PDA

Επιστροφή στο Forum : Λογαριασμος μυστηριο ONDSL HOME ευχαριστη εκπληξη



manoulamou
18-04-07, 11:48
Μολις παρελαβα το διμηνιαιο λογαριασμο του ΟΤΕ πραγματικη εκπληξη:oneup:...
Δεν σκοπευω να λυσω το μυστηριο των αναδρομικων χρεωσεων ή πιστωσεων αφου
το τελικο ποσο ειναι μολις 46 ευρω:) ΑΛΛΑ: προσεξτε δυο στοιχεια
OnDSL HOME(Μεσ. Ταχ.) Παγια Τελη (8.3.07-7.5.07) 2,5 ε + 19% φπα
ADSL OTE >> >> >> 37,οο ε + 19% φπα...
Ο προηγουμενος (καθαρος) χωρις αναδρομικα ειχε για
Παγια Τελη ADSL 39,8 +++ ΟΤΕνετOnDSL Home 59,8 :down: (+19% φπα)
Ειδικα αυτο το 2,5 ε συνδεσης ISP με εριξε στα πατωματα:worthy::worthy:
Οποιος ξερει κατι ας μου εξηγησει το ... ονειρο....Μηπως εγινε ΤΟ θαυμα;;;







Διευκρινηση: μιλαμε για συνδεση κλασικου θυματος: ΟΤΕ+ 1024/256 αοριστου ΟΤΕνετ:cool:

grandstyle
18-04-07, 12:10
46ε για 2 μηνες 1024 ειναι λιγα??

rho
18-04-07, 12:12
Φίλε μου έχω μια ΥΠΟΨΙΑ και δεν είμαι καθόλου βεβαιος γι΄αυτό που γράφω. Περιμένω τον δικό μου λοαριασμό του ΟΤΕ για να το διασταυρώσω.

Λοιπόν, ίσως να έχει να κάνει με την προσφορά της ΟΤΕΝΕΤ που ανακοινώθηκε πρίν από 2 μηνες και αφορούσε σε μια προσφορά για το ONDSLkit. Για τα 1024 έλεγαν οτι η χρέωση μειώνεται στα 18,35 € από 26,00 €. Χαρακτηριστικά ανέφεραν το εξής:
Η προσφορά ισχύει για νέες πωλήσεις αλλά και υφιστάμενους πελάτες από 22/02/2007 έως και 30/04/2007." Αυτο το "υφιστάμενους πελάτες" με έβαλε σε σκέψεις ότι ίσως η νέα χρέωση να εφαρμοστεί σε όλους χωρίς να γίνει κάποια ενέργεια από τους πελάτες που έχουν ήδη συνδεση ONDSLkit.

ΕΑΝ αυτή η σκέψη μου είναι σωστή ΙΣΩΣ να έκαναν αναδρομική τιμολόγηση και να προέκυψε τελικά αυτή η χρέωση.

Την προσφορά που είχε βγει τότε μπορείς να την βρεις στο :

http://corporate.otenet.gr/portal/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_panename/individualsoffersinternet?action=portlets.PsmlPortletAction&eventsubmit_doview=9532

Νικαετός
18-04-07, 12:12
Που αλλού πληρώνεις λιγότερα για αορίστου (όχι πακέτο) grandstyle ?

grandstyle
18-04-07, 12:15
εγω πληρωνω 17,5 στην hol και ειναι αοριστου ουσιαστικα αφου οποτε θελω την διακοπτω! και επιπλεον εχω +4 μηνες δωρο:oneup:

rho
18-04-07, 12:16
46ε για 2 μηνες 1024 ειναι λιγα??

εγω πληρωνω 17,5 στην hol και ειναι αοριστου ουσιαστικα αφου οποτε θελω την διακοπτω! και επιπλεον εχω +4 μηνες δωρο


1. Ο άνθρωπος δεν υπενίχθηκε ότι ειναι λίγα. :nono:

Εξεφρασε την απορία του για το γεγονός οτι ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ από τον προηγουμενο λογαριασμό. Να προσέχουμε τι διαβάζουμε.

2. Πληρώνεις 17,5 ΤΟ ΜΗΝΑ. Ο άλλος πληρώνει 46 το δίμηνο. Να ξέρουμε τι διαβάζουμε και τι πληρώνουμε.

