PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ καλώδια και κολώνες



Mifune
25-01-16, 18:53
Γειά!

Μετακόμισα μόνιμα σε μια περιοχή κοντά σε ένα χωριό και δεν έχει καλώδια τηλεφώνου το σπίτι.
Το κοντινότερο "box", σήμφωνα με τον ΟΤΕ, είναι στα 950μ.
Μου είπαν απο το τηλέφωνο "unofficially" οτι θα κοστίσει γύρω στα 9000 ευρώ (αλλά ακόμα περιμένω την "official" επιστολή για να είμαι σίγουρος). Μου φένεται εξωφρενικό το ποσό.
Η περιοχή δεν είναι δύσβατη, απο το box μέχρι το σπίτι μου υπάρχει δρόμος.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία με τον ΟΤΕ και μπορεί να μου πεί πόσο πλήρωσε?

Ευχαριστώ

sweet dreams
25-01-16, 19:58
:welcome:

Ότι και να σου πει κάποιος άλλος η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, αυτό που θα σου πει ο ΟΤΕ θα ισχύει. Περίμενε πρώτα να σου πούνε ότι θα κάνουν το έργο, άσχετα με το κόστος, γιατί μπορεί και να σου απαντήσουν αρνητικά, αν το έργο αφορά μόνο ένα συνδρομητή δύσκολα τα πράγματα.

NexTiN
25-01-16, 23:33
Ειδική κατασκευή πέραν των 200m. Δυστυχώς έχει κόστος λόγω του ότι χρειάζεται τοποθέτηση κολόνων και εναέριας αρτηρίας ή σκάψιμο (άδειες απο δήμο, κλπ) για επέκταση του δικτύου υπογείως. Το κόστος το φορτώνεσαι εσύ και σε περίπτωση που κάποιος μελλοντικά πάρει γραμμή απο το δίκτυο σου, σου επιστρέφεται κάποιο ποσό. Πιθανότατα να ισχύουν τα 9000€. Άλλη λύση και εφόσον είναι εφικτό (1Km δεν είναι λίγο), να τραβήξεις δικό σου υπόγειο καλώδιο από τον χώρο σου εώς το ΒΟΧ του ΟΤΕ. Εννοείται πως θα πρέπει να είναι ΡΕΤ καλώδιο για τηλεπικοινωνίες...

mike_871
25-01-16, 23:48
απαγορευεται αυτο που λες, 200 ευρω η κολωνα καθε 40-50 μετρα τα πρωτα 200 μετρα του ΟΤΕ αρα 750/50=15χ200=3000

NetM
26-01-16, 00:12
Κολώνα κάθε 35 μέτρα αυστηρός. Εφόσον γίνει η προμελέτη του έργου, του στέλνουν σχετικό έγγραφο αναλυτικά με το τι θα χρειαστεί και τι θα γίνει εφόσον το επιθυμεί ο πελάτης. Τώρα για 200 ευρώ η κολώνα.. Ούτε στα όνειρα μας...

Ingenius
26-01-16, 02:12
Συνέλθετε ορισμένοι εδώ μέσα. Τι καλώδια του λέτε του ανθρώπου να τραβήξει;;; Σε αυτές τις περιπτώσεις πάει κολώνα και ειδικού τύπου καλώδια αυτοστήρικτα όπου χρειάζεται.
Μήπως να τραβήξει και καμιά καλούμπα UTP;;;!!! :rolleyes:

Mifune περίμενε το τιμολόγιο που θα σου παρουσιάσει ο ΟΤΕ για τις εργασίες. Εναλλακτικά ψάξου για δορυφορική λύση (πχ tooway) ή 4G/3G ή αν έχεις γνωστό/συγγενή εκεί κοντά o oποίος έχει πρόσβαση σε γραμμή ΟΤΕ να συνεννοηθείτε για wifi link αν και εφόσον έχετε οπτική επαφή

psyxakias
26-01-16, 05:24
Συνέλθετε ορισμένοι εδώ μέσα. Τι καλώδια του λέτε του ανθρώπου να τραβήξει;;; Σε αυτές τις περιπτώσεις πάει κολώνα και ειδικού τύπου καλώδια αυτοστήρικτα όπου χρειάζεται.
Μήπως να τραβήξει και καμιά καλούμπα UTP;;;!!! :rolleyes:

Mifune περίμενε το τιμολόγιο που θα σου παρουσιάσει ο ΟΤΕ για τις εργασίες. Εναλλακτικά ψάξου για δορυφορική λύση (πχ tooway) ή 4G/3G ή αν έχεις γνωστό/συγγενή εκεί κοντά o oποίος έχει πρόσβαση σε γραμμή ΟΤΕ να συνεννοηθείτε για wifi link αν και εφόσον έχετε οπτική επαφήΜε θλίβει να βλέπω νέους ανθρώπους με αρνητική συμπεριφορά, λόγω ημιμάθειας και παρωπίδων σε παλιές πρακτικές του παρελθόντος. Είναι προφανές ότι δε γνωρίζεις ότι πλέον με τη νέα ΚΥΑ που υπογράφηκε πριν λίγους μήνες από την κυβέρνηση ΠΦΑ, όχι απλά επιτρέπεται να βάλεις δικό σου υπόγειο ή επίγειο καλώδιο (ακόμα και UTP που κοροϊδευτικά ανέφερες) αλλά δε χρειάζεται οποιαδήποτε άδεια ή ενημέρωση σε υπηρεσίες (η περίφημη πολιτική ΜΣΑ). Δυστυχώς όμως αυτό έχει κάποιο κόστος και αξίζει μόνο εάν υπάρχει ανάγκη οπτικής ίνας.

