PDA

Επιστροφή στο Forum : Cisco 836... στα χέρια αρχάριου!



lacbil
23-09-04, 16:35
Καλησπέρα!
Μια ερώτηση :roll:
Εφόσον η σύνδεση ADSL δεν έχει ενεργοποιηθεί από ΟΤΕ και δεδομένου ότι το routerάκι έχει ενσωματωμένο switch, μπορεί να γίνει η ρύθμισή του μέσω browser (ie) με http://10.10.10.1 ;
Γιατί πατώντας go μου λέει ότι είμαι offline και να συνδεθώ πρώτα με τον ISDN πάροχό μου. :shock: (Δεν είναι καν συνδεδεμένο το router με το spliter.)
Εσωτερική, τουλάχιστον, εγκατάσταση δικτύου των υπολογιστών δεν μπορεί να γίνει από τώρα, μέχρι να έρθει η DSL;
:?: Με ping στην 10.10.10.1 μου βγάζει 100% loss.
Από ρυθμίσεις στα Windows XP εννοείται δεν κάνω τίποτα, έτσι; Το TCP/IP ήδη εγκατεστημένο, έτσι;

Ευχαριστώ!

JohnGR
23-09-04, 21:54
Εφόσον η σύνδεση ADSL δεν έχει ενεργοποιηθεί από ΟΤΕ και δεδομένου ότι το routerάκι έχει ενσωματωμένο switch, μπορεί να γίνει η ρύθμισή του μέσω browser (ie) με http://10.10.10.1 ;


Ναι.



Γιατί πατώντας go μου λέει ότι είμαι offline και να συνδεθώ πρώτα με τον ISDN πάροχό μου.


Επέλεξε να μην γίνεται ποτέ σύνδεση στις ρυθμίσεις του ΙΕ. Και φυσικά να μην είσαι και συνδεμένος με ISDN εκείνη τη στιγμή.

Ρυθμίσεις πρέπει να κάνεις. Πρέπει να ρυθμίσεις την κάρτα δικτύου σου να είναι στο ίδιο subnet με το 836 και σαν gateway να βάλεις την ΙΡ του 836.

Κλείσε επίσης firewalls και απενεργοποίησε τυχόν proxies.

Καλή τύχη!

lacbil
23-09-04, 23:37
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

[quote]
Ρυθμίσεις πρέπει να κάνεις. Πρέπει να ρυθμίσεις την κάρτα δικτύου σου να είναι στο ίδιο subnet με το 836 και σαν gateway να βάλεις την ΙΡ του 836.


Το παραπάνω είναι εύκολο; Πουθενά στο Network connections δεν βλέπω την κάρτα δικτύου (της motherboard). :(

HawkPilot
23-09-04, 23:39
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

[quote]
Ρυθμίσεις πρέπει να κάνεις. Πρέπει να ρυθμίσεις την κάρτα δικτύου σου να είναι στο ίδιο subnet με το 836 και σαν gateway να βάλεις την ΙΡ του 836.


Το παραπάνω είναι εύκολο; Πουθενά στο Network connections δεν βλέπω την κάρτα δικτύου (της motherboard). :(


Μήπως ΔΕΝ έχεις κάρτα δικτύου????!!!!! :shock:

lacbil
24-09-04, 08:26
Τελικά όλα ok! Το managaρισα!!!
Ευχαριστώ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.