Νικαετός
18-04-07, 12:22
εγω πληρωνω 17,5 στην hol και ειναι αοριστου ουσιαστικα αφου οποτε θελω την διακοπτω! και επιπλεον εχω +4 μηνες δωρο:oneup:

Συγγνώμη αλλά εγώ διαβάζω : HOL 1024 αορίστου (ΑΡΥΣ) = 50+ / μήνα ...:hmm::hmm:

grandstyle
18-04-07, 12:31
Συγγνώμη αλλά εγώ διαβάζω : HOL 1024 αορίστου (ΑΡΥΣ) = 50+ / μήνα ...:hmm::hmm:


προφανως λαθος διαβαζεις :)

ειναι 210,96 +5% (αν δεν τα προπληρωσεις)=221/12=18,4
εμενα ομως με τους 4 μηνες δωρο παει πολυ πιο χαμηλα (δεν νομιζω αν ειχα οτενετ να μου εδιναν +4 μηνες δωρο):oneup:

Νικαετός
18-04-07, 12:38
LOL , μετά το 12μηνο πακέτο της ΟΤΕΝΕΤ, έχω μείνει πίσω...
και ο ΟΤΕ μέσα?? :( :(

grandstyle
18-04-07, 12:40
και ο ΟΤΕ μέσα?? :( :(

σαφως :)

aGreekJoy
18-04-07, 13:04
Βασικά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για τους λογαριασμούς του ΟΤΕ και conn-x.
Περίπου τον Δεκέμβρη του 2006 έβαλα τηλέφωνο (νέα τηλεφωνική σύνδεση) και τον
Ιανουάριο 2007 έβαλα το conn-x.
Αλλα ακόμη δεν μου έχει έρθει λογαριασμός.

Μήπως ξέρει κανείς πόσο καιρό θέλει για να έρθει ο 1ος λογιαριασμός? Γιατί νομίζω οτι θα μου έρθουν όλα μαζεμένα κ δεν θα μπορώ να βρώ άκρη. Πόσο μάλλον το ποσό!

Thanx boys.

Υ.Γ Μιλάμε για conn-x 1024 απεριορίστου, το οποίο το πήρα μέσω 134.
(Με την ευκαιρία, να τα χώσω στην μεταφορική γιατί μα...κε μέχρι να το φέρει στο σπίτι)

nikosl
18-04-07, 13:08
Ακριβά πληρώνεις την HOL αφού δεν έχεις 1mbit αλλά έχεις 256kbits όπως λέει η υπογραφή σου:whistle: :oneup: :lol:

grandstyle
18-04-07, 13:09
Ακριβά πληρώνεις την HOL αφού δεν έχεις 1mbit αλλά έχεις 256kbits όπως λέει η υπογραφή σου:whistle: :oneup: :lol:

με demo otenet ειχα 100kbps:oneup:

manoulamou
18-04-07, 13:15
:what: Δεν ειπα πουθενα οτι ειναι λιγα :nono: ουτε πριν ουτε καν τωρα. Αντιθετα εδηλωσα εξ αρχης "θυμα" οικειοθελως του ΟΤΕ:p
Ομως δεν εχω κανενα σοβαρο παραπονο απο την εξυπηρετηση ή τις τελικες ταχυτητες που εχω!!!:)

Μιλω για 1024/256 γραμμη απο ΟΤΕ και συνδεση αοριστου χρονου ΟΤΕνετ
τα οποια ως δια μαγειας επεσαν απο 118,5 σε 47- ευρω συνολικα το διμηνο με 19% φπα ,
δλδ κατω απο το μισο, εξ ων η ΟΤΕνετ κυριολεκτικα γκρεμοτσακιστηκε...
:hmm:

rho
18-04-07, 13:19
σαφως :)


... ακόμη δεν μου έχει έρθει λογαριασμός.

Μήπως ξέρει κανείς πόσο καιρό θέλει για να έρθει ο 1ος λογιαριασμός? Γιατί νομίζω οτι θα μου έρθουν όλα μαζεμένα κ δεν θα μπορώ να βρώ άκρη. Πόσο μάλλον το ποσό!

Επειδή και σε μένα παρουσιάστηκε καθυστέρηση στον λογαριασμό, τηλεφώνησα στο 134.

Μου είπαν ότι στο εξης κάθε χρήστης θα παραλαμβάνει το λογαριασμό του μολις ολοκληρωθουν 2 μηνες από την έναρξη χρήσης της υπηρεσίας. Ουσιαστικά προκειται για στρογγυλοποίηση χρόνου. Απλως ίσως να πληρώσεις κάτι παραπάνω αλλα όχι κερατιάτικο. Θα αντιστοιχεί ΑΚΡΙΒΩΣ στον χρόνο υπηρεσιών που έχεις χρησιμοποιήσει.

Υπηρξε σχετική ανακοινωση του ΟΤΕ πριν κάτι μηνες γι αυτο.