Στη περίπτωση του φίλου μας, η παροχή τηλεφώνου και ADSL καλύπτεται από την καθολική υπηρεσία που υποχρεούται ο ΟΤΕ να παρέχει δίχως επιπλέον κόστος σε οποιοδήποτε μέρος εντός των συνόρων της χώρας. Για να καλυφθεί όμως, πρέπει να απευθυνθεί στην κοντινότερη καθολική εκκλησία και να υπογράψει μια υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/1986 (πρώην Ν.105) που θα αναφέρει ρητά: "Ασπάζομαι την Καθολική Εκκλησία και επιθυμώ την αντίστοιχη τηλεπικοινωνιακή της υπηρεσία στην οικία μου στην διεύθυνση ............, ΤΚ ...... Σε περίπτωση αλλαξοπίστησης, είμαι υποχρεωμένος να ενημερώσω άμεσα το κοντινότερο υποκατάστημα του ΟΤΕ και να ζητήσω διακοπή υπηρεσίας, διαφορετικά γνωρίζω ότι θα τιμωρηθώ βάσει της νομοθεσίας και θα αποδεχθώ κάθε χρηματική ποινή για το κόστος επέκτασης δικτύου του παρόχου." - Μετά από μερικές μέρες, θα ανατεθεί το έργο σε εργολάβο που θα τοποθετήσει κολώνες ώστε οι τεχνικοί του ΟΤΕ να συνδέσουν τη γραμμή.


@Mifune: ότι είπε ο Ingenius.

romankonis
26-01-16, 16:36
Μου θυμίζει όταν είχαμε έναν πελάτη που δεν είχε πρόσβαση στην γραμμή του ΟΤΕ, και του κάναμε ένα απλό δίκτυο Point to Point. Θα σου κοστίζει περίπου 400 ευρώ για το εξοπλισμό και εγκατάσταση.

vagelisb52
27-01-16, 18:01
http://www.e-wireless.gr/Outdoor/5-GHz/airgrid-m5-23dbi
Δύο κεραίες θα παρεις και θα κάνεις link απο το σπίτι ενος φιλου σου συγγενη μπορεις να κανεις συνδεση νεα οτι μένεις κάπου αλλου εκει κοντά και θα εισαι άρχοντας με 150 ευρώ μαζί με το καλώδιο utp που θα χρειαστείς.Κεραίες που μπορουν να σου δώσουν αξιόπιστο λινκ τουλάχιστον 10 χλμ οτι ταχυτητα εχει το modem θα έχεις και στο σπίτι σου.

Mifune
27-01-16, 18:11
http://www.e-wireless.gr/Outdoor/5-GHz/airgrid-m5-23dbi
Δύο κεραίες θα παρεις και θα κάνεις link απο το σπίτι ενος φιλου σου συγγενη μπορεις να κανεις συνδεση νεα οτι μένεις κάπου αλλου εκει κοντά και θα εισαι άρχοντας με 150 ευρώ μαζί με το καλώδιο utp που θα χρειαστείς.Κεραίες που μπορουν να σου δώσουν αξιόπιστο λινκ τουλάχιστον 10 χλμ οτι ταχυτητα εχει το modem θα έχεις και στο σπίτι σου.

Χμμμ απο τα λίγα που καταλαβαίνω, δεν χρειάζεται οπτική επαφή ?

Είχα ακούσει για λύσεις με οπτική επαφή αλλά δυστηχώς το μόνο κτίριο με το οποίο έχω οπτική επαφή είναι μια εκκλησία (χωρίς ρεύμα/τηλέφωνο).

yiapap
27-01-16, 18:34
Με θλίβει να βλέπω νέους ανθρώπους με αρνητική συμπεριφορά, λόγω ημιμάθειας και παρωπίδων σε παλιές πρακτικές του παρελθόντος. Είναι προφανές ότι δε γνωρίζεις ότι πλέον με τη νέα ΚΥΑ που υπογράφηκε πριν λίγους μήνες από την κυβέρνηση ΠΦΑ, όχι απλά επιτρέπεται να βάλεις δικό σου υπόγειο ή επίγειο καλώδιο (ακόμα και UTP που κοροϊδευτικά ανέφερες) αλλά δε χρειάζεται οποιαδήποτε άδεια ή ενημέρωση σε υπηρεσίες (η περίφημη πολιτική ΜΣΑ). Δυστυχώς όμως αυτό έχει κάποιο κόστος και αξίζει μόνο εάν υπάρχει ανάγκη οπτικής ίνας.

