PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas Business - Η γνώμη σας



walkero
18-04-07, 12:37
Καλησπέρα σας,
Με ενδιαφέρει να βάλω το Tellas Business, και να διακόψω την Vivodi στην οποία έχω Full LLU με static IP 2048/256. Ποια η γνώμη σας για την νέα αυτή υπηρεσία της Tellas; Σου αλλάζουν την γραμμη σε ISDN, λέτε να έχω πρόβλημα αργότερα;

Ο λόγος που θέλω να το αλλάξω είναι ότι με 10€ λιγότερα από αυτά που δίνω στην Vivodi, έχω φορητότητα του νούμερου στον ΟΤΕ, 3πλασια ταχύτητα upload και 2πλάσια download. Τι λέτε για τα παραπάνω; Το κακό είναι ότι θέλουν 30μέρες να το βάλουν.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

nrg_polini
18-04-07, 12:41
Αν εισαι επαγγελματιας ουτε να το σκεφτεσαι να βαλεις το νουμερο του οτε σε οποιοδηποτε εναλλακτικο.

RaNd
19-04-07, 16:42
Αν εισαι επαγγελματιας ουτε να το σκεφτεσαι να βαλεις το νουμερο του οτε σε οποιοδηποτε εναλλακτικο.


Πολλες επιχειρήσεις με μεγαλο αριθμο εργαζομενων εχουν μεταβεί σε εναλλακτικούς . . .

Βεβαια εκεινοι για σιγουρια παιζουν με LMDS ή αλλα μισθωμενα (ασυρματα και μη) κυκλωματα.

Διαφορετικη αντιμετωπιση εχουν οι ιδιωτες απο τους επιχειρηματιες σε ολους τους providers . . .

Προσωπικα περιμενω ακομα καλυψη για το Business πακετο κ μεχρι τοτε θα εχω το Zisto ωστε να γινει πιο ευκολα η μεταβαση . . .

Sovjohn
19-04-07, 17:07
Παίζεται. Τα προβλήματα διασύνδεσης και τα συναφή περιορίζονται / εξαφανίζονται όσο περνάει ο καιρός...Οι περισσότερες μεγάλες επιχειρήσεις διατηρούν, βέβαια, ακόμα backup αριθμούς ΟΤΕ για να μην έχουν προβλήματα (π.χ. το e-shop.gr έχει ως κύριο τηλεφωνικό κέντρο το 211 500 0 500 ΚΑΙ ένα 210-κάτι), αλλά όσο περνάει ο καιρός φαινόμενα του τύπου "έχω 211 και δεν μπορεί να με καλέσει κάποιος γιατί έχει εναλλακτικό ΧΥΖ" δεν συμβαίνουν πλέον...

Αυτό γίνεται εύκολα αντιληπτό αν δείτε τα νούμερα 801. Πολλοι οργανισμοί, τράπεζες και δεν συμμαζεύεται έχουν περάσει σε εναλλακτικούς γιατί οι χρεώσεις (εφάπαξ και πάγιες) των εναλλακτικών είναι μακράν διαφορετικές σε σχέση με του ΟΤΕ. Έτσι το 801-11 (ΟΤΕ) πλέον έχει και 801-500/200/400/100/ κτλ που είναι εναλλακτικών. Φυσικά, σε αυτό συμβάλλει το γεγονός ότι στην προεπιλογή φορέα τα 801 δεν περνάνε από τον πάροχο παρά μόνο αν τα υποστηρίζει, και με τη χρήση κωδικού επιλογής φορέα (π.χ. στην σταθερή Q-Telecom με 1765-801-ΧΧΧ).

Θα πρέπει να πιεστούν οι εμπλεκόμενοι φορείς για το νέο πλαίσιο ΠΦ που θα επιτρέπει δρομολόγηση ΟΛΩΝ των κλήσεων με εναλλακτικό για να εκλείψουν τα φαινόμενα μη δρομολόγησης...

NIB
20-04-07, 14:13
Πόσο downtime έχεις εάν πας για tellas business(από ΟΤΕ, adsl σύνδεση σε όνομα ιδιώτη); Πάλι 3 μήνες θα είσαι χωρίς adsl; Ή έχουν διαφορετική διαδικασία ενεργοποίησης στο business; Γιατί εάν είσαι offline μόνο για 1-2 μέρες και έχεις 1mbit upload, τότε η προσφορά θα είναι δελεαστική, ακόμα και για ιδιώτες(που έχουν πρόσβαση σε εταιρικό ΑΦΜ :P).

jobous
15-05-07, 17:43
Επαναφέρω το ζήτημα του Tellas business.

Επειδή ενδιαφέρομαι για το γραφείο (Χολαργός) πήρα τηλέφωνο σήμερα για να ρωτήσω μερικά πράγματα.
Πρώτον αν δίνει δικά της νούμερα MSN (επειδή έχω PSTN και αν πρέπει να βάλω ISDN από ΟΤΕ ώστε να ζητήσω νούμερα MSN και στην συνέχεια να μεταβώ στην Tellas), μου απάντησε ότι δίνει αν και μου φαίνεται περίεργο αφού θα έχω κεφαλικό νούμερο με 210 από ΟΤΕ.
Δεύτερον πόσο καιρό κάνει η μεταφορά και μου απάντησε 30 μέρες.

Αρα πρώτα από όλα : έχει κανείς Tellas business ώστε να μας πει την εμπειρία του (αν η γραμμή adsl είναι καλή(πραγματική ταχύτητα 4 mbps) , αν η τηλεφωνία έχει κάποιο πρόβλημα ή είναι καλή και δεν παρουσιάζει προβλήματα, κτλ.
Δεύτερον αν ξέρει κανείς ισχύουν τα παραπάνω που μου απάντησε η Tellas ????
Και κάτι τελευταίο. Μπορεί κανείς να βασιστεί στην Tellas ότι δεν θα παρουσιαστούν προβλήματα πχ διακοπή τηλεφώνου αρκετών ωρών ????

Ευχαριστώ.

Dr.CHaNaS
15-05-07, 22:17
Μπορεί κανείς να βασιστεί στην Tellas ότι δεν θα παρουσιαστούν προβλήματα πχ διακοπή τηλεφώνου αρκετών ωρών ????

Ευχαριστώ.

Μετα απο οσα εχω διαβασει θεωρω την ερωτηση ρητορικη. H Τελλας ειναι σαν το Λοττο.
ΑΝ σου κατσει.

kostas_pav
16-05-07, 00:50
Μην ξεχνάμε ότι το Tellas Business χρησιμοποιεί τεχνολογία ISDN για την τηλεφωνία.

No-Name
16-05-07, 00:52
Καλά μόνο που το τελλάς business έχει απειροελάχιστη κάλυψη....δεν το δίνει όπου εχει Zisto :down:

Οπότε ουσιαστικά δεν υπάρχει σαν υπηρεσια για μένα

@ ADSLgr.com All rights reserved.