Καλο είναι να πάρεις το 134 και να τους ρωτήσεις. Θα σου πουν πότε λήγει η προθεσμία πληρωμής και πόσο θα πληρώσεις.

rho
18-04-07, 13:23
ΧΡΗΣΙΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΟΤΕ

Αθήνα, 22 Ιανουαρίου 2007

Ο ΟΤΕ ενημερώνει ότι προβαίνει σε απλοποίηση της διαδικασίας έκδοσης λογαριασμών. Στο εξής, η προκαταβολή των παγίων χρεώσεων θα αντιστοιχεί ακριβώς στους επόμενους δύο μήνες από την ημερομηνία έκδοσης και όχι σε δύο ημερολογιακούς μήνες, όπως ίσχυε έως τώρα.

Κατά την έκδοση λογαριασμών του πρώτου διμήνου 2007 ορισμένοι πελάτες ενδέχεται να παραλάβουν λογαριασμούς λίγο αργότερα ή λίγο νωρίτερα των 60 ημερών (2 μηνών) από την έκδοση του προηγούμενου λογαριασμού τους με αντίστοιχα περισσότερες ή λιγότερες ημέρες χρέωσης.

Αυτό θα συμβεί μόνο μία φορά και στη συνέχεια ο ρυθμός έκδοσης λογαριασμών θα είναι διμηνιαίος.

Διευκρινίζεται ότι σε κάθε περίπτωση η πιο πάνω αλλαγή δεν επηρεάζει τα ισχύοντα τιμολόγια του ΟΤΕ.




http://www.ote.gr/anakoinshow.asp?cat=4&id=613

manoulamou
18-04-07, 13:25
Παντως αυτο το 2,5 ε της ΟΤΕνετ για διμηνο,
ακομη δεν το καταλαβα.
Ξερει καποιος κατι πιο συγκεκριμενο, που μου διαφευγει:whistle:
Δεν σκοπευω να τους παρω τηλεφωνο, εκτος εαν δω κατι αλλο στον επομενο λογαριασμο;)

rho
18-04-07, 13:29
Παντως αυτο το 2,5 ε της ΟΤΕνετ για διμηνο,
ακομη δεν το καταλαβα.
Ξερει καποιος κατι πιο συγκεκριμενο, που μου διαφευγει:whistle:
Δεν σκοπευω να τους παρω τηλεφωνο, εκτος εαν δω κατι αλλο στον επομενο λογαριασμο;)

Μετά από 3 posts που έκανα δεν καταλαβες τι μπορει να έχει γίνει????

Μάλλον ΦΤΑΙΕΙ Ο ΧΑΤΖΗΠΕΤΡΗΣ που δεν το καταλαβες

ariadgr
18-04-07, 13:40
Μιλω για 1024/256 γραμμη απο ΟΤΕ και συνδεση αοριστου χρονου ΟΤΕνετ...

Σε αυτή την περίπτωση, έχω την αίσθηση ότι σε συμφέρει να το γυρίσεις σε Connx.

manoulamou
18-04-07, 14:01
Μετά από 3 posts που έκανα δεν καταλαβες τι μπορει να έχει γίνει????

Μάλλον ΦΤΑΙΕΙ Ο ΧΑΤΖΗΠΕΤΡΗΣ που δεν το καταλαβες


:rtfm: ΕΕΕ ξερετε κυριε rho μαλλον λογω του προκεχωρημενου της ηλικιας (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33059&page=13)
(αλτσχάιμερ κλπ) διελαθεν της προσοχης μου:oops:...

DREAMBOX
18-04-07, 20:56
Μολις παρελαβα το διμηνιαιο λογαριασμο του ΟΤΕ πραγματικη εκπληξη:oneup:...
Δεν σκοπευω να λυσω το μυστηριο των αναδρομικων χρεωσεων ή πιστωσεων αφου
το τελικο ποσο ειναι μολις 46 ευρω:) ΑΛΛΑ: προσεξτε δυο στοιχεια
OnDSL HOME(Μεσ. Ταχ.) Παγια Τελη (8.3.07-7.5.07) 2,5 ε + 19% φπα
ADSL OTE >> >> >> 37,οο ε + 19% φπα...
Ο προηγουμενος (καθαρος) χωρις αναδρομικα ειχε για
Παγια Τελη ADSL 39,8 +++ ΟΤΕνετOnDSL Home 59,8 :down: (+19% φπα)
Ειδικα αυτο το 2,5 ε συνδεσης ISP με εριξε στα πατωματα:worthy::worthy:
Οποιος ξερει κατι ας μου εξηγησει το ... ονειρο....Μηπως εγινε ΤΟ θαυμα;;;







