PDA

Επιστροφή στο Forum : Τοπικό Δίκτυο - καλώδια



nouvakis
18-04-07, 15:34
Ξέρει κανείς (στην πράξη και όχι μόνο θεωρητικά), μέχρι πόσα μέτρα μπορεί να δουλέψει ένα τοπικό δίκτυο 100 Mbps ?
Μιλάμε για απλή δικτύωση (switchers, κάρτες δικτύου, απλό καλώδιο)

user9
18-04-07, 15:41
Έχω δοκιμάσει μέχρι 70μ χωρίς πρόβλημα για να συνδέσω 2 γραφεία. Βέβαια πολύ μεγάλος όγκος δεδομένων δεν μεταφέρεται, και η σύνδεση χρησιμοποιείται κυρίως για Internet, αλλά αν υπήρχε πρόβλημα θα είχε ήδη εμφανιστεί...

xhaos
18-04-07, 15:53
στα 40 μετρά έχω εγώ και πάει μια χαρά και με μεγάλα data (gigabit). παντός αν είναι να στήσεις δίκτυο (καλωδίωση) περνά παντού cat6 που κάνει για gigabit και βαλέ εξοπλισμό gigabit, πραγματικά είναι μεγάλη η διαφορά.
το μονό που πρέπει να προσέξεις είναι μην περάσεις παράλληλα ή κοντά από καλώδια ρεύματος.

emeliss
18-04-07, 20:27
100mbps στα 118m. Ήταν Cat5e από την Pirelli.

kasperghost
19-04-07, 18:11
100mbit = 100m max παραπάνω θα έχεις απώλειες, όχι πως δεν πάει αλλά καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις κάποιον repeater ή switch για να φτιάξεις μεγαλύτερες αποστάσεις και ποτέ πάνω από 4 ethernet switches στην σειρά αν δεν θες να έχεις τρελές καθυστερήσεις.
Για gigabit δίκτυα φθάνεις μέχρι τα 80μ με cat.6 καλώδιο και πολύ παραπάνω με οπτική.
Για κόστος δεν το συζητάμε :whistle:

malloc
19-04-07, 18:43
Με καλώδιο 35 μέτρα, κανένα απολύτως πρόβλημα. Απευθείας απο το router στο pc και δεν έχει καμμία απώλεια.

deniSun
19-04-07, 18:58
Εξαρτάται από που περνάει το καλώδιο.

jdm
19-04-07, 20:45
για να μην ανοιγω αλλο θεμα ...

λοιπον θελω να βαλω utp καλωδιο και να μεταφερω την γραμμη adsl και το τηλεφωνο σε μια αποσταση 100-150 μετρα θα εχω απωλεια στην γραμμη adsl?
θελω να βαλω utp επειδη θα πρεπει να κατεβασω ξεχωριστα το adsl και το τηλ ειναι σε isdn

deniSun
20-04-07, 07:46
Και πάλι σου λέω ότι εξαρτάται από που το περνάς (πάνω από γραμμές ρεύματος κλπ).
Υπάρχει περίπτωση μεγάλη περίπτωση να έχεις θόρυβο.

zatast
20-04-07, 08:26
απο www.central-telecom.gr και www.kampe.gr βαση προδιαγραφων τους ειναι 108m χωρις να εχεις παρεμβολες.Mετα θελεις switch ή repeater.

jdm
20-04-07, 16:43
οχι δεν εχει ρευματα και τετοια χωραφι ειναι :)

σε δικτυο το εχω δοκιμαση μεχρι και 150 μετρα αλλα το adsl το φοβαμε!!!! ειδα και επαθα να κατεβαζω με 105 συνεχεια !!! και τωρα αλλαζω σπιτι ... θα με αλλαξουν και πορτα στο dslam? θα γινει μεταφορα το νουμερο σε isdn με καφαλικο αλλο νουμερο . ωχ φοβαμε!!!

kasperghost
20-04-07, 17:52
@jdm: Αν και το καλώδιο UTP των 8 καλωδίων το είχανε φτιάξει με το σκεπτικό αρχικά να περνούσαν τηλεφωνικό σήμα και ψηφιακό για τα δίκτυα αργότερα είδαν πως κάτι τέτοιο δεν γίνεται γιατι θα είχε πολλές απώλειες λόγω της φύσης των διαφορετικών σημάτων, τάσεων και συχνοτήτων. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα ότι θες να κάνεις, αν ναι τότε πως θα το διαχωρίσεις ;
150m? Με τι κατηγορία καλωδίου UTP? 6 ή 5e? Πρώτη φορά ακούω τόσο μεγάλη απόσταση χωρίς κάποιον repeater ή switch ενδιάμεσα. :p
Αν αλλάζεις νούμερο και σπίτι ειναι απόλυτα φυσιολογικό να αλλάζεις πόρτα τώρα για dslam αν δεν έχεις αλλάξει και περιοχή τότε είσαι οκ :)
Πάντως αν θες να συνδέσεις υπολογιστές μεταξύ τους μπορείς να το κάνεις και με ασύρματο δίκτυο, δεν είναι απαραίτητο να το συνδέσεις με καλώδιο χώρια που το κόστος του καλωδίου για τόσο μεγάλες αποστάσεις πάει ψηλά. Τέλοσπάντων σε ότι κι αν θές να κάνεις καλη επιτυχία. :)

jdm
20-04-07, 18:54
το σημα θα μετα φερω και απο τα δυο

δηλαδη θα παρω απο τον διαχωρηστη το σημα για adsl και απο το netmodem το σημα για τηλ. μπορει η αποσταση να ειναι 100-120 μετρα... δεν τα παω καλα μετα μετρα παντα βαζω κατι παραπανω

ναι 150 μετρα lan με cat 5 kai χωρις ενυσχιση και δουλευει ( μεχρι 5 μηνες πριν τωρα..? δεν ξερω) τωρα τι απωλεεις ειχε ουτε που κοιταξα και ουτε με ενδιεφερε..

@ ADSLgr.com All rights reserved.