 | 78 | 16 |
|________________________________________________|______|______|______|______|______|______|
WinMTR - 0.8. Copyleft @2000-2002 Vasile Laurentiu Stanimir ( stanimir@cr.nivis.com )

kostask
06-05-07, 12:01
ΤΕΛΙΚΑ το πρωί της Παρασκευής 4/5/2006 δέχτηκα τηλεφώνημα από τεχνικό του ΟΤΕ για να με ενημερώσει ότι... η πόρτα άλλαξε:oneup:

sada12
06-05-07, 18:23
διαφορά είδες?

kostask
07-05-07, 07:50
Κάτσε να περάσει πρώτα κανένα 10ημερο χωρίς να χρειαστεί να δηλώσω βλάβη στο 122 και θα σου πω.
Έτσι και αλλιώς από θέμα ταχύτητας από το Μάρτιο που είχα κάνει αναβάθμιση στο 1Μbit χτυπάω 90αρια και 100αρια σταθερά, μέχρι και 110 έχω δει σε κάποια downloads

@ ADSLgr.com All rights reserved.