Διευκρινηση: μιλαμε για συνδεση κλασικου θυματος: ΟΤΕ+ 1024/256 αοριστου ΟΤΕνετ:cool:


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

και εμενα η συνδεση ειναι ΚΟΝΕΞ 1024 και στο λογαριασμο μου ηρθε ΞΑΦΝΙΚΑ (ΓΙΑ ΔΙΜΗΝΟ):

ΟnDSL HOME ΠΑΓΙΑ ΤΕΛΗ ---->8,890
ADSL OTE ΠΑΓΙΑ ΤΕΛΗ--------->28,840

...........!!

diamat
18-04-07, 22:21
Τι εννοείς ξαφνικά; Με τις τιμές που μας δίνεις βγαίνει 22,5Ε το μήνα που ήταν η τιμή της 1024 με την καλοκαιρινή προσφορά του ΟΤΕ. Πόσο πλήρωνες παλιότερα (στον προηγούμενο λογαριασμό π.χ);

christos
18-04-07, 22:40
Φίλε μου έχω μια ΥΠΟΨΙΑ και δεν είμαι καθόλου βεβαιος γι΄αυτό που γράφω. Περιμένω τον δικό μου λοαριασμό του ΟΤΕ για να το διασταυρώσω.

Λοιπόν, ίσως να έχει να κάνει με την προσφορά της ΟΤΕΝΕΤ που ανακοινώθηκε πρίν από 2 μηνες και αφορούσε σε μια προσφορά για το ONDSLkit. Για τα 1024 έλεγαν οτι η χρέωση μειώνεται στα 18,35 € από 26,00 €. Χαρακτηριστικά ανέφεραν το εξής:
Η προσφορά ισχύει για νέες πωλήσεις αλλά και υφιστάμενους πελάτες από 22/02/2007 έως και 30/04/2007." Αυτο το "υφιστάμενους πελάτες" με έβαλε σε σκέψεις ότι ίσως η νέα χρέωση να εφαρμοστεί σε όλους χωρίς να γίνει κάποια ενέργεια από τους πελάτες που έχουν ήδη συνδεση ONDSLkit.

ΕΑΝ αυτή η σκέψη μου είναι σωστή ΙΣΩΣ να έκαναν αναδρομική τιμολόγηση και να προέκυψε τελικά αυτή η χρέωση.

Την προσφορά που είχε βγει τότε μπορείς να την βρεις στο :

http://corporate.otenet.gr/portal/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_panename/individualsoffersinternet?action=portlets.PsmlPortletAction&eventsubmit_doview=9532

Δεν έχει σχέση η ο λοαγαριασμός του ΟΤΕ με το ONDSLkit

diamat
18-04-07, 23:55
:oneup:

aGreekJoy
19-04-07, 01:14
@rho Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. :) Θα πάρω 134 κ θα ρωτήσω.

Furious_Angel
19-04-07, 13:36
Τα αναδρομικα υπαρχουν διοτι ο ΟΤΕ αλλαξε σε ολους τις περιοδους χρεωσης, ετσι ωστε ολοι οι λογαριασμοι να ερχονται σε ολους την ιδια περιοδο.

Τα αναδρομικα που πληρωσαμε ειναι η διαφορα ,στον καθενα ξεχωριστα για να φτασουμε να συμπληρωσουμε τον απαιτουμενο χρονο χρεωσης. Τουλαχιστον αυτο μου ειπαν στον ΟΤΕ

manoulamou
20-04-07, 09:09
Προφανως και ισχυει αυτο που ανεφερε εδω (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1106551&postcount=15) ο rho:
αρχιζουν να μας χρεωνουν για την πραγματικη χρηση που κανουμε
στο συγκεκριμενο χρονικο διαστημα για το οποιο εκδιδεται ο λογαριασμος.
Εξ ου ολες αυτες οι αναδρομικες επιστροφικες εγγγραφες
οπως και η ελαχιστοποιηση (προσωρινη) της ΟΤΕνετ!

stayros68
21-04-07, 03:08
δεν ξερω τη λετε εσεις παιδια εγω πληρωνω 20,5 τον μηνα για 1024-256 ondsl:whistle:

rho
24-04-07, 10:38
UPDATE

Υποσχέθηκα να σας ενημερώσω όταν πάρω το λογαριασμό μου.

Λοιπον για το ONDSL Kit περιλαμβάνει χρεώσεις/πάγια 2 μηνών και 20 ημερών.

Με μια πρώτη ματιά φαίνεται "φουσκωμένος" αλλά δεν είναι διότι από την πληρωμή του προηγούμενου έχουν ήδη περάσει 2μισι μήνες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.