Στη περίπτωση του φίλου μας, η παροχή τηλεφώνου και ADSL καλύπτεται από την καθολική υπηρεσία που υποχρεούται ο ΟΤΕ να παρέχει δίχως επιπλέον κόστος σε οποιοδήποτε μέρος εντός των συνόρων της χώρας. Για να καλυφθεί όμως, πρέπει να απευθυνθεί στην κοντινότερη καθολική εκκλησία και να υπογράψει μια υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/1986 (πρώην Ν.105) που θα αναφέρει ρητά: "Ασπάζομαι την Καθολική Εκκλησία και επιθυμώ την αντίστοιχη τηλεπικοινωνιακή της υπηρεσία στην οικία μου στην διεύθυνση ............, ΤΚ ...... Σε περίπτωση αλλαξοπίστησης, είμαι υποχρεωμένος να ενημερώσω άμεσα το κοντινότερο υποκατάστημα του ΟΤΕ και να ζητήσω διακοπή υπηρεσίας, διαφορετικά γνωρίζω ότι θα τιμωρηθώ βάσει της νομοθεσίας και θα αποδεχθώ κάθε χρηματική ποινή για το κόστος επέκτασης δικτύου του παρόχου." - Μετά από μερικές μέρες, θα ανατεθεί το έργο σε εργολάβο που θα τοποθετήσει κολώνες ώστε οι τεχνικοί του ΟΤΕ να συνδέσουν τη γραμμή.


@Mifune: ότι είπε ο Ingenius.Σταδιάλαπιά... Πάλι ψάρωσα! :tooth:

badweed
27-01-16, 18:40
δηλαδη και πλερωνεις να κατασκευαστει ο βροχος και θα πλερωνεις τον οτε ως ιδιοκτητη του εφ ορου ζωης επειτα ; :vava:

vagelisb52
27-01-16, 22:58
Χρειάζεται οπωσδήποτε οπτική επαφή για το λίνκ διαφορετικά δεν κάνεις τίποτα φίλε.Τά υπολοιπα ποστ καλό θα ηταν ο διαχειριστής να τα σβήσει γιατί χρειάζεται και λίγο σεβασμός σε ένα ελεύθερο forum.

psyxakias
28-01-16, 01:53
Τά υπολοιπα ποστ καλό θα ηταν ο διαχειριστής να τα σβήσει γιατί χρειάζεται και λίγο σεβασμός σε ένα ελεύθερο forum.Υποθέτω αναφέρεσαι στην "επίθεση" που έκανα στον Ingenius, επειδή φάνηκε να δυσανασχετεί σε πρόταση που ειπώθηκε να περάσει (ιδιώτης) δικό του υπόγειο καλώδιο απ'το κέντρο του ΟΤΕ. Δεν ήταν προφανές από το περιεχόμενο του μηνύματός μου (και το spoiler) ότι αστειευόμουν; :oops:

dimitri_ns
28-01-16, 02:25
Αν είσαι αγαπητός και ντόπιος, κάνε δημόσιες σχέσεις
Στις Ράχες Χριστού Ικαρίας, ο "τιμάριθμος" :p εξυπηρέτησε πολύ κόσμο

intech
02-02-16, 21:12
Αν είσαι αγαπητός και ντόπιος, κάνε δημόσιες σχέσεις
Στις Ράχες Χριστού Ικαρίας, ο "τιμάριθμος" :p εξυπηρέτησε πολύ κόσμο

Λίγο πιό κατανοητό? Φιλε dimitri_ns :hmm:

dimitri_ns
02-02-16, 21:34
Το κέντρο του χωριού είναι μικρό και τα περισσότερα σπίτια διάσπαρτα από το ένα χωριό στό άλλο.
Κάποιος οτετζής γέννημα θρέμα εξυπηρετεί και φέρνει δωρεάν κολώνα του ΟΤΕ σε κάθε καινούργιο σπίτι που κατασκευάζεται. Καταλαβαίνεις ότι δεν φτιάχνονται πολλά

Κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ και ειδοποιείς την θεία σου, η οποία ειδοποιεί μιά άλλη θεία, η οποία ειδοποιεί την μάνα του και οι κολώνες έρχονται. Ειναι και φτωχό το μέρος, φτιάχνεται και καινούργιο σπίτι οπότε κάποιος με ρίζες απ'το χωριό θα μείνει, η δουλειά γίνεται δωρεάν.

Η δικαιολογία είναι συνήθως ότι σάπισαν κάποιες παλιές κολώνες ( ή τις χτύπησε κεραυνός ή..ή..)

Capone
04-02-16, 18:09
Κρίμα όμως, κρίμα να δουλεύουμε πάντα με μπακάλικο τροπο.
Αγία Παρασκευή Αττικής και όλη η περιοχή με εναέρια καλώδια απο το 1980.
Απο την κολώνα του δρόμου, σε μικρή πολυκατοικία εξωτερικά, μετα σε άλλη διπλοκατοικία και μετα σε εμένα όποτε για ποιες ταχύτητες μιλάμε και τεχνολογία.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.