PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet VDSL και το γεφύρι της Άρτας

distef01
20-01-16, 12:42
Καλημέρα σας.
Την τετάρτη στις 13/01/2016 παρέλαβα το σχετικό μήνυμα sms με το οποίο η εταιρία σας οπού είμαι πελάτης ADSL/Nova πως η αναβάθμιση της γραμμής μου σε VDSL ολοκληρώθηκε.
Όταν έβαλα λοιπόν πάνω τον router και προσπάθησα να κάνω τις απαιτούμενες ενέργειες που μου ζητούσε (περί καταχώρησης username/password) έπαιρνα error E001. Οπότε κατέφυγα στην τεχνική βοήθεια της εταιρίας. Μπήκαμε λοιπόν στην σελίδα του router οπού και ανακαλύψαμε πως δεν συνδεόμουν με το περίφημο μήνυμα περί concentrator. Με ενημέρωσαν πως υπάρχει πρόβλημα στο dslam και θα δώσουν βλάβη. Μέχρι νεοτέρας λοιπόν κάναμε connect το ADSL interface όπου συνδέετε βεβαία με ταχύτητες 14 και κάτι στο down. Πρώτη ερώτηση. Πριν στείλετε αυτό το sms περί ετοιμότητας δεν γίνεται κάποιος έλεγχος λειτουργίας ; Και αν ναι πως πρόεκυψε αυτό το πρόβλημα ; Την επόμενη μέρα λοιπόν το βράδυ ενώ δεν είχα καμία ενημέρωση πείρα μόνος τηλ στην υποστήριξη να μάθω αν υπάρχει κανένα νεότερο. Μου ζήτησαν από το τηλ να δοκιμάσω να κάνω disconnect το ADSL και connect το VDSL και είδα με χαρά δούλεψε. Μετά ενόχλησα άλλη μια φορά την τεχνική υποστήριξη σας όπου μίλησα με έναν πολύ εξυπηρετικό κύριο για διακύμανσης ταχύτητας download που είχα όπου και ανακαλύψαμε ότι έφταιγε μια τηλ συσκευή η όποια και αφαιρέθηκε και με ενημέρωσε πως μηδενιστήκαν όλες οι παρεμβολές δλδ δίκτυο καθαρό πλέων.. Από τότε η γραμμή ήταν σταθερότατη (δλδ 3 περίπου ημέρες) . Χθες μου ήρθε sms περί ολοκλήρωση ενεργειών και αποκατάσταση βλάβης. Στο σπίτι όμως δεν υπάρχει πλέων VDSL internet ξανά επανήλθε το μήνυμα περί concentrator !!!!!. Ξανά λοιπόν κλήση τεχνική υποστήριξη .. ξανά γύρισμα interface ADSL και με ενημέρωσαν πως αυτό προσήλθε από το "provisioning" που έχει να κάνει με το κλείσιμο του case μου και αφού ολοκληρώθηκε το "patch" θα παίξει κανονικά από αύριο γιατί δεν δέχεται το username/password μου τώρα και χρειάζεται ανανέωση όπου παίρνει μέχρι και 24h. Ειλικρινά 15 χρονιά μηχανικός συστημάτων μεγαλύτερη σαχλαμάρα δεν έχω ακούσει . Και μπορείτε να με ενημερώσετε για ποιο λόγο 2 μέρες δούλευε ; Και μου ζήτησαν αυτό το 24H να κάνω δοκιμή με τα Interface να δω πότε θα κάνει connect και ότι κάποια στιγμή θα κάνει. Ε δεν έκανε ποτέ. Σήμερα λοιπόν το πρωί ξανά τηλ και δηλώθηκε βλάβη (ναι τελικά ήταν βλάβη και όχι "provisioning" ) ξανά και περιμένω τηλ. και πάει λέγοντας. Θα ήθελα να μάθω πως είναι δυνατόν να επανερχόμαστε στο προηγούμενο status ? Υπάρχει κάποιος και πάει και πειράζει τα DSLAM όποτε θέλει και όπως θέλει ? Πως είναι δυνατόν να έχουμε sms ότι κλίνει η βλάβη και εμείς να την επαναφέρουμε ; Ένας ποιοτικός έλεγχος δεν γίνετε ; Δεν θα έπρεπε ; Είναι πράγματι κρίμα (γιατί για όσο λειτούργησε το VDSL μου ήταν πολύ καλό) να κτίζουμε και μετά τα χαλάμε μόνοι μας..... Επίσεις θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει FAST PATH σε VDSL.

Forthnet.Nova.Rep1
20-01-16, 13:19
Καλησπέρα distef01,

Κατανοούμε την αναστάτωση που έχει προκύψει λόγω του ζητήματος που έχει παρουσιαστεί στην υπηρεσία σου, καθώς και τη δυσκολία που δημιουργείται στην καθημερινή σου επικοινωνία.

Για να μπορέσουμε να ελέγξουμε τι έχει συμβεί και να σε ενημερώσουμε για τα παραπάνω, θα ήθελες να μας στείλεις μέσω προσωπικού μηνύματος κάποιο από τα στοιχεία της υπηρεσίας σου;

Παραμένουμε στη διάθεσή σου.

Αλέξης, Forthnet Support

Copyright Keen Notion Co (2002-2019) Copyright Keen Notion Co.